Nezahojený pupček po narodení - naša skúsenosť

esti77
30. dec 2012

Ahojte skoromaminky alebo čerstvé maminky, ktoré máte novorodeniatko s čerstvo odstrihnutým pučným pahýľom. Chcem Vám napísať, čo pomohlo nám. Prečo pomohlo? Čo sa pokazilo, resp. čo nebolo podľa mňa celkom OK? Dcérke krátko po narodení - na druhý deň veľmi necitlivo manipulovali s pup. pahýľom, asi chceli silou-mocou, aby čo najskôr odpadol, resp. rýchlejšie vysychal, alebo čo chceli týmto dosiahnuť - deň po narodení jej ho otáčali o 180 stupňov, stále podväzovali bližšie k pupčeku...hrôza vidieť. Nie som žiadna citlivka, ale skoro som sa rozplakala a v záplave hormónov nedokázala odporovať. Len som nechápala a dodnes nechápem, prečo jej ho nenechali PRIRODZENE SA ZAHOJIŤ! Takže domov sme došli s mokvajúcim pahýľkom, kt. citujem:" nebojte sa, to odpadne, len potierať liehom a zasypať fram.zásypom". Naša Dr. nám odporučila len lieh (kt. vraj na Kramároch vôbec neodporúčajú pri hojení pupčeka), ale že pre istotu liehom dezinfikovať. Zásyp nie, lebo sa vraj stále tvorí chrastička, kt. aj tak mokvá a je to začarovaný kruh. Povedala nám, ak sa nám pupček nezahojí, na chirurgii ho budú musieť ešte podväzovať. Veru sa to nelepšilo taký týždeň, ja nazlostená na šikovné sestričky z novor. odd. som hľadala niečo prírodné - a našli sme: podľa M. Treben Švédske kvapky. Potierala som malinkej pupček pri každom prebaľovaní, najprv vatičkou s kvapkami, potom dosucha a pahýlček, s kt. sme prišli domov máme dnes - po mesiaci krásne zahojený, vyzerá už len ako malinká chrastička na pupčeku. Našej Dr. som nič nehovorila o Šv.kvapkách, keďže som čítala, že sú výlučne pre dospelých, ale keďže veríme viac na prirodzené liečenie a prírodné liečivká, čiže bylinky, ktoré nám neraz pomohli, nebáli som sa. Ešte doplním, že dcérka mala pupček už pekne vo vnútri "poskladaný", takže pahýlik bol vnútri ako taká žltá žilka, a veru modlila som sa, keď som to každý raz mokvavé potierala, aby sa nám to bez chir.zásahu zahojilo. Maminky, nedávam Vám ale návod na nezahojený pupček Vášho anjelika, len píšem našu skúsenosť, rozhodnúť sa musíte Vy sami. Prajem Vám krásne rodičovstvo a zdravé dieťatko🙂

sisaha
30. dec 2012

@esti77 ja som rodila na Kramaroch a okrem masticiek na zadok som sla domov aj s vyfasovanym liehom na pupok..

hradnapani
30. dec 2012

@sisaha tiez mam taku skusenost, ze to tam praveze odporucaju tym liehom. Ale ja lenivec som nechala uplne len tak, len omyt cistou vodou a uplne krasne sa mu to zahojilo, bez problemov

domak2
30. dec 2012

@esti77 ahoj ja som rodila v UK a tu to len zacvikli a asi 10 ludi mi povedalo ze sa toho proste nechytat, normalne ju umyvat iba vo vode a jemne okolo povysusat a nic na to nedavat a krasne nam to vyschlo a odpadlo aj bez liehu a inych veci. 🙂

alka221
30. dec 2012

my sme tiez pouzivali lieh a cistu vodu..krásne nam odpadol.. no a z pristupu tych sestriciek som zhrozena.. 😒 😖

esti77
autor
30. dec 2012

@esti77 babulky, ďakujem za postrehy, chcela som napísať našu skúsenosť ako ponaučenie pre iné maminky, resp. ...čo všetko sa môže stať. Paradoxne nie som prvorodička, o zahojení sa pupčeka čo-to viem a napriek tomu máme takúto skúsenosť. Našťastie je všetko OK ale ani by ma nenapadlo, že pri našich skúsenostiach 🙂 nás postretne niečo takéto... Ďakujem za odpovede, zídu sa do budúcnosti... 😉

hradnapani
30. dec 2012

@esti77 ale tou manipulaciou jej ten pupcek asi poranili, inak by sa jej to asi normalne zahojilo. Nechapem,co tym chceli dosiahnut 😒 Ale tak tvoja skusenost sa urcite tiez niekomu zide...

esti77
autor
30. dec 2012

Ja mám tiež taký názor maminka hradnapani, že jej ho poranili, pretože pri predchádzajúcich detičkách sme s pupčekom žiadne patálie nemali, a vôbec tak nenarábali s pahýlkom ako teraz, ale no...neboli to tie isté sestričky...ja len, že človek sa stretne so všeličím a veru učíme sa celý život...ale chvalabohu je všetko už OK. Je veľmi ťažké ozvať sa k zdrav. personálu v pôrodnici, keď nie ste zdravotník - vtedy Vás majú za hysterku, ktorá nič nevie, pritom ako mamy sami vieme (a aj z logického hľadiska), že najlepšie je nechať veci na prírodu...