Prejavy autizmu u ročného

17. mar 2022

Dobrý deň, vopred sa ospravedlňujem za gramatiku, ale píšem v rýchlosti. Chcela som len počuť názir niekoho iného. Mám 11,5 mesačného syna a zdal sa mi že málo rozumie. Po motorickej strábke si myslím že všetko ok stavia sa k nábytku aj popri ňom prejde, prejde aj za rúčku krásne sedká. No čo sa týka porozumenia je toho málo. Nerozpráva vobec len svoje hatlaninky srm tam sa podarí mama ale nie som si istá či to hvoorí len tak alebo aj chápe. Vie dať pať, baram buc, servus a to je všetko nerobí papa, aký je veľký, nerozumie kde je mama alebo tato, keď príde manžel domov z práce tak uteká ho privítať pýta sa na ruky. Rovnako keď príde rodina alebo kamaráti tak sa hneď pýta k nim na ruky teši sa zo spoločnosti. Očný kontakt má 100% ale na meno reaguje tak 50/50. Keď napríjlad točim kolieskom a on to skúsi a nejde mu to tak sa pozrie na mňa nech to spravilm ja a teši sa keď to spravím, ale napríklad keď sa hráme kocky a poviem mu podaj mi kocku nechápe čo chcem, rovnako keď mu kotúlnem loptu tak si ju vezme a ide s ňou preč. Najradšej sa hrá tak že si vykladá kocky na poličky alebo nimi búcha po dlážke. Hádže si ich po chodbe a naháňa ich.
Podľa dotazníka čo vypĺňame pediatričke by už mal vedieť také veci ako kďe má psík očko, ukázať prštekom v knižke, vedieť na čo je hrebeň papaučka že priložiť si k nožke hlávke, dať plyšákovy pusu alebo ho objať, vediet kotúlnuť loptu spať a ešte pár iných čo si nepametám ale nerobí z toho nič, knižky hi zaujímajú 5 minút a plyšákov rovno hádže o zem.
Doteraz som si myslela, že je to úplne zdravý chlapček ale tie dotazníky ma zmiatli a potom samozrejme najvačsí nepriateľ google a teraz nevien či je niečo zlé, alebo ai už namýšľam.
Ďakujem

pribinak
17. mar 2022

Podľa mna by už mal ovládať Pytagorovu vetu a vedieť zarecitoval Shakespeara.

Dobrý Bože, bud zmeň pediatricku alebo chod Ty k psychologické. Jedna z Vás je určite autistka
Zmeň pediatricku

Ved toto je ešte babo, čo chcete od 11 mesačného dieťaťa? Aké slova? Hatlanina je tak akurát, aj to chodenie okolo nábytku.

pribinak
17. mar 2022

Ešte by som chcela vedieť prečo by mal 11 mesačný krpec vedieť čo je hrebeň. Moje dieťa bolo do roka plešaté ako jeho otec. Ale zato by vedel čo je prachovka na plesinu

Pani pediatrička by na nás asi volala socialku

autor
17. mar 2022

@pribinak to samozrejme od neho nechcem len som chcela vediet ci sa s tym niekto nestretol napriklad to nereagovanie na meno🙂 Nemyslim si ze potrebujem psychologicku, polozila som som normalnu otazku. Dorazniky su vseobecne chce ich teraz vela pediatrov daju sa precitat na stranke zdraviedietata… dakujem za odpoved aj ked trosku utocnu

kacena4
17. mar 2022

dotazniky su orientacne napr. na chodu sa uvadza rozpatie od tusim 10-15 mesiacov co je takmer rozostup 1/2 roka, takze vsetko v dotazniku bez presne takymto sposobom, nechce sa mi verit ze by vam pediatricka povedala ze ma nabeh na autizmus. mam ho doma a teda take dieta sa uuuuplne inak prejavuje. bud pokojna. poviem ti pikosku, dr testovala moje dieta a v tom case nevedel stavat 2 kocky na seba a zazvonit na zvoncek. samozrejme ze to nevedel ked sme sa s kockami nehrali a ani zvoncek nikdy nedrzal v ruke... takze nepanikar je zdravy normalny, casom nabehne aj porozumenie ak nie potom treba riesit logo (po 3r.) nie riesit autizmus

marianarem
17. mar 2022

Moj v tom veku este ani nemal plysaka, nieto aby mu daval pusu 🙂 Ale vazne, z popisu mi to pripada byt normalny chlapcek. My sme nastastie ziadny taky dotaznik nevyplnali, lebo veru tiez neviem, co z toho by maly v tom veku vedel. Na porozumenie sa nas doktorka pytala az v 15 mesiacoch. Buchanie s vecami je v tomto veku jedna z najzaujimavejsich hier a este aj vo vyssom 🙂
Ja samozrejme neviem povedat co bude, ale z toho, co si napisala, naozaj nevidim ziadne znaky neprimeraneho vyvoja. Ja som mala podobne pocity v prvych mesiacoch maleho, ked som si citala v jednej knihe, co a ako by mal robit. Skoro vsetko, co bolo v tych knihach oznacene ako problemove, tak maly robil. A nie je mu nic. Po istom case som knihu zabuchla a riadila som sa svojim pocitom z neho.

autor
17. mar 2022

@kacena4 dakujem krasne za odpoved🙂nie pediatricka este nic nevravela ideme tam o tyzden len dnes som vyplnala ten dotaznik a zostala som trosku zaskocena ze z tych otazok ovladame 3 a dokonca 2 sa tykali chodze a porozumenie vie len jednu. Myslim si ze asi nam posunue dotaznik a da viac casu na to🙂

pribinak
17. mar 2022

Nie je útočná, je obranná (dieťa). Však dotazníky sú úplne ok, má ich kopec pediatrov, ale matke aj vysvetlia škálu a hodnotenie. Okrem toho treba brat v úvahu že napr niektoré deti sú motoricky zdatne, iné verbálne zdatne, ďalšie sú skôr orientované na socialny kontakt.
Deti nemusí presne poznať svoje meno, často reagujú na matkin hlas, jeho intenzitu a vysku a tón

autor
17. mar 2022

@marianarem dakujem keby nie su dotazniky vobec by som to neriesila asi som sa tym nechala len “uniest”🙂

autor
17. mar 2022

@pribinak tak skalu a hodnotenie neviem to mate pravdu… asi som sa len zbytocne vystresovala🙂

kleopatra114
17. mar 2022

Teraz sa tá ako matka s dieťaťom s PAS pýtam , kde si prišla na to , že tvoje šikovne 11,5 mesačne dieťa môže mat autizmus ?

autor
17. mar 2022

@kleopatra114 blbá povaha googlit čo netreba🤷‍♀️ Ale už som sa po tejto diskusii poučila

mogaa
17. mar 2022

Ja naozaj nechápem takéto supermamičky čo očakávajú od ročného alebo dvojročného dieťaťa......no nemáš doma génia, ale čo očakávaš od takého malého dieťaťa? veď má necelý rok - a vie ako tak chodiť., čo to rozumie, dokonca má snahu aj komunikovať.....v prvom rade sa zobuď -dieťa v tomto veku ešte nerozumie všetkému čo hovoríš, treba na neho hovoriť krátko a jasne, žiadne rozsiahle súvetia.....veľa detí začína rozprávať okolo tretieho roku, je uplne normálne že deti do 2rokov sa tvária že ti nerozumejú, robia len to čo chcú nie to čo chceš ty......

mogaa
17. mar 2022

inak čo sa týka prejavov autizmu, malé deti majú veľa prejavov ktoré časom ale vymiznú....preto sa autizmus najčastejšie stanovuje až po 3roku dieťaťa....do vtedy je uplne normálne ak si dieťa bude stavať autíčka do radu, budú ho fascinovať kolesá, začne ukazovať ukazováčikom neskôr,bude sa tváriť že nerozumie, nebude chcieť robiť to čo ňom chceš ty, nebude opakovať, bude sa hádzať o zem, búchať si hlavu....

autor
17. mar 2022

Nie som supermamicka… som normalna zena ktora sa vystrasila nad hlupostou.. svoje odpovede som dostala.. dakujem za nazor. Myslim ze zobudena som uz dost

autor
17. mar 2022

Dakujem vsetkym za nazor.. velmi ste mi pomohli. Naozaj si to cenim .. keby sa dalo vymazem diskusiu lebo uz naozaj nie je potrebna ale neda sa to🙂

ckatka
17. mar 2022

Lekárke povedz ze tvoje dieťa je úplne normálne, nech láskavo nestresuje.
Môj mladší syn má 15 mesiacov a len teraz začal chodiť, všetkých a všetko bozkáva a okrem bababababa v rôznych tónoch a intenzitach nepovie ešte nič. Ale zdvihne 6kg kettlebell a vie sa tváriť akože robí drepy ako otec 😂😂😂
Na meno počúva tak 50/50. Keď ho zaujme niečo iné, má v paži celý svet. Nikdy by mi nenapadlo zamýšľať sa nad autizmom. Je to tvoje prvé dieťa? S kockami sa nehráme a najväčšia sranda je hádzať plysaky (a iné veci), to ho baví strašne. A fukat bublifuk.
Najčastejšie sa hrá so starším bratom v izbe, čiže niekedy ani neviem, čo robí a čo už vie, až keď mi starší príde povedať 😂😂😂
Starší chodil v roku.
Synovec v 8m. 🤷‍♀️
Každé dieťa je iné.

autor
17. mar 2022

@ckatka ano prvé dieťa🙂 a je mi jasne ze kazde dieta je ine len v okoli su trosku popredu a do toho tie dotazniky a proste som sama seba vystresovala pre nic🙂🙂velmi pekne dakujem za odpoved

mogaa
17. mar 2022

nechcela som sa ťa dotknúť, ale naozaj hľadáš problém tam kde nie je...máš zdravé šikovné dieťa, na podobné dotazníky sa vykašli a riaď sa svojimi pocitmi....do troch rokov je ten vývoj u detí rôzny, každé môže ísť v inom období iným smerom....jedno je šikovnejšie motoricky, iné rečovo, ďaľšie pohybovo...ale sama zistíš že okolo 3-4rokov sa to vyrovná....naša v 2rokoch vedela pár slov, na každú ženu hovorila mama a na muža dede🙂tiež sa dlho tvárila že nerozumie, urobila len to čo chcela ona...takže bežné ukazovanie pa-pa, aká veľká narastieš, baran-baran-buc - to začala veľmi neskoro, jednoducho nechcela, rovnako nechcela napodobnovať zvieratká, pozerať si knižky, napodobnovať zvieratká...najoblúbenejšia hračka boli kamienky čo hádzala do mláky....ako tak začala poslúchať až po 2roku keď začala chodiť do škôlky a rozrozprávala sa v cca 2,5roku...odplienkovala sa tiež dosť neskoro, jednoducho jej nevadilo byť mokrá😉teraz má 4roky a je šikovná, poslušná, celkom dobre je na tom pohybovo, práve sa učí bicyklovať, ešte zlepšiť výslovnosť a bude to ok...ale všetko chce svoj čas....

thereisabear
17. mar 2022

Mám doma autistu a je podľa mňa super, ak si rodičia uvedomia a riešia problém čím skôr, ale pri tomto čo si napísala by som nepanikárila. Ešte mu daj tak pol roka, či sa zlepší porozumenie, či bude ukazovať prstom a podobne, ak nie, potom to môžeš riešiť. Kvôli reči sa vôbec netráp, tá môže nabehnúť aj oveľa neskôr.

katus226
17. mar 2022

Pediatri tie dotazniky nevedia este velmi vyhodnocovať, mam taky dojem. Pri starsom nam vela veci chybalo, dr omielala ze ma cas, tak sme riešili všetko sami, dg. detsky autizmus. Pri mladsej sa dr poucila a zacala pre zmenu panikarit hned po 1 roku, ale neuro zhodnotila, ze je este v norme. Vzapati sa objavila epi a bum, teraz to vyzera tiez na autizmus 😔 takze ak chces vidiet, co znamena autizmus, prid na navstevu... Dotazniky su orientacne, pomozu nasmerovat, upozornia na konkretnu oblast, v ktorej dieta dlhodobo zaostava a tak.

autor
17. mar 2022

@katus226 dakujem za odpoved .. mrzi ma ze to mate take tazke

autor
17. mar 2022

@thereisabear ano presne tak to urobim🙂🙂nebudem sa vobec stresovat.. co bude to bude ale zatial ma cas este vsetko dobehnut🙂je to tvrdohlavy baran🤣

nikpa
17. mar 2022

Tak to ti poviem o mojom 11 mesačnom. Nevie nič ale že vôbec nič, žiadne pa pa, aký budes veľký, baran baran buc...ani náznakom. Dokola mu to denne omylam ale on len pozerá na mňa a usmieva sa 🧡😄 mama, tata, baba tiež nič. A ešte k tomu ani nechodi, ani nestvornozkuje, ani sa sám neposadi 🤷 chodím s ním k fyzioterapeutke, cviky keď s ním robí, ručí ako besny, doma keď s ním cvičím, tiež. Ale dr aj fyzio povedali, že je v pohode len má proste svoje tempo. Takže keď to tak čítam, mali by mi vlasy vypadať lebo on fakt nič nevie. Ale zatial som v kľude, ešte chvíľu. Myslím, že aj ty môžeš byť 😉

svetlana16
17. mar 2022

To je este skoro usudzovať takuto diagnozu... To tabulkovanie ma nenarmalne vytaca, odkedy sa dieta narodí.. Podla tabuľky nech pije mlieko, vodu (bozechran aby si mu dala mlieko o polhodinu skor, lebo tabulka 🤦‍♀️) . Nedajboze ze ma o 200g menej lebo v tabulke pise 11kil a ono nema tolko tak do neho budem pchat jedlo ako do husky... 🤦‍♀️ Kazde dieta je uplne iné... Tak ako niektore deti vedia rozprávať ked maju 1rok a 3 mesiace a niektoré zacnu az v 3rokoch... To ze nereaguje na meno nie je nic neobvikle, skúša ťa.. Alebo sa na niečo sústredí (alebo ho volate aj milacik, zkatko a to dieťatko je potom domiesane z toho ako sa vola) .... Ked prebalujes tak mu hovor kde ma on ocka a nech ti ukazuje potom sam.. To ze to este neukazal na obrazku moze znamenat aj to ze malo mu to ukazunete vy na nom A skor sa sustredite na tie hlupe tabulky ako na to malinke stvorenie.. . Ja neviem vam by sa páčilo ak by vas postavili pred tabulku a nevies skakat dlho na pravej nohe tak sup mas nejaku diagnozu... Ved tomu dietatku dajte cas... Oni nie su predsa chodiace tabulky 🤯 (neberte to osobne ale to tabulkovanie ma nenormalne vytaca) 1.5 nie je vobec tak vysoky vek,chodte nan pomaly a nie vsetko naraz lebo tabulka... Ja ani neviem ci moje dieta ktore ma 1,5 vie, co je hreben, lebo som mu ho do ruky este ani nedala 😅 kedze nema skoro ziadne vlasy tak k tomu nemam ani len dôvod.... Skor sa snazim ukazat mu zvieratka, a dlho sa venujeme jednej veci aby si to pamatal a casto to opakujeme... Ked chce povie, ukaze ked sa zatne alebo sa sustredi na nieco ine nic z neho nedostanem...

autor
17. mar 2022

@svetlana16 super dakujem za typ urcite vyskusam ukazovat mu na nom je pravda ze to nerobim🙂🙂knizky ideme dookola tie iste 3 aby som tam neplietla zbytocnosti🙂a ano rozumiem tomu rozhorceniu nad tabulkami… tiez aom teraz nahnevana ale sama na seba ze zbytocne prehanan🙂

autor
17. mar 2022

@nikpa dobre ukludnila si ma🤣🤣cela tato diskusia ma ukludnila😇vsak nasi chlapi to dobehnu

selest
17. mar 2022

Podla mna je v pohode. Moj aut syn v tom veku a este ovela neskor vela z tych veci nerobil. Hlavne nezdielal cize nepozrel sa na mna ze aha mama hracka atd, take ze nech nieco spravim ja v tom veku neexistuje, takto vobec nekomunikoval, nevital muza z roboty, nevsimal si ked k nam niekto prisiel, nereagoval na nikoho ked si ho oslovila dival sa cez teba, vsimal si detaily viac ako ludi -nausnuce gombiky atd. No a tiez netlieskal nekyval neukazoval, nekopal do lopty nehral sa s hrackami len si obzeral hracky, vysacky... maval zachvaty zufaleho kriku akoby bez dovodu atd atd. Tvoj je akomoj druhy syn a pri nom nemam pochybnost ze je zdravy👍

poslednepogo
17. mar 2022

Je úplne v pohode poriadku, možno to bude vedieť o mesiac, dva.. tie deti v tomto veku skokom o týždeň vedia oveľa viac vecí

vilma7
17. mar 2022

Tak môj syn sa napríklad v 11.mesoacoch prvý x pohol v lese dopredu 🤣🤣🤣 , chodiť začal v 16.tich 🌙, rozprávať ako tak v 3 rokoch, dovtedy mal aj plienku...a je to úplne zdravý 5 ročný chlapec, čo naráta kľudne aj do 100, skladá lego podľa plánu atď...nechaj mu čas, na autizmus je ešte veľmi skoro...ten sa.diagnostikuje pomaly v troch rokoch.

marzuz89
17. mar 2022

Pockaj, ja len take asi hlupe a zbytocne uistenie sa. Tie veci, ktore nevie, napriklad kde ma ocko, nohu, prilozit hreben ku svojej hlavicke, akoze si cese vlasky a podobne.. Ty mu to aj ukazujes? Nevie ukazat kde ma svoje casti tela a dalej tu pises, ze je pravda, ze mu to na nom vobec neukazujes?

Nechcem sa ta dotknut, ale AKO ma to dieta vediet, co kde ma, ked mu to neukazujes a nepomenovavas?