Prváčik má ľahké mentálne postihnutie

marianella
16. okt 2015

ahojte mamičky aj nemamičky. Mám hlavu v smútku a neviem ako ďalej, aké mám možnosti?
Moj synček bol odjakživa trošku menej chapavý a všetko mu dlšie trvalo, inak je ako bežné dieťa, hravý, spoločenský, poslušný. Teraz nastupil do školy /odklad sme mali/ a pani učitelka nám odporučila psychologické vyšetrenia, má problém s písaním, s rozoznávaním písmenok. Čakala som, že mu uričia diagnozu typu - dysleksia, dysgrafia. No na moje velké prekvapenie nám oznámili mentálne postihnutie a chceli mi Peťkovi ihned vybaviť prestup na špeciálnu školu, s čím som samozrejme nesúhlasila.
Nedám môjho malého dobrého chlapčeka medzi detičky čo majú ovela vačšie problémy do špeciálky, nechcem aby sa mi pokazil - ľahko sa na neho nabaluju šintrovstvá. Tiež ho chcem ubrániť pred výsmechom druhých detí ked mu to v škole nepojde tak dobre ako im.
Psycholog nám povedal, že riaditeľka má pravo vylúčiť Peťka zo ZŠ, ak nebudem suhlasiť može to urobiť aj súdnou cestou. Na škole nemajú špecialneho pedagoga ani osobneho asistenta. Možem si ho zabezpečiť aj sama? Pripadne neviete o škole kde by mi vzali syna aj s takýmto postihnutím?
Ďakujem.

sardinka335
16. okt 2015

@yukki prajem hlavne pevne nervy...ja som tak mala sestru DMO v ZŠ a nebol snad týzden čo by s niečo neriešilo či už v učení so spolužiakmi....a ona ma dyskalkuliu takze na matike len sedela a nerobila nič, nemal sa jej kto venovať individuálne..ale moja mama uz rezignovala ešte bojovať aj za to. Bola rada ze je v bežnej zš...

zemko99
16. okt 2015

Ahoj 🙂 Aj ja ti radím, skús ešte nejakého psychológa, prípadne sa skús informovať v okolí, či nie je niekde škola, kde by boli asistenti a pomohli mu...naozaj skús iného psychológa a poraď sa s ním, prípadne s učiteľom. Ale ver mi, ak ti aj naďalej budú radiť špeciálnu školu, daj na nich, pretože tam môže vynikať, byť najlepší a bude sám so sebou spokojní... nebude sa trápiť, nebude trpieť a môže to byť pre neho lepšie, ako preliezanie z ročníka do ročníka kde bude stále medzi najhoršími. Treba urobiť všetko pre dieťa, nepozeraj sa nato, čo hovoria ľudia, či ukazujú prstom, je to normálna škola, kde mu môže byť lepšie a to že tam bude chodiť neznamená hneď, že je debil. Ale skús ešte nejakého psychologa, pretože ma prekvapilo, že ho hneď chcú preradiť, ty si s nám predtým nebola u psychológa, ak mal aj odklad, to si nevšmli vtedy? Dnes sa dajú deti začleniť do normalnej školy, niekde majú asistentov. To má až také mentálne postihnutie, že odporučajú špeciálnu školu? Skús ešte niečo, ale ak to budú naďalej chcieť tak sa nebráň ani ten špecialnej...držím prsty 🙂

sardinka335
16. okt 2015

Ja poviem len tolko....absolvent špecky moze ist na obmedzený poceť stredných škol. AKo chapem nie je to dieťa, ktore je ,,na učenie,, ale to boli len učnovky na čo sa deti zo špecky mohli hlasiť...murar, maliar, sanitar... - ako nechem zhadzovať ziadne povolania, kazde je potrebne len to uplatnenie je veeelmi oklieštene a s tým treba ratať.

kacena4
16. okt 2015

inak teraz ma tak napadlo, dat dietatu nalepku DMO (mentalne postihnutie) nemoze len tak hocikto, a uz vobec nie na jednom sedeni psycholog, pokial viem tak na to treba min. neurologa, popr. nejake vysetrenie napr. EEG, popr. CT mozgu aby sa vylucili ine veci takze pekne sup k neurologovi a rada by som vedela ci ti vobec dali nejaku spravu kde to mas aj napisane alebo ta len niekto postrasil ze "mentalne postihnutie" alebo ono ich je viac stupnov. maly moze mat na testoch mozno robil nejake u psychologa napr. IQ tam sa urcite mentalna hranica dietata (neviem ako to napisat) a urcute sa ked mal tolko a tolko bodov tak je to nadpriemerna inteligencia, ak mal tolko a tolko bodov tak je to mierne mentalne postihnutie - uz si to presne nepamatam ako to tam bolo v tych testoch napisane, ale to vobec neznamena je aj JE postihnuty, len mu tak vysli testy a prave sa mohol zle citit a tak nieco nevypracovat a tak mu to skocilo dole, popr. to mal na hranici medzi mierne mentalne postihnutie/normaly vyvin...

magimary
16. okt 2015

@marianella na jednej strane ťa chápem, keď chceš dať malému šancu, na druhej strane- s tým ako ho opisuješ a aké má ťažkosti sa ozaj nedá nejako extrémne očakávať, žeby sa to teraz akoby zázrakom zlepšilo, žeby sa stal nejaký zázrak do konca roka a on by zrazu napredoval až natoľko, žeby dobehol svojich spolužiakov... teraz-samozrejme.nechcem aby to vyznelo nejako negatívne, len píšem aká je realita v podobných prípadoch, pri podobných diagnózach...
treba si totiž aj dobre zvážiť, či nebude preňho veľaká rana aj to, že po tom prvom roku v bežnej ZŠ, kde už si za ten čas nájde aj nejakých kamarátov, kde už bude ako-tak zvyknutý, zrazu dostanete informáciu, že musí odísť a že ho musíte preradiť tam, kde to bude oveľa lepšie pre malého (a v konečnom dôsledku aj pre vás)-hoci sa to teraz ťažko pripúšťa a ťažko chápe...
niekedy je lepšie vrátiť sa z kratšej cesty... najmä pre malého....

ja poznám veľa detí, ktoré boli preradené z bežnej ZŠ do špeciálnej...v bežnej triede sa trápili ony, ich učitelia a aj rodičia, v špeciálnej škole tieto deti žiarili, boli úspešné-zažívali pozitívne pocity úspešnosti, čo ich zase ťahalo dopredu, išlo sa ich tempom a deti tam boli spokojné a šťastné...necítili sa odsúvané kolektívom, neboli z nich outsideri... ale práve naopak...
skončili špecky, urobili si učňovky, vydali si/oženili sa a dnes žijú spokojným životom so svojimi deťmi a rodinami... to, že chodili kedysi do špecky, teraz už nikto nerieši, pretože to nie je podstatné...

na druhej strane-poznám aj deti, ktoré rodičia silou-mocou držali v bežných základkách (sama som mala niekoľko takých spolužiakov), celých 8 rokov sa to s nimi vlieklo, prepadali niekoľkokrát, boli stále frustrované, ponižované, podhodnocované a teraz sú z niektorých /nie zo všetkých!/ rozvedení, opustení, osamotení ľudia, alkoholici atd... na čo im poslúžila tá základná škola?

ja sama mám dieťatko s hraničným intelektom, akurát teraz máme za sebou už jeden odklad, lekárka nám odporúča ešte jeden a potom nastúpiť do bežnej s asistentom, alebo do špeciálnej bez asistenta...
no ja som už teraz viac-menej rozhodnutá, že to nebudeme siliť, nebudem sa navzájom všetci stresovať a malý pôjde do špecky...mnoho špeciek v dnešnej dobe už funguje úplne inak oproti tomu ako to bolo kedysi...teda zmapované mám najmä tie v okolí BA (v niekoľkých som praxovala) a spokojne tam svoje decuľko dám, pretože viem, že tam sa bude vzdelávať tak, ako to jemu vyhovuje, pretože tam ho nikto nebude tlačiť do výkonov, ktoré budú zodpovedať nejakým tabuľkám...

samozrejme, ako tu už niekto spomenul, je na mieste, aby si si -pre svoj pkoj a istotu- dala dieťa zdiagnostikovať ešte niekde 😉 🙂

prajem veľa úspechov a spokojnosti...tebe aj malému. 🙂

kacena4
16. okt 2015

Typológia z hľadiska dosiahnutého stupňa IQ[upraviť | upraviť zdroj]
Hraničné pásmo MR - ide o ľudí, ktorí nie sú retardovaní, no ani úplne „normálni“ (IQ 71 - 85) a ide väčšinou o deti výchovne a sociálne zanedbané, duševne infantilné, s poruchami vedomia, učenia a správania, ľahkou mozgovou disfunkciou alebo detskou mozgovou obrnou
ľahká zaostalosť (IQ 85 - 78)
výrazná zaostalosť (IQ 77 - 71)
Ľahká mentálna retardácia (Debilita) – motorický, neuropsychický vývin, psychické procesy a reč sú čiastočne oneskorené a obmedzené a najzreteľnejší deficit je v myslení /absentuje u nich logické myslenie/
sú vychovávateľní a vzdelávateľní v podmienkach špeciálneho prístupu a špeciálnej výchovy v rámci špeciálneho školstva (IQ 70 - 50)

aha tu som nasla ten rozdiel co som pisala vyssie
je to z wikipedie vycuc

kacena4
16. okt 2015

@sardinka335 mojko ale treba tiez ratat s tym, ze tieto deti maju aj problem s ucenim takze asi tazko pojde za chemika ci na gympel, ci strojarinu ☹ tieto deti ci z beznej skoly ale 4rkari alebo zo specky idu na ucnovku a robia remeslo tak ako mnozstvo ludi na svete. nie vsetci musime byt v kancli nad papiermi zavrety 😉
v kazdom pripade je tazke zmierit sa s tym, ze nebudem mat doma vysokoskolaka s cervenym diplomom, najma ak to clovek dostane podane supom medzi oci a nie postupne ☹

babulka82
16. okt 2015

@marianella ako to si doteraz nikto nevšimol ani v školke ani na testoch u psychologa ? to je dost zvlaštne .Nepytala si sa ty sama na to ked si si všimla sama že je pomalši? čo hovorili v školke? išlo mu všetko?

magimary
16. okt 2015

@babulka82 autorka píše, že už rok chodili na "prípravu" do CVaPP, takže niekto si to určite všimol a odoslal ich

sardinka335
16. okt 2015

@kacena4 ja len pišem ako sa riešilo ,,umiestnovanie, ,ziakov po 9ročenke na porade v špecke na Nevädzovej...,,čo s nimi dalej,, to bola otazka...chlapcov nahadzali na murarov, maliarov, inštalaterov...
Mne je jasne ze v špecke nie su pre modre oči - su to deti nezvladatelne beznu ZŠ pokazdej stranke.
Vela rodičov sa ,,nevie,, zmieriť s tým ze ich dieťabude ziak špecky - to zasadne ovplyvni jeho zivot, niekoho v dobrom a niekoho mozno nie, je to individuálne. A čo tam chceš podavať postupne? Mamička od psychologičky dostala iste zaverečnu spravu ....si prečítaj prispevky dieťa ma velmi zlu motoriku, logoedické tažkosti, absentuje tam logika....tak asi to nie je o otm ze ,,nestihol,, niečo na teste vypracovať lebo mal ,,blbý,,den...učitelka tiež neposiela ziaka na vyšetrenie len tak pre nič za nič. To dieťa objektívne problematické je. Otazka je čo s tým dalej. To je na rodičoch.

babulka82
16. okt 2015

@magimary dakujem ,no lebo tam pisala aj to že je len pomalši ale inak ok.

magimary
16. okt 2015

@babulka82 myslím, že vyššie spomínala, že aj v škôlke to bolo podobné a že teda aj nacvičovali, skrátka tiež nemám pocit, žeby ten záver z psychologického vyšetrenia nebol objektívny...podľa popisu mamičky to presne sedí na tie závery...

marianella
autor
16. okt 2015

no ja som nepísala, že som si myslela, že je uplne v poriadku, ale myslela som si, že vysetrenia mi potvrdia to čo som si myslela - poruchy učenia, očakavala som dysgrafiu a dyslexiu. U neurologa sme boli pred odkladom - necelé dva roky dozadu, bolo to v poriadku.

marianella
autor
16. okt 2015

@magimary ak to máš zmapované v okolí BA, ktorá specialna je podla teba na tom najlepšie?

@sardinka335 a aký máš názor na paneuropsku ZŠ?

seahorse27
16. okt 2015

@marianella Pozri sa, deti v specialnej skole su pravidelne retestovane...ak sa po case ukaze, ze syncek ide rozumovo dopredu a dosiahol napr. hranicne pasmo intelektu, moze byt opat preradeny do beznej ZS. V mojom predchadzajucom prispevku mam chybu....deti s hranicnym pasmom nemozu podla zakona byt v specke, musia ist do beznej ZS

sardinka335
16. okt 2015

@marianella a čo konkretne ti napisala do papierov? Určite ti tam nedala ze ,,mentálna retardácia,, a bodka...dostala si aj odporučania čo dalej robiť.... 🙂
Máš doma A4 od psychologičky - posudok.

marianella
autor
16. okt 2015

@kacena4 premýšlala som aj nad tým vrátiť peťka do prípravky... tiež som pozerala kde tu na okolí sa nachádza a nasla som Pezinok, takže si ma teraz celkom potešila.... z toho pripravneho sa dá potom ist iba na tu specialnu či aj na normalnu ZŠ?

sardinka335
16. okt 2015

@marianella zastrešuje to pani Gajdošová Eva? Prepač..teraz to nemozem hladať mala mi plače... 🙂

magimary
16. okt 2015

@marianella ako aj @kacena4 spomínala, pezinská je úplne OK, aj modranská a aj v Bratislave je to v pohode, ale to už máte asi ďalej.
z prípravného môže ísť aj do bežnej ZŠ, len neviem, či by prípravka niečo u vás riešila...
daj si ho pretestovať, ak sa opäť potvrdí ĽMR, tak tam prípravka nič extra nerieši

marianella
autor
16. okt 2015

@sardinka335 ešte to nemám doma, sprava príde o dva týždne, je to všetko velmi čerstvé, na psychl. vys. sme boli v utorok a na spec.pedagogickom včera... teraz viem to čo nam tam povedali a modlím sa aby napísali do spravy dačo normálne a nie nejakú katastrofu.

kacena4
16. okt 2015

@sardinka335 aha ano teraz citam ten prispevok mi nejak unikom ☹

@marianella no v kazdom pripade mamicky na MK ti urcite neporadia co dalej, vies akeho mas doma syna, treba mysliet na jeho buducnost ako s nim budes dalej pracovat, kolko casu mu venovat (uceniu) ak chces mat pokoj v dusi chod k inemu lekarovi ale tiez ti nepovie co mas spravit. syn bude stale rovnaky. povedz si to otvore - problemovy v skole s ucenim ☹ moj ma dis-ka a problemy v skole a taha sa o 8rokov v normalnej skole. nie je to med lyzat. ☹ ale musime bojovat. vy len zacinate tak preco mu to neulahcit??!! - tot moj nazor

marianella
autor
16. okt 2015

@sardinka335 áno Gajdošová Eva, mne sa naštastie teraz pekne hrá moja malá, ale o chvilu pojde spinkať 🙂

babulka82
16. okt 2015

@marianella
@magimary ved v pripravke bol už 2roky pokial mal odklaad,tiež si myslim že to nič nerieši. Chod ešte k inemu psychologovi a uvidite. Džim palce!

marianella
autor
16. okt 2015

@kacena4 viem, že nikto mi komkretnu radu nedá, ale skúsenosti druhých sú pre mna cenné. čím viac informácii mám, tým som spokojnejsia.

karamel
16. okt 2015

@marianella treba si o asistenta pisomne poziadat a riaditelka je povinna mu ho zabezpecit 🙂 kludne moze studovat aj na normalnej skole za pomoci asistenta 🙂

janasim
16. okt 2015

@marianella Môj syn pôjde tiež do špeciálnej školy, takže chápem že si nešťastná, aj ja som, lenze môj musí, lebo nerozpráva a ma stredne ťažký stupeň mentálnej retardacie. Ty sa poraď aspoň u dvoch odborníkov, daj ho otestovat a rozhodni sa potom

sardinka335
16. okt 2015

@marianella moja sestra ma diagnostikovanu DMO pohybuje sa o 2 franc. barlách, ťažkosti s chodzou, - ťažká dyskalkulia, zla motorika atd...po skončení beznej zš - zubami nechtami a mama zničenými nervami a šedivými vlasmi urobila prijimačky na pedagogicku a soc.akademiu v Dubravke, Bullova - tam mala nesmierne problémy, proste reparat so slovenčiny mala mať a proste furt niečo.
Prestupila do Ružovej doliny na tu sukromnnu pedagoggicku akademiu kde posobí aj pani Gajdošová, Barancová...12 ziakov v triede - dobrý pristup, naozaj snaha integrovať...ziadne ,,extra očakavania,, - ako nie v zlom proste realita na čo máš ...a zlatý klinec!!! ZMATUROVALA tam....takže tak. Tam sa naozaj snazia vyjst v ustrety, aj kurie oko asi prižmuria ale snazia sa, ved si to aj platíš. Takže podla mna ta paneuropska bude niečo podobne..lebo tiež tam pišu ze humanistická rogersovská pedagogika a blabla...Pani Gajdošová je skvelá - snaží s pomoct ako može. Pani Gajdošová je pre mna ,,ventilček kvality,, - dufam ze neprehanam.

magimary
16. okt 2015

@marianella etše som chcela k tomu ĽMR vs. poruchy učenia (dyslexia, dysgrafia ai.)-ak sa potvrdí znížený intelekt (buď to budeš mať jasne napísané v tej správe, čo ti ešte len príde a/alebo si ho dáš znovu otestovať), tak tam sa diagnóza porúch učenia (dysk-ky) skrátka nedáva...
dg. porúch učenia sa môže dať iba pri normálnom, alebo nadpriemernom intelekte.
Toto vymedzenie má svoj význam (a je logické, aj keby sa to na prvý pohľad nezdalo)

marianella
autor
16. okt 2015

@magimary áno, aj mne to príde logické ☹ radšej by som sa pasovala s dys... čo už, nenavyberám si.

@sardinka335 tak skvelé, že nakoniec ma maturitu 🙂 čítala som samé chvály na tu paneuropsku, teraz si mi to potvrdila este aj ty. to bude asi nasa posledná volba ak nenajdem špecialku s ktorou budem spokojná a na normalnej ZŠ to nepojde. keby mi cesta tam ráno netrvá hodinu tak asi neváham a ideme tam hned, aj ked je fakt, že je dosť nákladná 🙄

sardinka335
16. okt 2015

@marianella ako moj subjektivny nazor je ze ta paneuropska je určite lepšia ako ŠZŠ Nevädzova v Ba...ale ako vravim to je len moj nazor. Zial je to tak ze zvyšená starostlivosť je aj finančne naročná...sestra si to platila z invalidneho dochodu tak sa to ešte dalo.