Mediálna krčná cysta

ivicako
29. jan 2014

Má niekto skúsenosť s týmto ORL ochorením ...ďakujem

maarkoo
29. jan 2014

moja malá dcérka bola operovaná na cystu na krku, no vrátilo sa jej to asi do roka

bianocka
9. okt 2014

Ma niekto nejake skusenosti s krcnou cystou? Operovali Vasim detom? Alebo sa chystate na operaciu? Dakujem vopred za akekolvek info.
@ivicako Zistila si nieco blizsie?
@maarkoo V akom veku? Co udali ako dovod recidivy? Prekonala predtym zapaly cysty?

maarkoo
10. okt 2014

@bianocka operovali ju ako 1,5 ročnú, všetko bolo v poriadku aj operáciu vcelku dobre znášala, a dôvod recidívy - vysvetlovali, že je tam nejaký úzky priechod, cez ktorý sa jej to akoby nahromadilo späť na to miesto, už si to presne nepamätám a poznám pár osôb, ktorým sa cysty tiež naspäť vytvorili.... zápal cysty neprekonala, má ju dodnes, len chodíme na kontroly sem tam, a to má už 9 rokov, zatiaľ neplánujú žiadnu operáciu, stále to má rovnaké, tak dúfam, že čo najdlhšie to bude ok

bianocka
10. okt 2014

@maarkoo Velmi pekne dakujem za odpoved. Taku malicku ju operovali? A po operacii dokazala udrzat kludovy rezim? Nasej mladsej dcerke teraz odporucili chirurgicke odstranenie, mne sa to zda skoro, take male babo operovat ☹ Teraz ma necelych 14 mesiacov.
Keby si si mala rozhodnut znova, tak ju ani operovat nedas?

maarkoo
10. okt 2014

@bianocka ona bola celkom pokojné dieťa, takže dalo sa to zvládnuť... Vlastne mali sme ísť na operáciu skôr, len bola stále chorá, nachladnutá, tak sa to posúvalo stále na neskôr, tiež bola ešte chrúst, keď sme jej našli hrčku... a s tým rozhodnutím zoperovať to nebolo jednoduché, boli sme za viacerými doktormi ako máme postupovať, rozhodli vybrať jej to, veľmi som sa bála, ale dopadlo to vcelku ok až na tú recidívu, veľmi som sa bála aj výsledkov z histológie ale chvalabohu všetko bolo v poriadku.Neviem, ako by som sa rozhodla teraz,. nie som zatiaľ v tej situácii, takže naozaj neviem. A tvoja dcérka to má akej veľkosti a kde presne?

bianocka
10. okt 2014

@maarkoo Ona ma akoby presne na ohryzku, mierne doprava... myslela som si, ze je to kosticka. Ma to do 1 cm (cca 5x8 mm vraj) a vraj je to vrodene, chyba pri embryonalnom vyvine. Tiez by sme chceli nazory viacerych dr... no com som citala na nete, tak jedina liecba je chirurgicka ☹ Vraj je to "dobre miesto" na vznik zapalov a hnisov ☹ Udajne to ma 7% ludi, vacsinou na to pridu do 10 rokov veku, ale ja nepoznam nikoho... no mozno len neviem, ze poznam.
Ale ani tu na MK sa o tom velmi nepise 😒

ivicako
autor
10. okt 2014

Ahojte...môj syn to má od narodenia..myslela som najprv,že je to ohryzok,ale ako rástol som si všimla,že je to také čudné miesto..tiež z toho nemám dobrý pocit,že by sa mu to malo chirurgicky odstrániť..zatiaľ nemal žiadne komplikácie akurát musím dávať pozor,lebo keď si nedáva pozor a chce prehltnúť niečo väčšie tak sa pridùša..neviem či je to preto,ale ktovie či nemá to hrdielko preto užšie...ma 3 roky boli sme s tým na sone a vraj je to v norme..tak dúfam,že to tak aj zostane...je o tom naozaj málo popísané..takže uvítam skúsenosti

maarkoo
10. okt 2014

@ivicako @bianocka žienky presne tam to mala aj má naša hviezda, tiež som bola v tom, že je to ohryzok, najprv lekar tvrdil, že je to uzlina, až neskôr zistil druhý lekár, že cysta, ale dcérke nerobilo žiadne problémy ani jej to nezavadzalo, takže tiež uvidíme časom ako čo... zatiaľ sa drží 🙂

bianocka
11. okt 2014

@ivicako A Tvojmu synovi neodporucali operaciu? Ci ano, len ste zatial neboli?

ivicako
autor
11. okt 2014

Boli sme len na sone ..povedali nám, že je to v norme...že nič podozrivé 😒 ... popravde prístup lekárky na sone bol hrozný..malý sa bál a ona na neho bola nepríjemná akoby sme tam boli s niečim nepodstatným...som sa len, len udržala, aby som jej niečo nepovedala.... zatiaľ nám nebolo odporúčené to dať vybrať a dúfam, že ani nebude... 😖 Naša pediatrička si to dokonca ani nevšimla som ju ja na to upozornila, že sa mi to nevidí , že či to môžme niekde dať skontrolovať, lebo tú hrčku má akoby na jazylke - v tých miestach....a to bolo všetko... Svoje deti milujem najviac na svete a mám na nich preštudovaný každý milimeter, preto som z toho trocha nervózna, keď viem , že tam malý má niečo čo tam nemá byť.No uvidíme...v každom prípade to nepodceňujem a stále kontrolujem či sa mu to nezväčšuje...

ivicako
autor
11. okt 2014

Odporúčam prečítať : http://www.detskaorl.sk/?p=560

bianocka
11. okt 2014

@ivicako toto mam precitane... a aj tam pisu, ze jedina liecba je chirurgicka. My sme so snimkom zo sona isli do detskej nemocnice na orl a zobral nas priamo primar, ktory skonstatoval medialnu cystu, ktora vraj urcite sama nezmizne a treba ju vyoperovat. Vraj zbytocne cakat, lebo tam mozu vznikat zapaly a hnis.
Este cakam na nazory inych doktorov.

bianocka
11. okt 2014

@ivicako ak som to dobre pochopila, vy ste na orl neboli? Lebo dr na sone tiez nevedela, co je to za cysta... iba ze cysta a nic hrozne. A pediatricka povedala, ze budeme sledovat. Alebo ze ked chcem, nech idem na orl. Tak som hned v ten den isla.

ivicako
autor
11. okt 2014

Presne tak..nikam nás neposlali...ale ako vidím sa budeme musieť poslať sami.. 😒 Mám z toho strach..

lucia2108
25. nov 2014

Ahojte.aj mojsyn mal krcnu cystu.ked som mu to objavila tak to bolo velkosti hrasku a o 6mesiacom to mal uz cca 2x2cm.tak sme sli na chirurgiu do martina a dali nam termin operacie o mesiac odprvej navstevy kvoli poistovni ci co.notyzden pred termino sa mu to zapalilo a malo to 10x7cm.no hrozne.tak mu to v martine vycistilia kedsapreliecil zapal otali smenovy termin.22.01.2013 mu cystu odstranili a zatial jevsetko ok.som rada ze mutovybrali lebo tenzapal bol hrozny.4dni mu len teplotu v nemocnici zrazali.neprajem to nikomu zazit.

bianocka
9. dec 2014

@lucia2108 dakujem za dalsiu skusenost. Kolko rokov mal syn pri operacii? Znasal to dobre? S urcitostou podla usg vedeli, ze sa jedna o medialnu krcnu cystu? Alebo az po operacii to na 100% potvrdili?
Dakujem!

bianocka
9. dec 2014

@ivicako A Tvoj maly sa ako ma? Boli ste na ORL? Nieco nove?

hanka_se
9. dec 2014

Ja mam osobnu skusenost, neviem presne ci to bola ta ista cysta ako pisete. Ako dieta nic, az v 18 si moja mamina zboku vsimla, ze mam nejaky hrbol na krku. Isli sme detskej dr., ta nas poslala na orl. Bola to cysta 4x6x3 cm a hned dojednali operaciu v BA, kedze sa mi to spravilo snad v priebehu par dni a nevedeli preco. Nakoniec mi povedali, ze to tiez este kym som bola v brusku, tak akysi ten kanalik zostal uzky, skoro nepriechodny a ze najskor prechodenim nejakej virozy, sa mi to tam upchalo hnisom a tekutinou.
Mne museli odobrat aj kus svalu a chrupavky v krku, lebo to tam rastlo viac rokov a obrastlo to aj okolie. Teraz mam na krku jazvicku snad 3 cm, ktora ani nie je vidiet. V nemocnici som bola skoro 2 tyzdne, zvonku cez jazvu som mala zavedeny dren na odtok hnisu.

lucia2108
18. dec 2014

Jarko mal 2roky.po narkoze to bolo par hodin hrozne-stale plakal,bil ma.ale vecer bol uz ok.aj sa mu to rychlo hojilo.jazvycku mu uz skoro ani nevidiet🙂uz pred operaciou to oznacovali ako med.cystu a histologia to potom potvrdila.my sme boli na detskej chirurgii v martine a osetrujuci lekar bol mudr.bakoš.velmi mily a hlavne kvalitny lekar.

sisiska
24. apr 2016

@lucia2108 kto vam operoval v Martine tu krcnu cystu? dakujem.

lucia2108
25. apr 2016

Pán doktor Juraj bakos, veľmi milý a samozrejme odborník.

mysicka2222
24. nov 2016

Prrosim vas kolko mali vase deticky obmedzenia po.operacii?

bianocka
30. nov 2016

@mysicka2222 my sme zatial nedali operovat... Tiez mate tento problem? Chystate sa na operaciu, ci uz ste boli?

mysicka2222
30. nov 2016

@bianocka pisem Vam sukromnu spravu 🙂

lele00
16. júl 2017

@mysicka2222 dcerke to zitili v 14m a teraz ideme na kontrolu po 3mesiacoch ake zda sa mi ze troska sa jej to zvacsilo. Neviem ci dat operovat. Je stale intenzivne kojena

mysicka2222
21. aug 2017

@lele00 nam ju vyoperovali a veru nelutujem. od oktobra kedy jej sme ju nasli do januara kedy ju operovali bola cysta raz tak velka. Neboli vdaka bohu ziadne komplikacie , uplne super to zvladla. bez par min. bola na sale 3 hodiny

oxana8
19. okt 2017

@lucia2108 chcem sa spytat ked tu cystu vycistili, este sa naplnila pred chirurgickym odstranenim? My sme u nasho 3 rocneho zistili zo dna na den ze ma hrcku na krku, pediatricka nevedela cp s tym a kym sme sa dopracovali na krcne a sono sa mu to zapalilo a prasklo, na chirurgii mu to vycistili a sa mu to pekne stiahlo. Len sa bojim ci sa mu to znova nenaplni. Ak ano tak nam vraveli ze to musi ist operacne von. Dakujem

lele00
19. okt 2017

@mysicka2222 nam sa zvacsila za 3m o pol centimetra a ideme na operaciu v januari a strasne sa bojim. Mala este ani 2 roky bebude mat 😑

oxana8
19. okt 2017

@lele00 kedy vam dali termin na operaciu a kde? To sa tak dlho caka?

lele00
20. okt 2017

@oxana8 krame 8.1. Vtedy je partner doma. Odporucili v zimnom obdobi.