Novorodenecká žltačka a pobyt v nemocnici

natynnka
24. nov 2023

Ahojte, porodila som 21.11. a dnes 24.11. mal maly zltacku zvýšenú na 270 tak nariadili že bude pod modrým svetlom od 12:00 do 6:00 rana tak velmi dúfam že mu tá žltačka ustúpi po tomto lebo by som rada išla už domov aj s malým keďže mi psychicky pobyt v nemocnici nerobí dobre mám pocit že sa tu o malého neviem dobre postarať možno aj kvôli niektorým sestričkam.. tak som sa chcela spýtať ci nemáte s tým nejaké skúsenosti ako sa možno nebáť prebaliť malého alebo keď place keďže som prvorodička a nemam s týmto skúsenosti .. a ako dlho asi trvá aby ustúpila žltačka na hodnotu aby sme mohli ísť domov..samozrejme že chcem aby bol malý v poriadku a aby ho tá žltačka potom nechytila keď budeme doma len už mi to tu nerobí dobre tak ci nemáte nejaké rady 🙂ďakujem za každý názor a radu velmi mi čokoľvek pomôže aj hocijaká podpora

lussy_s
24. nov 2023

Ahoj, mala som rovnakú situáciu ako ty, keď som porodila dcérku. Kvôli žltačke som musela ostať o deň dlhšie v pôrodnici, takisto som už ledva čakala, kedy budeme môcť ísť domov. Neboj sa požiadať o pomoc, určite sa nájde aj nejaká milá sestrička, ktorá Ti rada všetko vysvetlí, ukáže a bude Ti nápomocnou. Ja som teda mala naštudovanú rôznu literatúru aj ohľadne starostlivosti/kojenia, avšak teória je jedna vec a človek keď príde do praxe, stretne sa s XY rôznymi situáciami, na ktoré v žiadnej knihe nepripravia. Takže hlavne kľud, všetko zvládneš a po pár mesiacoch na to budeš spomínať už len s úsmevom.

jaga18
24. nov 2023

S prvým sme boli kvôli žltačke 8 dní, s druhou iba 5. Sestra bola s malým vyše 2 týždne , kým mal ako tak dobre výsledky, potom ešte týždeň chodili na oddelenie každý deň na hodinu pod lampu.

vkatush
24. nov 2023

@natynnka žltačka je individuálne, ja som bola s malým týždeň, a aj to nás pustila domov primárka s tým, nech prídeme ešte o 2 dni na kontrolu.

Čo sa týka toho, že sa bojíš prebaliť alebo malý plače... Naozaj sa neboj opýtať sestričiek, nech ti ukážu, pomôžu. Nie každej to ide prirodzene, niektoré na tom musia "popracovať" a nie je na tom nič zlé 😊

anavixy
24. nov 2023

270 nie je nejaka extra vysoka hodnota, takze je velky predpoklad, ze to krasne klesne po 12h fotenia. Dolezite je aby dieta dobre a pravidelne papalo, kedze bilirubin sa vylucuje stolicou. U nas by sa zajtra rano skontrolovala hodnota bilirubinu z venoznej krvi a pri dobrej hodnote by vas pustili domov este zajtra. To sa vsak moze lisit od pracoviska, takze vyckaj do zajtra a snad to tak bude aj u vas. Zltacku bude potom dalej kontrolovat pediater na poradni.
Nuz a co sa tyka toho ze dieta place, zaklad je uvedomit si ze dieta neplace preto, ze mu ty robis zle!! Dieta place lebo je dieta, obzvlast novorodenec, to vsak neznamena ze ked place tak ho musis len cicikat alebo nosit na rukach a nis ine s nim nesmies robit kym sa neutisi. Naopak, cim skor ho prebalis, hoc aj placuce, tym skor sa to naucis robit rychlo a bude vas to iboch menej stresovat. Nie je to ziadna veda, len proste musis pochopit, ze plac bude teraz sucastou tvojho zivota a nebrat to tragicky, radsej rob veci pomalsie a poriadne, nez rychlo a hala bala lebo dieta place, su veci co sa proste robia aj cez plac a su hlavne veci ktore sa prvych par tyzdnov a mozno niektore aj/az neskor budu robit pri placi (moja 2 rocna je schopna plakat pri obliekani aj teraz 🤷🏻‍♀️).

natynnka
autor
24. nov 2023

@anavixy ano potom rano kontrolujú bilirubin z krvi počas novorodeneckej vizity a následne nám oznamujú výsledky no len sa strašne bojim aby mu to za tých 12 hodín ešte nestúplo aj keď už lička ma take cervensie len ešte vrch hlavičky taky žltý tak sa velmi modlim aby sa mu to ešte do tej 6 rana zlepšilo .. na kojenie mi ho nosia tak snáď to bude fajn velmi si to prajem

anavixy
24. nov 2023

@natynnka stupnut mu to urcite pod lampou nestupne 🙂 zlte sfarbenie bude resp. moze pretrvavat este aj par tyzdnov aj ked uz hodnoty budu v poriadku, hlavne ocne bielka su dlho zlte.
Ale teda teraz citam ze pod lampou ma byt od 12tej do 6tej, co je 18h (celkom dost na taku hodnotu ale mozno to rataju aj s dlhsimi pauzami), no u nas sa bilirubin kontroluje az s casovym odstupom, takze odber mozno bude az poobede, ale to su len moje domnienky na zaklade toho ako to robime u nas na odd 🙃

viky_21
24. nov 2023

Ahoj, moj maly tiez dostal zltacku na cca 3 den. Tiez mal tusim 270 hodnotu. Hned ho dali pod lampu a ja ked som ho mala na izbe tak som ho davala k oknu. Aj ked nesvietilo slnko (tiez bol November) na druhy den mu brali krv a uz mal normalnu hodnotu a isli sme domov. Silno drzim palce aby mu to preslo cim skor 🤞

natynnka
autor
24. nov 2023

@anavixy tak v nemocnici kde som ja tak beru krv bábätkam po raňajkách a potom o 11:00 nám chodia hovoriť výsledky 🙂 velmi som dúfala že mu nestúpne nad 220 lebo vtedy by nás ešte pustili ale stúplo mu na 270 tak sestrička povedala že dá bábätka pod lampu od 12:00 do 6:00 rano tak velmi dúfam že to aj pomôže lebo už jak mi ho teraz doniesli na kojenie tak som si všimla že už ma take cervensie lička tak dúfam že sa to zlepšuje a že to už stúpať nebude aby sme mohli ísť domov keď by mal rano dobre výsledky

natynnka
autor
24. nov 2023

@viky_21 tak dúfam že to bude tak aj moj prípad že sa mu to cez túto noc zlepší a budeme môcť ísť domov poobede keď bude mať dobre výsledky 😊

nyphadora
24. nov 2023

@natynnka dvera tak mala na druhy den po narodeni, pod svetlom bola od 10:00 - 10:00, 24 hodin, ja som ju chodila kazde tri hodky kojit, potom nas pustili domov.

anavixy
24. nov 2023

@natynnka a o to chapem, to aj u nas, lenze po ukonceni fototerapie by sa nemala hned brat krv, pretoze vtedy bude hodnota zarucene nizka, preto sa berie az s casovym odstupom, aby bolo istejsie, ze uz nebude hodnota vyrazne stupat 🙂 drzim palce 🍀

kubkovamama
24. nov 2023

@natynnka žltačka je úplne bežná,hodnoty nemá vysoké,tak sa neboj.Super je veľa veľa kojiť,nech sa ten bilirubín rozpadá.Daj si budík a v noci ho chod kojit cca každé 2 hodky.Moja posledná mala vysoké hodnoty,ale dokopy som už pred pôrodom tvrdla v nemocnici,škriabala som tam steny a výrazne jej hodnoty neklesali,tak som sa vypýtala domov,pod svetlo sme dochádzali a krv kontrolovala pediatricka.Este je dobré štvrť tabletky uhlia rozdrvít na lyžičke s tvojim mliekom,výborne to pomáha absorbovať a vylučovať bilirubín,vypytaj si od sestričiek

natynnka
autor
24. nov 2023

@anavixy tak neviem snáď sestričky vedia že čo robia 🙈ale ďakujem

panizima
24. nov 2023

@natynnka mňa pustili po tyzdni

anavixy
24. nov 2023

@natynnka urcite vedia, ja som tiez sestricka, len ti pisem ako to chodi alebo moze byt, aby si nebola prekvapena, ked nahodou nebude odber hned rano, bavime sa o odbere PO FT, nie o beznom odbere rano.. a cierne uhlie pochybujem ze ti daju (ako radi ina mamicka), to sa bezne nedava ani neodporuca, hoci ano, viaze bilirubin v creve 🍀

zara0201
24. nov 2023

My sme boli 2 týždne.

natynnka
autor
24. nov 2023

@anavixy Ahaa lebo aj druhej mamičke s ktorou som na izbe tak mala babatko pod svetlom ale hodnoty mu neklesli práveže zvýšili tak preto dala aj jej babatko na 18 hod pod svetlo preto sa aj bojim že či mu to náhodou nemôže stúpnuť aj keď je pod svetlom..a robili krv rano po raňajkách tak neviem

aliaray1
24. nov 2023

@natynnka podobne, nasa mala zacala mat vyssie hodnoty az v den pred prepustenim. Naladovala som ju UM, lebo mlieko som kvoli sekcii nemala a hodnota klesla, sli sme domov bez zltacky.

anavixy
24. nov 2023

@natynnka zalezi kedy skoncila FT, ak napr o polnoci tak odber rano je ok.. no a zalezi hlavne od tej pociatocnej hodnoty, ak ma dieta bi 300 tak mi to moze aj nemusi klesnut menej nez pri mensej hodnote, je to individualne, neda sa to predpovedat na zaklade inych deti, ale zo skusenosti viem ze potreba opakovanej FT nie je bezna 🙂 daj vedieť zajtra

sendy55555
24. nov 2023

bilirubín sa znižuje hlavne kojením je tam nejaká látka trz neviem ktorá.. takže veľa koj koj koj

natynnka
autor
24. nov 2023

@sendy55555 ano snažím sa aj mi ho nosili na kojenie naposledy o 19:00 zatiaľ nic

natynnka
autor
24. nov 2023

@anavixy achjaj no tak som zvedavá ako to bude zajtra velmi dúfam že môjmu to nenaskočí ešte vyššie keď mal 270 a že mu tých 18 hodín pod svetlom pomôže

nicol_10
24. nov 2023

Je to individuálne..mojej sa to zhoršovalo,aj keď ju ozarovali,nakoniec skončila pod najsilnejším svetlom v inkubátore,asi na 12 hodín,pričom som ju každé dve hodiny chodila kojit..kojenie veľmi pomáha na žltačku..my sme sa dostali domov po 7 dňoch od pôrodu

natynnka
autor
24. nov 2023

@nicol_10 čiže je lepšie keď malého kojím?

natynnka
autor
25. nov 2023

@anavixy tak nakoniec mu to dneska pekne kleslo zo 270 na 160😇myslite že mu to ešte stupne alebo už to bude v poriadku? Lebo pani doktorka vravela že ak mu to tak vydrží do zajtra po kontrolnom odbere tak už by sme mohli ísť domov

anavixy
25. nov 2023

@natynnka myslim si ze nieco malo este stupne, ale nemalo by vela, ta norma sa kazdym dnom zvysuje (na hodnotenie je tabulka, resp. graf kde sa zltacka posudzuje nie len podla hladiny bi v krvi ale aj podla toho kolko ma dieta dni a hodin), takze verim, ze to bude ok 🙂

natynnka
autor
25. nov 2023

@anavixy Tak snáď už mu to nemôže stúpnuť o veľa žeby sme tu museli ešte ostať 🥺🥺už zajtra mame 5 deň tak snáď 🥺🥺

nicol_10
27. nov 2023

@natynnka určite áno a často,každé dve hodiny