Ako sa zmieriť s tým, že vychovávam mentálne postihnuté dieťa?

Zodpovedané
2. nov 2022

Dobrý deň,

natrafila som na vašu poradňu a rozhodla som sa Vám napísať, lebo už dlhšie v sebe dusím zlé pocity a neviem z toho von.

Mám syna, ktorý je mentálne postihnutý, s čím je spojené jeho iné správanie. Je viac ukričaný, náladovejší, jednoducho náročnejší oproti iným deťom. Už postupne strácam silu a chuť ho vychovávať, starať sa o neho. Často si predstavujem, aký by bol život jednoduchší, keby bol zdravý. Závidím okoliu a rodinám, ktoré môžu žiť normálny život. Napriek tomu syna veľmi ľúbim, som rada, že rozpráva, behá, skáče. Len tie moje pocity sú niekedy nezvládnuteľné. Veľa plačem, ľutujem sa. K psychológovi som sa už objednala.

Ako sa zmieriť s tým, že vychovávam mentálne postihnuté dieťa?

Ďakujem

Dobrý deň,

v prvom rade treba konzultovať s detským psychiatrom aká je prognóza, čo môžete čakať vo vývoji vášho syna.

Postihnuté dieťa potrebuje rovnaké potreby ako zdravé, potrebuje pocit istoty. Na jeho výchove sa podieľa jednak rodina, ale aj škola a celá spoločnosť. O probléme je potrebné rozprávať s rodinou, učiteľmi, vychovávateľom a riešiť problémy spoločne. Postupne zistíte, že táto situácia nie je až taká zložitá a neriešiteľná.

Prajem Vám všetko dobré,
MUDr. Pavol Palkovič