Príznaky autizmu

2. dec 2023

Mala by som otázku na mamičky, ktorých detičky majú potvrdený autizmus.
Syn (13 mesiacov) mi príde iný. Viem, že na diagnostiku to je skoro, ale už dlhšie mi to vŕta v hlave.
Nerozpráva ani jedno slovíčko, podľa ASDetect kde sú príznaky autizmu by mal. Neopakuje po mne vôbec nič, na meno sa otočí na niekedy hneď, niekedy vôbec. Prstom ukazuje na niečo len niekedy, nepoužíva to vždy. Niečo mu vezmem čo nemôže alebo zakažem a začne vrieskať, červený od nervov, strašný amok dostane. Od minulého týždňa začal kývať hlavou nie a áno, ale sem tam vidím ako ňou krúži len tak. Vraj aj obzeranie ruk je príznakom, robí to keď zaspáva sem tam.
Sú to príznaky autizmu? Alebo sú to veci, ktoré k takémuto veku patria. Je to prvé dieťa, ale neviem príde mi iný a neviem povedať prečo.

Nechcem aby mi tu iné mamičky písali, že veľa článkov čítam atď, chcem len vedieť, či je niečo take u môjho syna možné 🙂

pribinak
2. dec 2023

Pre Boha, pidla toho čo píšeš by malo mat autizmus každé decko

Čo od neho chceš v 13 mesiacoch? Aby zopakoval predpoveď počasia? Keď na neho stále vykrikujes Misko Misko….300x za deň tak mu s tým lezies na nervy a bude AA otáčať stále menej a menej

Načo má furt ukazovať prstom? To je dieťa a nie cvičená opica, zrejme skúša iné komunikačné kanály ktoré ty prwhliadas

Keby ti niekto niečo bral, tak verim tomu, že vrieskas na celu ulicu aj Ty. Neverim že by si s úsmevom na perách odovzdala hocikomu hocičo.

Nechaj to dieťa žiť!!!!

kiki68
2. dec 2023

Nie, to su priznaky Bo veku od 2,5 roka, ak pretrvavaju. Nie v 13 mes. Dieta mas na urovni akej ma byt, zodpovedajuce veku. Dieta nemusi hovorit do min 2,5 roka. Cize ma cas. Podstatne je porozumenie. Kyvanie, ukazovanie, to je porozumenie. Ludia by mali prestat robit si tieto testy, nemate zial na to vzdelanie, trening, ani vela odbornikov bez naozaj skusenosti by si nelajzlo tipnut autizmus v takom veku. Kde dieta moze zajtra zacat hovorit , lebo proste medved ma styri..
Hlavne autizmus ma spektrum a zasiahnute su vzdy aspon tri oblasti vyvinu. A toto vidi prave odbornik v tom veku od 2,5-3 rokov, ze kde uz je naozaj deficit. Ja mam autizmus, syn napr nema nic.

nikiki29
2. dec 2023

Zatiaľ to na autizmus nevyzerá. Uvidíš tak o rok. Ak sa to niečo nezdá, zapíš si to a sleduj či o pol roka to stále pretrváva alebo sa to zlepšilo, zmenilo.

kiki68
2. dec 2023

Ked tak centrum vcasnej intervencie ked sa nieco fakt nezda

autor
2. dec 2023

@pribinak človek sa slušne opýtal, môže mat matka strach o svoje dieťa alebo je to v tejto dobe niečo zle? Pardon, že som si vôbec na diskusnom fóre dovolila položiť otazku 🙂 ženy pod Vami vedeli kultivovane odpovedať, ďakujem za Vašu mne vôbec nepotrebnú reakciu z ktorej som nedostala normálnu odpoved, ale obyčajný výstup 🙂

autor
2. dec 2023

@kiki68 ďakujem pekne za odpoved, ten dotazník som dostala od mamičky, ktorej dieťa je autista a malo to opradené z centra 🙂 že ak mám nejaké nejasnosti, sú tam priložené aj videa, ktorými viem porovnať svoje dieťa ako to vyzerá pri autizme a ako to je bežne 🙂

thereisabear
2. dec 2023

A rozumie ti? Keď sa niekto spýta, kde je mama, pozrie na teba? Zdieľa pozornosť? Pozrie na teba, keď ho niečo veľmi záujme?

madeincssr
2. dec 2023

@pribinak Veď vľúdne, prečo reaguješ tak ostro až agresívne. Veď je to mama, ktorá sa o svoje dieťa chce starať najlepšie ako vie a každé podozrenie chce riešiť včas. Prečo sme na fórach takí radikálni?

seahorse27
2. dec 2023

Zatial ma velmi malo priznakov, aj to veeelmi nejednoznacne. Upokoj sa, dieta samozrejme sleduj, stimuluj a rozvijaj. Ak by tvoje pochybnosti pretrvavali alebo dokonca silneli, po 18. mesiaci sa objednaj k niekomu naozaj skusenemu na diagnostiku. Ale verim, ze to bude ok 😉

autor
2. dec 2023

@thereisabear keď sa povie kde je mama nepozrie, keď sa povie kde je tata zvyčajne pozrie ale pozrie na dvere za ktorými je, vchodové dvere ak odišiel práve. Zdieľanie pozornosti? To si úprimne neviem predstaviť čo pod týmto pojmom myslite, ospravedlňujem sa.
Rozumie len keď chce. Vie, že keď poviem dole tak ide dole z gauca alebo skrinky spod telky, vie, že keď poviem nono tak niečo nesmie. Inak nemám pocit, ale so sluchom problém nemá, keď zapocuje Mira Jaroša uteká k telke z druhej izby. Snažím sa na neho rozprávať pomaly, artikulovať.
Keď mu ukazuje hračku občas je, že sa pozrie na mna akoby sa uistil ale veľmi malo. Preto som aj tuto otázku položila 🙂

dzulli1980
2. dec 2023

Problém dnešných žien-matiek je ten, že za všetkým hľadajú diagnózu ... chúďatá deti.

gta5man
2. dec 2023

Stačí ak mi dáte follow (stačí čitať moje príspevky) a uvidíte čo je autizmus. Tak sprostého človeka ako ja, ste ešte nevideli. Mentálne retardovaný autista - asi takto ma nazvú všetci čo ma poznajú dlhšie ako deň.

stellarstar
2. dec 2023

Ďalšia mater kt samozdiagnostikuje autizmus 🤦‍♀️

deti95060810
2. dec 2023

@stellarstar nemusíš ju hneď nazývať mater.... je to nepekné a dehonestujúce... autorka má len strach.

autor
2. dec 2023

@dzulli1980
@stellarstar
Neviem ako vy ale ja sa zaujímam vždy ak vidím, že sa niečo odkláňa od toho, čo mi bolo povedané, že je normál. Neviem kde sa berie takéto správanie v mamičkach, človek čaká podporu, vľúdny prístup, nejaké informácie k problematike. Vždy keď si otvorím nejakú temu tu na konikovi a vidím takéto komentáre hovorim si, či mate za potrebu si ešte kopnúť do človeka, ktorý sa pýta z dobrého úmyslu? Keby som tu plakala nad niečim, čo je totálna banalita pochopím povrchny prístup, nie keď ide o malé dieťa, ktoré ma cely život pred sebou. Ako môžu byt matky takéto zle nechápem 🙈

queen_mary
2. dec 2023

Podla mna je to dost tazka forma autizmu a bude horsie. Vela stastia prajem.

deti95060810
2. dec 2023

autorka, moje deti v 13 m nepovedali vôbec nič... počkaj ešte min. rok aby si videla či je dieťa iné ako iní vrstovníci...
podľa toho čo si napísala je to zatiaľ dieťa OK....

thereisabear
2. dec 2023

Zdieľanie pozornosti je, že ti ukazuje/donesie niečo a pozrie na teba, že čo so o tom myslíš. Alebo napr. na prechádzke, keď vidí niečo veľmi nezvyčajné, pozrie na teba, čaká na tvoju reakciu.

stellarstar
2. dec 2023

Autorka keď sa ti niečo nezdá tak chod k dr ale mňa by takéto samodg nikdy nenapadlo

stellarstar
2. dec 2023

@deti95060810 veď mater je tiež matka mamička je to normálne

autor
2. dec 2023

@deti95060810
@madeincssr
Ďakujem 🙂 bohužiaľ žijeme v dobe v akej žijeme, ľudia sa uz k sebe nechovajú s úctou, porozumením.

@stellarstar Napísala som niekde, že som dietatu niečo diagnostikovala? Napísala som, že by ma zaujimalo, či by to k niečomu takémuto mohlo smerovať, keďže lepšie sa pripraviť dopredu ako potom ostat v šoku.
A teda mater nie je normálne pomenovanie, neviem či Vaše deti Vás tak volajú ale teda nepoznám nikoho, kto povie slovo mater bez zlého úmyslu.

deti95060810
2. dec 2023

https://www.sposaturiec.sk/co-je-autizmus/
tam nižšie nájdeš Varovné signály autizmu.... pozri, len to je skôr pre väčšie deti - možno vo veku 2.5 - 3 roky, isto nie skôr.

deti95060810
2. dec 2023

@stellarstar moc ani nie... 🙄

autor
2. dec 2023

@thereisabear takto mi nedonesie nič, vonku na prechádzke sa za všetkým otáča, nevidela som ešte aby čakal na moju reakciu pri niečom nezvyčajnom.

adka176
2. dec 2023

Venujte sa dieťatku čo najviac ako môžete, rozvijajte jeho pozornosť, motoriku, reč... veľa veľa veľa mu čítajte, rozprávajte....v 13 mesiacoch ťažko určiť diagnózu...mojej kamarátke dieťatku to potvrdili až v 10 rokoch... takže vy príliš skoro sa snažíte na niečo prísť... možno je len posunutý vývin, ale to nič nemusí znamenať.... "netlačte na pílu" všetko ukáže čas... jednoducho s ním žite.... nijako vám nepomôže keď dnes vám povedia, že" áno autizmus" .... venujte sa mu ...to je celé....a moc nečítajte....moc si nedomyšľajte.... každé dieťa aj to autistické je jedinečný originál takže vy uvidíte aké dieťatko bude, čo bude zvládať a vy SAMA sa s tým naučíte pracovať....

stellarstar
2. dec 2023

Aj keď nežijem na sk tak bežne počujem matka, mater, mamička atď nič zlé na tom nevidím 🤷‍♀️
Tak dobre prvé myšlienky ťa viedli ku autizmu. Možno tvoje nemá nič a ty len trochu moc pozoruješ. Už nie raz som sa tu dočítala že matka si myslela že dieťa má A a napokon to nič nebolo takže ukludni sa a nepozoruj toľko

thereisabear
2. dec 2023

Určite sa dá u niektorých detí v 13m (aj skôr) vidieť, či by mohlo alebo nemohlo ísť o autizmus, takže komentáre si nevšímaj. Lenže takto cez net ti to nikto nepovie. Ak si z BA a okolia, napíš a poradím, na koho sa môžeš obrátiť. Vždy je lepšie nečakať a riešiť to čím skôr.

autor
2. dec 2023

@thereisabear nie som z BA bohužiaľ ale z východu

teridra
2. dec 2023

Dobrý deň, ASDetect je kvalitný screening. Ak Vám vyšlo, že dieťa spadá do rizika, informovala by som sa v najbližšom centre včasnej intervencie o možnostiach spolupráce. Vedia dieťa sledovať a rýchlejšie zachtit dg, ak by tam bola. V tomto útlom veku je náročné povedať, či dieťa má, alebo nemá dg. Každopádne za mňa je lepšie spolupracovať s odborníkmi včas a nakoniec zistiť, že to nič nie je, ako čakať a nakoniec zistiť, že je prítomná dg a už sa dávno mohlo konať. Práve včasná stimulácia dieťaťa ak má dg (nevravím, že Vaše má) môže výrazne pomôcť. Ani jedna žena tu nemôže posúdiť, či ide o dieťa s dg či nie, takže komentáre, ktoré Vás odsudzujú, ignorujte. Vy vidíte dieťa, ktoré máte doma. Aj odborníci, ktorí s dg pracujú, majú problém rozlíšiť to v tomto veku, preto sa s diagnostikou čaká cca do 2,5-4 roku života, niekedy aj trošku viac. Nemusí to byť PAS. Ale stimulácia môže prebiehať. Kontakt na centrum včasnej intervencie (CVI) http://www.cvislovensko.sk/
Prípadne by Ste mali informovať aj pediatra, ale väčšina ich ASDetect nepozná, prípadne toto ignorujú, lebo je dieťa malé. Držím palce 🙂

brezza
2. dec 2023

Autorka a ostatne mamicky, ktore sa chcete poradit ked sa vam nieco nezda, odporucam sa obratit rovno k nam do skupiny Autizmus tu na MK. Tam sa vam nestane, ze by vas niekto urazal, vzdy si tam normalne poradime. Sem taketo otazky neodporucam pisat, lebo vas tu len zdeptaju a pourazaju. U nas v skupine je kopec mamiciek, ktorym tiez takto vypisovali, ze dieta urcite nema autizmus a len si vymyslame diagnozy. A hla diagnozy sa potvrdili. Je spravne sa zamyslat nad tym ci je s dietatom nieco v neporiadku, o to skor sa da s dietatom zacat pracovat.
Prajem pevne nervy a vela sil.