Obézne dvojročné dieťa

mariannajesenska
31. júl 2014

prosim poradte mi,čo robit.Moj 23mesačny synček je obezny.Ma vyšku 95cm a važi 22kil.Snažim sa ho zdravo stravovat a sladke neje skoro vobec a pije čistu vodu.Boli sme aj na endokrinologii a vysledky boli v poriadku.Maly je taky kludas.Ma 13ročneho brata tak sa nema s kym nahanat a nema tolko pohybu.Začali sme s nim vela chodit a hybat sa.Naš jedalniček ako priklad..rano 2dc mlieka ,desiata jablko,obed zeleninova polievka a trocha druheho jedla poobede jogurt alebo vyživa a večer mlieko.A spinka až do rana.Poradte čo robit.Nevladzem už počuvat každeho ako to riešia že je tučny.

dana_l
4. aug 2014

hybat sa, hybat sa, hybat sa. dietata ak len sedi tak nema ako spalit tie calorie ktore zjedlo a tym padom sa mu to usadza

sunflower87
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mimikas
4. aug 2014

@mariannajesenska tiez by som povedala ze tvoj maly malo je, skus dat normalne ranajky, desiata ovocie, obed polievka a ked sa zobudi po spanku tak druhe jedlo, a hlavne maso (koli bielkovinam) potom olovrant - ovocie, jogurt, chlebik, a vecera, mlieko, kasa alebo polievka. ono obezita moze byt aj z nespravneho zlozenia stravy. Skus davat viac strukovin, masa a najst aktivitu co ho bavi. Moj malu ma 2 a pol roka a jedava podstatne viac ako tvoj a ma 15kg a 95cm.
Rano mlieko - 280ml - Nutrilon
Ranajky - chlebik s natierkov, pastekou
Desiata - ovocie - najcastejsie banan a jablko
Obed 1: Polievka
- potom spanok
Obed 2: Normalne druhe jedlo s masom
Olovrant: vacsinou jogurt, piskoty, vyziva, ovocie
Vecera: kasa alebo polievka z obude
Pred spanim mlieko 260ml
Spi celu noc.
Skus menit stravu a davat mu normalne porcie jedla, cim viac budes obmedzovat jedlo tym bude telo robit vacsie zasoby a maly nebude vladat

mariannajesenska
autor
4. aug 2014

@mimikas presne tak ako si napisala tak ho aj stravujem a ma tolko kolko ma.Musime sa s nim viac hybat aby mal viac pohybu.

mariannajesenska
autor
4. aug 2014

@sunflower87 my sme na to tak isto len ten pohyb bol doteraz slaby ale už sa rozhybal.Ked vyjdeme na ulicu priam uteka ako by sa teraz rozhybal.Tak dufam že ten pohyb pomože a budeme stat na vahe a len rast.

mimikas
4. aug 2014

@mariannajesenska ono niektore deti z toho naozaj vyrastu, ak budes prisna na stravu a nedopustis sladkosti, keksy a pod. blbosti tak vyrastie do vysky a uz nebude priberat. moj mm bol presne taky isty, uplny pohodak, ktory do 3 rokov ani behat nevedel, co si mu dala to zjedom, do 5 rokov vyrastol a strasne zostihlel a zacal byt velmi aktivny a to je do dnes a ma peknych 72kg a to je uz vypaseny 😀 boli casy ked maval 62-65kg 😖

veriiii
4. aug 2014

@mariannajesenska ahoj, vyzera to tak,ze maly asi pribera zo vzduchu😉 ten jedalnicke je ako mojej malej, ma 20 mes a 11.5 kg ale zato lieta a lieta..takze ak ste je inac zdravotne v poriadku, bude to asi tym,ze sa malo hybe...mozno kebyze mate psika by za nim lietal😀 treba ho motivovat..

veriiii
4. aug 2014

@ladyzs skus miesto salamy ak musis davat take nieco tak radsej kvalitnu detsku sunku..-salamu by som nezjedla ani ja...velmi ,velmi mastne..a ten "nezdravy" druh masnoty..takisto gumkacov, ved je to samy cukor..tiez citam tu ,ze rocne deti parok??☹ moja ma 20 mes a sunku, parok, salamu este nemala, ona vlastne ani pecivo neoblubuje,ale nukam je chlebik s maslom, alebo lucinou..to jej staci..masko ma kvalitne naobed..
ono, do urciteho veku je to roztomile,ked je babtko buclate a veru,mnoho rodicov su aj pysni na to, avsak, ked sa dietako zacne hybat a nezhodi to ,tak to je predzvest obezity...moze to schudnut neskor ale ako dospely to s najvacsou pravdepoodbnostou znovyu naberie..ak nie ako teenager, co moze byt zaberak na psychiku..a predpriprava na cukrovku ako vysita☹

ladyzs
4. aug 2014

@veriiii Tak salám ja volám všetky druhy :D Kupujeme šunku či už kuraciu alebo brav., morčaciu a samozrejme detskú. Pečivo ani moja moc nemusí tak práve preto jej dávam šunku so zeleninou....sladkosti obmedzujeme už dlhšie a najmä aj rodine som zakázala lebo to bolo hneď ráno ako prišla babka cáp jej hneď perník, džúsik. A samozrejme, že mi potom trucovala.... no nie je to len v sladkom. Zmenšila som aj ja porcie už asi vyše týždňa sme tak a zatiaľ v pohode to zvláda. Dúfam, že to pôjde takto aj ďalej plus pohyb. ....

vvia
4. aug 2014

@cenculinka nie ste chudy. My mame 11,5 kg a zda sa mi ze az az. Sz sa bojim co na kardiu povedia 😀

jarka160
6. aug 2014

@mariannajesenska tie racio a bio je vacsie zlo ako ine jedlo. Radsej mu doma sprav ovsene vlocky s bananom, jablkom a pravym medom.

katrinka8
19. aug 2014

Baby, tzv. detske sunky su riadny humus. Obsahuju kopec somarin na ukor masa. Treba pozerat obsah cisteho masa v sunkach. Klasicke "dospelacke" sunky (tiez vsak treba sledovat druh) ho obsahuju ovela viac ako "detske".

palomablanca
19. aug 2014

@ivuska027 @mariannajesenska mám ten istý názor. treba mu dávať viac (ale zdravého jedla), to čo jedáva doteraz je strašne málo. skús len vyrátať koľko to má kalórii (to čo mu dávaš teraz) a porovnať to s odporúčaniami lekárov. som si skoro istá, že zbadáš značný rozdiel. je obézny, lebo málo papá....viem, že to znie divne ale je to tak

lindalinda2
19. aug 2014

🙂 🙂 ze obezny, no ja neviem nasa mala ma 2 roky cca 86cm a 13.5 kg tiez vsetci vravia aka je buclata, popritom nevie, co je nejaka sladka voda, nebudem klamat sem tam dostane lizatko aj cukrik, ale iba ked zje pekne obed, na obed vzdy varene a jednoducho jej chuti a hotovo, mlieka vypije za den pol litra. Vzdy si vravim, ze mozem byt rada, ze jej chuti, stale niekde citam, ze mamicky poradte ako do malej maleho dostat to a to, my taky problem nemame, a co hovoria ludia na to kaslem, poznam deti, ktore su chude jak palice a ranajkuju horalky, takze ked dietatu chuti, nie je to tragedia :D ved vacsina z toho aj tak vyrastie

palomablanca
19. aug 2014

@lindalinda2 väčšina áno, ale ďalšia veľká skupina ľudí ani nie...sama som toho príkladom...žiaľ...a dlho som to rodičom nevedela prepáčiť, že nedávali väčší pozor na moje stravovacie návyky...obezita je choroba, či chceme alebo nie, a preto nemám rada vety typu : "hlavne že je zdravý a že mu chutí"... obézne dieťa NIE je zdravé....

lindalinda2
20. aug 2014

@palomablanca no to je sice mozne ale ja myslim ze v 2 rokoch je este naozaj velmi skoro take nieco riesit, pri starsom sa to podla mna uz viac ukaze a vtedy je treba nieco robit, hlavn tuto pani pise aky ma syn jedalnicek a mne nepride nejak nevhodny ba prave naopak, ved take male deti maju este vela rastovych skokov, myslim si jednoducho ze 2 rocne dieta, ak je zdrave samozrejme a ak nepapa nejak nevhodne by za obezne byt oznacene nemalo

palomablanca
20. aug 2014

@lindalinda2 ja naozaj neviem úplne posúdiť, či je na to ešte priskoro alebo nie....ja len viem, že podľa "múdrych výskumov" z 10 obéznych detí sa 8 nevyhne v dospelosti problémom s tučnotou...veľa by sa dalo rozprávať o dnešnej životospráve a potravinách, z ktorých len malé percento sa dá považovať za zdravé/neškodné, človek, kt sa tomu trošku venuje a vzdeláva sa v tejto oblasti vie o čom hovorím. ....biela múka, lúpaná ryža, biely cukor, kravské mlieko....atď, atď.....vraj zdravé kakavko, tavené syrýky a chutné šunčičky/salámy plné konzervantov a rakovinotvorných prísad....to všetko prispieva k vzniku obezity a iných chorôb.....len to ľudia nechcú vedieť, veď to všetko je také chutné a to dieťa to má tak rado....chutí mu....tak sa potom nečudujme. Môj názor je taký, že čím skôr začneme tento, nazvime "problém" riešiť, tým lepšie. Je veľmi ťažké naučiť dieťa mať rád zdravú stravu keď si na to nezvykne a neobľúbi už v rannom veku.... Veľmi to prajem tomu malému, nech nikdy nezažije ten pocit, keď si uvedomí, že je iný, lebo je viac pri sebe...viem aké to je vyrastať ako tučné dieťa a aké ťažké je s tým potom v dospelosti bojovať....

mistrall
20. aug 2014

@sunflower87 len tak strelim, ale nema diastazu (rozostuupenie) bruska- brusnych svalov, vela deti to ma a maju vytrcajuce bruska , aj moje dcerka to ma, ideme zase zacat cvicit podla rehabilitacnej..popytaj sa na to doktorky..nnie je to nic zavazne, ale skor kozmeticky dopad to ma pre deticky, ked pises o malych bruskach ostatnych deti

danula.ch
20. aug 2014

@mariannajesenska ak su vysetrenia v poriadku, stavila by som na zdravsiu, energeticky hodnotnejsiu stravu a pravidelny pohyb. nekombinuj bielkoviny so sacharidami, co najviac obmedz tzv. biele potraviny - biela muka, biely cukor, lupana ryza, mliecne vyrobky ktore nie su kyslomliecne, vymen za ich zdravsie a vyzivne hodnotnejsie varianty. celozrnna muka, hnedy cukor, nelupana ryza, kyslomliecne vyrobky.
ak na obed masko, tak so zeleninovou prilohou, ziadne zemiacky, cestovina ci ryza. tieto potraviny sa daju do jedalnicka zaradit bez toho, aby boli kombinovane s bielkovinami. proste lahko stravitelne kombinacie, ktorych travenim sa telu neodobera vela energie. mozes sa inspirovat v delenej strave napriklad. po takejto strave tvoj maly ozije, bude mat viac energie a sam od seba sa bude viac hybat
podla mna ma teraz nizky energeticky prisun, do toho spali vela energie travenim a na ostatne mu uz energie ostava malo. to je potom bludny kruh

yukki
20. aug 2014

@mariannajesenska držím palce. V jedle to asi nebude......skôr v metabolizme, hoci píšeš, že endokrinológ chybu-chválabohu- vylúčil. Behaj s ním, kopte si loptu, zožeň odrážadielko a lietajte po vonku ...ak dokáže polhodinku sledovať Bambuľku v necelých dvoch rokoch, bude to proste taký kľuďas povaha, tak trošku vy budete musieť ho motivovať k pohybu, tak ako iní rodičia sa snažia "zastaviť" či "spomaliť" hyperaktívne deti, tak vy budete možno musieť ho smerovať k tomu pohybu. 🙂

ssussie
20. aug 2014

@mariannajesenska neviem ci davas kravske mlieko alebo UM, ak kravske, tak tam moze vyt zadrhel - pre deti do dvoch rokov je tazke, hlavne kvoli bielkovinam a tukom ... Skus vymenit za UM 🙂 A schovaj kociar 🙂 Pride mi celkovo veliky na svoj vek 🙂 Vyskusaj este vysetrenia co ti tu radia a neboj to sa spravi🙂

mariannajesenska
autor
21. aug 2014

@ssussie pije už kupovane kravske,s pohybom je to horšie lebo tym že je tažky a ja mam dva krat operovany pruh a teraz ho mam opat a dost boli ked nevladze pyta sa na ruky a tym padom som hotova.On aj chce bežkat ale ide si po svojom a trva nam to velmi dlho a ja stratim nerv a dam ho sadnut do kočiara.

dai
21. aug 2014

@mariannajesenska
Skus mu to kravske vylucit - ono je fakt velmi tucne a nema vsetky ziviny co by 2rocne dietatko potrebovalo - ja este priebezne dam um a to ma moj maly cez 3...
Druha vec - urcite dat prec kocik - pises ze bezka rad - sprav si na neho cas, chodte do parku a vypusti ho... nech si beha kde chce, ty si sadni na deku a nechaj ho... ak potrebuje partnera , zober loptu a hadz mu - nech lopticku nahana a nosi ti... alebo spolu tancujte - zober babiku a tancuj nou rukami, on bude tancovat cely🙂 ono je vela hier kde ty sa moc nenabehas, zato on ano...
Drzim palce

mariannajesenska
autor
21. aug 2014

@dai vdaka za rady skušame všeličo.včera som mu dala auto na šnurku aby šiel pekne so mnou tak to celkom fungovalo

sunflower87
21. aug 2014

@mistrall doktora ho videla a nehovorila nič...ale teraz podrástol tak vidíme, že aj bruško je menšie...ale zase nemá to brucho ako melon, aby som to uviedla na správnu mieru....

maminalucka2014
29. apr 2017

Mam podobny problem
Syn ma za par dni 3 roky a 25.5 kg.
Je sice aj dost vysoky a dlho kojeny. Neviem ci to ma vplyv ?