Pocikávanie a strach u 5 ročných detí

margetakuska
9. aug 2017

ahojte, viete mi niekto poradiť? stretli ste sa s tým niektorá? naša najstaršia dcéra Nelka má problémy s nočným pomočovaním. ako 1,5 ročná bola odplienkovaná ale na noc proste sa nie a nie zbaviť plienky. obvodná dr.nás poslala na nefrológiu, boli sme tam v októbri min.roka to mala 4,5 roka a dr.povedala, že do 5 rokov je to normálne vraj sa jej ešte produkuje viac moču v noci ako cez deň lenže teraz má už 5,5 roka. dala jej lieky Minirin MELT 60, o tri mesiace sme mali prísť na kontrolu, trebalo dodržiavať režim pitia, spánku, zaznačovať kedy sa pocikala kedy nie,,,žiaden výsledok až na tri noci pred kontrolou, kedy sa naša Nelka v noci nepocikala (tak ako každú noc som ju budila o 23:00 kedy sa vycikala ale do rana už nebola pocikaná čo inokedy sa pocika aj tak)prišli sme na kontrolu a ona si myslela, že to bude mať rýchlejší priebeh, a tak jej dala silnejšie lieky Minirin MELT 120. Po týchto liekoch sa Nelka začala opäť pocikávať a trvá to až do teraz v septembri máme ísť opäť na kontrolu a ak to bude stále trvať dá jej dvojo liekov....ja jej nechcem pchať stále tie lieky... ono ako sú prázdniny a nechodí do škôlky som si ju začala poriadne všímať a ona chodí aj cez deň asi každých 20 minut cikať a aj si pýta stále piť, ja viem je teplo a pitný režim treba dodržiavať ale až takto? keď sa ide napiť tak sa napije len trochu ale každú chvíľu a keď ide cikať tak ciká dlhooo akokeby nebola na wecku aj celú noc.... boli sme aj u psychologičky, ta tvrdí že to môže byť spojené so strachom z tmy ale inak sa jej javí ako spokojné dieťa, a vraj z toho vyrastie... lenže ten strach sa podľa mňa rapídne zhoršuje, nepôjde sama na záchod ani do kuchyne sa napiť ak tam nie som, nemôžeme mať v noci zhasnuté, nemôžem ísť vešať vonku prádlo bez nej aj keď doma sú ešte dve jej sestry, tie s tým problém nemajú ale ona vždy chytí amok a vreští, že ona sa tam sama bojí no proste robí cirkusy stále... viete mi prosím poradiť, ako sa zbaviť toho nočného pomočovania a prílišného strachu? ďakujem

dominika6
9. aug 2017

@margetakuska tu sa potvrdilo že psychologička zlyhala..určenie diagnozy len tak na kolene..strach..z tmy..z toho vyrastie,dovi dopo..
no teta s diplomom objavila teplú vodu..
pocikávanie vždy súvisí s podvedomím strachu,zážitku,obavy,sna,úzkosti..
malá má zrejme menší močový mechúr alebo ho nevie ovládať..o rok nastúpi do školy a ked má teraz stresy,čo bude potom? na jej pocitoch pracuj viacej ako na to,kolko vypije a či sa pociká..
nemôže byť na teba chorobne naviazaná,aj ked ju ujisťuješ,že si tu pre ňu a pri nej..
daj jej viac voľnosti,viac byť s inými ľudmi,hrať sa so súrodencami,kamoškami,byť u starkej..

janickacrazy
9. aug 2017

@margetakuska No ak chodí často cikať aj cez den, treba dať skontrolovať cukor, či náhodou nemá zvýšený.

margetakuska
autor
9. aug 2017

@dominika6 áno je pravda, že je úzkostlivá a vôbec nechápem prečo, čo sa do frasa stalo???? je najstaršia rovnako vychovávaná ako jej dve mladšie sestry oni nemajú problém s tým, že ich na chvíľku nechám pozerať televízor a ja idem povešať, nemajú problém s pomočnovaním ani nemajú žiaden strach ísť na druhý koniec domu hrať sa do inej izby hoc aj vtedy ak tam nik nie je.... Nelka mala odmalička zo všetkého strach - zo všetkého čo hučí, z tej už spomínanej tmy, zo zvierat, z lekárov..... napriek tomu je veľmi šikovná, inteligentná a zodpovedná ale má zo všetkého strach... nemá problém byť v škôlke, s kamarátkami či s mojou mamou v tom problém nevidím a ani si nemyslím, že by bolo na mňa chorobne naviazaná, keby v dome bol manžel, môj otec, mama, krstný, babka atď nemala by problém ak by som ja išla vešať, má problém ak tam nie je nik väčší ako ona...

margetakuska
autor
9. aug 2017

@janickacrazy už mi to včera povedala aj babka, len tam by aj chudla nie? a ona práve naopak veľmi rada sa ľúbi najesť a všetci máme pocit, že pribrala (teda na váhe neviem ale výzorovo určite..)

maciatkolulu
9. aug 2017

@margetakuska to myslis vazne, ze jej nikto nebral krv, nekontroloval? To snad nie, ved to je zaklad predtym ako sa dietatu podavaju lieky.... Na zaklade coho jej boli predpisane tie, co si spominala, ze berie?

janickacrazy
9. aug 2017

@margetakuska No nemusí to tak byť, ale pre istotu jej to daj skontrolovať, za to nič nedáš. Kamoškina malá tiež má cukrovku a nechudla, len cikať chodila stále a piť a tiež bývala viac unavená. K tomu pocikávaniu je veľa detí, čo týmto trpia a príčina sa často ani nezistí. Samozrejme ľudia sa s tým veľmi nechvália. Moj najstarší tým tiež trpel a vyrástol z toho vekom. Lieky mu nezaberali vobec. On sa ani ničoho nebál, príčina sa nikdy nezistila. U vás možno zmena psychologa, taký, ktorý by s malou aj vedel pracovať a zbaviť ju toho strachu.

daninka2
9. aug 2017

Ja som ux spominala v nejakej teme moj problem, tiez som sa ako mala pocikavala a velmi dlho az do 10-12 rokov, tiez ma tahali po nefrologii a nemocniciach nikdy nic nezistili, u psychologicky sme boli tiez a vysledok? Nic.. nikdy neobjasnili ze preco je to tak. Moje vysvetlenie je ze som spala tak tvrdo ze jednoducho som sa nezobudila na pocit cikania. Este v 7 triede si pamatam ze na lyziarskom som sa pocikala a snazila som sa to schovat pred babami na izbe.. strach z tmy som mala dlho, aj teraz ked je muz na sluzobke nechavam si malu lampu.. 🙂

dominika6
9. aug 2017

@margetakuska vravím tieto pocity musíš z nej vytiahnuť ty..stále sa pýtaj,vyzvedaj prečo,čoho sa bojí,..
pred spaním si k nej sadni a rozprávaj sa s ňou..
deti vedia povedať pravdu,len dospelý si to nevie vysvetliť alebo sa vcítiť..
ak sa bojí všetkého možného,je to možno len z toho,že už dopredu o všetkom hovoríte..čo ju čaká,kam ide,čo tam bude robiť..
vtedy si deti v hlávke vytvoria divné predstavy ktorých sa dopredu boja..
alebo sa stalo niečo v škôlke o čom nevieš?

margetakuska
autor
9. aug 2017

@maciatkolulu si predstav, že krv jej nebrali len moč, ... a tie lieky netuším prečo jej také dali, proste ja som len dúfala, že to konečne prejde ...
@janickacrazy no asi pôjdem k tej dr. a uvidím čo mi povie....
@daninka2 aj naša Nelka spí tvrdo, od malička ju nič nezobudí... možno aj z toho, lenže ja by som najradšej keby sme to do vtedy kým pôjde do školy vyriešili,,, veďa ni spať ku kamoškam ani na prazdniny ani nič....ten strach z tmy by mi až tak nevadil, keby sa nebála ísť sama do druhej izby alebo aby som mohla ísť v kľude povešať bez toho aby vykrikovala kedy konečne prídem....
@dominika6 strachy mala aj pred škôlkou, je pravda, že tento rok sa jej v škôlke nepáčilo a nechcela tam moc chodiť ale učiteľky som sa pýtala, či sa niečo stalo ale ona mi tvrdila že nie... tak neviem...Nelka je taká štebotka, vkuse rozpráva a je zvedavá takže samozrejme o všetkom vie, kde ideme, čo tam budeme robiť, prečo tam ideme a niekedy mi to až leze na nervy ale v kuse musí o všetkom vedieť, do všetkého sa starať, všetko vyriešiť, a stále sa pýta do kola to isté kým jej to nepoviem presne tak ako to ona potrebuje počuť 🙂

maciatkolulu
9. aug 2017

@margetakuska fuha, to akoze vazne jej nebral nikto krv? A ty si nasadila lieky, ktore si ani netusila preco jej dali take.... Nuz, tak potom podla mna smer pediater a celkove vysetrenie. Lebo cukrovka v takomto pripade, ktory tu opisujes mala byt vylucene hned ako prva a celkovo krvny obraz, zvlastny pristup od dr.

tslobik
9. aug 2017

Môj syn má 5,5 roka a pociká sa tiež v noci, tak raz, dvakrát do mesiaca. Dávame ho každý večer o 23,30 cikať. A ked sa náhodou pociká, vždy len do tej polnoci....Po polnoci nebol pocikaný nikdy. Dávate svoje 5 a viac ročné deti cikať ešte, keď zaspia? Náš by totiž nevydržal do rána a on sa zase nezobudí na to, že sa mu chce.....Je to podla vás v poriadku? Dnes Dr. pri preventívke na to nepovedala nič.

margetakuska
autor
9. aug 2017

@maciatkolulu vieš, bolo mi to vysvetlené tak, že jej sa to javí ako keby sa jej v noci produkovalo viac moču ako cez deň, že jej chýba nejaký hormón (aj keď neviem ako na to prišla) tie lieky sú neni hormonálne ale že do 5 rokov sa to má upraviť, a že tie lieky by jej v tom mali pomôcť.... no má 5,5 a nič...

margetakuska
autor
9. aug 2017

@maciatkolulu oooo a ešte som zabudla, že si pôvodne mysleli, že to pocikávanie má zo zväčšenej nosnej mandle, ale vybrali nám ju (nie len kôli pomočovaniu ale aj kvôli častým zápalom ucha atď..) a nezmenilo sa to, teda až na to, že pred tým výberom nosnej mandle sa pocikávala aj počas obedného spánku a po tej operácií už nie...

maciatkolulu
9. aug 2017

@margetakuska tak drzim palce, ja by som jej dala spravit celkovy krvny obraz a ked nic, tak by som to asi nechala tak, pokial by sa to teda nezhorsovalo

margetakuska
autor
9. aug 2017

@tslobik ja ju budím o 23:00 a pociká sa aj tak... ale počula som, že nefrologovia to nemajú radi, že by sa deti nemali budiť, ale myslím, že jedenkrát za noc to nevadí...

margetakuska
autor
9. aug 2017

@maciatkolulu ďakujem 🙂

maciatkolulu
9. aug 2017

@margetakuska skus s nou spat, skus sa jej specialne viac venovat, mozno tym, ze je najstarsia si podvedome "vynucuje" pozornost, skus to a uvidis, lahnite si spolu, kecajte pod perinou, tul sa s nou a davaj jej pocitit, ze ju velmi lubis a absolutne nevadi, ze si cvrkne v noci, ze z toho vyrastie. Inak moja neter sa pocikavala do vyse siestich a nic si z toho nerobili, davali jej normalne plienku v noci, ze im povedala dr, ze do sest rokov, bolo to, ale pred 8rokmi, kazdopadne by som jej nedavala ziadne lieky.

daninka2
9. aug 2017

@margetakuska ja som stihla cikat aj 2x za noc 🙄 ale fakt som bola ako drevo ani na lieky v noci ked som bola chora ma nevedeli zobudit kde este na wc.. som si sadla na postel ze dobre mami a bac na druhy bok a spala dalej 😂 neskusala si ji budit cikat 2x za noc? Povedzme o 23 a potom este raz okolo 2-3? Mozno by si casom zvykla na taky system

janickacrazy
9. aug 2017

@daninka2 To určite neodporúčam, za prvé sa nevyspí ani dieťa ani rodič a ani lekári to neodporúčajú. Tam totiž ide o to, aby sa dieťa samé dokázalo zobudiť a ísť sa vycikať, nie aby ho budil niekto iný. Z dlhodobého hladiska je to neúnosné, ked človek chodí do práce a dieťa do školy nevyspatí obaja, zažila som so synom a povedla som, nikdy viac a nikam to neviedlo. U nás napr. pomohlo, ked sme to prestali úplne riešiť. Prestala som chodiť s ním po doktoroch, mal z toho len stres.

daninka2
9. aug 2017

@janickacrazy s tym suhlasim ze doktori stresovali aj mna, najhorsie boli tie otrasne oblickove testy a kadejake hadicky do mna pchali furt no uzas to bol 🙄

gulisko
9. aug 2017

Ako môj najstarší syn mal podobnè stavy. On sa síce nepocikaval ale aj 5 krát ma v noci budil a musela som s nim ist na zachod. Tiež sa velmi boji byt sam, musi byt aspon male svetielko zažnute. A to má 11 rokov. Ja si myslim že tie lieky su zbytočne. Skorej by som sa jej viac venovala. Neviem kolko rôčkov majú menšie ale ked su viac samostatne tak sa skus viac venovat jej. Možno to pomôže

martinastaj
9. aug 2017

Akoby som čítala o synovi síce s pocikavanim problém nemal ale s tým strachom je to u nás presne to isté a to už má 9 nás mal také obdobia v 5 rokoch potom bol na čas kľud a teraz znova tiez je veľmi uzkostlivy tiež nemôžem ísť von bez toho aby na mňa kričal že kedy už prídem alebo ide so mnou ak je dnu manžel tak v pohode a pritom ku kamošom k babke ide sam my sa veľmi veľa rozprávame a povedal mi že on má strašne zlý pocit ak je sám a necíti sa dobre tiež sme boli u psychologicky a že všetko ok 🙂veľmi ma to trápilo niekedy aj hrozne zlostilo ale už som sa s tým zmierila a beriem ho takého aký je a snažím sa mu pomáhať prekonávat jeho strach dúfam že to obdobie prejde a vyrastie z neho smelý junak 😉

sense
9. aug 2017

Skoro ako nasa, len my cakame este kym bude mat 5r, od dvoch rokov nema plienky cez den a v noci este stale, niekedy ju aj precura hoc viac nepila....skusali sme aj vecer nedat pit, aj budit na cikanie ,dokonca aj sama nechcela pluenku ze je velka a pocikala sa a ani sa na to nezobudila....lekar povedal ze mame pockat do 5-6rokov ci sa to same neupravi.... tiez sa boji skoro vsetkeho hoci strach pomaly aspon pri niekt veciach a cinnostiach pomaly ustupuje....

puklica13
9. aug 2017

@margetakuska s týmto mal problém aj môj najstarší syn...snáď aj do 9rokov..bola som s ním na vyšetrení..tiež mal všetko ok...chceli mu dať lieky,ale ja som mu ich nedávala...tak cca od 7rokov to bolo také skôr občasné..1-2x do týždňa...zmizlo to úplne snáď až po 10 roku..ale predtým už to bolo také sporadické..
Ja som ho na to vôbec neupozornil aká,posteľ mala nepremokavé matrac, plachý som prezliekla...
Aj syn je občas úzkostlivejsi...ale čím je starší tak menej a menej...teraz má 12rokov

maminka1986
21. nov 2021

@margetakuska ahoj prosim ako to ďalej pokračuje so syncekom,mame ten istý problém :( už som zufala

kandrea
23. nov 2022

@margetakuska prosím vás upravilo sa to?