Narodil sa mi chlapček s metabolickou poruchou SCAD

silvia098
18. jan 2016

Mam babo s metabolickou poruchou mastnych kyselin s kratkym retazcom,nepracuju mu tuky,,,,nesmie hladovat ,,,,a pri horuckach,hnackach a vracani musime ihnwd kontaktovat lekara a podat mu infuziu ,,chcem sa opytat ma niekto taku skusenost ?

evelynm
18. jan 2016

leukodystrofia?

silvia098
autor
18. jan 2016

Nie nie ,,,,,,bola aom s nim aj v bratialave a teraz chodime do kosic ,na kontroly ,chlapec normalne funguje uz ma pomaly 6 mesiacov a zatial mu nic nebolo ,take deti normalne rastu ,vyvijaju sa ako aj ostatne deti ,neni na nich nic spozorovat ,ide tam najme o to aby nehladovali,,,,,,preto pisem ,ze ci niekto ma tiez take a ze ci ma uz skusenost s tym ze ked nahodou ochorie alebo by vracal ,hnackoval ,

evelynm
18. jan 2016

@silvia098 aha. lebo takuto metabolicku poruchu ma kolegynin manzel, preto viem, ze je treba drzat prisnu stravu, uziva lieky atd. Drzim palce, nech sa chlapcekovi dari!

silvia098
autor
18. jan 2016

No mne v kosiciaach pani doktorka povedala ,ze on moze vsetko papat ,no a ze stym uz bude musiet zit ,ze to neni take nieco co sa napravi ,ale ja dufam ze malemu sa nikdy nic nestane ,,,,od kedy sa narodil a povedali mi to ze ma poruchu tak odvtedy som v strese,bojim sa stale len ked uz zaplace ,neviem ci sa toho strachu niekedy zbavim,

tova
19. jan 2016

precitaj si to v anglictine. Tu prave pisu ze musi mat dietu a hlavne sa vyhybat jedlu s tymi kyselinamy. a tiez lekar moze predpisat L-carnitine, to je zlozka ktoru vyraba telo, a prave tuto zlozku moze telo pacienta vyrabat menej a moze zmiernit priznaky. Inac rodi sa s tymto 1 z 40,000 az 100,000. S upravou stravy by malo byt ok, tak ako ked ma niekto cukrovku a hlavne ked sa to skoro zisti. treba sledovat oneskoreny vyvoj, svalstvo a pecen. tak isto pisu by mohol dr. predpisat riboflavin vit. b2 Tiez taketo dieta zdedilo jeden gen z kazdeho rodica ktory ho ma , a je mozne ze aj dalsie deti mozu to zdedit. http://www.babysfirsttest.org/newborn-screening...

silvia098
autor
19. jan 2016

19 februara ideme do kosic na kontrolu ,urcite to spomeniem doktorke,pecen sa mu kontroluje ano zatial je ok aj srdiecko a aj ten vyvoj ,,,,,,,,tak nam bolo povedane ze tie geny sa spojili v nas rodicoch a ostalo to v nom ,ze preto ma tu metab.poruchu,ale mne sa zda ze malemu nic neni ,len sa vwlmi bojim ako to bude dalej ked mi ochorie atd.alebo ked bude odmietat papkat,,

tova
20. jan 2016

@silvia098 napr. nemusi mat ziadne priznaky vobec. citala som pribeh kde sa to dietatu zistilo az potom isli na geneticke testy rodicia. Tak otec dietata mal dokonca SCAD a ani o tom nevedel, mal asi lahsiu formu. Ono to staci ze obaja rodicia su nosici jedneho genu. Dieta moze ziskat oba z kazdeho rodica jedno a uz ma SCAD. Ked ty si nosic toho genu neznamena ze mas SCAD. Vyvoj ma vacsina normalny len moze mat oneskoreny preto sa sleduje. a ked ochodrie a nebude jest tak bude treba do nemocnice na infuziu. ked je prazdny aludok sa tie toxicke latky zhromazduju v tele ale nemyslim ze je to behom dna. skor v pripadoch ked clovek nevie ze ma tu chorobu a nelieci sa tak ma to tazsie nasledky.

silvia098
autor
20. jan 2016

No tak mi povedali aj v btatislave ze on ma tu lahku formu ,,,diki tvoje slova ma povzbudili ,,,,boli sme na sono bruska ,pecene ,a zatial to ma ok ,este nas caka kardiologia a potom s tym vswetkym do kosic zas na kontrolu ,teraz vo februari tam pojdeme druhy krat ,ale doteraz maly je ok a prave ze je taky chytry este chytrejsi ako jeho dvaja surodenci co su uplne zdravi,,,,len ta obava co bude dalej ,,,,,,,,,,,och

tova
20. jan 2016

@silvia098 je vela deti ktore maju nejaky zdravotny problem od narodenia, su deti s cukrovkou ktore si musia denne pichat inzulin a chodia s tym aj do skoly a funguju. Moje maju silne alergie a len ustrazit aby nejedli vajce a oriesky je dost. Lekari ti vsetko vysvetlia co mas robit ked ochorie . Starsie deti si mala tiez vysetrene ci to nemju a lahku formu ze sa o tom nevie?

silvia098
autor
21. jan 2016

ano brali starsim chlapcom krv,ale oni su v poriadku a to je pravda ,sudeti ktore musia toho ozaj zvladat vela a ucit sa stym zitt,drzim palce tebe aj detom s tou alergiou ,,,,,,,,,mimochodom dnes som bola s malym na kardiologii a vsetko je ok tak som velmi rada

tova
22. jan 2016

dik, a drzim aj vam palce cim viac budete mat informacii, tym lehsie si veci prisosobite a budete bezne zit. zaklad je, ze viete o co ide.

silvia098
autor
31. jan 2016

Baby poradte chlapec mi ochorel ma zapal hrdla ,aj horucky bojim sa kedze je to metabolicky pacient

luciferkax
31. jan 2016

@silvia098 prečo nejdeš do lekára? čo ti máme iné poradiť?

silvia098
autor
31. jan 2016

Ved bola som ,sme na antibiotikach,,pytam sa preto ci ma niekto s tymto skusenost ze co pri horuckach alebo odmietani jedla,,,,,ze ci to tak prebieha ako aj u zdravycch deti ,ci mam sa bat ....

aduskatt
31. jan 2016

@silvia098 na to by Ti mal odpovedať lekár, každé dieťa je iné

nancy28
31. mar 2017

@silvia098
Ahoj. Ano mame aj my taku poruchu. Mame sice mcad. Je to podobne. Tiez nesmieme hladovat. Mame skupinku mamiciek na fb. Ak chces pridam ta. Tam sa najdu mamicky aj s scad

nikolka530
14. apr 2021

@silvia098 ahoj chcem sa spýtať ako sa darí tvojmu dieťaťu tiež mam také dieťa tak som zvdava

ifd
18. júl 2022

@nancy28 dobrý deň prosím môžte ma pridať na fb do vase skupiny?

terezka1947
15. júl 2023

Baby,synovi,8r.na MR zistená leukodistrofia,čakám na konzultáciu s lekárkou,ale už som vystrašená dosť.
Išli sme k neurologické kvôli tikom,kt.skoro zmizli alebo úplne zmizli po vyšších dávkach magnézia. Na MR som sa iba ja prosila,pre istotu.

imany
19. sep 2023

@nikolka530 dobrý deň, vaše dieťatko ma scadd?
Lebo aj môj malicky 3 mesačný môžem vám napísať prosím?