Naše dieťa má dyslexiu. Ako je to s vaším dyslektikom?

brisilda
2. dec 2010

maminky ak mate doma dislektika ako zvladate ucivo v skole? ako vase dieta beru ucitelia? vedia pochopit jeho problem? vychadzaju mu v ustrety? maju pre take dieta vobec pohopenie?ako sa s nim ucite vy? my sme na dobrej ceste si skolu znenavidiet vdaka pristupu pani ucitelky! len nedavno som pochopila, ze moje diata je dislektik pokial sa estelen ucili abecedu bol to dobry ziak no odkedy uz pisu diktat a citaju cele vety sa to zhorsuje 😔 ucitelka ma na moznost dislexie upozornila no nema pre moje dieta pochopenie aj ked predomnou sa tvari ze to chape ☹ uz mu 3 krat dala za diktat cervika/5/ a to aj napriek tomu ze maly pri druhom cervikovi bol s toho totalne ko a dokonca pokrcil ziacku knizku 😒 tak som sa s nou dohodla ze mu ich nebude davat iba napise V a ja budem vediet co to znamena no od vtedy mu dala do ziackej dalsich 5 cervikov! zajtra sa s nou idem znova porozpravat lebo v sklabikari sme pri clanku mali napisane TRENOVAT ! do frasa ale ved ja s nim citatm kazdy den kazdy den piseme diktat dnes sme sa ucili citat do 9 vecer 😔 a aj tak bez vysledkov 😔 a uz ked sa to nauci "citat" tak to neni citanie ale je to ako recitovanie basnicky ktoru pozna naspamat cize citat cita vsetko co je napisane no diva sa namna ☹ priklad s mat. mi vyriesi skor spamati ako ho ma napisat 😖

evina313
9. máj 2011

integracia znamena že mu bude urobeny individualny plan / mal by byt / pokial mu nebude umoznena integracia, budu ho brat normalne a nedaju mu ziadne ulavy. Moj syn je integrovany uz x rokov, ale u nas, v nasej skole je to asi jedno. zalezi od ucitela, k jeho vztahu k tymto integraciam. ale plati, ze pokial ma integraciu, MUSIA mu akceptovat napr. chyby v diktate, neznamkuju sa, iba sa vypisuju chyby, skor sa skusa, ale to zalezi od druhu poruchy, ci je to dyslexia. dysgrafia...
a bude mat na vysvedceni poznamku, ze je integrovany a hodnoteny podla individ. vzdelavacieho programu.
Moj syn je ôsmak, ale dali sme este na tieto 2 roky integraciu, hlavne kvoli tomu monitoru. inak moja skusenost je taka, ze zalezi na ucitelovom pristupe a na dohovore. Bohuzial nie vzdy plati, ze ked je dieta integrovane, ze sa aj ucitelia individ. planom riadia 😠 hlavne v tych vyssich rocnikoch, kde je na kazdy predmet iny ucitel

andrejka1974
13. júl 2011

takze integracia znamena ze bude viac skusany ustne ako pisomne na previerky bude mat viacej casu diktaty ma len doplnovacie a v skole sa mu venuje aj specialny pedagog u ktoreho pise aj pisomky moj syn je integrovany asi od 4 triedy teraz je druhak na strednej u nas je dyslexia, dysorthografia, dysgrafia a ucitelia to vacsinou akceptuju a na monitor mal ovla dlhsi cas

lenkaaaa1
26. mar 2012

prosím poraďte mi, mám syna čiastočného dyslektika, je prvák a neviem ako pristupovať k čítaniu. Ako ho mám vlastne učiť čítať. Ako na to? On si ho potichu vie prečítať, ale nevie ho zo seba dostať, aj ho povie po určitom čase, ale to s veľkou námahou. Niekedy som zúfalá. Niektoré slová idú super a niektoré nechcú ísť s neho von.
AKO HO MÁM UČIŤ ČÍTAŤ? Po slabikách? Po písmenách? Opakovať slová? Neviem ako na to.

ivkaivka
26. mar 2012

@lenkaaa1 ak môžem poradiť, v práci sa mi osvedčilo "spievanie" - dieťa sedí oprosti mne, vyberieme slovo napr. volá - začne na hlas čítať prvé písmenko a drží ho dovtedy, kým neprečíta druhé ... niekedy to trvá aj 10s, kým na to príde čo nasleduje. Ono sa to postupne zrýchľuje a pôjde to po slabikách. Určite nech si nečíta potichu ... hneď čo vidím, to čítam, aj keď to trvá dlhšie. Ja tomu hovorím, že sme ideme na vláčiku a pripájame si ďalšie vagóniky. Tých metód je viac, dobré je aj dvojité čítanie - čítaš spolu so synom, takpovediac ho trocha ťaháš... hlas postupne stišuješ a on ide... ja niekedy si už len mrnčím, sem tam ešte dopomôžem... treba len skúšať a nájdete správny postup no a samozrejme je aj dobre navštevovať špeciálneho pedagóga, ktorý pomôže ... predsa len učiteľ v triede nemá toľko priestoru sa venovať žiakom so švvp.

evina313
27. mar 2012

@lenkaaaa1 , ahoj, ja som mala so synom tiez tento problem, vyskusali sme vselico mozne, aj centrum basic a tam sa mi celkom pozdavala metoda prace s plastelinou. dieta si muselo pismenko vytvarovat z plasteliny. tym ze mu to dalo viac prace, skor si ho zapamatal. skuste takuto formu ucenia hrou 😉

lenkaaaa1
27. mar 2012

tak zatiaľ ďakujem, vyskúšam a potom uvidíme.

miskakyska
27. mar 2012

Už 2hy rok chodím so synom na logopediu a doktorka ma stale obavy z tejto choroby,ale ja vôbec nebádam na nom,že by mal nejaké taketo príznaky a problemy čo tu píšete,tak neviem podľa čoho to zistila..

macca5
27. mar 2012

náš dyslektik je v maturitnom ročníku.Píšem to hlavne preto,lebo viem aký strach o svoje deti máte.Aspon my sme mali.Trápili sme sa vela,hlavne preto,že naši pedagogovia v zš to podcenili a to,že syn je dys sme začali riešiť až v 4.ročníku.To už bolo dosť neskoro.Nie je to lahké a ja mám strach,že aj s tým mladším budem mať takýto problém. 😒

elllla
17. apr 2012

@lenkaaaa1 ahoj, to mate potvrdene na zaklade navstevy PPP?
miska je tiez prvacka a mame velke problemy s citanim (ciastocne s pisanim).. stale nevie citat po slabikach, vsetko cita po pismenkach.. aj ked sa slabiky opakuju, nepamata si, ze to uz citala a ako sa ta slabika cita.. citanie noveho textu je u nas vzdy katastrofa, doma citame aj 10x a stale s chybami.. precita prve pismenka a zvysok slova si radsej vymysli, aby ho nemusela citat.. ak to cita viackrat, vie to naspamat a niektore slova si zamiena za vymyslene s rovnakym vyznamom a nepride na to, aj ked cita zaciatok slova (napr miesto objavuju akoze cita rozpoznavaju a pod..)
pri pisani si bezne myli O a pise A, miesto napisaneho E cita I a pod... dalsia spanielska dedina su u nas dlzne.. tie akoby neexistovali, ak pisu diktaty.. uz davnejsie sme to vysvetlovali a nepomohlo.. kludne by aj v slove vaza dala dlzen na Z.. a teraz im uz ucitelka pri diktate nezvyraznuje dlzne ako na zaciatku..
zajtra asi skocim doobeda do PPP a dohodnem sa s nimi, co a ako..

briketa
18. apr 2012

lenkaaaa1 .
podstatou ucenia citania dyslexikov je pouzivvanie viac ako jedneho zmyslu. preto sa napr. modeluje z plasteliny.
pismeno treba 1. vidiet 2. pocut 3. citit
Je dobre na kazde pismenko vytvorit abecedneho kamarata ktory sa vizualne a zvukovo bude spajat s tymto pismenkom.
Priklad: A - aligator Anton
B - bobrik Bruchac
Pismena a neskor slabiky vzdy pisat aj na karticky. Dieta pise kazde pismenko vo vzduchu aj prstom.Ked vyslovujete, musi sa vam pozerat na usta, do akeho tvaru sa formuju pery pri vyslovovani.
U dyslexikov je napriklad neustale zamienanie "b" a "d", pretoze oni tieto pismena vidia ako kruh zasadeny do palicky, ale nerozlisuju na ktoru stranu.
Pomocka bude, ked si pismenko bude vediet ohmatat.
"d" je drsne tak ho vystrihneme z brusneho papiera. Dieta si tak zafixuje texturu tohoto pismena hmatom - drsne d a zapamata si, na ktoru stranu toto brusko vychadza.
"c" je okruhle a vlacne, preto si ho urobime z cesta....atd
Slabiky a slova treba kreslit do diagramov a obrazcov, alebo nakreslit strom a nan slabiky "zavesit"
Vsetko musi prechadzat aj vizualnym vnemom.
Knihy kupovat v audioforme na CD alebo MP3.
Dyslexik si bez problemov zapamata obsah pocuteho, omnoho rychlejsie ako cosi co cital z papiera.

Kludne sa este pytaj aj veci z bezneho zivota, moj manzel je dyslexik uz 45 rokov 🙂 a fungujeme s upravami uplne normalne.
Ja som zase extremne akademicky typ, chvillu mi to trvalo, cosi som postudovala ale teraz uz viem co a ako.
Typickym znakom pre dyslexikov je napr. ze cloveku stale skacu do reci, ale to nie ze by boli drzi,ale ze ich mozog "nuti" rychlo sa vyjadrovat aby nestratili myslienku, nakolko myslia rychlejsie ako hovoria.
Ked sa rozpravate s dietatom, pouzivajte aj iny kontakt ako len jeho sluch. Chytte ho za rameno, alebo si ho drzte na kolenach, aby dieta aj citilo, nielen poculo.
Dyslexia ide casto ruka v ruke s ADD - hyperaktivitou, preto je dobre, ked deti maju presny rezim dna, aby vedeli co kedy nasleduje a neboli "rozhadzane" v myslienkach.

briketa
18. apr 2012

@elllla @miskakyska @ivkaivka
prispevok hore

este som @lenkaaaa1 chcela, ze vsetko treba stale opakovat aj stokrat. obcas je to na nervy, ale funguje to.
ja mam tri deti, u kazdeho je sanca 50% ze bude dyslexik. v skole je zatial len jeden, ten je akademicky po mne a dyslexik nie je tak uvidim ako budeme pokracovat.

elllla
13. jún 2012

@lenkaaaa1 @briketa
ahojte, tak mame za sebou uspesnych viacero sedeni s detskou psychologickou.. dnes som bola na takom zhrnujucom stretnuti. vsetko nasvedcuje na dysortografiu.. k tomu porucha pozornosti.. mame dohodnute stretnutie so specialnou pedagogickou o 10 dni, musime to stihnut este pred prazdninami, aby sme mohli nieco zacat riesit.. od septembra ideme uz naostro aj v skole na vec, bude uzka spolupraca nas so skolou a hlavne s centrom PPP.
nebude to lahke, ale myslim, ze sme pripraveni.. bola som pochvalena, ze je dobre, ze som to prisla uz teraz riesit, aj ked si triedna ucitelka len myslela, ze miska vyrusuje a nema ziaden zjavny problem..

brisilda
autor
18. jún 2012

@elllla neboj pokial budete mat potvrdenie o tom, ze tvoja dcera ma problem tak skola a ucitelka to budu akceptovat ...u nas to na zaciatku tiez nebolo ruzove ale uz sa to zlepsuje a pani ucitelka je uzasna a velmi nam pomaha 🙂 no ako to bude dalej netusim no uz teraz badam na malom velku zmenu...konecne zacina prichadzat uceniu na chut 😀

blanblan
3. sep 2012

@briketa ahoj, vidim ze sa v tom celkom vyznas, vies mi povedat ci aj v predskolskom veku je mozne badat dislexiu? Moja dcera bude mat 5rokov a ma dost problem s pisanim, casto pise pismenka opacne (S Z 1 3 ) alebo trochu skomolene, napr. teraz ked jen napisem K, nevie ho prepisat podla modelu, nejde jej do hlavy ze tie 2palicky maju ist zo stredu tej zakladnej....Alebo Pise zasadne zlym sposobom tz. ciarky taha zospodu nahor alebo zprava dolava...Neviem ci je to este normalne v tomto veku alebo je to uz znepokojujuce...

nela82
21. jan 2013

@brisilda nečiatala som celu diskusiu..prečitala som si iba ten tvoj prvy prispevok.Pisala si ho uz trosku davnejsie,ako sa to posunulo??Prislo zlepsenie?Nie len zo strany samotneho ucenia ale aj zo strany ucitelky?Ked som citala tvoj prispevok...akoby si pisala vlastne za mna.. ☹ Presne tento problem sme mali od preveho rocnika a vlastne pretrvava...Pri mne sa ucitelka sprava ako mu chce velmi pomoct-a pravda je inde.. 😒 😖 😠

bubacik29
24. jan 2013

Môžem sa opýtať môj syn chodí posledný rok do škôlky a chcem sa opýtať môže mať dyslexiu, ked si ťažko zapamätáva básničky a pesničky či to zistím až v škole dakujem za radu. A ešte chodíme na logopédiu pre zlú výslovnosť r a l ale už mu to ide lepšie.

capy
28. jún 2013

@bubacik29 ahoj moze a nemusi. my chodime pani psychologičke a bolo nam povedane ze do osmeho roku sa mozog stale vyvyja a tieto poruchy dys... sa mozu urcit az potom. teraz to beru len ako nabeh a snazia sa s tym pracovat.

elvira12
23. sep 2013

@olgatokarova Ahoj, mam dyslektika - dysgrafika, teraz ma 9 rokov, je tretiak. Velmi pochopenie ucitelia nemaju, spolupraca je slaba az ziadna... vsetko musim robit sama... Na prelozeni vsak neuvazujeme, nakolk osyn je v tej ZS stastný a spokojny...

elvira12
23. sep 2013

@evina313 ja mam so synom bohate skusenosti, aj oslabenou jemnou motorikou, aj s nestabilnou pozornostou... nakoniec sme skoncili pri dg.dyslexia a dysgrafia a navstevujem logopeda uz 4-ty rok, bez nejakej progresie.
Vyskusali sme od 5 tich rokov takmer vsetko - od nacviku predskolkych zrucnosti - navstevovali sme 2 roky, Elkonina, logopeda od 4,5 roka... kamosku, co je speci.-lieceb.pedagog..a nic... Vyhodene peniaze a cas...
Ibaze za posledne 2 mesiace nastal velky progres. Od konca juna sme zacali intenzivne navstevovat centrum Basic v BA. A tu nastal zlom. Velmi vyrazne sa zlesil v citani - uz cita, a v pisani - je to o nieco lepsie...je mu jasne odkial zacat pisat, pismena su pomerne sumerne a nelietaju, ako sme boli zvyknuti... A to nemozem povedat, ze v ZŠ mi vychadzaj uv ustrety... nema ani ulavy, ani nic ine.. zucastnuje sa s ostatnymi bez vynimky vyucovania, a naozaj bez vynimky...
Jedn vynimka vsak predsa je: chodi s druhakmi na citanie... inak nic ine ... Zial namotivovat dieta, aby pisalo a cistalo, je tazke, nakolko ked sa mu nedari, tak motivation je slaba... Ale 1 stranu mi vzdy donesie napisanu.... to co mu predpisem, to pocas prestavok stihne napisat...nie je to krasopis, ale je to pokrok.. zajtra mame rediagnostiku u speci.pedagoga v psych.poradni....Tak som zvedava, ako zhodnoti ten pokrok...
Nech si hovori, kto, co chce, ale Basic v nasom pripade urobil velky pokrok s mojim synom...a dakujem.. 😵

bia123
24. sep 2013

mam syna ktoremu sa potvrdila dislexia,disgrafia velmi s tym trpel v druhom a v tretom rocniku, dis sa nam potrdilo az teras ako je stvrtak v tretom rocniku mal ziacku obsipanu samimi 5kami bolo to pre nas hrozne syn sa mi pohorsil v spravani mal zle sny budil sa zo strachom zo sna ☹ rozmyslala som kde som spravila chybu ako je to mozne ze z tolkeho ucenia v skole, poobede doucovanie a vecer doma a vysledok rovnaky som nechapala,s ucitelkou som bola skoro kazdy den az tak ze som jej liezla na nervi....chcela som mojmu synovi pomoct lebo som vydela ,ze sa snazil zo vsetkych sil a robil vsetko preto aby si polepsil prospech....teras ked uz to ma potvrdene na papieri tak uvidime ako na to bude jeho triedna dohladat a ci to budu respektovat a tolerovat,,,,potom vam dam vediet

cop
18. mar 2014

zienky potrebujem vediet viac o basicu kolko to stoji cca a co ta scientologia ta ma znepokojila.dik pa

kika050
25. sep 2014

Ahojte kočky. prosím vás také centrum je len v ba? Nikde inde nie je pre nás je Blava dosť ďaleko. My máme potvrdenú dislexiu aj disgrafiu ešte v prvom a druhom ročniku sa to dalo,ale ako nastúpila do 3 zistujem že je zas na úrovni prváka a potrebujem jej pomôcť.Lebo je z toho neštastná

ritka8
15. feb 2018

@blanblan Ahoj , viem ze uz si tento prispevok pisala davno. Ale chcela by som sa opytat ci ste to vyriesili a nastupom skoly sa vsetko naucila alebo ste zistili nejaky problem. Dakujem

blanblan
16. feb 2018

Ahoj, zial nie, skola je jedno velke trapenie a boj a to ze nam bola stanovena diagnostika nic moc nemeni na pristupe uciteliek. Ale nastastie ona je velmi pracovita a nenecha sa odradit aj ked jej to nejde, skusa. Este stastie ze to ma vykompenzovane touto vlastnostou. Aj vy sa trapite s niecim takym?

izabela333
3. okt 2021

Ahojte mamičky. Môj syn je momentálne druhák, avšak od prvého ročníka sa manifestije porucha učenia. Čaká nás testovanie. Chcem sa opýtať mamičiek, ktoré si tým prechádzajú a už majú nejaké skúsenosti, či pomáha viac tlačiť na syna. Či mu porušiť krúžky a venovať sa len škole. Tiež by ma zaujímalo, či ste nasadili nejaké vitamíny - omega 3 mastné kyseliny alebo pyridoxin a či nastalo nejaké zlepšenie. Ďakujem Vám za názor.