Nesprávna chôdza dieťaťa. Čo s tým?

emfi
8. jún 2008

Ahojte. Mám 9-ročného syna. Všimla som si na ňom, že pri chôdzi dáva nohy dovnútra, tým pádom má takmer všetku obuv, ktorú nosí "vyčaptanú".
Neviete mi poradiť, čo sa s tým dá robiť, u ortopéda sme zatiaľ neboli. Môže to byť aj nesprávnou obuvou?
Ďakujem

vka
8. jún 2008

Emfi môže mať aj ploché nohy chodte čim skôr ja som bola s malým a do konca juna maš ortopedicke vložky na predpis zadarmo od jula sa bude platiť viac ako polovicu stoja kolo 180sk zaleži od čisielka
držte sa

pedroma
9. jún 2008

ahoj emfi,
a predtym bola chodza OK? A co jeho hruba motorika al. celkove drzanie tela?

U nasho syna je tiez vyrazna rotacia DK dovnutra. Ortopedia je v poriadku, nalez mame praveze neurologicky 😖 . Mozno sa na to treba pozriet aj z tejto stranky.

pacna
9. jún 2008

naša Dominika dava tiež nohy dovnutra upozornujeme ju na to ale chvilu tak a potom jak kačka 😅

titkovamiriam
10. jún 2008

treba navstivit ortopeda a on povie co a ako ,niekedy stacia len cvicenia.Taka chodza je nebezpecna na chrbticu.

emfi
autor
11. jún 2008

No zajtra ideme k ortopédovi, tak uvidíme čo povie. Myslím, že to môže závisieť aj od kvality topánok.
Aj keď ho na to upozorním, tak ide rovnako, on si to vlastne ani neuvedomuje...
Ale uvidíme zajtra a budeme mudrejši...

emfi
autor
12. jún 2008

Takže sme boli u doktora a má ploché nohy a päty vytočené dovnútra, ale nie je to vidieť, len pri chôdzi.
Zajtra ideme protetikovi, má nárok na ortopedickú obuv 2 krát ročne s doplatkom 500,-sk a ortopedické vložky 3krát ročne s doplatkom 100,-sk.
Som rada, že sme s ním boli, lebo ma to dosť trápilo. Budeme chodiť na kontroly k ortopédovi každého polroka.
A ešte musíme cvičit a mal byť chodiť bosý po piesku a drobných kamienkoch. Ale pobyt pri mori na piesočnatej pláži nepreplácajú ....! 😎 🙂
To by bolo pacientov s plochými nohami...

titkovamiriam
12. jún 2008

dobre je aj porozhadzovat po zemi drobne kocky/lego/ a podavat ich nohami 😀

ruzenkaf
17. jún 2008

ahojte,
ja mam ten isty problem, ale moj maly ma len 2.5 roka. Myslim, ze to budu plochce nohy lebo aj stopy, ked je bosy nechava take nevykrojene. A to ze chodenie na boso pomaha, neviem posudit, moj od kedy sa postavil na nohy odmieta topanky a teraz v lete je v kuse bosi aj vonku. tak hadam mu to prospeje casom.
ozaj neviete nejakeho dobreho ortopeda v Kosiciach?
dakujem

sicilia79
20. jún 2008

ruzenkaf, môj malý má asi rok ploché nohy, špičky vytáča dovnútra a tým pádom má aj kolená k sebe otočené.
Chodili sme ku ortopedičke na juh, ale keďže okrem predpísania ortopedických vložiek nič iné nerobila a jemu sa to ešte zhoršilo, tak nás poslala na Vojvodskú ku pani doktorke HOMINDOVEJ, že vraj je dobrá odborníčka.
Ona má deti aj dospelých, aj moju mamku k nej poslal lekár
Ideme tam 2.7

sicilia79
2. júl 2008

Dnes sme boli u pani doktorky a musím uznať, že je to človek na mieste. Je to výborná odborníčka a aj ako človek má u mňa 100 bodov. Malý bol z nej hotový- v dobrom.
Ináč to chodenie na boso má význam len na nerovnej ploche, na rovnom sa to môže ešte zhoršiť.

emfi
autor
3. júl 2008

Moja kamoška má problém s 1,5 ročným synom, tiež jej dáva nohy dovnútra. Bola u ortopéda, ale ten jej povedal, že u takýchto malých detí je to bežné, takže nič je neporadil. Vraj do 3 rokov by sa to malo upraviť.
A my uvidíme. Už nám prišli ortopedické vložky, ale sú dosť tvrdé, ťažko sa dávajú do topánok, a keď ich tam napracem, nedajú sa mu obuť, tak neviem. Topánky by mali prísť az v septembri.

7katka
12. máj 2015

@pedroma ahoj, co vam zistili?

domeli
12. máj 2015

ahojte,
"oživujem" tému príspevkom a otázkou: u dcéry sme si všimli dávanie nôh dovnútra takmer od prvých krôčkov. V 2,5 roka nás prvýkrát videl ortopéd - najskôr sandálky, potom vložky a sandálky, plochá noha 4. stupeň. Teraz, v 5 rokoch - plochá noha 3. stupeň (zlepšenie) - cvičili sme k tomu aj zopár doporučených cvikov (ale tak to bolo také cvičenie hrou - čo malá zvládla). Nôžky stále kladie dovnútra, ak si na to nedáva pozor a od septembra, ak nedôjde k zlepšeniu, ortopéd plánuje nasadiť dláhy na noc kvôli tomu - máte niekto skúsenosť?