Prváčik má ľahké mentálne postihnutie

marianella
16. okt 2015

ahojte mamičky aj nemamičky. Mám hlavu v smútku a neviem ako ďalej, aké mám možnosti?
Moj synček bol odjakživa trošku menej chapavý a všetko mu dlšie trvalo, inak je ako bežné dieťa, hravý, spoločenský, poslušný. Teraz nastupil do školy /odklad sme mali/ a pani učitelka nám odporučila psychologické vyšetrenia, má problém s písaním, s rozoznávaním písmenok. Čakala som, že mu uričia diagnozu typu - dysleksia, dysgrafia. No na moje velké prekvapenie nám oznámili mentálne postihnutie a chceli mi Peťkovi ihned vybaviť prestup na špeciálnu školu, s čím som samozrejme nesúhlasila.
Nedám môjho malého dobrého chlapčeka medzi detičky čo majú ovela vačšie problémy do špeciálky, nechcem aby sa mi pokazil - ľahko sa na neho nabaluju šintrovstvá. Tiež ho chcem ubrániť pred výsmechom druhých detí ked mu to v škole nepojde tak dobre ako im.
Psycholog nám povedal, že riaditeľka má pravo vylúčiť Peťka zo ZŠ, ak nebudem suhlasiť može to urobiť aj súdnou cestou. Na škole nemajú špecialneho pedagoga ani osobneho asistenta. Možem si ho zabezpečiť aj sama? Pripadne neviete o škole kde by mi vzali syna aj s takýmto postihnutím?
Ďakujem.

marianella
autor
3. nov 2015

@fidka79 to je naša správa. vysetrenia z pred 3 týždnov. správu z minulého týždna, ked sme boli v inom centre este nemám.

marianella
autor
3. nov 2015

ešte k tomu dodám, že v tomto centre neuspel absolutne v ničom, všetko mal v zhruba na urovni 5 ročného dietata, a druhom centre mal výsledky diametrálne odlišné, niektoré oblasti ako 5 ročný iné ako 11 ročný... tak ja tomu vážne nerozumiem, jediné vysvetlenie, že tí v prvom centre sa mu nepáčili, tak s nimi nespolupracoval. len sa mi nepáči, že spravili uzáver namiesto toho aby mi odporučili vyšetrenia zopakovať este niekde inde.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
marianella
autor
5. nov 2015

ach baby, roním slzy. tak dnes som mala stretnutie s riaditeľkou a ona ho jednoducho na škole nechce. pretože je slabší, napriektomu, že dostal posledný týžden dve jednotky z matiky a dve dvojky zo slovenčiny.... jasne mi povedala, že ona integraciu nedovolí a nikto jej ju prikázať nemôže a aby som počítala s tým že bude Peťko nosiť domov zlé známky lebo ho budú hodnotiť ako ostatných a nebudú brať na neho žiaden ohľad.
tak takýto prístup som nečakala... ani raz sa na mna nepozrela so sucitom a nepovedala, že ma chápe alebo že to teda skúsime a možno mu to pojde, aj ked trošku pomalšie. a ked som jej vravela, že verím že sa rozbehne aj v tom čítaní, tak na mna pozerala štýlom - zobuď sa.
povedala, som jej že druhé testy urobil peťko lepšie, na to mi odpovedala, že ona nieje povinná sa riadiť posudkami zo žiadneho centra, ale spomenula iba jednu konkrétnu psychologičku - pod ktorú ževraj škola patrí... tak načo teda do šlaka behám s peťkom po vysetreniach ked sú k ničomu!!!! prečo mi to nepovedali hned!
mám taký pocit, že tam chcú mať iba šikovné detičky a tie čo sa trošku vymykajú treba odhodiť ako poškodený tovar.... 😢 pre tie miesta nieto. ani na šancu nemajú právo...

natalka13
5. nov 2015

Nechcem ti brat iluzie, ale taketo testy sa mozu robit min. s polrocnym odstupom, takze necuduj sa ze druhykrat kratko po sebe ich urobil lepsie. To druhe centrum vedelo kedy bol testovany naposledy? je divne ze suhlasili s pretestovanim.

Riaditelka sa MUSI riadit doporuceniami centra, ak nariadia urcite ulavy /napr pri citani-dyslexii/
Ved tam je jasne napisane ze sa ma integrovat, nie ze ma ist do specky.

Verim, ze mate tazke rozhodovanie aj chapem preco ho chces udrzat v klasickej skole, ale pouvazuj ci ho nezdepta ak nahodou prepadne, ak na polroku schyta 5 na vysvecku decka ho vysmeju, vysunu s kolektivu a co je najhorsie ak sa to bude v domacnostiach aj rodicia tych deti vedia byt kruti az az - bohuzial. To budu reci s nim sa nehraj, co je to zac - patkar.......

jolinka
5. nov 2015

@marianella no jak pozeram na to pisanie a matiku, tak pozeram....tak krasne ako bezny prvacik, ja mam tiez prvaka, a co pisal na zaciatku a teraz je tiez nebe a dudy, je rozlietany a nepozorny ale lepsi sa to, citanie tiez ztuha, ale uz pomaly pochopil spajanie pismen do slabik, tak pomalicky cita, viac sa vytrapime ako z dcerami, ale nik ani nenaznacil ze by bol slaby ci hlupy. ale je pravda ze rec ma OK, mele jak mlyncek a pamat takisto.

karima35
5. nov 2015

čítam tvoj príspevok a cítim tvoj strach o syna ja na tvojom mieste by som reagovala rovnako, mám kamarátku čo má syna ten má teraz 17 rokov a tiež mal podobné problémy narodil sa v 7 mesiaci učenie mu nikdy nešlo nie že by nechcel jednoducho logické myslenie a hlavne matematika hrôza, ale chcela som iné na ľudskej empatickej úrovne je ako mi všetci , žiaden mentálne zaostalý , viem že vo Veľkom Bieli je škola ktorá integruje detičky viem o pár detičkách ktoré tam boli a teraz sú na strednej a čo sa toho chlapca týka chodí teraz na reštaurátorskú školu, je manuálne zručný čo mu pánbožko na jednej strane zobral na druhej pridal, držím Ti palce 🙂 🙂 🙂

kofa77
5. nov 2015

@marianella pise krasne, ach jaj, mne je smutno, ked citam, ako odpisu maleho spunta, co to s nim spravi... 😢
inak k tej integracii- do minuleho roku bol normativ na integrovaneho 1,2 , co znamena, ze skola dostavala viac penazi na integrovanych a casto boli integrovani aj umelo, ved prachy.
od tohto sk. roku je rovnaky ako ako na kalsickeho ziaka, tym padom asi riaditelia o integraciu zikov, aj ked je to nutne, zaujem nemaju.

a napr. poruchy citania- cely 1. a polovoca druheho rocnika- o nejakej disgrafii sa nema ani hovorit, kedze toto obdobie je zamerane na analyzu syntezu, cize citane, rozklad slabik, az ked okolo polovice 2 rocnika naozaj ziak s tym ma problem, vtedy treba navstivit psychologciku. ale su vselijake, my mame jednu fajn, skusenu, s nadhladom a skusneostami, ktora nepise diagnozy DIS v 2 mesiaci 1. rocnika...

dusandavid000
5. nov 2015

ja mam tiež synčeka ma ľahkú mentálnu zaostalosť ma 4 roky a dosť zaostáva za svojimi rovesníkmi ešte nehovori teraz začal iba niektoré veci chápať ani sa ešte nepýta vie čo je to cikať aj kakať aj potrebu urobí ked mu prikažem. Sme odporučení do špeciálnej Mš.

marianella
autor
5. nov 2015

@natalka13 áno povedala som im presne kedy sme kde boli aj aké testy sa mu robili a oni mu urobili nejaký iný test. možno mu ten lepšie zapasoval. ja len že ako môže niekto určiť diagnozu na zaklade jedného testu?? nepači sa mi to.
no a vyjadrila sa, že jedine ona rozhoduje o integracii a viac sa o tom baviť nemieni. samozrejme ho tu nebudem držať silou mocou ak nebude dobre, je mi jasné, že potrebuje v prvom rade pohodu a nie citiť, že je odstrkovaný a nechcú ho.

@jolinka no tak máme asi veľkú smolu, že sme natrafili na takýchto pedagogov. kamoška ma sestru s detskou mozgovou obrnou a nikto ju zo školy nevyhadzoval, dokonca niektorý učitelia občas chodili zadarmo k nej domov aby im pomohli. to su ľudia ktorý si zaslúžia rešpekt a obdiv, ved predsa najjednoduchšie je zbaviť sa a v robote potom lážo plážo, ale prístup na zaplakanie.

@karima35 my sme sa sem prisťahovali, takže nepoznám, ale skor mi príde, že riaditeľka integraciu odmieta.

@kofa77 to som nevedela o tych prispevkoch, tak mozno tam je pes zakopaný...och kde to žijeme...

a ďakujem za podporu a porozumenie, ktorej sa nám žiaľ v škole nedostalo 😢

marianella
autor
5. nov 2015

@dusandavid000 to ma mrzí. my sme veru také problémy nemali.

jolinka
5. nov 2015

@marianella tiez by som snazila premiestnit na inu skolu. Napr, ako mu diagnostikovali deficit logickeho myslenia...tak toto podla mna nie je pravda. Na tej ulohe matiky to jasne vidno...dieta logicky doplnalo ciselny rad, logicky a spravne porovnalo vacsie a mensie cisla, logicky scitalo a odcitalo... ked toto nie je LOGIKA tak potom co?? 😕 😕 Moj si napriklad myli casto znamienka, je nepozorny, scita namiesto odcitania, ked som pri nom tak to urobi spravne, horsie v skole. ale inak matika ako taka mu ide dobre, chape ze ako sa porovnava, scitava odcitava, vie si odvodit veci.

jolinka
5. nov 2015

@marianella dalsia vec je ze iq a intelekt ako taky nie je raz dane nemenne cislo. uz som pocula aj o pripadoch ked dieta vytrvalou snahou rodicov i pomocou dobrych pedagogov, preslo z diagnostikovaneho pasma SMR /stredna mentalna retardacia/ postupne do LMR /lahka mr/ az do subnormy cize mierneho podpriemeru beznej populacie.

A naopak dieta v pasme lahkeho podpriemeru sa moze zanedbanim a nevenovanim prepadnut do mentalnej retardacie.

jolinka
5. nov 2015

@marianella moja druha mladsia dcera Katika bola od mala ehm, no zaostavala za detmi, jednak recou, jednak socialne, bola detskejsia naivnejsia a jednoducho povedane hlupejsia 😝 Nechapala jednoduche veci, co sme ju pracne nadrilovali vypadavalo z hlavky ako z reseta 🙄 V4,5 jej diagnostikovali poruchu porozumenia , receptivnu dysfaziu.

Ja som jej ale venovala od mala vela casu a energie, vedela som ze co nevypilujeme v rannom veku, potom uz bude len tazsie. Teraz ma 9 rokov, intelekt da sa povedat priemerny, v niecom lepsie /matika/ v niecom horsie...gramatika. Ma i slabsiu pamat a horsiu vybavnost slov a vyrazov, tazsie sa vyjadruje, nie ziadna premiantka, ale je velmi snaziva, a v beznej skole s rodinnym pristupom, mensim poctom deti to pekne zvlada v tretom rocniku na dvojky a jednotky. Takze i take dieta sa da posunut dalej ako to spociatku v jeho vyvoji vyzera.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jolinka
5. nov 2015

@fidka79 ako mne tie ulohy z matiky aj to pisanie pripadali ako uplne normalna uroven zdraveho prvacika. sak je len 2 mesiace v skole. a co sa tyka citania... moja kolegyna mala syna inak intelektove nadpriemer, a citanie v prvom rocniku bola hruza, este na polroka nedokazal spajat pismena do slabik , slabiky do slov, raz mu z nervov aj slabikar o hlavu obila 🙄 🙄 ale pustili sa do toho, vyrobila mu z tvrdeho papiera farebne karticky, s pismenkami zvlast, so slabikami...spajali , drilovali...nakoniec chlapcovi doplo a cital pekne. Bol z neho nakoniec cisty jednotkar.

asad3
5. nov 2015

nie je celkom pravda, že dieťa v pásme lahkého odpriemeru sa do mentálnej retardácie prepadne zanedbávaním a nevenovaním sa mu. Mám dcéru, ktorej v jej šiestich rokoch diagnostikovali ľahkú mentálnu retardáciu. Venovala a venujem sa jej od malička. Teraz má 22 rokov a postupne sa "prepadla do pásma strednej mentálnej retardácie. Je to vekom, nakoľko rok čo rok sa ten rozdiel v porovnaní s jej rovesníkmi zväčšoval. Veľa sa naučila, je samostatná čo sa týka hygieny, obsluhy okolo seba. Ale nikdy nebude samostatná v bežných veciach, ako sú nákupy, práca s peniazmi. Dodnes nerozozná hodnotu peňazí, je ľahko manipulavateľná, dôverčivá ...... Venujem sa jej naplno, jej súrodenci sú už samostatní, takže doma má len ju. Je to ťažké, preskákali sme si toho spolu už veľa. Stále sme narážali a aj narážame na neochotu spoločnosti - lepšie povedaná neochotu ľudí, ktorí "rozhodujú" na úradoch, za stolom.

jolinka
5. nov 2015

@fidka79 ja netvrdim ze syn zakladatelky temy je genius, sama vidi od mala ze je pomalsi, tazkopadnejsi, menej ucenlivy....ale fakt tvrdou pracou usilim, moze byt z neho priemerny ziacik, ktori vobec nepatri na specialku. to ako sa s dietatom pracuje robi velmi vela 😉 😉

casto su tie mentalne zaostale deti doslova vyrobene nepodnetnym prostredim, vid. romske deti na specialkach, ktore mnohe VOBEC nemaju nejake poskodenie mozgu, ktore by znamenalo ment. retardaciu., ale socialna zanedbanost, minimum podnetov, alebo prave naopak frustracie, alkoholizmu rodicov, negativny priklad, ci doslova tyranie, nedostatok jedla, zakladnej hygienickej starostlivosti...vedie aj znizovaniu ich intelektu, v inom prostredi by boli na tom ovela lepsie, co vidno casto na adoptovanych romskych detoch.

jolinka
5. nov 2015

@asad3 ano ale vy mate zrejme nejake poskodenie ze? nehovorim ze ment. zaostale deti neexistuju, su aj poruchy ako DS, deti s dmo, niekedy aj doslova nevysvetlitelne mentalne zaostavanie, tam sa casto noznice otvaraju viac a viac. ale zda sa vam ze dieta prvak, ktory na jednotku vyplni celu stranku matematiky, pise peknym prepojenym pismom, len ma tazkosti s citanim...fakt musi mat nevyhnutne ment. retardaciu? pasmo normalnej inteligencie je pomerne siroke, a az za nim su pasma , ktore uz hovoria o MR..

jolinka
5. nov 2015

@asad3 napr. aj nasi znami maju dospeleho ment. retardovaneho syna...inak prijemneho slusneho mladika, ma 23 skoro ako vasa, jeho vyvoj sa zasekol niekde na urovni 7-8 rokov, viac uz nepojde. Unho je pricinou epilepsia od 16 mesiacov, kazdy zachvat ho posuval dozadu ☹

Jo ☹

Jo a tiez unho problem su pochopenie penazi, samostatne fungovanie v realnom svete, preto ze je naivny , detsky.

jolinka
5. nov 2015

@asad3 ja vam verim ze sa jej naplno venujete a iste ste z nej vydolovali, to co sa najviac dalo 😉

tento je este prvacik, ma este sancu sa posunut dalej, zase ten odmietavy pristup skoly nepochopitelny, hlavne ked ide spravanim o bezproblemove nekonfliktne dieta , mohe skoly potrebuju len pekne vsetko v tabulke, ziaden problem, ziadna praca navyse , a to i pri mensom pocte deti, dokonca nie je ochota ani dat asistenta ktory by ucitelke pomohol...no jo je to bieda u nas.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jolinka
5. nov 2015

@fidka79 ty ucitelia uz akoby cakali ze prvaci uz nastupom budu mat zvladnute ucivo rok dopredu, cely prvy rocnik abo co. 🙄

je velky tlak. prave sme v skupine augustoviek, kde mam 4 rocneho syna rozoberali temu, jedna mamicka bola okolim obvinena ze je neschopna matka, lebo jej 4 rocne /STYRI ROKY/ 😕 😕 dieta nevie pisat, citat, a mala by ho ucit scitanie a odcitanie 😨 😨 😨 ma skoro piclo.

a ja si libujem, akeho mam sikovneho 4 rocneho, ze pozna farby, rad kresli a stavia lego, a ukaze na prstoch kolko ma rokov, este ani k puzzle sme sa nedostali, lebo ho to nebavi.

dusandavid000
5. nov 2015

@marianella a ako to u vas prebiehalo ak sa smiem opytat dakujem

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jolinka
5. nov 2015

@fidka79 tiez nechapem, ako venovat sa treba, hlavne dietatu co z akychkolvek dovodov zaostava...ale nie ze zrusit zdravemu dietatu detstvo a nasilu drilovat skolske vedomosti. ja som napriklad nakupila malej rozne karticky, predskolske zosity, hru LOgico Primo, drevene priestorove logicke hry...vsetko na baze hry a dobrovolnej ucasti dietata. ale neucila som ju dopredu skolske veci,

@asad3 a este to som chcela napisat, ze ano, ak dieta ma diagnozu ment. retardacie, hociktoreho stupna, je tak ze venovanie rodica akokolvek intenzivne narazi na strop, kde uz dieta viac neda , je uz potom na tej urovni len pribudaju drobne prakticke schopnosti. ALE vzdy, pri kazdej poruche aj zaostavani vidno na dietati....ktore ma lepsie venovanie, lepsie podnety a ktore nie. ..bezohladu na nejaky konkretny strop daneho postihnutia.

asad3
5. nov 2015

@jolinka moja dcera nastúpila do školy v r. 1999. Vtedy nič nešlo - nemala nárok na asistenta, síce mala stanovené úľavy, ale pani učiteľka to nejako nechápala. Síce diktát jej nehodnotila, ale písomnku z prvouky áno. Ona si pamätá videné a počuté - tak sme sa aj pripravovali na vyučovanie. Keď som pani učiteľku prosila, aby namiesto písomnky dcéru vyskúšala ústne - síce to urobila, dcéra vedela na jednotku odpovedať, ale aby dokázala a obhájila si tú štovrku čo jej dala za písomnku, na konci skúšania sa jej opýtala koľko je hodín. Dcéra mala a stále aj má problémy pochopiť číselný rad - nič jej to nehovorí, tak ako takéto dieťa môže mať čo i len šajnu o hodinách. Tie nepozná dodnes, pozná len digitálny čas. Takže asi takýto prístup mala pedagogička. A to by som mohla ďalej písať aj oveľa škaredšie veci, ktoré si dcéra musela prežiť pri tejto pani učiteľke.

mamka_danka
5. nov 2015
Používateľ mamka_danka je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od mamka_danka.

je to cele smutne, ako to u nas chodi, ked su deticky chore.. mam pocit, ze stat vobec nepomaha

jolinka
5. nov 2015

9@asad3 no tak by som povedala ze od toho roku1999 sa vela nezmenilo ☹

majal
5. nov 2015

@marianella ako sa na to pozerám tvoj syn krásne píše, ja mám prváčku a este nie sme ani tak daleko s písaním a aj matika mu ide, tak co vlastne tie ucitelky riesia...a prístup riaditelky nechápem, namiesto toho aby mu pomohli, takto sa k tomu postavia?