Rady a skúsenosti so zajakávaním sa u 6-ročného chlapčeka

lunedi
25. máj 2019

Prosim o názory. Môj synček ma 6 rokov...rozpráva od roka...neustále a veľa. Posl.týždeň sa mi začal zajakávať,najmä keď sa silno na niečo sústredí,čo mi chce povedať a keď je unavený. Neokrikujeme ho,pri rozprávani,nemal ani žiadne stresy,ani úľak...som zufalá...😔 chodíme k logopedičke,no vyše mesiaca sme neboli -lebo mal kiahne a hneď za tým zápal uší. Posl.týždeň,zo školky chodili na plavecký výcvik...
On je veľmi šikovný,neskutočne ovláda matematiku...už teraz mi sčítava a odčitava čisla do 1000,hodiny ovláda na minútu presne.Len ten jazýček nás neposlúcha a zvyknem ho občas opraviť počas rozpravania...nemôže v tom byť problém?
Prosím o rady a skúsenosti.

pribinak
25. máj 2019

To prejde aj samé. Tieto šikovne deti majú rýchle myslenie a reč nestíha.
Treba ho len upokojiť, nesklamať mu do reči a nesústredít pozornosť na jeho zajakávanie

danielahamar
25. máj 2019

V mojom okolí bolo zajakavanie vždy o psychike, takže neverím, že len chce niečo rýchlo povedať, mohol niečo zažiť a ty o tom nevieš, pre teba to je nič a pre neho to bol sok, len nato prist, že co

arcticcode
25. máj 2019

Suhlasim s danielahamar. Ja som koktal ako chlapec, uz ani neviem preco, nie vela, ale stalo sa mi. Rastom to dajako preslo

selest
25. máj 2019

Ja sice nemam skusenost so zajakavanim len som si na cosi spomenula kedze pises ze mal zapal usi. Sledovala som davnejsie dokument o operaciach usi a bol tam chlapec ktory sa zajakaval pretoze mal problem so sluchom. Ked problem vyriesili preslo aj zajakavanie. Ale mozno to s tym vobec nesuvisi len ma to tak napadlo..

sta0
26. máj 2019

@lunedi ahoj, môj syn má tiež 6 rokov a miernu formu zajakávania, popravde ja som si to ani nevšimla, až logopedička ma na to upozornila. Ja som myslela, keď sa mu to stávalo, že len chce niečo veľmi rýchlo povedať a vtedy sa zasekne. No u nás to bolo z psychiky, hneď sa ma logopedička pýtala, či neprežil v poslednej dobe nejakú traumu a vtedy mi došlo, že nemu to zajakávanie začalo keď sme sa s jeho otcom začali dosť hádať a nakoniec to vyústilo do rozchodu. Čerstvo po rozchode to bolo najhoršie to zajakávanie, postupne prešlo. Teraz sa objaví, len pri veľkom psychickom vypätí, napr. naposledy keď ho otec priniesol po víkend domov, syn sa hneď utekal hrať a on ho 3x zavolal, aby sa s ním prišiel ešte rozlúčiť a postískať, syn to už nezvládol a hodil sa mi s plačom do náručia. Nasledujúce 2 dni mi nevedel povedať jednu súvislú vetu :( Takže u nás skôr psychika to spúšťa....

eliska13
26. máj 2019

@lunedi možno mal zmeny...plavecký a pod....moc ho na to neupozornuj, že sa mu to stava možno chce rýchlo povedať to prejde, ak nie budeš to riešiť u logopeda psychoga

danajahotkova
26. máj 2019

@lunedi a si si istá či tam niekto na neho nenakričal niekde? Škôlka, plavecký alebo niekde?

lunedi
autor
26. máj 2019

@danajahotkova myslim,ze nie,by mi povedal ,a boli s nimi okrem.instruktorov aj ucitelky. 😔

biba2014
26. máj 2019

@lunedi mozno ma take psychicke vypatie,unava,po chorobe a k tomu plavecky

szzuzka
26. máj 2019

@lunedi Dobry. pisete, ze ho opravujete- no to nerobte. to nerobi dobre. ked predtym nemal a tym problem, moze to byt fakt psychika, to ho prejde. treba mi venovat viac casu, stravit spolu vela casu, chodit tam kde rad chodi, robit co ma rad - aby citil, ze je milovany 🙂 a hlavne neopravovat, lebo bude mysliet, ze je neschopny..atd..chvalit ho, za to, co robi dobre ;) a mozem, sa spytat, ci sa stav zlepsil odkedy chodi k logopedovi? lebo niekdy “ten proces”, ze ma tam chodit ma na dieta negativny plyv. drzte sa! bude to Ok ;)

evinqua
26. máj 2019

@lunedi nepises z akeho dovodu chodite k logopedicke? Urcite to s nou konzultuj

lunedi
autor
26. máj 2019

@evinqua k.lohop.chodime pre pismenka...zacali sme L,potom,š,ž a mame ist na r.

lunedi
autor
26. máj 2019

@szzuzka k logoped. Chodi nerad 😔 i ked ju ma rad. Ohl.opravovania,snazila som sa skutocne,co najmenej...no je pravda,ze som mu obcas jemne naznacila...š,či ž...bože. Keď mi zacne rozpravat,az s ami hlava zatoci. Nedavam nic najabo,no neskutocne by som plakala. Vcera...mi siel nieco povedat,cakala som trpezlivo....zacal...zasekol sa,a zrazu mi vravi,aaa nic😔 nepodarilo sa mu povedat,a proste to vzdal. Skoro mi srdce odtrhlo. 😔 a tak ho povzbudzujeme,snazim sa mu vysvetlit,ze v klude,nadych vudych a vrav. Nenahli sa. Trpezlivo cakam. Ale celkovo je taky uplakanejsi aj unavenejsi. Ako byva,ked na neho lezie daka choroba. ☹

lunedi
autor
26. máj 2019

@szzuzka strasne sa bojim,ze z veseleho ukecaneho chlapca sa stane utiahnuty samotar. By som normalne kricala od zufalstva 😔

sta0
26. máj 2019

@lunedi bože toto ja veľmi dobre poznám, tiež keď mal syn také ťažšie obdobie, tak niečo mi chcel povedať a toľko sa zajakával až nakoniec povedal, že aaa nič, úplne presne ako Tvoj 😞 Tiež som mu tak vravela, ako Ty Tvojmu, že najprv sa upokoj, premysli si čo chceš povedať, nadýchni sa, vydýchni, prehltni sliny (lebo nemu pri tom zajakávaní aj dosť slín sa robilo) a skús povedať čo chceš....Môj syn je tiež veľmi citlivý a za niektoré veci zbytočne plače...Síce po tom, čo som sa s jeho otcom rozišla mi zo škôlky hlásia, že sa veľmi zmenil, je omnoho otvorenejší aj k deťom aj k dospelým, ukecanejší a že dokonca ho občas musia už aj okríknuť (predtým poslúchal na slovo). Možno aj Tvoj syn niečo vnútorne prekonáva, u nás sa to prejavilo aj na spánku, mal veľmi nepokojné spanie, často sa budil s krikom, zlé sny sa mu snívali. Deti veľa vecí spracovávajú v noci keď spia 😞
Skús sa ho prípadne popýtať, keď bude trebárs vo vani a vieš, že sa rád kúpe, tak sa ho len tak skúsiť spýtať, či sa niečo stalo a pod. alebo pri hraní, keď budeš vidieť, že je v pohode, spokojný, tak vtedy. Môj mi nikdy hneď nepovie, ak niečo zažije, ale väčšinou v úplne nečakanej situácii zrazu z neho výjde, že ten a ten mi v škôlke niečo spravil a tak.

lunedi
autor
26. máj 2019

@sta0 presne tak som skusala dnes v postielke sa pytat. U nas doma,sa hadame fakt minimalne. Muz chodi na tyzdnovky sme spolu len cez vikend. A ked sa uz aj pohadame,tak to je take bla bla bla...a nic. Syn je praveze velky zabavac saso a extrovert,praveze som ho musela trochu brzdit,lebo bol az prilis familiarny vo vztahu k dospelym ludom v noci kludne spava....nemava nocne mory. 😔a o to viac ma boli terajsia situacia. ☹

sta0
26. máj 2019

@lunedi a to zajakávanie sa mu zlepšuje, zhoršuje, alebo je stále rovnaké? Logopedička čo Ti na to povedala? U nás bola spúšťačom aj niekedy veľká radostná emócia, napr. keď mu prišla krstná mama z Írska, veľmi sa na ňu tešil, až sa zajakal ;o) V našom prípade viem, že je to vždy z psychiky buď negatívna alebo pozitívna emócia.

lunedi
autor
26. máj 2019

@sta0 praveze vsetko bolo zdanlivo v pohode este do predvcerajska. Odvtedy zrazu bac. Ked sa strasne sustredi a chce povedat svoje myslienky,nieje schopny dostat zo seba prvu slabiku. Ked tak nad tym rozmyslam,casto pouzival ako pomockj pris rozpravani Ohm... mozno pofla toho som mohla spozorovat,ze sa nieco deje. Mo nenapadlo ma to.

sta0
26. máj 2019

@lunedi tak počkaj do konca týždňa a uvidíš, či sa to bude zlepšovať alebo zhoršovať, alebo to úplne prejde...so zajakávaním sa väčšinou nedá spraviť nič, nám to prešlo samé a teraz sa to znovu objavilo, ako zažil emóciu s otcom, ale po tých dvoch dňoch to zase prestalo. Prípadne sa spýtaj logopedičky, či sa s tým dá niečo robiť. Nás čaká aj návšteva u psychologičky, ale skôr kvôli tomu rozchodu a pod.

drobec_l
27. jún 2019

Ahoj . Ja so synom mám problém pri rozprávaní si musí "pomoct" buchanim ruky ako keby bol nervozny . Ak sa moc sústredí a keď chce niekomu niečo povedať a vie že ho počúvame . Máte niekto s takýmto niečim "skusenost " ?

erickatt
27. jún 2019

@lunedi ako na tom ste??

simca06022011
27. jún 2019

Aj my sme mali tento problém, v predškolskej triede viac a postupne sa to eliminovalo úplne. Logopedicka to neriešila , dostala som pokyny čo robiť/ nerobiť a že by to malo prejsť. Že im idú myšlienky rýchlejšie ako slová ❤️ tiež je moja baba utarana od roka

lunedi
autor
27. jún 2019

@erickatt preslo to nastastie. Musim ho spomalovat a rozpravat na neho pomali. A zatial to zabera ❤

erickatt
28. jún 2019

@lunedi moj syn ma poruchy reči, a tiež exceluje v matematike. Keď mal obdobie ,ze prosím zopakuj mi to. Odišiel ,ze tak nič... Tak som ho prestala zastavovať

lunedi
autor
28. jún 2019

@erickatt ten pocit,ked ukecane neustale rozpravajuce dieta...to radsej vzda...ako trapit sa. Je to strasna bolest. To ma zlomilo...a uzaj som riesila.,co s tym. Nastastie to zatial preslo....len strasny pozor musim davat....aby sa to nevratilo.