Neklesajúca vysoká horúčka a nič nezaberá

h2
14. jan 2017

Ahojte, synček má chrípku, má veľmi zlý priebeh, vrátane zvracania a veľmi vysokých teplôt (nad 40), vo štvrtok sme boli u lekárky, dala mu injekciu Novalginu na zníženie horúčky, predpísala antibiotikum a čípky Panadol junior. Noc zo štvrtka na piatok sme boli bez liekov, kvôli tej injekcii, robila som malému studené zábaly. V piatok už zase teplota stúpala nad 39, okolo obeda som dala čípok, bol to strašný boj, syn sa tomu hrozne bráni, ale zvládli sme to a zázračne mu zabral, až do noci mu bolo celkom dobre, teplota okolo 37 - 37,5. V noci sa to zase zhoršilo, zase teplota skoro 40, o jednej v noci druhý čípok, potom synček spal až do rána (a ja tiež, bola som hotová, ale muž mu o 3.30 meral teplotu a nemal zvýšenú). Dnes ráno sa zobudil a odvtedy je zase zle, teplota 39,7, najprv sme ho osprchovali vlažnou vodou, čípok dostal o 8.30, ale neviem, čo sa stalo, vôbec mu nezabral, teplota sa stále drží okolo 39, aj po zábaloch klesne iba na chvíľu a zase má 39,3-39,5. Snažím sa, aby veľa pil, jesť nechce nič. Prosím,čo máme robiť, už som zúfalá, nič nepomáha.

lubaska21
14. jan 2017

do sprchy ak ma studene ruky nohy tak ho nedavaj, mne svagrina (zdravotacka) poradila, ze im stale zaberu octove ponozky - namoc ponozky do octu, daj na nohy a natiahni na ne suche hrube ponozky, nechat 5-10 min a casto opakovat, jej mala (2r) mava pri zubkoch vzdy vyse 3 dni teploty okolo 40 a medzi davkami nurofenu jej znizuje teplotu tymito ponozkami a ze jej krasne zaberaju, tak vyskusaj...

lindt
14. jan 2017

@nika_17 predpokladam,ze pre ba a okolie,ale neviem to na 100%

bosoriak
14. jan 2017

@h2 Mozno mal virusovu chripku a na oslabenu sliznicu nasadla bakteria, preto bolo treba antibiotika aj. A teraz vlastne telo bojuje s oboma, ale je to tazke, lebo antibiotika zaroven vysiluju organizmus.

Striedaj lieky proti teplote (Paracetamol a ibuprofen), najskor pri teplote 38.5 a viac. Pri teplote viac nez 39.5 - 40.0 sa uz mozu robit zabaly pripadne vlazne sprchy. Vela tekutin, akychkolvek. Na jedlo netreba dieta nutit, pokojne vydrzi aj bez jedla. Pripadne nastruhat jablko, banan a pod., nieco makke. Ak odmieta aj pit, treba kupit Kulisek a po lyzickach davat. Tiez vyvar zeleninovy alebo masovy. Tvoj syn pravdepodobne zvracal z toho, ze ma zapalene hrdlo a boli ho prehltanie, obcas z toho moze aj napinat na vracanie.

Moje dcery raz mali taku svinsku chripku, ze mali teplotu 12 dni vkuse. Aj u lekarky sme boli, ale CRP bolo len 32 a nemali ziadny zapal v hrdle, tak sme to zvladli bez antibiotik. Mne sa zda CRP 17 trochu malo, ale tak lekarka ho videla, tak asi vie lepsie nez ja, amater. 🙂

Podla mna to rozhodne nie je na pohotovost, proste ma chripku a vysoke teploty. Ak sama pises, ze mu postupne klesa teplota, tak pravdepodobne zacinaju zaberat antibiotika. Este tomu daj chvilu cas, uvidis, zlepsi sa to. Viem ze sa na to nedobre pozera, ale nech oddychuje a pije, nic ine teraz nepomoze. Ja by som pockala este 2-3 dni a ak by sa to zacalo zhorsovat, az potom by som sla k lekarovi.

Drzim palce.

h2
autor
14. jan 2017

Ďakujem veľmi pekne všetkým, malý konečne zaspal. Na pohotovosti sme neboli, neverím, že by nám tam boli pomohli. Teplota celé popolodnie okolo 39, riešila som to hlavne zábalmi, syn ich znáša relatívne dobre, hlavne v porovnaní s čípkami, to je hotový cirkus. Keď mu popoludní vybehla teplota až na 39,8, chcela som mu dať čípok, ale uprosil ma, tak dostal 1/2 tabletky Panadolu pre dospelých, poradila mi to doktorka, len kvôli tomu vracaniu odporučila radšej čípky. Bolo to dobré, malý nevracal, ale tabletka ako-tak zabrala snáď až po hodine, to mu konečne klesla teplota pod 39. Teraz navečer som ho už nechcela trápiť žiadnymi liekmi ani procedúrami, nech si pospí, uvidíme, ako bude neskôr.
Okrem ovocia a piškótiek nezjedol takmer nič, uvarila som kurací vývar, ale nechcel, ináč ho miluje, ale to neriešim. Na radu doktorky sme kúpili aj rehydratačný roztok, Humana elektrolyt s banánovou príchuťou, ale syn to vôbec nechce, chutí to strašne. Ale tekutín vypil celkom dosť, to som mu dávala stále.
Ďakujem všetkým, za rady aj povzbudenie, potrebujem sa trochu z toho aj "vykecať", lebo som tu s ním sama, muž je v práci, príde až v noci a, bohužiaľ, nemáme nikoho, kto by nám pomohol.

eeffka
14. jan 2017

@h2 ak mas podla profilu 5r syna, cipky co mu davas su na neho malo, detom od 2r davam obycajny paralen pre dospelych 1/2. zaberie do 30min ( 500g cize 250g na dieta , konzultovane s pediatrickou od 15kg)
tie Brufeny, panadoly,sirupy a ine "vymozenosti" su len market.tah. Dceru mam s febril krcmi tak som na teplotu estra citliva a paralen este nikdy nesklamal

h2
autor
14. jan 2017

@eeffka Mame predpísané Panadol junior, tie majú 250g paracetamolu, Ty si asi myslela Panadol Baby, tie majú len 125g. Tie junior sú určené deťom od 15 do 30 kg. Včera popoludní mu čípok krásne zabral, malý bol prakticky bez teploty, čulý, veselý, tak neviem, prečo dnes taká negatívna zmena, čípok nezabral vôbec a tabletka len slabo... ☹

h2
autor
14. jan 2017

Ďakujem za srdiečka, škoda, že neviem, komu, je to od Vás veľmi milé.

lumma
14. jan 2017

@nika_17 číslo na p. doktora je len pre okres SC a PK

alja20
14. jan 2017

Skus mu na dlane dat osupany platok suroveho zemiaka priviaz facom.ja som vedela dat aj na chodidla.a ked ani to nezabralo tak vlazna sprcha nie zabaly tych som sa bala koli soku.alebo cucoriedky egrese zavarane.

inull5
14. jan 2017

@h2 ahoj,ja už som aj v iných diskusiách spomínala našu skúsenost..ja si myslím že ak do pondelka to bude pretrvávať,je to dôvod na hospitalizáciu.ja viem ze nikto dobrovoľne v nemocke zostať nechce,ani ja som nechcela no bohuzial mal vysoké horucky,nie raz.panadol,ani nurofen nezabral a maly dostával chladený novalgin vnutrozilovo..môj bol malinký,tvoj ma 5 rokov.nikde však nie je napísané že mu nemôže hroziť sepsa,prípade rozvrat vnútorného prostredia pretože nevieš aka baktéria v ňom koluje.

synda11
14. jan 2017

my sme mali toto iste...dostali sme atb len tie mali zabrat az cca o dva dni...dovtedy boj...lenze moja mala fialove pery zimnicu studene ruky nohy...vtedy nesmies davat zabaly ani sprchovat.aby nedostala fibrilne krce
..teeplota nad 40...sli sme na pohotovost dali nam dalsiu injekciu...bala som sa aby sa jej nieco nestalo...dali nam konsku davku lebo u nas nezaberali ani cipky od horucky...ale zabralo a ked prestala ucinkovat injekcia konecne zabrali atb...fuj hroznee...ja by som radsej letela na pohotovost...my sme sli o druhej v noci,,,prajem skore uzdravenie

ixayxa
14. jan 2017

@h2 pri crp17 sepsa nehrozí, neľakaj sa. a ak dieťa do 5 rokov nemalo febrilné kŕče, je malá pravdepodobnosť,že ich bude mať.

inull5
14. jan 2017

@ixayxa nie nehrozí,ale za tie dva dni to crp môže byť úplne iné,najmä ak febrility pretrvávajú.u nás bolo jeden deň 8 a o tri dni pekne narástlo.A neporovnavala by som sepsu a febrilne kŕče.

lindt
14. jan 2017

@lumma super info.predpokladam,ze sa ma pytali na bydlisko(bola som v strese)a podla toho mi to cislo nadiktovali zrejme...

lindt
14. jan 2017

Teraz mi napadlo,ze ked sme s dcerou boli na pohot. opat raz kvoli horuckam napriek atb, okolo 40 mala a nic nezaberalo, tak jej dali cipok rectodelt. Ma to hrozne NU, mala az dva, ale toto je zabralo...ale pekne svinstvo to bolo.

ixayxa
15. jan 2017

@inull5 kde som porovnávala sepsu s febrilnými kŕčmi? Áno, treba byť ostražitý, ale zase malého má preliečovaného širokospektrálnymi atb, čiže ľakať sa až sepsou nie je namieste.

eririka
15. jan 2017

prajem vám skoré uzdravanie😉 čípok sa nevzdávajte, výborná vec z našej stany, aj u nás ako sa čípok uvidí, krik a plač, no sú nepríjemné ale zas velmi účinné😉 neviem prečo vám čípok nezabral, nám sa to ešte nestalo, skús o pár hodín zas, určite pomože, plač musíme ignorovať a pomáhať😉

katkaagabko
15. jan 2017

toto isté mala moja 4-ročná, týžden 40, po nurofene klesli, CRP 19, červené hrdlo zo zatekajúcich hlienov a tiež ich vracala. po týžni teplote zo 40 klesla na 36.5 a koniec, pri poslednej teplote sa velmi spotila, teplota klesla a koniec. nechávala som ju stále bez ponožiek, telo sa tak prirodzene ochladzuje a sprchovala normálnou príjemnou vodou a len som ju nechala tak nech sa vyschne bez utierania, vtedy sa telo samo prirodzene ochladzuje a nie je to taký šok ako zábaly a studené sprchy. skoré vyzdravenie prajem

ixayxa
16. jan 2017

@h2 už je všetko v poriadku?

dada7701
16. jan 2017

aj mna by zaujímalo ako sa máte🙂

h2
autor
17. jan 2017

@ixayxa
@dada7701
Ďakujem za záujem, syn sa už má lepšie, my s mužom horšie, už sme chorí všetci. Ibaže my, dospelí, máme oveľa ľahší priebeh. Som nakoniec rada, že sme na tú pohotovosť nešli, hoci pod vplyvom mnohých názorov tu na MK som nad tým veľmi uvažovala. Veľmi dúfam, že o pár dní už budeme všetci opäť v poriadku.
Ešte raz ďakujem všetkým, za rady aj povzbudenie. 🙂

dada7701
17. jan 2017

@h2 som rada, že ste to zvládli, my sme s dcérou ostali v nemocnici hned 02.januára s horučkou 40...ale ona mi začala blúzniť, tak som radšej neriskovala a isla na pohotovosť...mala nejaký silný zápal v krvi a slabu angínu....tak sa držte ...aj ja som potom ochorela a skončila na ANB😉