Problémy so zaspávaním u bábätka. Čím to je?

dibisd
2. aug 2011

Mám 5-mesacneho synceka a v poslednej dobe ma velke problemy so zaspavanim cez den i vecer (v noci po kojeni nastastie hned zaspi). Kym ho nehladkam, neutisujem, nedrzim mu rucicky, tak by asi vobec nezaspal a len plackal. Navyse stale pred zaspavanim akoby "tlacil do plienky" - kope nohami ako ked sa chce vykakat a tiez tlaci tak, ze zadrzi dych a napne brusko. Toto robi hlavne predtym ako ho ulozim spat, lebo si sucha ocka a ma ich uz napoly privrete, cervene - takze ospaly urcite je. Viete mi poradit, mate aj Vy podobne problemy? Ak ano, cim to moze byt, ako tomu zabranit?

azarijka
2. aug 2011

@dibisd ak si sucha ocka je to uz zmeskany cas na spanie, ja som nasu malu tiez tak davala spat ked si suchala ocka, a ked som ju ulozila vobec nechcela zaspat, chytila druhy dych...nechapala som tomu ved uz bola riadne unavena.ale to bola ta chyba. teraz ju davam spat skor, ked uz vidim utlm jej aktivity, ked zacne zivat.... hned utekame spinkat. zaspavanie sa omnoho-omnoho zlepsilo.
niekde na nete som nasla clanok ako rozpoznat unavu u dietatka a kedy ho ukladat spat, neviem uz ale kde som to videla, skus vygooglit mozno ho najdes.

henulienka
2. aug 2011

keďže to prvé obdobie kolík by už mal mať za sebou, asi sa kopká len tak- lebo prišiel na to, že je to sranda. Viem ti poradiť len toľko, aby si ho skúšala ukladať približne v rovnakom čase, skúsiť mu spraviť každodenný rituál z toho ( myslím aj cez deň aj v noci), a naučiť ho zaspávať samého v postieľke. Ľahko sa to hovorí, ťažko činí, ale ak sa ti to podarí, ostane ti fúra času na iné veci. Ja som zástanca toho, že dieťa potrebuje režim - rozhodne nie na kojenie, to treba dať, keď vypýta, ale myslím ohľadne zaspávania približne v rovnakom čase a tak. Hovorí sa, že dieťa, ktoré si na to zvykne , už dopredu vie, čo má očakávať, preto je kľudné.

michaela.g
2. aug 2011

Celkom sa mi pozdava tato stranka
http://weissbluthmetoda.wordpress.com/2010/11/1...

Ale urcite nesuhlasim s tym NECHAT DIETA VYPLAKAT, to teda nie 😉

dibisd
autor
2. aug 2011

@henulienka to kopkanie a tlacenie je prave sprevadzane nekludom, trapenim sa a placom, preto si nemyslim, ze by sa tesil

henulienka
2. aug 2011

@dibisd no tak potom áno.... aj môj krpatý to robieva niekedy a neviem prečo..... bruško sa mi nezdá žeby ho bolelo....
to sú tí naši chlapi fajnoví 😀

majloo
2. aug 2011

Ja mam 4mesacneho a naucila som sa ho davat spat po dvoch hodinach bdenia cez den. Inak je nervozny, potom zle zaspava atd..., ci spinka 15 min alebo dve hodiny, to uz je jedno, podstatne je, ze si cca po dvoch hodinach spolu lazkame do postele velkej, dam mu prso, on sa natoci ku mne, chyti sa ma, podudka si a spinka, ja po chvilke odidem, necham ho tak. To je nas denny ritual spinkania. Praktizujem to asi od 3,5 mesiaca cca a funguje zatial. Ale tiez su dni, kedy to nejde, vtedy ho dam do manducy, ideme von na prechadzku, on vsetko sleduje, pozera sa, cuduje sa, tolko ma podnetov a nakoniec mi zaspinka v manduce a doma je potom tak krasne unaveny..

mis_ka
2. aug 2011

ja malemu davam maleho plysaka do rucok, ked je nervozny pri zaspavani, nerozhadzuje potom ruckami, co ho znervoznuje este viac, ak mu nahodou vypadne dudlik, tak si do pusinky strcit oho plysaka a ukludni sa sam, celkom to funguje. niekedy ho ale vyhadzuje z postielky, tak podavam a podavam, ale vdaka nemu zaspava bez placu

ruthke
3. aug 2011

@dibisd
Tak nieco podobne mam doma, 5 mesacnu dcerku, este tak mesiac dozadu spala krasne, hoci uz vtedy som robila tu chybu, ze som ju do spanku zvykla ukolisat. Vtedy to nebol pre mna ziadny problem- par minut kolisania, bez problemov na prvy sup som ju dala do postielky, kde krasne spala 1,5- 2,5 hod. Teraz uspavame tych cca 15-20 minut, ked sa mi aj zeobudi pri ukladani do postielky tak max. po 15-20 minutach spanku. Nocne spanie je v poriadku, toto sa tyka dna. Teraz to u nas vyzera tak, ze aspon raz denne spime v satke, ale je to dost unavne (pre mna, ona sa vyspinka v satke krasne). Chcem to zmenit, ale neviem ako.
Nepises ako si davala maleho spat doteraz, len si ho ulozila, zaspaval sam? A ked uz raz zaspi, ako dlho spi? Lebo u nas je problem zaspat ale potom aj zotrvat v spanku :(
Aj moja dcerka sa tak zvlastne "puci" akoby tlacila, mne sa zda, ze to robi najma ked je velmi unavena, niekedy mam pocit ze doslova bojuje s unavou. Ked ju aj zacnem kolisat, chvilku trva kym sa jej telicko uvolni. Nemyslim, ze ju nieco boli, podla mna je to proste unava.
Prechadzame asi obdobim, ked to, co fungovalo krasne doteraz uz nefunguje, a este sme neprisli na to, co funguje teraz. Dcerka cez den zvykla mat asi 2 hodiny medzi spankami, ale teraz vidim, ze uz je to skor 2,5- 3 hodiny, ved uz je vacsia, dlhsie je hore. Chcelo by to zmenu rezimu, len este neviem aku :(

dibisd
autor
3. aug 2011

@ruthke je to u nas uplne rovnake. Asi tak do 3,5 mesiaca maly zaspinkal sam, bez pomoci, len obcas som ho hladkala na cele nad ockami, co ho uspinkalo uplne. Ale zozaciatku zase nespal tak dlho, mne bol hore niekedy skoro cely den a spal max 20-30 minut aj s 3-hodinovymi pauzami, teraz, ked ho uspime, tak dokaze spat aj 1,5 hodiny - ale kedy-ako, niekedy sa zobudi aj po 20 minutach a staci mu to. Este zozaciatku mohol spat aj ked bol naokolo hluk, mohli sme buchat, rozpravat sa a on nic, teraz ho uz zatvaram v izbe, zatienim mu svetlo, takze sa snazim, aby mal co najvacsiu pohodicku a ticho. Potom je hore asi tak 2 hodiny az si zacne suchat ocka, vtedy sa ho snazim zlozit k spanku, a nastava ten nas problem.
Ak sa Ti podari prist na nejaku taktiku, budem rada, ak sa o nu podelis. Ja budem tiez skusat vsetko mozne, snad na to prideme, co malemu teraz pomaha, aby zaspal v pohode, bez pomoci, placu a toho tlacenia. Momentalne som rozhodnuta skusit ho ulozit spat skor, ako sa u neho prejavi unava, tak uvidime 🙂

dibisd
autor
4. aug 2011

zatial pokusy o skorsie zaspavanie uplne zlyhavaju, takto maleho uspavam namiesto 30 minut aj 1 hodinu

cigaretka5
4. aug 2011

baby preletela som vas len tak zebezne ale podla mna by sme sa mali prisposobit rezimu dietata adieta nasmu. AK chce byt moje dieta hore tri hodky tak je, ak potrebuje spat po dvoch tak ho ulozim. Nasa mala chodila spinkavata okolo pol 8 bolo to fajn, vedela som po n ociach pracovat byt s mm a pod . ALe jedneho dna este o 22 rozoberala postielku , tak sme sa zacali ukladat neskor, ziadne hodinove zaspavacky, ked si zacala suchat ocka, flaska postielka a do 15 mminut spinkala. Nechcite bay deti spali ako chcete vy, sledujte ich a kazda z vas predsa vie kedy jej babo potrebuje spinkat

dibisd
autor
4. aug 2011

@cigaretka5 ja vsak riesim problem, ze nas malinky si uz sucha ocka, placka, kope a vyhadzuje nozky, a nepaci sa mu uz ziadna cinnost, ani byt na rukach - co znamena, ze je asi fakt unaveny, ale ked ho ulozim spinkat, tak sa nedari, stale placka a robi vsetko vyssie uvedene. Musim ho drzat za rucicky, hladkat ho na cele, ale tento proces niekedy trva aj 30 minut, kym zaspinka.

cigaretka5
4. aug 2011

@dibisd nasa mala v tomto leveli zaspi s flaskou

layla84
5. aug 2011

Toto máš komplexnejšie, tu treba pozerať na režím ako celok, a aj prihliadať na celú históriu - ako spinkával od narodenia, dokonca aj na to, ako si ty spinkala v tehotenstve. Myslím hlavne pravidelnosť, schopnosť rýchlo zaspať a spať bez budenia, časy, kedy sa spánok koná (presné časy odkedy dokedy). Napíš podrobnosti, históriu a presné časy všetkých spánkov, ako zaspáva, či ste mali koliku... a možno sa budem mať čas k tebe vrátiť a poradiť, no mám pártýždňové dieťa tak je to občas s časom bieda...
Zatiaľ ti môžem povedať že si v jednom z prelomových období, do pol roka by sa to malo ustáliť a spravidelniť, ale teraz to je ťažké obdobie, jeho mozog dozrieva a v ňom práve dozrieva spánkové centrum v tomto veku, pre rodičov to býva jedno z najťažších období čo sa spánku ich dieťatka týka, práve preto, že ide o prelom. Nezúfaj,zhruba do mesiaca rátam že ak správne zareaguješ na jeho potrebu spánku a neurobíš nejakú chybu, ak ti doteraz dobre spal a je celkovo dlhodobo oddýchnutý, tak do mesiaca máte problémy za sebou. Horšie, ak odmalička spal zle a má naakumulovanú únavu, tu potom budeme musieť viac špekulovať, bude to asi dlhšie trvať. Zatiaľ sa nič neboj. Chce to teraz hlavne z tvojej strany vytrvalosť, citlivosť k jeho potrebe spinkať a trpezlivosť, znie to ako fráza ale presne o týchto veciach je toto obdobie vývoja dieťatka čo sa týka spánku.

dibisd
autor
9. aug 2011

@layla84 dakujem za ponuku, ale u synceka sa to stale meni. Momentalne som po trojdnovom skusani skonstatovala, ze bol asi hladny. Prestala som sa uplne riadit radami doktorky a zacala som mu davat nie podla odporucanych 2-3 hodinach jest, ale aj pred zaspavanim, takze vlastne niekedy aj po hodinke - pomohlo, po najedeni a odgrgnuti ovela lahsie zaspava, dnes som este pridala polohovanie na bok (podlozila som mu chrbatik vankusom, aby sa neprevalil) a aj toto pomohlo - prestal kopat uplne a i ked nemal zavrete oci, uplne sa ukludnil a pozeral len tak doprazdna az kym uplne nezaspinkal.

dibisd
autor
14. aug 2011

@dibisd takze tato taktika mi uplne zabrala a uz vobec nemame problemy so zaspavanim a navyse sa malinky ustalil na 2 hodiny spania a dve hodiny bdenia, pred spanim dame napapat a po spani dame napapat, pred spanim podopieram chrbatik vankusom, aby spinkal naboku, cumlik v papulke, a este jeho oblubena deka prilozena k tvaricke - a spinka za par minut bez placu a kopania. Snade niekomu tato taktika pomoze, ja som nadsena, ze konecne malinky spinka a zaspava bezproblemovo 🙂

dibisd
autor
14. aug 2011

@ruthke takze tato taktika mi uplne zabrala a uz vobec nemame problemy so zaspavanim a navyse sa malinky ustalil na 2 hodiny spania a dve hodiny bdenia, pred spanim dame napapat a po spani dame napapat, pred spanim podopieram chrbatik vankusom, aby spinkal naboku, cumlik v papulke, a este jeho oblubena deka prilozena k tvaricke - a spinka za par minut bez placu a kopania. Snade niekomu tato taktika pomoze, ja som nadsena, ze konecne malinky spinka a zaspava bezproblemovo

bamb27
14. aug 2011

@dibisd necitala som celu diskusiu, len prispejem tym ze moj maly ma pomaly 10 mesiacov a az teraz zacal ako tak zaspavat, ze som schopna ho uspat za dakych 20minut.. prve mesiace tiez nebol problem a zhorsilo sa to okolo 4-5 mesiaca ale tak katastrofalne ze bolo bezne ho uspavat 1.5-2hodiny ..pripisujem to tomu ze zacal byt vnimavejsi, ale aj zubkom.. a aj som niekde citala ze najhorsie spinkanie je medzi 5-9mesiacom... teda vlastne ani neviem ako ti poradit, ani neviem ako sme tym presli, ale strasne som bola unavena z toho uspavania nekonecneho, aj cez den ..no vtedy to bolo lepsie, ale on mi chodil spat po 1.5 hodine, az teraz nedavno zacal byt dlhsie hore, tak len drzim palce ze pridete na figel ktory zaberie pripadne casto vyriesi urcite, to sa neboj..

dibisd
autor
10. okt 2011

@bamb27 dakujem, ako pisem o jeden prispevok vyssie, uz sa to u nas ovela zlepsilo. hoci som odvtedy musela prejst na uspavanie na ruke, ale to nevadi 🙂 - je to krasny pocit, ked vase dietatko Vam kludne zaspinka v naruci. A vobec sa nebojim, ze som si tym usila na seba bic, lebo ako vsetko ostatne, verim, ze i toto sa casom zase zmeni. Takze momentalne nam funguje toto - ked uz mi malinky place v kazdej polohe - v tej, v ktorej je najradsej, tak viem, ze uz je cas spanku. Vtedy si ho dam do narucia, pripadne ho necham si trochu cicnut mliecka, prilozim mu k tvaricke jeho oblubenu flausovu deku, a takto ho bud hojdam, spievam mu pesnicky, alebo ho len tak drzim a on sa krasne ukludni a zaspinka. Potom ho hned prelozim do postielky a je to 🙂)))-

greeny
9. apr 2012

@dibisd @ruthke ahojte, chcem sa vas opytat ci sa vase dietky este stale pucia ked su unavene, nasa dcerka to zacala robit, proste sa puci az kym nezaspi, prekrizi nohy a cela sa zatne a tiez vydava zvuky ako ked tlaci do plienky. ma to namiesto revania, predtym pred spanim plakala a teraz sa puci az kym sa neupuci k spanku 🙂 ale neplace, tak len ci to vase dietky preslo, ze ci je to len take obdobie,,,

ruthke
10. apr 2012

@greeny
Moja ma skoro 14 mesiacov, a nie, uz sa nepuci. Ale od styroch do desiatich mesiacov cez den spala jedine v satke, teraz uz spi len raz denne a zaspinkava sama. Predtym ako zaspi si rozprava 🙂

ppetinka
1. sep 2014

Ahojte mamičky ... dúfam, že mi niektorá z vás poradí, čo robím zle, lebo ja som už zúfalá... Moja takmer 11m dcérka mi začala vymýšľať so spaním -ako doobedným, tak poobedným. Asi do 4m mi vedela krásne zaspať sama v postieľke - stačilo zamrmčanie a ja som už vedela, že chce spať, rýchlo som ju dala do postieľky a ona mi zaspinkala do cca 5 - 10 min. Od toho cca 4 - 4,5m prestala mi sama zaspávať v postieľke - zaspala len pri kojení - vtedy, keď bola unavená. (pripisovala som to k zubom, aj keď jej prvé vyšli až na cca 7m a stále máme len spodné dvojjky). A asi od toho cca 7 mesiaca sa už trápime aj so zaspávaním pri kojení. Stačil jej vždy jeden prsník a šup, zaspala do 10 min. A teraz ? Teraz ju musím niekedy prehodiť aj na 2x na obe prsníky .. to je ten lepší prípad ... dakedy mi nezaspí ani tak, začne revať, vidím, že je unavená, lebo šúcha oči, ale jednoducho nebude, začne kopať s nohami, vrieskať, plakať, potom som z toho na prášky aj ja ... neviem, čo robím zle ?? Mám ju ukladať ešte skôr ako začne šúchať oči ??? Doteraz do fungovalo ... šúchanie očí = spánok = aj úspešné zaspatie . ale od toho 7m sa to celé dokafralo :( Dakedy mi zaspí .. dakedy ťahá aj 5 hod, keď ide spať .. AKo jej urobiť režim tak, aby som ju netrápila a ja by som z toho nebola na prášky ?? Nič nie je horšie, ako vidieť, že dieťa by aj spalo, ale nebude ani za svet :(( Budem vďačná za každú radu ... ďakujem.

yukaya
14. sep 2014

ja mam 6tyzdnoveho chlapca a uz niekolko dni tazko zaspava. Pri kojeni pokojne zaspi, ked sa odtiahnem tak do minuty sa zacne zvíjať, trepať ručičkami, s tým ze sa udiera do tváre a samozrejme sa zobudi. Snazim sa drzat mu ruky, ale ak sa aj ukludni tak o chvilku znova sa to opakuje aj niekolko ráz. potom uz nezaspi sam od seba. Uz neviem co mam robit. poradte nieco...

wanda123
14. sep 2014

@yukaya skus davat do perinky - do takej klasickej so snurkami. dieta sa krasne ukludni

brigelka
14. sep 2014

@yukaya ahoj, skus ho nechat spat v zavinovacke alebo perinke, kde bude mat rucky skryte a nebude nimi rozhadzovat, ono to male babo este nechape, ze zrazu ma okolo seba vela priestoru, lebo v maternici mu bolo tesno, mozno potrebuje cas, aby si zvyklo.

yukaya
14. sep 2014

@wanda123
@brigelka
robi to len par dni, pred tym s tym problem nebol, a spinkal pekne, len teraz to zacalo... ale skusim mu tie rucicky viazat, len uz ma dost sily, tak si ich mozno aj tak vydoluje...

lulu2525
5. feb 2015

No u nás je zaspávanie hlavne večerné čistá katasrofa..........Plače ako by ho z kože drali :/ a zaspí na veľa okolo 21:00 a to ho ukladám okolo 19:30.Pekne napapaný, okúpaný , prebalený........ no proste full servis.už mám hlavu v smutku....a to sme bud pri nom ja alebo manžel....hladkáme ho,rozprávame mu,spievame ale dáko to nezabera reve fakt ako key sme ho bili.Susedia si musia mylsieť ze ho týrame.Co mam robit :(

gabuss
5. feb 2015

@lulu2525
nepises ake mas stare dieta. nam toto robieval maly, ked bol mensi. susedka sa ma pytala, preco mu nedam cumlik, ze by sa ukludnil. ale ono nevedela pochopit, ze on reve tak, ze pusa otvorena na plne vrata, ze by sa mu tam vosla pingpongova lopticka ☹ a potom na radu jednej lakt. poradkyne sa to zlepsilo. islo o to, ze on potreboval este viac, aby som sa s nim cez den maznala, laskala a pod. netvrdim, ze som to predtym nerobila, ale potreboval este viac 😀 je to maznak 😀 a vzdy ked sme niekde boli, ci to bola navsteva, cestovanie alebo len obycajny nakup, tak sme mali vecer takyto dvojhodinovy vystup. mal vela podnetov pocas dna, ktore vecer nevedel spracovat. tak len tolko, neviem ci je to vas pripad

lulu2525
7. feb 2015

@gabuss bude mat 9 mesiacov.....tak asi mame rovnaký problém

bamboocha14
16. feb 2015

@dibisd jj myslim ze je to premaskany cas zaspania.moja toto tiez robi ale sa vykruca akoby mala krce v brusku,kruti sa ako cervik,hlavickou otaca zo strany na stranu a krici aspon 15minut kym sa ukludni a potom aj polhodinu kym zaspi.treba hned ako ma naznak unavy supnut spat.obcas sa mi este stane ze to zmeskam ale ked ju beriem hned spat zaspi v klude za 10minut.