Oprava zubného kazu na mliečaku

ivanameskova1
7. mar 2018

Dať opraviť alebo nie? Čo myslíte? Nezhoda u nás doma. Máme za sebou 6 preventívnych prehliadok, až si synček zvykne na zubárske prostredie, dnes na 7 preventívke nám našli 1 zubný kaz. Ja osobne si myslím, že mliečaky netreba opravovať, synček má takmer 5 rokov a čo chvíľa mu môže vypadnúť. Aký máte vy na to názor?

plutvonozec
7. mar 2018

Ja som dala obidvom deťom kazy opraviť, aj keď blomby aj tak časom vypadli. Kazy sa nezväčšovali a zúbky neboleli. A podla mňa je dôležitý aj psychologický moment, lebo malý kaz nebolí a dieťa s v budúcnosti nebude báť čistenia, vŕtania...🙂

sazumak
7. mar 2018

Naša má 8,5 roka, má tiež asi tri menšie kazy na tých mliečnych stoličkách a nechávame jej to tak, čistí si to niťou, medzizubnou kefkou. Ju to nebolí a nerobí jej to problém. Keby to mala medzi trvalým zubom, tak opravíme, ale má to z druhej strany hneď vedľa ďalšieho mliečneho zuba. V rodine máme dve rovnako staré deti a tým dávali tie stoličky vŕtať, plomby vypadli a tie zuby sa im pokazili, už ich nemajú.

bibina32
7. mar 2018

Nám naša zubarka opravovala iba mliečne stoličky ked bol kaz, že aby sa to nerozširovalo na dalšie zubky. Niekedy plomba vydržala niekedy sama vypadla. Ale ked syna bolel mliečna stolička a chcela ju zachranit a zablombovala ju tak potom ho to ešte viac bolelo a musela to nechať otvorené.

miku1
7. mar 2018

@ivanameskova1 My sme davali opravovat. Dcera mala dokopy 3 kazy.

ajko2011
7. mar 2018

Plombujú sa aj mliečne zúbky. Čiže áno, dať opraviť. 🙂
(Som sestrička u zubárky.)

viera77
7. mar 2018

A kde je ten kaz? Na prednych rezakoch ako medzizubny kaz alebo niekde vzadu na stolicke? Lebo je velky rozdiel rezaky, ktore vypadavaju medzi 6-8 rokom a stolickami s ocnymi zubami, ktore vypadavaju medzi 10-12 rokom.
Vsetky kazy ma dcerka opravene, az na 2 stolicky, ktore si od zaciatku odmietala dat opravit, az jej doslova odhnili a ostali len korene, zubarka nas stale upozornuje, ze hned ako zacnu boliet, musia ist von, inak budu velke komplikacie, kedze tie korene jej mozu vypadnut kludne aj ako 12-rocnej - teraz bude mat len 7 rokov. Toto vediet uz davnejsie, tak jej ich necham opravit hned na zaciatku, ked aj v narkoze.

mondolina
7. mar 2018

Ano opravuju sa aj mliecne zuby, su tam predsa bakterie ktore robia sarapatu, a riesit skor ako zacne boliet, a je potrebne zachovat mliecny chrup co najdlhsie

barbara_lux
7. mar 2018

Moja dcerka ma 2 a pol roka a 7 plombovanych zubov a dva dorabane. Nesmie mat kazy kvoli ochoreniu srdca.Ma znicene zuby z liekov co berie od narodenia a u zubara sme boli uz asi 6 krat. Aj keby bola ok a mala len kaz tak by som jej ich urcite dala opravit. Nie je to ok aby dieta zilo roky (nevies kedy vypadne) s pokazenym chrupom. Ty by si si snad tiez dala opravit chory zub ci?

veronnica080
7. mar 2018

Nebojíš sa, že by sa mu mohol zväčšiť a že by ho to mohlo bolieť? Čo keď mu ho potom budú musieť vytrhnúť taký boľavý a dlho mu tam nebude rásť druhý? Nebude to horšie ako terajšia oprava?

sisaka
7. mar 2018

Jasne, treba nechať kaz, nech sa zväčšuje, kým to nie je take zle, že začne zub bolieť, zahnisa to a pod. potom už bude mat dieťa super zážitok od zubára. A teraz vážne - mliečne zuby sa normálne opravujú ako dospelé - nenecháva sa to na prírodu ( možno pred 20 rokmi, ale aj to pochybujem) dieťa sa naučí, že akékoľvek zdravotné problémy sa riešia hneď v zárodku a nečaká sa do štádia, keď to už boli, alebo sa to musí radikálne riešiť, či dokonca je to v štádiu, keď sa už nedá nič robiť (a to teraz nepíšem len o zuboch) moje deti chodia na pravidelne kontroly ku zubárovi, aby sa pripadne kazy hneď podchytili a ak treba opravovať/plombovat tak sa plombuje, ani raz mi lekár nepovedal, necháme tak, veď nie je trvalý ....

akynka
7. mar 2018

Ak dietatko zvladne opravu tak dajte. Citala som vyjadrenie zubarky, ktora odporuca dat opravit kaz na mliecaku kedze tento kaz vam vie prejst ku korenom a tak uz napadnut aj buduci zub.. tak nejak si to pamatam 😉

akynka
7. mar 2018

Btw..maminky ako zvladaju vase deti zubarov? Ako ich na to pripravit a kedy tam ist? Moja ma 20mesiacov. Nema este vsetky zubky ale v ramco preventivy neviem co lepsie cakat alebo ist uz teraz necj vie ze jej lekarka nic zle nechce :-/

miku1
7. mar 2018

@akynka Ja som začala chodiť s deťmi keď mali cca 2 roky...Aby to potom nebol pre nich šok, keď si sadnú a hneď sa im budú zúbky vŕtať...asi 2,5 roka sme chodili len na preventívky, tie zvládali v pohode, vždy si odniesli ešte aj malé darčeky od zubárky, či už nejaké pexeso, vzorky,....Prvý krát staršej opravovala kaz, asi pred rokom. Zvládla to úplne super. Naposledy jej opravovala 2 zúbky asi pred pol rokom. Vŕtanie zvládla úplne super tiež, problém bol, keď jej dala ten pliešok, to bol plač, ale podarilo sa nám ju ukľudniť, aby mohla zúbky dorobiť. Za každú návštevu dostala darček ako odškodné. Mladšia zatiaľ našťastie kaz nemá, lebo tá to asi bude prežívať oveľa horšie, ona je taký hypochonder po tatikovi, staršia je statočná po mne 🙂

verkom
7. mar 2018

U nášho zubára minule riešili toto iste, dat ci nedať opraviť, sam zubár povedal, ze za chvíľu pôjdu mliečne zúbky von, ze pokial kaz neboli, tak nechce zasahovať, pretože opravy mliečnych zubov su len dočasne- plomby často vypadávajú a mliečne zúbky su velmi krehké, a nechce spôsobovať malým deťom traumu zo zubára... ze pokial by kaz začal bolieť, opraví ho ale pokial neboli, je to viac menej zbytočné... ak ma dieta 5 a viac rokov netreba to riešim pokým to nie je bolestivé, vtedy treba hneď prist... takze toľko rada priamo od zubára, ktorý je jeden z najlepších v našom okrese 🙂

terez01
7. mar 2018

U 5rocneho určite treba dat zaplombovať. Teraz je malý kaz,za pol roka môže byt kaz až do nervu a dieťa opuchnuť.

terez01
7. mar 2018

@verkom ten zubár nerád ošetruje deti 😉

verkom
7. mar 2018

@terez01 nie, nemá s tym problem, chodia k nemu priamo zo skoly- radšej ako ku školskej zubárka- to je len masiarka, tu si pamätám este ja a pekne mi dokaličila zuby.... len on dal takúto radu... úprimne mne to príde tiez logické, tak veľkým deťom uz čoskoro pôjdu zúbky same von... ale tak určite je v prvom rade dôležité opýtať sa svojho zubára

zabina27
7. mar 2018

@terez01 tiež myslím, že to záleží od toho, či zubár rád ošetruje deti. Mojej zubarky som sa pýtala na vŕtanie u deti, malý byde mať 4 roky, nemá síce kaz, ale ona mi povedala, že si nepamätá, že by sa jej podarilo takéto dieťa ošetriť (ona má 50+), tak rozmýšľam, či vôbec k nej zapisem deti, lebo zrovna nechať na nejakej stoličke kaz x rokov podľa mňa nie je bohviečo

zabina27
7. mar 2018

@zabina27 proste prišlo mi to ako taká neochota to prípadne riešiť

andulinne
7. mar 2018

My sme dcerke nedali opravit a velmi to lutujem. Nehcela u zubara otvarat usta az jej infekcia v medzizubnom priestore presla na dasno, robili sa jej skarede vredy, az jej vytrhli zubok. teraz chodime do Hlohovca Andelovi, je tam uzasny pristup a dalsie tri zubky sme opravili bez problemov.

henikav
7. mar 2018

Trvale zubky su vyzivovane z mliecnych, takze urcite opravit, aby trvale nevysli nakazene. My sme dali opravit. A nemyslim si ze v 5 rokoch, (pises ze este ani nema 5) by mali zubky vypadavat, mozno o 2-3 roky, to je velmi dlha doba

sisaka
7. mar 2018

@verkom tomu zubárovi sa očividne nechce babrať s malými detmi, žiaden odborník by takúto blbosť nepovedal. Plomby normálne vydržia (osobná skúsenosť) a čím menšie dieťa tým dôležitejšie je, aby malo zuby všetky a v poriadku - nejde len o jedenie, ale aj výslovnosť a v neposlednom rade mliečne zuby držia miesto tým trvalým a ak dieťa o zub príde, treba nasadiť “drôtiky” ktoré budú to miesto držať, čakať kým dieťa začne zub bolieť a potom to riešiť je chore, potom jasne že deti majú z toho traumu

lubina
7. mar 2018

@ivanameskova1 Starsia dcera mala tiez na mliecnych, dvoch zubkoch kaz, asi ked bola v prvej triede, ale dala som opravit. Zubarka mi povedala, ze tie zuby sa este ani len nezacali kyvat, takze by ju to iba bolelo akoby sa ten kaz zvacsoval. O tom, ze by to vypadlo skor ako by to zacalo boliet som mala preto pochybnost. A oba zubky mala este viac ako dva roky, az potom vypadli...cize za mna opravit

barbara_lux
7. mar 2018

@verkom nechcem ti brat tvoj nazor ale aj podla mna je to hlupost. Ja som.z BA a na klinike kam chodim ja su tri lekarky ktore sa venuju len detom a keby mali pristup ako vas okresny expert tak su bez prace..a praveze maju plno. Kaz nie je len cierny fliacik ale normalne poskodenie, ktore treba riesit. A traumu zo.zubara toto este len zhorsi ked sa riesi uz velmi pokazeny zub. A o vypadavani plomby by sol ti tiez vedela pisat kedze ich ma dcerka 7 a prve 4 uz od roka a pol a nevypadla ani jedna..

sazumak
7. mar 2018

@barbara_lux Je to asi individuálne...moje sestry majú deti v rovnakom veku ako naša. Dali im zúbky plombovať a tie im vypadli, potom znova, až nakoniec sa im tie zuby rozpadli, vytleli...alebo ako sa tomu hovorí. Naša mala kaz v rovnakom období ako oni a nechali sme to tak, len to každý deň čistíme, aj niťou, aj medzizubnou kefkou a on sa jej nerozširuje. Zúbky stále má.

katulienkax
7. mar 2018

No ja SIM s dcérou chodila na preventívne, spolupracovala, napriek tomu pri vrtani urobila velky cirkus. Takze neplatí ze ked si dieta zvykne na doktorku a preventívne prehliadky , tak bude spolupracovať tiez pri vrtani . A zubárka bola napriek je cirkusu velmi velmi trpezlivá a milá.

simdob
7. mar 2018

ja by som mu to dala urobiť, zase keď chodíte na prehliadky pravidelne tak to nebude stáť toľko a myslím, že to bude stáť za to. aj keby si poctivo čistil zuby tak tam ten kaz už má a bude zväčšovať a už keď mu ho opravovať bolavý alebo trhať tak to bude preňho horší zážitok ako teraz keď ho to ešte nebolí

bosoriak
7. mar 2018

Urcite opravit. Zubny kaz je vlastne rana na zube, zdroj potencialnych velkych problemov a bolesti. A navyse moze byt potom pokazeny aj ten dospelacky.

Mojim babam vrtali a opravovali aj detske kazy. Starsia uplne v pohode, mladsia dostala rajsky plyn a hotovo.

Urcite by som necakala, kym zub vypadne, ved to moze byt aj niekolko rokov a to je fakt koledovanie si o peknu traumu, az to zacne boliet.

andy48
7. mar 2018

@ajko2011 prosím ťa, môžem sa spýtať na tvoj názor? bola so tiež s mojim 3,5 ročným synom v decembri u zubárky...na stoličke kaz...vyvrtala a dala plombu bielu...lenže plomba vypadla (nevravím že vinou zubárky, to malý jedol taký lepkavý cukrík), ide však o to že kaz ešte väčší ako bol...no a akurát som stretla kamaráta, ten mi vravel, že jeho dcére tiež tak zubárka zaplombovala a celú noc nespali, čo ju ten zub bolel....prečo je to tak? nemal by sa radšej zub vyvrtať a nechať tak?

ajko2011
7. mar 2018

@andy48 určite ísť opäť k zubárovi nech dá plombu.
A čo sa týka kamaráta, tak môže zub bolieť, ale určite nie z toho, že tam je plomba. Môže byť, že je vysoká a preto to bolí. Plombu treba vždy upraviť tak aby nevadila pri záhryze. Alebo môže bolieť preto lebo kaz prešiel hlboko a zub odumiera. Ťažko takto súdiť, keď som to nevidela.