Neprospievanie 11 týždňového bábätka

janulka1302
5. aug 2015

Ahoj maminky. Hladala som podobny problem, ale nenasla som, preto sa pytam... Moja mala ma 11 tyzdnov, 55 cm a 3840g. Porodna vaha 3000g a 49cm. Nasmu pediatrovi sa nezda to priberanie. mala je cisto dojcena. Uz sme boli 4 dni hospitalizovane s tym, ze vsetky vysetrenia ok. Diagnoza pri prepusteni, ze ja som v strese, alebo genetika (ze vraj ja som malicko priberala). Reflux nemame, poslal nas na gastro vysetrenie a znova na hospitalizaciu, ale do inej nemocnice. Moja mala je spokojne, usmievave a sikovne babatko. kazdu poradnu pocuvam, ze to priberanie nejde, ze ju mam zacat prikrmovat, co ja odmietam. Mala mi vobec nevie pit z flasky a ked sa napapa, darmo jej este nukam, ked ma dost, ani usta neotvori. Mliecka mam dost, vytaha si z prsnika dostatocne (v nemocnici som ju pred a po kojeni musela vazit). Jedine s kakanim mame problem. Nekakame aj niekolko dni, co mi tiez v nemocnici povedali, ze pri kojenych detoch je to normalne. taktiez s prdikmi. Starsieho syna som kojila 2 roky cez klobucik. Uz som z toho zufala, stretli ste sa s tym? Dakujem za vas cas aj odpovede

egiginka
6. aug 2015

ani som nedocitala cele, zmen pediatra!.. usmiate, sikovne, spokojne !!!!... uzasny odbornik dieta narodene vsade posielat, radim zmenit pediatra, pokial mesacne konstantne pribera 400g, tak je to ok, lebo je to konstantne, tvoj pediater je nutrilonovy tabulkovy:(, flasu nedavaj, dostane strajk, ked uz sa da inak.dokrmovat a u kojenych deti, nemusi byt stolica kazdy den, je to ok aj kazdych 5, 10, podstatne su pocikane plienky. poznam vela mamiciek, co detocky vela jedli, menej priberali a vsetko ok, lebo vsak kolko ludi vo veku 30 ma 53 kg???? asi tak.... fakt zmen pediatra, lebo budes psycho... moja pediatricka, by tvojmu dala facku!

spoony
6. aug 2015

Aj ja ta poteším, moje obe deti tiež tak málo priberali a nikdy sa nevošli do tabuliek. Syn mal pôrodnú váhu 3400g a v roku mal 8,34kg a dcéra pôrodná váha 3030g a v roku 7,2kg a teraz v 30 mesiacoch 9,5kg. Synova doktorka to vôbec neriešila keďže inak prospieval, hovorila že pekné kojené bábätko (od roka chodil na gastro kvoli vracqniu pri vzruchu, tam mu napísali, "priberá svojím tepmom" lebo inak sa do tabuliek nevošiel). Teraz má šesť rokov, ide do školy a váži 20kg. Dcéra ma inu doktorku (presťahovali sme sa) a tá na začiatku to veru riešila jej priberanie, aj sme chodili na preváženie, občas pribrala za dva týźdne 70g, občas 200g, keďže som nechcela prejsť na umele, a upozornila ju že u syna to bolo to isté tak sa sľudnila a keďže inak prospievala - v 4 mesiacoch začínala loziť, v 7,5 chodila okolo nábytku a v romu chodila sama dnu aj von, tak to prestala riešiť úplne - teraz sa len smeje, že znej rastie baletka, lebo je chudučká, drobnejšia ale má dlhé nohy (teraz v 30 mesiacoch nosí veľkosť 86 a aj to jej väčšinu nohavíc a legín musím zužovať. Naučila som sa to neriešiť. Tiež viem, že to majú po mne ja som takisto ako dieťa nepriberala podľa tabuliek (v roku som mala 7,5kg, keď som išla do školy tak 17,5kg) u mňa to za sociku riešili, veď nebolo prípustné nevôjsť sa do tabuliek, chodila som na rôzne injekcie, vitamíny... nič nepomáhalo ale v puberte som za prázdniny pribrala 10kg a potom som mala skôr problém s priberaním ako s podváhou.
Ak je malá inak zdravotne v poriadku tak to kľudne môže byť genetikou tak ako u nás.

katarina644
6. aug 2015

@janulka1302 ahoj, poznam to. sice mam dieta po operacii diafragmatickej hernie. problemov kopec, nepriberal, nejedol, furt maly, chudy. neriesim. aj ked som bola na prasky. nie je taky vysoky aky ma byt, ani nema kil kolko ma mat, ale je krasny mudry, sikovny. my sme mali v troch rokoch desat alebo jedenast kil. teraz ma skoro trinast kil a ma skoro pat rokov. a co? vsak je to pohodicka. uvidime, kde mi zase nadaju. ale momentalne su radi vsetci doktori, lebo ako jediny z cesko - slovenska s takouto hnusnou diagnozou prezil a je ako zdravy chlapec. takze kila neriesim, vysku neriesim🙂

veriiii
6. aug 2015

@janulka1302 pediater sleduje percentilovu krivku?ak je rovnomerny narast a ziadne dramaticke vykyvy a v kombinacii s faktom,ze mala je spokojna a zdrava,a nema problem so satim resp vytaha dostatocne,tak to bude najskor ta genetika ako hovoris..ale, ten gastroenterolog by ju mal vysetrit..a sledovat..?to kakanie nie je az take raritne u kojenych detoch,ale zasa su aj pripady,ked sa ztoho vyklula vrodena vada..
este jeden postreh-lekar teda navrhuje dokrmovat?a naco?ked nepribera z dostatocne vysateho materskeho mlieka (v nemocke ti to vazenim pred apo kojeni potvrdili) tak z umeleho bude?

janulka1302
autor
6. aug 2015

Prave preto sa bojim, ze co ak ani z UM nebude priberat. Zbytocne pridem o mlieko. Kontaktovala som sa s laktacnou poradkynou. Potvrdila mi, ze slabe mlieko neexistuje. A ze ked sme sa v nemocke vazili a mala si dost vytahala, nevidi v tom problem. A k tomu pediatrovi a tabulkam. Vraj ma pribrat min 150g tyzdenne. Odmietam dokrmovanie, lebo viem, ze moje dieta je spokojne. Ak by nebola, ani sekundu by som nevahala a presla na um. Ale nevidim dovod, preco to robit. A nie to este kvoli tomu, aby mi doktor dal pokoj. Len je to na prasky pocuvat take reci. Jasne, radsej sa presvedcit, ze je vsetko ok, len neviem, aky ma vyznam znova nemocnica.

misscelaneous
6. aug 2015

Moja dcerka ma polroka a nieco vyse 6 kg. porodna vaha 3320g, pri odchode z porodnice klesla na 3050g. Co mesiac to pol kila pribrala plus minus, niekedy viaC niekedy menej. Plne dojcena do 4,5 mesiaca, odvtedy vecer davam UM a zacali sme prikrmy. No pribera stale rovnako a ani raz pediatricka nevyjadrila znepokojenie ze by nemala byt ok. Zacal som s UM kvoli tomu ze mala pytala viac a vecer uz prsia prazdne, inak cez den, rano aj v noci a po prikrme na obed dojcim. Takze si myslim, ze tvoja doktorka prehana, najlepsie bude ak ju zmenis. Hlavne ak by babatku nieco chynalo, neboj sa, ono si to vie vypytat 🙂 tak ak je spoko neries a nenechaj sa vystresobat hlavne, to uz vobec nie je dobre ani pre teba a ani pre male.

spuntikmathiasko
6. aug 2015

@janulka1302 kamaratka mala podobny problem, furt do nej mudr. hucala, ze mala malo pribera nakoniec polavila presli na UM a mala nepriberala o nic viac a pribudol jej problem to UM do nej dostat, musela ju krmit jedine pri telke inak nejedla. Malej nic nezistili, uz ide mat 2 roky furt menej je a nic jej nechyba, nadherne, zdrave dietatko je z nej. Inak co som ja pocula a potvrdia ti to aj na stranke mamila. sk nekvalitne MM neexistuje. A co s atyka kakania - cisto kojene babatko nemusi kakat aj 14 dni je to normalne. Moja mala mala rekord 12 dni, ale musi prdkat.

janulka1302
autor
6. aug 2015

Kakame cca kazdych 6 dni, sice stolica je na zaciatku husta a nejde to von. A ked sa to rozbehne, tak pokakane plienky su aj 4. S prdikmi problem nie je. Pocikane plienky su tak 5-7 za den.

veriiii
6. aug 2015

@janulka1302 ja zijem v UK a tu sa nik neriadi tabulkami typu priberat 150 g tyzdenne..ale percentilovymi tabulkami..vzdy ked sa prevazi dieta ,zapise sa do tej istej tabulky aktualna vaha a postupne vidis ci je krivka ok..a ma sa vazit raz mesacne iba..vsak uvidis co povedia na gastro.
http://kellymom.com/health/growth/growthcharts/

stolicu ma spociatku hustu,lebo dlho nesla von a ztuhla...toto sa mi nezda trosku ok..o

sardinka333
6. aug 2015

@janulka1302 tak sa porad s iným doktorom alebo toho svojho zmen. Ale uprimne...11 týždnov po porode 3840 gr nie je nič moc..dieťatko by malo pribrať zhruba 200gr týždenne...priberanie je jedna vec, dojčené deti niekedy hmotnostne stoja a potom priberu priam skokmi. Jedna vec je to priberanie a druhá prospievanie dieťatka - ak je spokojné, má dostatok pomočených plienok, zdravý vzhlad stolice, dieťa javí záujem o podnety, nie je apatické..to všetko treba zohladniť pri rozhodovaní sa o prikrme UM. Ja by som si dieťa kludne aj prevažila pred a po kojení - kolko vypije aj to može byť informácia, ktorá može pomocť.
čo sa týka UM tam je velká pravdepodobnost ze z neho priberať bude, každá laktačná bude tvrdiť že ,,slabé mlieko neexistuje,, je to ich ,,robota,, čo by iné tvrdili nie? každopadne keby to tak nebolo tak potom by všetky deti z MM priberali a nikto by nemal problém nehovoriac o tom že je dokázané že niektoré živiny MM možu chýbať.

janulka1302
autor
6. aug 2015

@veriiii nad tymto sa napriklad nepozastavil. A ani v nemocke, povedali mi, ze kojene dieta nema stolicu aj tyzden. Som zvedava, co povedia na gastre. Sice sono brucha nam robili v nemocke (dokonca gastro lekarka) a vsetko ok.

veriiii
6. aug 2015

@janulka1302 ved hej,kojene dieta nemusi mat stolicu aj tyzden,ale druha vec je,ze to asi malo uz ist davno von..ak stolica stoji na konci,voda sa znej vstrebava a hutne..to je aj princip zapchy.,.ale nehovrim,ze mala ma zapchu.a ak nie je nafuknuta,ako pises,nema problem s prdikmi,tak asi je aj to ok...len ze to tam stoji..preco?hovori sa,ze tie kojene deti co maju taku menej frekventovanu stolicu, zuzitkuju bezbytkovo..neviem,ale ci je to spravna teoria..

janulka1302
autor
6. aug 2015

@sardinka333 ved ja som ju pred a po krmeni v nemocke vazila. Vytahala si pekne. Este aj plienky som musela vazit. Vydaj nemala vysoky. Uvidime, co povedia na gastre a ked mi aj ta doktorka odporuci um, tak to vyskusam.

abbey1
6. aug 2015

@janulka1302 Ak mala malá všetky výsledky ok a aj krvné testy preukázali správne hodnoty i minerálov a podobne, a hlavne, ak je malá spokojné a prosperujúce dieťa, ktoré motoricky napreduje, tak naozaj nie je čo riešiť. Slabé mlieko naozaj neexistuje. Dojčené dieťa naozaj môže mať stolicu aj po 7-10 dňoch a nie je to nič výnimočné.
Nedaj sa zbytočne dotlačiť k Um, nič sa tým nevyrieši. Správne ti tu radia, že treba hlavne sledovať, či dieťa priberá pravidelne e nie koľko presne priberie a že nespadá do tabuliek. Máš v tomto smolu na Dr. Či sa jej nezdá ešte niečo iné? Väčšinu vyšetrení mohli maličkej urobiť ambulantne a nie vás posielať do nemocnice.
Uvidíš, čo vám ešte povedia na gastro, ale ak to bude Ok, už by som sa nestresovala a dala tomu čas.

abbey1
6. aug 2015

@janulka1302 Nechceš sa poradiť s iným pediatrom? UM je len taká skúška, ale čoho vlastne a prečo, vie zatiaľ len vaša pediatrička. 😒

lenka_21
6. aug 2015

@sjuzan77
@janulka1302 u nas ten isty problem i ked maly prestal priberat ked sme zacali zavadzat tuhu stravu... Tiez sme mali kopeeeec vysetreni a ked uz nas posielali do metabolickej ambulancie tak som povedala stop - boli sme aj v nemocke a vsetky vysetrenia dopadli na jednotku. Mater.mlieko mi ale nevysetrovali, o tom som nepocula, lenze ja som dojcila aj dcerku a ta prospievala az velmi tak mozno preto.
Okrem toho, ze nema idealnu vahu mu nic nie je, pekne prospieva, zvladal vsetky ostatne veci co mal, nic mu nebolo a tak som verila, ze je Ok. Teraz ma 3 roky, tiez vazi 11 kg ako @sjuzan77, ale inac mu nic nechyba. Vnimam to skor handikep ba vtedy ked je chory, lebo pri chorobe rychlo chudne ... UM som odmietla, nevidela som v tom vyznam a tiez som si zvykla, ze sice papka dobre, ale papka mensie porcie ako napr.dcerka kt.je od neho o 5 mesiacov mladsia 😀 😀 😀 Mne to vsak pri jeho konstrukcii nepride ani zvlastne...
Ak by boli testy OK tak by som sa ukludnila...my sme vahu uz prestali riesit, lebo aj pediatricka mi povedala, ze ak v detstve velmi riesili vahu deti, tak pri niektorych ma teraz problem, ze bojuju s nadvahou...

A len pre info, porodna hmotnost mojho valibuka bola 3 900g a 50 cm 😝

janulka1302
autor
6. aug 2015

@abbey1 doktor prepocitava len tyzdenne prirastky. Co mu vychadzaju len polovicne hodnoty, ktore podla neho ma priberat.

abbey1
6. aug 2015

@janulka1302 Ak priberá pravidelne, nie je veľmi podstatné koľko. Moja 5 ročná dcéra teraz váži 13,4kg.

kikuleenka
6. aug 2015

@janulka1302 kamaratkina plne dojcena mala stolicu bezne raz za 16 az 20 dni, nebol to ziaden problem. Pokial je dieta spokojne, zdrave a napreduje, UM by som nepodavala ( a to moja musela kvoli intolerancii laktozy na UM byt, takze nie som kategoricky odmietac UM...ak to vsak ide prirodzenou cestou, naco experimentovat a zbytocne vyhadzovat peniaze?) 🙂

janulka1302
autor
6. aug 2015

@abbey1 moj skoro 4 rocny syn 16,5 kg 😉

abbey1
6. aug 2015

@janulka1302 S takou váhou asi nastúpi moja do 3. triedy.
😉

janulka1302
autor
6. aug 2015

@lenka_21 aj moj synator prospieval az velmi, tiez kojeny. 🙂 teraz som pozerala jeho papiere. porodna hmotnost 3050g a v 10-tom tyzdni 5120g

janulka1302
autor
6. aug 2015

@abbey1 nase dievcata chcu byt modelky 🙂 mam neter, ide mat 8 rokov a ma 18kg. A synovec ma 11 a 26kg.

luba41
6. aug 2015

@janulka1302 ja mám 2 baby a chalana..dievčatá priberali úplne inak a iným tempom ako chalan..pomalšie a menej..ani ked začali príkrmy, nič valné sa v priberaní nedialo.. 😉 ak Tvoja priberá, je spokojná, ciká,kaká tak nieč nerieš..do žiadneho UM ani skorých príkrmov sa určite nedaj dotlačiť..ani po doktoroch by som s nou už nebehala.je to stresujúce pre nu aj pre Teba.. a na gastre Ti pravdepodobne nič nezistia..aj moje baby mali stridor, ale nič s priberaním nemal spoločné-bola to len skôr "estetická" chyba../ jednej zmizol tak po 1.roku a druhej sa ozýval ešte tuším v 3 rokoch...ale baby zdravé...tá druhá v priberaní bola tiež extrém- pri nar. 3050 a v 1 roku 7700 g...teraz bude mať 5 r. a váži snád 14,5kg..zdravá, po lekároch vôbec nechodíme..

lenka_21
7. aug 2015

@janulka1302 len som zabudla napisat, ze ja som ich kojila sucasne, lebo mala je len o 5 mesiacov mladsia ako syn 😀 😀 😀
Ja som sa bala nedat vysetrenia, som skor preventivny typ... Ked dopadli v pohode, tak sme si vydychli, do nemocky som isla prave kvoli tomu, lebo mu to tam vedeli urobit naraz - krv, sono, odborne vysetrenia... Boli sme tam tusim iba 2-3 dni.... Ked nas prepustali ich doporucenie bolo skusit uz iba tu metabolicku, ze uz iba tam by mohol byt problem.
S pediatrickou som sa dohodla, ze budem chodit na prevazenie raz to mesiaca (vzdy ten isty cas), premerala ho, skotrolovala vyvin a vzdy skonstatovala, ze Ok moze byt. Napredoval dobre, vysmiaty ako leco a tak po par kontrolach sme sa ukludnili a tesime sa 😅 😅 😅 Potom nam este zacala predpisovat Nutrini drinky, to som mu miesala do stravy a davala aj pit, popri tom som kojila. To mi davalo vacsi zmysel ako to UM , ale nic nezabralo aj tak nijako extemne nepribral 😀 😀 😀 Co som sa musela naucit neporovnavat co zje on a jeho sestra (su dost v podobnom veku) a tak casto porovnavas. Pre neho je napr.pol krajca chleba dost, mala potrebuje krajec, jemu staci 1/2 jogurta, malej cely... A pod. Proste prestali sme do neho tlacit...nenahaname ho s jedlom a aj ked nejaku cast jedla vynecha (napr.zje slabo ranajky) tak doobeda davam iba vodu a potom na obed zje skoro aj mna... 😀 😀 😀 Nam toto poradila pediatricka, lebo vraj rodicia to pri takychto detoch potom s jedlom prehanaju, neustale do dietata nieco tlacia a ani nezacne skolu a je problem s nadvahou.... 😒

lenka_21
7. aug 2015

@janulka1302 a suhlasim s tym UM...ak ti na gastre nic nezistia, ziadna intolerancia a pod. UM by som nedavala...

janulka1302
autor
7. aug 2015

@lenka_21 ak by bola hladna, plakala by mi. A ona sa vyspinka aj cez den a v noci ani nehovorim. Nemozem porovnavat so synom, pretoze on bol vkuse hladny 😊,tale to asi kvoli tym klobucikom.ona sa napapa, pohra a zaspinka. Ak vravis, ze ked tak este metabolicku, tak vyskusame aj to. Co som citala prinznaky na intoleranciu laktozy, alebo alergiu na bkm, nemame ani jeden. Ziadne hnacky, grckanie. koliky normalne. Nic extra hrozne. dakujem za radu 😉

luba41
7. aug 2015

@janulka1302 skús väčší kontakt s dcérou, nosenie cez den v šatke a v nosiči..ponúkať dojčenie aj "za jazdy" popri nosení..uspávať na prsníku, spoločné spanie, dojčenie v noci..totižto možno jej viacej chýba "ponuka od matky", kontakt ktorý by ju stimuloval možno k častejšiemu dojčeniu..aj ked Tvoja si vytiahne dosť..ja som tak spätne rozmýšlala, či tá moja mladšia dcéra by bola trocha lepšie priberala, keby som viacej nosila a celkovo by som spätne určite zmenila nejaké veci pri našom dojčení..ale to už je len teoria 😉

janulka1302
autor
7. aug 2015

@luba41 dakujem, za skusku nic nedam... Uvidime, nieco na tom bude.

dana1728
Autor odpoveď zmazal
Zobraz