Nadmerná tvorba ušného mazu

adri266
27. jan 2013

Pred dvoma rokmi sme boli u ORL lekara kvoli vyberu nosnych mandli, a pri tej prilezitosti som poziadala lekara, nech dcerke skontroluje uska, ze sa mi zda, ze ma vela mazu. A naozaj, v oboch uskach mala velku usnu zatku. Dcerka pri vybere vrieskala, ale bolo to von. Lekar tvrdil, ze je to moja vina, ze tym, ze som dcerke cistila tycinkou uska, som jej maz zatlacala dozadu. Obhajovala som sa, ze som to takto nerobila, pretoze od narodenia dcerky som citala v casopisoch, ze tak sa to nema robit. No neveril mi. Povedal, ze jej mam cistit uska tak, ze ak vidim spinku, mam ju vyberat smerom von, nie cistit kazdy den kruzivym pohybom, co som aj tak nerobila. Ja som mu vravela, ze si myslim, ze ma nadmernu tvorbu mazu, ale on stale tvrdil svoje.
Takze sme prisli domov, a ja som jej odvtedy pravidelne uska kontrolovala, cistila len tie spinky, ktore som videla, atd...Vcera sme sa hrali a dcerka si zrazu vybrala z uska spinku. Vzala som baterku, zasvietila som dnu a pozeram, zase tam ma usnu zatku 😠 Skusala som ju zmakcit usnou svieckou, tak nieco este vypadlo, ale stale tam tu zatku ma.
Mate niekto podobnu skusenost? Ako to riesite? Pretoze som citala a aj mi bolo povedane, ze usne spreje su nanic, pretoze maz sa vodou aj tak nerozpusta. Kde si som citala, ze pomaha olivovy olej, ale mam strach jej nieco take kvapkat do uska.
Budem vdacna za kazdu radu. Nechcem chodit s dcerkou kazdy rok vyberat zatky.

alena0305
27. jan 2013

Nie je dcérka veľmi "ukecaná" - môj syn rozpráva doslova celý deň a uší čistíme aj 3x týždenne. Myslela som si,že preto lebo je veľmi aktívny a v pohybe. Minule ale v telke bolo povedané - že deti, ktoré veľa rozprávajú namáhajú tie kostičky za uchom a majú nadmernú tvorbu mazu. Ale ja čistím klasicky - čiže tak akoby sa nemalo. Niekedy dám na tyčinku olivový olej alebo ušné kvapky - burrow - čiže octanové.

saska.t
27. jan 2013

@adri266 tak tento problem sme tiez riesili, usny maz mame tiez nadbytocny a este k tomu 90% deti ma zuzene zvukovody, z ktorych to ide tzko von. Boli sme u ORL a toto nam povedal: Z ucha treba naozaj vybrat len to co vidime, zvukovod sa casom rozsiri (dieta z toho jednoducho vyrastie) a inak to netreba riesit. Raz za rok chodime na ORL aby jej uska vycistili a Dr. sa na nas vzdy usmeje a povie "o rok sa vidime znova" netreba si s tym robit ziadne starosti a na spreje mi tiez povedal, ze aj doma si mozem zarobit vodu so solou a je to to iste a peniaze mam investovat omnoho lepsie 😉
Takze hlavu hore , dieta z toho vyrastie a 1-2 x rocne navstivit ORL nie je az taky problem 😎

adri266
autor
27. jan 2013

@saska.t Vdaka za odpoved. Ale keby to bolo len tak, clovek sa objedna, pride, vybavi...len mna strasne stve, ze objednat sa da tak, ze pridete rano o 7, zapisete sa do poradia. A cakate...takze cely den zabity, dieta nervozne, ze co sa bude diat, ja tiez. A zase 10 Eur za prednostne osetrenie sa mi zda vela za vycistenie jedneho uska 😖
Ja uz mam taky odpor k chodeniu k lekarom, lebo s dcerkou sme sa nachodili a nacakali pred tou operaciou....a teraz chodi k logopedovi, k alergologovi, v poslednom case sme boli tri x u nasej pediatricky...jednoducho mi to ide na nervy, ze nie je taky system ako v zahranici, ze sa telefonicky objednate, pridete, v cakarni su akurat ludia, ktori idu pred Vami. Nechapem, preco je to na Slovensku stale problem ☹

adri266
autor
27. jan 2013

@alena0305 co ja viem, vo veku 6. rokov su asi vsetky deti ukecane...ale to by malo prave pomahat, lebo som citala, ze ten maz sa pri prezuvani a pri pohybe sanky posuva blizsie k usnemu otvoru, takze jej by to skor malo vypadavat vonku.

saska.t
27. jan 2013

@adri266 jaj never vsetkemu co pocujes, zijem v Nemecku peknych par rockov , tiez potrebujes odporucenie od obvodaka a este sa mi nestalo, zeby sme necakali, uz posielam s malou muza 😀 10 eur platime tiez kazde 3 mes. aj ked od noveho roku to zrusili,takze sa vytesujem 😉 takze nie je vsetko ttak ako sa hovori... kazopadne do hodinky sa dnu dostanes, ale aj to je dost pre male dieta.. ☹

kattrin5
27. jan 2013

Uska cistit len sprejom ten usny maz vycisti dostatocne.

adri266
autor
27. jan 2013

@saska.t ja to hovorim z vlastnej skusensti, zila som v Anglicku peknych par rokov, ked som potrebovala ist hoci len k obvodnemu, zavolala som, dali mi presny cas, prisla som tam, v cakarni sedel jeden clovek, ktory akurat vosiel a ja som sla presne vo stanoveny cas. A nehovorim o tom, ze tam bola extra miestnost na cakanie pre deti s hrackami, knihami, prebalovacim pultom atd. Takze ked sme pred tymi dvoma rokmi cakali u nas u ORL lekara, kde brali pooperacnych pacientov, onokologickych aj predoperacnych, ludia doslovne nalepeni na dverach, len aby im sestra vzala karticku, mna islo od zlosti rozhodit...cakali sme od 9. do 13, este ze som mala dzus pre malu, ale ani na WC, ani nic kupit, lebo co ked nas konecne zavolaju...hroza a des 🙄

adri266
autor
27. jan 2013

@kattrin5 praveze ten usny sprej je uplna hlupost, je to obycajna voda, ktora maz aj tak nerozpusti, takze zbytocne vyhodene peniaze...

rainee
2. okt 2014

ahojte, dcerke sa tvori dost usneho mazu a robia sa jej zatky, dr. nam odporucila len cistit olivovym olejom a davat pozor aby sa pri cisteni ten maz nezatlacal dalej. ale ani to moc nepomaha a min. 2x rocne chodime na cistenie usiek na ORL, inak sa to neda dat von. urcite to vodou a usnymi sprejmi von nedostanete, to maz nerozpusti prave naopak ta voda tam vraj moze kvasit a vyvolat zapal.

ORL dr. nam najnovsie odporucila kvapkat do uska peroxid vodika aby sa ten maz rozpustil. mate s tym skusenost, nie je to moc agresivne? treba riedit s vodou, ako casto kvapkat do uska? ziadny navod k tomu nie je 😠

lienqa
4. okt 2017

Obnovím túto tému, tento problém nemá moja krpatá ale ja, každý mesiac musím chodiť na ORL lebo mi hneď zaľahne v uchu, a musím ísť na preplach, kde je zátka veľká tak 1cm a možno aj viac. Uši si paličkou ani nečistím to som dostala zákaz, len to čo vyberiem prstom 🙄 Včera sa mi podarilo samej tu zátku vytiahnuť z ucha, toľko mi to nedalo, že som si v tom uchu "vŕtala" až bola vonku. Stále mám ale pocit zaľahnutého ucha. Sestra mi doniesla presne ten peroxid vodíka, asi 2x som si do dala a očividne nepomohlo ,keď tá zátka bola. Neviem už čo robiť, je to nepríjemné a vôbec neviem z čoho to začalo. Trvá to asi posledný rok a pol. Ak máte niekto podobné skúsenosti budem rada.

natal12
11. aug 2019

@adri266 ahoj ako ste to vyriešili?ja tiež choď imstale usnemu na výplach lebo mávam zalahnute v uchu☹️😕

majcika
11. aug 2019

Riešime zo pravidelne peroxidom vodíka. ORL Dr. Odporučil len a len to. Pri pravidelnom používaní zabera

petronela919
23. júl 2021

@majcika a ako casto sa može preplachovať peroxidom vodika?

anjjjelik69
16. mar 2023

@lienqa prosím Ťa síce je to už dávno ale ako si dopadla?? Ja mam to iste asi pol roka a neviem prísť na príčinu... zmizlo to same? Ďakujem

lienqa
20. mar 2023

@anjjjelik69 ahoj, no na príčinu sa neprišlo 😁 ako som skončila v tej práci prestalo to, sedela som pod klímou a vedľa dverí v office, kde stále niekto chodil.. Teraz si dávam pozor, keď fúka len s čelenkou, čiapkou.. Klop, klop fakt mám kľud, ale vlastne teraz som zas riešila cysty v dutinách tak neviem, či to má súvislosť

ninka2018
23. mar 2023

@majcika ahoj,včera sme boli s dcérou na usnom ma zatku výplach sa nepodaril....v noci keď spala som.jej dala kvapku peroxidu...ale nič mi nedovolí s uchom ani vyčistiť...čiže peroxid som.dala počas spánku do.praveho uška a na druhy deň ráno mala kopec.mazu preč ale z ľavého.. nechápem.tomu...ja potrebujem maz dostať z pravého...ale ľavé jej takto pekne vyšlo a to vraj bolo ciste

kythos21
25. dec 2023

@adri266 ako ste prosím dopadli?

adri266
autor
28. dec 2023

@kythos21 Ahoj, dcera z toho vyrastla, tym, ze sa jej zvacsila aj trubica, prestali aj problemy s nadmernym usnym mazom.

kythos21
29. dec 2023

@adri266 prosim a nerobili sa jej z toho muž v uskach take čierne bodky pupaciky akoby z akné?