Rozdielne názory lekárov na ročného synčeka

mireckam
17. dec 2014

Ahojte, mám ročného synčeka, predčasniatko v 35. týždni (aj preto kadejakí lekári pred nami). Som zúfalá z rozdielnych názorov lekárov na jeho vývoj - neurológ tvrdí, že veľmi motoricky zaostáva, má centrálnu koordinačnú poruchu a čo ma úplne dostalo, čo nám ani nepovedal, len napísal do lekárskej správy - diagnóza 80.0 (detské mozgové ochrnutie, to som si len vygúglila), ale podľa neho je na tom mentálne veľmi dobre. Rehabilitačná lekárka nám povedala, že mu nič nechýba, svalovo aj silovo je v poriadku, len si ide vlstnosu cestou, potrebuje čas na štvornožkovanie, chodenie. Aj podľa pediatričky je ok, len to chce čas. Ale fakt ma úplne dostal neurológ, keď do polroka tvrdil, že malý je presne taký ako má byť a teraz veľmi zaostáva. Ja už neviem čo si mám myslieť...

cottoncandy
17. dec 2014

poraď sa s iným neurológom, prípadne viacerými, ak máš možnosť

fanta3
17. dec 2014

jaaaaj vitaj v klube- ja mam predciasniatko 26tt a je to u nas tak isto. Nazory sa lisia, tak isto sa doma dozvedam nove informacie- diagnozy az po precitani spravy. Uplne to poznam, chapem a tiez som sa s tym trapila. V podstate to uz neriesim, lebo som zistila, ze za tu dobu 2,5roka mi nikdy ziaden lekar neporadil co sa tyka napredovania. Neurologicka nas len vojtovku poslala cvicitt. Ked som dosla, ze chcem ist na pobyt, tak mi napisala listok na pobyt rehabilitacny, aby mi ho sama odporucila, tak to nie. ALebo nebodaj poradila nejake alternativne terapie, vyzivove doplnky- to uz vobec nie. Moju dcerku posuvaju vpred terapie, cvicenie a nie navstevy lekarov. Takze sa upriamujem na to. Co si tam uz ake diagnozy neurologicka a ostatnyi lekari popisu, uz neriesim, vsak papier znesie. Ako z lekarov mi v nicom neporadil nikto, kazdy je opatrny, nikto nic poriadne nepovie. Takze si odkomunikujem s fyzioterapeutkou v com vidi ona ze sme pozadu, co by bolo treba posilnit, alebo sa riadim vlastnym instiktom a potom googlim a zhanam informacie prostrednictvom internetu a mamiciek tu, alebo na fb.
A teda casto krat sa mi stalo, ze si vymyslali diagnozy, kvoly poistovni (aby mali z toho prachy).....zial aj take je nase zdravotnictvo.
Kolko ma syncek rokov a co vie?- ak sa smiem spytat 🙂

sissy27
17. dec 2014

@mireckam si jeho mama, sama by si mohla vidieť, ako na tom malý je 🙂 lekár má tabuľky, ty intuíciu a srdce 🙂 lekár ho vidí raz za čas pri kontrole, ty každý deň 🙂
sama vieš, do akej miery je pohyblivý, či sa snaží štvornožkovať, stavať na nohy, či sedí pevne, lozí, atď...
nechci vedieť, čo som si ja vypočula od neurologičky a potom čisto náhodou sme sa dostali k inej a tá len krútila hlavou, že kde na to jej predchodkyňa prišla 🙂 nie každý lekár je aj odborník... a úprimne, z tých troch lekárov, ktorých si menovala, by som ja osobne najviac dala na rehabilitačnú - predsa len vidí a aktívne pracuje s takýmito pacientmi, vie, aké sú hranice, možnosti, atď... a nie je problém ísť na konzultáciu aj k inému neurológovi 🙂

pemizb
17. dec 2014

nezufat. moji su narodeni tiez v 35.tyzdni. nerozumiem tomu, preco ta teda neposlal niekam cvicit. teda maleho trosku rozhybat. ale neboooj, verim ze to bude dobre. my sme absolvovali tiez vselijake vysetrenia....a sme v pohode. skus este ineho neurologa...a pytaj sa ho priamo....teraz uz budes pri
ravena a budes vediet co sa mas pytat. drzime malemu palceky 🙂

zutera
18. dec 2014

@mireckam tak to poznáme ☹.Nám se dcerka narodila v termině,ale po velmi těžkém porodu.V začátku byla v pohodě, ale kolem 9 měsíci nám začala motorický zaostávat. Začal kolotoč doktoru.A co doktor to jiná diagnóza. Na neurologii je to hypotonicky syndrom,rehabilitační nám píše jen zaostani vývoje,a na speciální ortopedii jsme si odnesli deckou mozkovou obrnu-vsech čtyř končetin ☹ Tak a teď si vyber 😉 .Uvidis jako bude napredovat ve vývoji. I já už ty jejich diagnózy nejako neřešim.Držím pěsti 😉

zdena12345
18. dec 2014

nam teda nikto az taketo diagnozy nevymyslal ale maly sa narodil naozaj maly malicko skor. maly je pravdepodobne lebo mal uzlik na pupocnej snure, takze bol slabo vyzivovany a pre dporodom aj bez kysliku. tiez nanho pozerali "vselijako". nechodim po nijakych vysetreniach, venujem sa mu co sa da, cvicime, pomahame pri obracani, paseni konickov, stimulujeme hrackami...len dufam ze to na nom nezanechalo nasledky a taky moj nazor- to ze budem len behat po doktoroch nepomoze ani malemu ani mne, len co nas budu zbytocne stresovat. treba myslet pozitivne, venovat sa dietatku a uzivat si kazdu chvilku s nim🙂 nastastie zatial je "v norme" a zelam Vam to iste

heni79
18. dec 2014

@mireckam
Začnem od konca. Pol roka v pohode a teraz zaostáva? To je úplne možné a logické, že sa nejaké to zaostávanie za vývojom objavilo až teraz. Druhý polrok života je oveľa dynamickejší, dejú sa zmeny rýchlejšie a výraznejšie, preto sa to mohlo prejaviť až teraz. Druhou stranou mince však je, že ty máš dieťa denne doma a vieš, či robí pokroky, alebo nie.
Ak máš pochybnosti o záveroch neurológa, skús vyhľadať iného.
Na rehabilitácie zrejme chodíte, tak sa skús prípadne poradiť, či by bolo možné pridať ešte niečo - cvičenia, plávanie a pod..
Kamoška mala prvého syna narodeného síce v termíne, ale bol to patologický novorodenec. Jej tvrdili, že sa teoreticky rozdiely medzi ním a ostatnými deťmi začnú strácať okolo troch rokov. 😉

inull5
18. dec 2014

@mireckam ja som bbola v podobnej situácii tiež rozličné názory u nas chirurgov.jeden tvrdil zr operovať netreba a druhý povedal že už to malo byť dávno...dvaja odbornici a dva názory na tu istú vec.nakoniec som dala na svoju intuíciu,syna operovali a dobre že ho operovali lebo mu veľa nechýbalo k perforácii hrubeho creva.držím malinkemu prsty aby bol šikovný a všetko dobehol.

terezka1947
18. dec 2014

@mireckam plne ta chapem...nas neurologicka takto trapila par mesiacov=a strielala si diagnozy,videla syna v ambulancii 5minut a mne rozpravala,co nerobi...
poslala ma na rehabilitaciu,lebo je vraj nepohyblivy,potrebuje vojtovku.......mne sa to nezdalo...dosli sme k rehabilitacnej,pozrela ho a nechapavo si prezerala papiere,mna,opat papiere...ze varj,preco sme tu,ked syn je OK
a po tretej poradni som si povedala,dost...stacilo
si mama,ty najlepsie vies ako na tom je a ako kazda normalna mama keby sa ti nieoc nepozdavalo ides a riesis to...ako pisu ine mamicky=daj na svoju intuiciu

kiki68
18. dec 2014

poviem k tomu len jedno: papier vela znesie 😉

Neurolog ma nejaky svoj nazor, ini budu mat zase ine nazory. Je to tazko,zalezi od toho aky je skuseny atd.
Pokial nezacne dietatko rozpravat a nebude to uz take jasnejsie,tak su to vacsinou dohady, co bude a nebude.
Keby tam bolo nieco naozaj vazne tak by to videli viaceri. A hlavne Ty by si to videla. Ved snad vidis co robi a nerobi,co vie,co nevie. A ako napreduje. Drzim palce!

darina1952
18. dec 2014

@mireckam ahoj, tiež mám jedno predčasniatko a viem si predstaviť čo teraz prežívaš. Určite ti odporúčam návštevu a vyšetrenie malého u iného detského neurológa. Chodila som so synom k jednej výbornej detskej neurologičke u nás v Košiciach. Je veľmi milá k deťom, všetko rodičom vysvetlí - skrátka má výborný prístup. Objednáva sa u nej a tu je jej číslo: MUDr. Janka Eliášová, objednáva sa u sestričky na 0905 211 690. Ambulanciu má v poliklinike sever, tuším 3tie poschodie. Fakt ju odporúčam, snáď ti pomôže zorientovať sa.

katarinamarkova
18. dec 2014

@mireckam ak ti neurolog nieco ine hovori a nieco ine pise ako diagnozu tak to je zrejme len pre poistovnu 🙂
tu diagnozu ti aj oznamil, alebo si si len vycitala nechtiac z papierov?
spravne som pochopila, ze do pol roka vsetko OK a ani teraz ti nic nepovedal?
ak je to tak tak potom len preto ako pisem vyssie, ak som nespravne pochopila ospravedlnujem sa.

bonaqa2013
18. dec 2014

moja dcéra narodená v termíne s mierami 3200g, 50 cm, bola do 3 mesiacov v pohode, krásne rástla, priberala a naraz nastal zlom a dieťa sa prestalo vyvýjať, chudlo..... V 5 mesiacoch diag. DMO. Cvičili sme vojtovku v MT, ale ani po roku žiadne úspechy, doporučili nám Olomouc a po 3 mesiacoch sme sa postavili na nohy. v Plomouci nám povedali, že n aSk nevedia cvičiť vojtovku, a dieťaťu viac škodia ako pomožu.

niki101988
18. dec 2014

@fanta3 Myslím, že dieťa v 26tt je diametrálny rozdiel ako dieťa narodené v 35tt alebo sa mýlim?
@mireckam Skúsila by som ešte iného odborníka. Lekári sa týmito žiaľ pre rodičov aj nepríjemnými diagnózami kryjú nakoľko ak by sa niečo udialo on je ošetrený

fanta3
18. dec 2014

@niki101988 ja neporovnavam deti, ja len vravim, ze zial sa s takymi postupmi ako spominala zakladatelka temy taktiez stretavam.....nic viac nic menej.

mireckam
autor
20. dec 2014

@fanta3 moj maly ma 1 rocik a co vie? pohybovo ma svoj styl, hybe sa dozadu, gulanim a otacanim a tahanim sa dostane kam potrebuje, sedi sam, vie sa dat zo sedu na brusko a teraz sa pokusa aj si sadnut sam. Viem, ze to nie "spravne" poradie krokov jeo motorickeho vyvoja, ale proste on to robi tak. Rozumovo - to sme my aj vsetci okolo prekvapeni, ako sa rychlo uci, pamata si, napodobnuje zvuky, ukazuje kadeco, je velmi bystry na svoj vek 🙂

mireckam
autor
20. dec 2014

@sissy27 tak nad tym neurologom velmi intezivne uvazujeme, povedat diagnozu na zaklade 3 otazok - posadi sa sam? postavi sa na 4 ? stoji sam? sa nam zda divne. Ked ho isiel prezerat, maly reval ako najaty, cely v strese z doktora, tak co mam takto ukazat? a potom kym vypisoval papier, maly sa ukludnil, zacal dzavotat, ukazovat co vie a doktor skonstatoval -hmm, mentalne je na tom velmi dobre 🙂

mireckam
autor
20. dec 2014

@pemizb my uz cvicime vojtovku, aj ked rehabilitacna lekarka nam vzdy povie, ze maly to v podstate nepotrebuje, ale len mu to pomoze. Robili sme aj vanove plavanie pod odbornym dohladom a teraz sa nam po dlhej dobe cakania konecne podarilo dostat aj na baby plavanie. Podla nas to plavanie mu pomoze sa rozhybat spravnym smerom 🙂

mireckam
autor
20. dec 2014

@zutera tak tie diagnozy ani my uz asi nebudeme riesit a dakujem za povzbudive slova 🙂

mireckam
autor
20. dec 2014

@terezka1947 tak tak, dame na nas a podla nas maleho cas na ozajstny pohyb pride, nam sa zda pohodlnejsi, lenivejsi a starsne rad sa hraje, pozera knihy, preto ho zatial skutocny pohyb asi nezaujima 🙂

mireckam
autor
20. dec 2014

@katarinamarkova diagnozu nam nepovedal, len som potom v papieroch nasla to cislo a vyguglila som si to. Do polroka ho chvalil, je presne tabulkovy, na 9 mesiacov, ze mame viac cvicit a teraz na 12 mesiacov uz mame centralnu koordinacnu poruchu a vraj podla papiera DMO. ☹

pink_lady
2. jan 2015

@mireckam sice trosku neskor ale ...centralna porucha je akysi lahsi/hranicny stupen DMO...na takych detoch to je casom videt asi tak ze vpadnute clenky, ploche, alebo napr chodia po spickach /skratene achilovky/. Inak na pohlad to bezny clovek ani nevidi. Skor potom sa mozu objavit take poruchy ako poruchy ucenia, dis- poruchy, hyperaktivita, znizena pozornost (adhd)....Moj maly sa narodil tiez v 35 tyzdni, teraz ma 5 rokov a spatne hodnotim ze vzdy sa najviac trafil asi neurolog...Plavanie je pre take deti super, ale napr aj hipoterapia /tu vrele odporucam - financovanie sa da cez nadacie a 2% dani/, a rehabilitacia...A nech ma dieta akukolvek diagnozu, nic sa na tom nezmeni, ze je to tvoje dieta 🙂