Moja 22 mesačná dcéra stále padá

6. mar 2022

Trvá to už nejakých pár mesiacov. Začala chodiť až koncom 15teho mesiaca tak sme neriešili doteraz. Avšak teraz aj 20 krát do dňa spadne na rovnej podlahe dnu a aj von a už ma to začína pekne žrať.Obuv má primeranej veľkosti s nadmerkom. Je to podľa vás normálne? Prípadne nevyberie "zákrutu" a narazí do rohu steny.

autor
6. mar 2022
autor
6. mar 2022

@lilke nie je hypotonická.

autor
6. mar 2022

Chúďa nikdy neplače, len si povie bác a zbiera sa zo zeme. Ja sa na to už nemôžem pozerať. Lekári ignorujú keď povieme. No už mám toho fakt dosť. Lebo každy len povie že to je normálne, ale na ihrisku žiadne ani mladšie detičky 12m tak nepadajú ako naša.

callisia
6. mar 2022

Môj syn má tak ako tvoja dcéra. Chodí tiež cca pol roka. Od začiatku nepadá takmer vôbec. Vnútri len keď sa sem tam potkne, vonku častejšie. To skôr kvôli vyšším zimným topánkam. Ja by som nečakala na nič a riešila to hneď, hlavne keď sa to stupňuje.

autor
6. mar 2022

@callisia ďakujem musíme.

sojorez
6. mar 2022

Dcera sice nepadala, ale tiez nevymeriavala zakruty, zarubne... Pri chodzi zo schodov bola neskutocne opatrna, ako keby nevedela odhadnut hlbku schodu. Na ocnom vysledok skulenie, striedala pri pozerani oci, nemala binokularne/ priestorove videnie.

autor
6. mar 2022

@sojorez v akom veku jej diagnostikovali očnú vadu? A kde ste bola u očného?

dwightvb
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
6. mar 2022

@dwightvb nerada stavia vežu z kociek, ale lego postavi do vežičky bez problémov. Popravde nerozumiem ako sa dá prostredníctvom stavania objektov vypozorovať zly zrak.

evaachesa
6. mar 2022

Podľa mňa to nie je v poriadku a riešila by som to okamžite. Ozaj môže byť že má slabý zrak, prípadne slabé svalstvo. Náš syn mal úplne v pohode priestorovú orientáciu, každú smietku našiel na zemi, takže sme boli šokovaní že potrebuje až +5 dioptrie.🙄 Spomínala si Košice. Dám ti kontakt na super očnú a fyzio lekárku v KE. K očnej chodíme so synom od 11 mesiacov a na fyzio sme chodili kvôli torticolis, cvičili sme aj vojtovku.
Fyzio: https://www.navstevalekara.sk/lekari/rehabilita...
Očná: https://www.navstevalekara.sk/lekari/ocny-lekar...

autor
7. mar 2022

@evaachesa v🙏ďakujem. Ako otebiehalo vyšetrenie v 11 m? Lebo lokálne očné mi povedali, že tak malému dieťaťu nevedia zmerať dioptrie ani vôbec vyšetriť zrak 🤦‍♀️

evaachesa
7. mar 2022

Áno aj mne pediatrička tvrdila že mi syna nevyšetria, že je strašne malý. Vyšetrili ho úplne v pohode s takým ručným prístrojom čo mu Dr prikladala k očiam. Dokonca mi povedala že vyšetrujú aj menšie deti. Okrem toho bol v 1,5 roku operovaný kvôli škuleniu a bolo nevyhnutné to stihnúť do jeho 2. narodenín. Vtedy ma korekcia najlepší efekt (pri deťoch, ktoré škulia od narodenia) a neskôr by už operácia nemusela byť až tak úspešná. Takže ja by som sa asi zbláznila keby sme to nechali tak lebo pediatrička tvrdila že to je dobré. 😒 Keď mal 2 roky tak mu zrak zmerali už aj prístrojom do ktorého sa pozerá na balónik a úplne v pohode spolupracoval (deti sú tým úchvatné čo vidia v tej škatuli takže pozerajú ako zamrznuté 😀). Pred týždňom na kontrole (2,5 roka) už "čítal" aj obrázky na stene... Tie, ktoré ešte nepoznal alebo nevedel slovo, tak potom ukazoval na obrázok ktorý mal na papieri. Majú to dobre vymyslené a fakt sa tým deťom krásne venujú či už sestrička alebo Dr. Za mňa určite obehajte tieto vyšetrenia. Ak sa budeš objednávať tak to padanie určite spomeň a možno vám dajú aj skorší termín. Držím palce 🍀❤️

autor
7. mar 2022

@evaachesa ja hlavne spomeniem genetickù predispozíciu okrem padania. Ma fakt picne ak mi povedia, že sme tam už mali byť. V našom meste ma 2 oční odpinkali, že stači ako 2.5 až 3 roční. Že také malé deti neberú a pritom z veľkých miest a na internete čítam, počujem pravy opak. Čo sa týka škúlenia, sú na to asi viaceré názory. Náš škúlil do cca 3 m na jedno oko. Okohybné svaly ešte nie sú vyvinuté a treba počkať. Ale už som čítala aj toto čo píšeš že sa už nečaká. Prešlo nám to.

Prosím ťa, všetky očné vyšetrenia ti robili na danej klinike? Ako sa volá dr. ku ktorej ste chodili/chodíte? Aká je čakacia lehota. Budem tam dnes volať.

autor
7. mar 2022

A aj dcéra škúlila cca do 3 m.

evaachesa
7. mar 2022

Ja tiež nechápem že koľko lekárov, toľko názorov a niektorí zjavne zaspali dobu a neštudujú ďalej. Ak má predispozíciu, tak áno to vás mali vyšetriť určite. Deťom sa zvykne škúlenie upraviť do 1 roka, no náš škúlil od narodenia až kým ho nezoperovali v 1,5 roku. Mal 45 stupňové škúlenie na oboch očiach a to proste nebolo bežné škúlenie. Aj dr vravela že je rozdiel keď dieťa škúlil od narodenia a keď sa mu škúlenie rozvinie napr v 2-3 rokoch. Vtedy sa postupuje inak (cvičí sa, dávajú sa okluzory ak je len jedno oko postihnuté). Dala som ti link na Dr. Chovančákovú. Vyšetrenie sme absolvovali len u nej. Patrí vraj medzi top detských očných lekárov na Slovensku. Priamo ona aj operovala syna. My sme čakali mesiac na termín...to bolo počas korony prvej vlny. Operácie boli vtedy stopnuté a nikto nevedel kedy budú možné. Okamžite prvý voľný termín sme dostali keďže mal už 1,5 roka. Boli to fakt nervy či to stihneme 😒. Daj mi potom vedieť ako ste dopadli. Budem vám držať palce nech je to len banálne a nepotrebné vyšetrenie u vás 😉☺️.

fiafia
7. mar 2022

Moja dcérka zacala chodiť v roku. Padala samozrejme ale vždy to malo dôvod... Nerovný terén,potkla sa,nevšimla si schod atď. Takéto padanie nieje podľa mňa bežné a určite to môže mať xy dôvodov a zbytočne sa plásit dopredu avšak ja by som trvala na dokladnom vyšetrení, neurológii a fyzioterapeut by bol samozrejmosťou

autor
7. mar 2022

@evaachesa ďakujem ti. Úrčite ti dám vedieť ako sme dopadli. Koľko sre olatilu za vyšetrenia a po u nej?

raffaella
7. mar 2022

Moje obe dcéry začali chodiť neskôr ako teraz býva zvykom, až okolo 16m - teraz sú to atlétky. Ale nepadali, ani nenarazali. To čo popisujes mi nepríde vôbec v poriadku a takisto nechápem, že vás ešte neposlali na nejaké vyšetrenia. Čo sa týka ociek - moju mladšiu dcéru vyšetrovali keď mala 1,5r - normálne oftalmologicke vyšetrenie aj s rozkvapkanim. Držím palce

evaachesa
7. mar 2022

Za vyšetrenie sme neplatili nič (aspoň si už nepamätám), len za rám okuliarov a sklá. Od januára hradí naša poisťovňa dôvera 50e na rám alebo sklá. V nemocnici sme akurát platili za stravu a tuším aj pobyt (2 noci).

bluka2
7. mar 2022

Myslím, že v tom bude nejaký problém. Aspoň moje deti to určite nemali. Chodím k dr. iba keď fakt treba, ale s týmto by som išla

autor
7. mar 2022

@evaachesa kde v nemocnici ste boli operovaní? V KE?

evaachesa
7. mar 2022

Áno v Košiciach v Starej Nemocnici. Vôbec by som ale nerozmýšľala nad operáciou vo vašom prípade. Súbežne by som riešila fyzio a očné...možno vážne treba len trochu pocvičiť a bude to ok. Očné ale už len kvôli predispozícii riešiť treba. Daj vedieť aký termín ti dali. Hlavu hore a nestresuj 🙂

autor
7. mar 2022

@evaachesa neriešim u nás operáciu, pýtam sa zo zaujimavosti. Ja som tiež vola ako dieťa hospitalizovaná na očno, preto.

autor
7. mar 2022

@evaachesa na koniec apríla nás objednali, teším sa 🙂.

evaachesa
7. mar 2022

Jasné, aspoň máš čo najviac info 🙂 tak potom napíš ako ste pochodili na očnom 🙂 držím palce nech je všetko v poriadku ❤️

jaskolka
7. mar 2022

20 pádov na deň sa mi zdá dosť veľa. Môj ma 17 mesiacov, chodí od roka a ani keď začal, tak toľko nepadal. Ako samozrejme, že dieťa nemusí mať takú stabilitu, hlavne zo začiatku, plus plienky, nepozornosť a podobne, ale aj tak sa mi nezdá normálne, aby tak veľa padala.
Určite treba vyšetriť aj očné, aj na fyzioterapii. Nemusí to vôbec nič znamenať, ale keby náhodou bol dáky problém, tak vždy lepšie, keď sa podchyti čím skôr

sojorez
8. mar 2022

Okolo dvoch rokov, co som si vsimla to opatrne chodenie. Prvotne ocna v PO, ale po negativnej skusenosti sme nakoniec u dr. Orlovskej v novej nemocnici v KE. Ta dceru i operovala.