Prváčik má ľahké mentálne postihnutie

marianella
16. okt 2015

ahojte mamičky aj nemamičky. Mám hlavu v smútku a neviem ako ďalej, aké mám možnosti?
Moj synček bol odjakživa trošku menej chapavý a všetko mu dlšie trvalo, inak je ako bežné dieťa, hravý, spoločenský, poslušný. Teraz nastupil do školy /odklad sme mali/ a pani učitelka nám odporučila psychologické vyšetrenia, má problém s písaním, s rozoznávaním písmenok. Čakala som, že mu uričia diagnozu typu - dysleksia, dysgrafia. No na moje velké prekvapenie nám oznámili mentálne postihnutie a chceli mi Peťkovi ihned vybaviť prestup na špeciálnu školu, s čím som samozrejme nesúhlasila.
Nedám môjho malého dobrého chlapčeka medzi detičky čo majú ovela vačšie problémy do špeciálky, nechcem aby sa mi pokazil - ľahko sa na neho nabaluju šintrovstvá. Tiež ho chcem ubrániť pred výsmechom druhých detí ked mu to v škole nepojde tak dobre ako im.
Psycholog nám povedal, že riaditeľka má pravo vylúčiť Peťka zo ZŠ, ak nebudem suhlasiť može to urobiť aj súdnou cestou. Na škole nemajú špecialneho pedagoga ani osobneho asistenta. Možem si ho zabezpečiť aj sama? Pripadne neviete o škole kde by mi vzali syna aj s takýmto postihnutím?
Ďakujem.

marina3
15. feb 2016

@amy287 moj zacal rozpravat az po troch rokoch a to par slov, nie ze 200. teraz ma 7 rokov, ma sice problemy s recou - taka brblavost a nevie R ale hovori vsetko, je prvak, trochu sa boríme s písaním akoze diktatom ale inak ok....kym sa nieco nauci, trva to dlhsie, ale nauci sa. mna trapi to ze nerozprava cisto - vobec nie ako 7 rocne dieta co sa tyka vyslovnosti ale ide to dopredu....menime teraz logopedicku, lebo mal slabe pokroky a davame mu rybi olej kvalitny a vitaminy z radu B - videla som pokroky po 2-3mesiacoch po uzivani...takze len takto ti viem poradit

sandey
15. feb 2016

@marina3 a cvicite pravidelne niekolkokrat denne? lebo vacsinou to nie je o logopedicke, ak dieta nerobi pokroky, ale o tom, ako casto s nim doma trenujete...

amy287
15. feb 2016

@marina3 Dakujem za odpoved
Moja dcerka sa zle sustredi..
Chodime tiez k logo, ale ide Nam to spomalene...
Je to este slabe, hadam sa to zlepsi
Mala este nechape osoby ako nspriklad Ja chcem atd
Na vsetko hovori to je....
Tiez davame Oméga
Sky je to prosim vas kvalitny rybi olej?
Dakujem

marina3
16. feb 2016

@sandey to je pravda...teraz necvicime pravidelne lebo vlastne neviem ako cvicit...dala nam zopar slovicok ktore mame hovorit a to je vsetko.... urcite to je aj moja chyba ale mala som problemy s malou dcerkou....operacia a tak...tak sme to zanedbali ale hovorenie len par slovicok sa mi zda malo

marina3
16. feb 2016

@amy287 no ja pouzivam olej mollers www.mollers.sk

dusandavid000
16. feb 2016

ja mam tiez synceka s tou istou dg. a rybi olej nieco podporuje ?

marina3
16. feb 2016

@dusandavid000 podporuje mozog pri menej sikovnych detoch a pri hyperkativite...ale ked je poskodenie mozgu aj s nejakou diagnozou ako DMO alebo podobne....tak to asi tak nezaberie....

marina3
16. feb 2016

@dusandavid000 ... neviem aku myslis diagnozu? ze lahke mentalne postihnutie? lebo posla mna zakladatelka temy nema synceka s touto diagnozou...lebo podla vyvoja dietatka, je uplne na tom dobre ako prvacik...a myslim si ze to bolo zle oddiagnostikovane....co sa tiez stava pri menej sikovnych detoch - dyspraxia

dusandavid000
17. feb 2016

moj ma lahke mentalne postihnutie a co sa tyka mohla bi som mu davat aj VIGANTOL? neviem ci to nie je pre babetka dakujem

jolinka
17. feb 2016

@dusandavid000 vigantol ma len D vitamin, na rozvoj mozgu nema vplyv, rybi tuk sa dava preto , lebo obsahuje 3omega kyseliny a tie su dobre na rozvoj mozgu. skus si pohladat na nete, ja som davala dcerke ktora mala poruchu porozumenia, tekuty rybi tuk na lyzicku, s prichutou citrona alebo pomaranca. su rozne firmy co to dodavaju, my sme mali z Nutraceutiky, mi to poslali balikom, tie sa mi zdali najlepsie ale iste niekto poradi aj ine ktore sa mu osvedcili.

ada274
17. feb 2016

@marianella Strasne sa mi paci ako bojujes za buducnost svojho syna. Tak to ma byt, dat svojmu dietatu zo seba najviac a podporit ho tolko kolko sa len da. Drzim vam velmi palce, aby ste dobre pokracovali. Zda sa, ze najvacsi boj budes v buducnosti viest prave s riaditelkou.

jolinka
17. feb 2016

@dusandavid000 zase netreba mat velke oci, 3 omega nevyliecia poruchu, skor pomahaju zlepsovat sustredenie, upokojuju, zlepsuju spanok...a tak dieta vyuzije lepsie tie kapacity co ma. robili nejake studie v Britanii aj inde, kde vzorka deti ktora dlhodobo brala vacsie davky 3-omega kyselin mala lepsie skolske vysledky , menej poruch ucenia aj poruch spravania ako kontrolna skupina deti bez pridania 3-omega do stravy.

dusandavid000
18. feb 2016

jolinka@ dakujem za radu

amy287
20. feb 2016

Msminky mozes sa este spytat ked boli vase deti mensie cca 4roky socializovali sa ok?
Lebo moja dcerka sa dost casto schovava za mna, je velmi na mna naviazana, Uz neviem Co robit, aby bola viac nezavisla
Takto sa nenauci sama nic😔😕

paaat
17. apr 2019

Dobry den dnes mam tiez oci len pre plac.Boli sme na zapise uz ako 7 rocny po 1 odklade,na zapise vsetko ok a o dva dni mi volali ze musi ist do specialnej poradne na testy(maly je kardiologicky pacient po operacii srdca),tam tobil test kde sa ukaxalo ze je priemerny a potom bol u psychologicky a ta ma po 40 minutach zavolala ze je mentalne zaostaly!!! Chlapcovi nic neni vie velku abecedu,pocitat ale jej vyslo podla tabuliek.Som nedkutocne nahnevana ze nakreslyl postavu ako keby to kreslyl 3 rocny chlapec tak na zaklade tohoto.Do skoly ho moc nechcu zobrat a ja ho nechcem dat do specialnej co mam robit

katarina_k11
24. apr 2019

@paaat A nechcete ho dat do nulteho, resp. pripravneho rocnika? Moj ide do prvej triedy ako 8-rocny, ma za sebou jeden odklad a teraz je pripravkar, intelekt mu sice vysiel podpriemer, ale to vraj staci na beznu ZS. Moj ma vyvojovu dysfaziu a u tychto deti vraj zle porozumenie taha velmi intelekt dolu...

paaat
24. apr 2019

@katarina_k11 moj ma operovane srdiecko,urologicke problemy a ocne, noonanovej syndrom.Oni nechcu nulty rocnik ze to by bola ta posledna varianta.IQ mal 66 a na zaklade toho ho chcu dat do specialnej skoly scim nesuhlasim.Tak teraz zhanam ZS kde ho zoberu

katarina_k11
25. apr 2019

@paaat Rozumiem, mate to velmi tazke... Skoda, ze u nas nefunguje inkluzia tak ako napr. v Cechach. Kamaratka zije pri Prahe, jej dcerka chodi do skoly s dievcatkom s Downovym syndromom, ma asistenta a specialne upraveny vyucovaci plan a chodi s normo-detickami... A kto Vam zamietol ten nulty rocnik? Ja som sa nikoho nepytala, riesila som si to po vlastnej linii - moj aj chodil do skolky pre deticky s narusenou komunikacnou schopnostou a tam mi psychologicka povedala, ze aj napriek odkladu by to este nezvladol, ze mame ist este do nultaku...

paaat
25. apr 2019

@katarina_k11 v specialnej psychologickej poradni

matenka
26. apr 2019

@katarina_k11 u nas existuje integracia a je to zle, v triede ma dcera 3 integrovanych , jedneho aj s asistentkou, chlapec starsi o 2 roky od ostatnych, silny a vysoky, uvedomuje si rozdiel medzi nim a spoluziakmi, svoj hnev a frustraciu z toho si vybyja na ostatnych a to doslova!!!! Uz mavaju hodiny s psychologickou, aby sa nikolas ukludnil a pochopil to, a nase deti su nadalej bite tymto integrovanym chlapcom, za mna ako rodica uz integracia je najvacsia blbost, ublizuje nielen "normalnym", ale predovsetkym integrovanym detom, urcite sa nad tym zamyslite, ci je toto spravna cesta

katarina_k11
26. apr 2019

@matenka Ja som nenapisala, ze idem syna integrovat - to je posledna moznost... Dufam, ze sa nam ho podari dost do ZS pre deti s narusenou komunikacnou schopnostou. Okrem toho by som rada vedela, kde mam dat dieta, ktore splna podmienky normo intelektu? Mam ho dat do specialnej skoly? Tam mi ho podla zakona nevezmu... a ani ho tam nechcem dat. Zial, na Slovensku sa "inak obdarene deti" neriesia... a potom to vyzera tak ako to vyzera...

seahorse27
26. apr 2019

@matenka rodicia normodeti sa na to pozeraju presne takto ako vy. Skuste sa na to pozriet ocami rodica, ktory ma dieta s nejakym postihnutim - priklad vyvinova dysfazia (inak porucha reci, narusena komunikacna schopnost), co je pripad aj mojho syna. Sice je len skolkar, ale dobuducna nas tiez caka zaskolenie s moznou integraciou. Pre neho je inou alternativou len skola pre deti s NKS, ktora je od nasho bydliska vzdialena 40 km. Do specialnej skoly nepatri, lebo ma intelekt OK. Mate iny navrh zaskolenia pre taketo deti?

matenka
27. apr 2019

@seahorse27 ja do tejto situacie vidim zo vsetkych stran, moja mamina je specialny pedagog v osobitnej skole, verte tomu, ze mam viac informacii nez bezni ludia
A ako by ste sa na takuto situaciu pozerali vy keby ste na nasom mieste, keby vasho syna denne otlkal chlapec a nic s tym neviete urobit, lebo ten chlapec viete ze za to nemoze, ale...... toto sa riesi v nasej triede, je mi luto vsetkych rodicov, lebo je to vsetkym luto a nevieme ako dalej

seahorse27
27. apr 2019

@matenka Ja tiez vidim do tejto situacie trochu viac ako bezni ludia (som psycholg a v ramci mojej prace sa s tym stretavam). Nehadzala by som vsetky integrovane deti do jedneho vreca, nie vsetky otlkaju svojich spoluziakov. Vy mate specificku situaciu. Problemove spravanie spoluziaka vasho syna ma riesit skola v spolupraci s rodicmi - ti by mali spolupracovat s CPPPaP, pripadne navstevovat so synom pedopsychiatra, klinickeho psychologa. Neviem, aku ma chlapec diagnozu. Integracia ako taka nesposobila vas problem, zlyhalo to niekde v skole alebo v rodine. Nechapem, ako moze dieta neustale bit spoluziakov, ked je tam zabezpeceny non-stop dozor a ma aj asistenta (viem, ze to v skolach funguje vselijako). Aj moja zdrava dcera ma v triede integrovanych spoluziakov, presne ako vy o 2 roky starsich a nikto tam nikoho neotlka. Takze na zaklade 1 pripadu by som si nedovolila tvrdit, ze integracia je a priori zla pre vsetky deti. Nemozu ich predsa vsetkych (ADHD, NKS, vsetky DYS-ky) supnut do specialnej skoly - tam patria len deti so znizenym intelektom. Je na to zakon. Preto sa stale pytam, aky iny navrh pre taketo deti mate vy...

noemi125
25. jan 2023

@marianella dobry mozem sa spytat ako str na tom dnes?

marianella
autor
25. jan 2023

@noemi125 Ahoj. Momentálne chodí syn do ôsmeho ročníku. Na vysvedčení má iba jednu trojku z matematiky. Má ale upravený učebný plán -sedí sám rovno pred katedrou, má viac času pri pisomkach, môže používať viac pomôcok, snažia sa mu dávať poznámky v tlačenej forme (keďže pomaly píše), zjednodušené zadania. Peťko má perfektnú pamäť, namemoruje zachviľu, učí sa už sám, iba občas pomáham s matikou. Diktaty mu idú najlepšie z triedy.
Je veľmi citlivý, zodpovedný a snazivy. Keď nestíha, sám si ráno nastaví budík aj o dve hodiny skôr a učí sa - nikto ho k tomuto nenúti, robí to sám dobrovoľne.
Raz týždenne, dlhodobo, navštevuje psychologičku, ktorá mu pomáha pochopiť niektoré situácie a učí ho adekvátne reagovať - napríklad pri šikane.