S trojročným k psychológovi

jullyeverest
19. dec 2021

Ženy ja už nevládžem. Syn bude mať 3 roky a má zrejme nejaký problém. Pochybujem že to je ,,obdobie vzdoru,, pretože to čo robí hraničí s totálnymi psychickými záchvatmi. Stále vrieska. Nonstop. Keď má ísť raňajkovať, kúpať sa, spať, alebo neni po jeho, tak sa hodí o zem, začne vrieskať a vykrikovať že to robiť nejde. On sa zobudí, príde sa pomojkať, ale potom príde zvrat a je jak posadnutý. Minule sa išiel kúpať a začal vrieskat, ruky nohy hore a začal sa brutálne triasť. Nie, nestalo sa nič kvôli čo u by sa bál vody či sprchovania. Snažíme sa mu pekne dohovoriť, neskôr na neho vrieskame a občas mu už dáme aj po zadku. Nič z toho však nezaberie. 🤷🏻‍♀️ Máte s týmto skúsenosti? Mali ste doma podobné prípady?

jullyeverest
autor
19. dec 2021

@marzuz89 pokial ste si neprecitali cely moj problém tak je tam písané že sa s ním nedá ani normálne v klude porozprávať v tej chvíli. Absolútne ignoruje a naďalej ešte viac vrieska

marca12
19. dec 2021

@bona_dea ver,ze taketo metody pouziva mnoho rodicov. Sama neviem,co si mam o tom mysliet. No su deti,ktore su uplne nezvladnutelne a tym ta studena sprcha pomoze,ale to su deti,ktore maju tazke diagnozy neskor v dospelosti. Cize tam je nejaka porucha v mozgu a naozaj nejake dohovaranie,cakanie a neviem,co,nepomoze.

1gabriela13
19. dec 2021

@jullyeverest my sme mali tiež také obdobie,ale zas nie až taký hardcore ako opisujes. Keď sa dcéra hodila na zem lebo som jej niečo nedovolila tak sme išli do izby,ona plakala,hádzala sa,ja som si sadla ku nej na zem a čakala som kým to prejde 🤷niekedy to trvalo 15minut niekedy 5. Potom prišla sama ku mne že dobre maminka,nehnevaj sa. Ale v obchode a takto na verejnosti mi takéto cirkusy nerobila. Neporadim. Avšak to nemusí znamenať že je postihnuté to dieťa. Veľa trpezlivosti prajem

jullyeverest
autor
19. dec 2021

@danyelia my si na toto dosť potrpíte aby nedostal všetko čo chce. Lenže prídeme k rodičom a úplne celé to zničia lebo mu dajú všetko na čo prstom ukáže. V tomto prípade by som musela rodičov prevychovať. Tiež nepomôže keď im poviem aby to nerobili.

didi2102
19. dec 2021

@jullyeverest ja mám 3.5r , už dlhšie cítim že niečo nieje ok, veľa ako ty popisuje s aj iné veci,vo februári mám už termín u klinickej psychologicku,papier ti netreba
A ľahko sa mudruje keď to človek nezáživá,synovi tiež človek nedohovori,dostane amok a končí,nevnima

sonicka2018
19. dec 2021

@jullyeverest skus výchovu Nevychovu. Ú nás zaberá 🙂 dcéra má hranice ale snažím sa jej dat na vyber vždy. Oznamujem predom co budeme robiť, nechám ju dorobiť co robí a až potom sama príde ze do robila, môže sa ísť obliect/spať atď. Moja 3r začala mávať plače že si nechce umývať ruky lebo vraj nebude vedieť držať bábätko. Jedine co zabralo že jeden deň som sa hrala s jej babikou a aj bábika si umývadlá s nou ruky, mydlila a pod. O pár umytí tohto ju to prešlo a málokedy napadne. Pričom týždeň som si nevedela rady, len vrie skala, revala, skúšala som aj nasilu jej umyť ruky aj dobrým slovom (po zadku nie), ale nič nezabralo len bábika. Skúste hravejsou formou. Podľa mňa to je len obdobie vzdoru. Mne napr. Dostane hystericky plač, strašne sa chce so mnou nakremovat, dám jej krém, nakremujem si ruky a zrazu plač a rev že ona to tam nechce a musí si ísť umývať ruky 😀 to sú také obdobia, beriem to s humorom

mikadooo
19. dec 2021

@jullyeverest ánooooo, s tým rozdielom že náš má práve čerstvo štyri ale keďže je už tretí v poradí tak ma to vôbec nerozhádže... (Teda ok priznávam, trochu ma to rozhádzať dokáže). Situácia dnes pri raňajkách - cez víkend majú dovolené sladké chrumky na raňajky (také tie kolieska, mušle alebo guličky, či sladené müsli). Keďže každý chce niečo iné, postavila som na stôl cca 5 druhov. Na to malý začal vrieskať že on chce šiesty druh, ktorý sme aktuálne nemali. Odpovedám - nemáme. Jeho vreskot - TAK CHOĎ KÚPIŤ. Odpovedám, nejdem, budeme papať čo máme a keď ti nechutí, nejedz. Tak 5 minútový rev, to je vyslovene jedovatý rev, s plačom to nemá nič spoločné. Ja som začala jesť svoj chlieb. Po 5 minútach malý vreskot, že mu teda mám dať tie chrumky ktoré neľúbi. Dvihnem prvý sáčok - tieto? NIEEEEEE. postupne druhý tretí štvrtý piaty, strane rovnaká odpoveď. Vytiahnem zo skrine vločky a klasický cornflakes. Ďalší rev. Ponúknem svoj bryndzový rožok s cibuľkou (čert vie🤷 možno dnes zrovna toto ľúbi...). Ďalší rev. Tak zas pokračujem v jedení, rev sa stupňuje. Že som mu mala dať tie ktoré neľúbi predsa. Tak mu hovorím nech mi teda ukáže ktoré, lebo ja mu už nerozumiem. Vrieska - TIE ČEREŠŇOVÉ PREDSA (jeden z tých piatich saklov, čo sú celý čas na stole a boli mu opakovane ponúknuté). Nasypem do misky a zrazu kľud. Tak. Takto u nás bežne vyzerá jeden zo záchvatov. Logiku v tom už absolútne nehľadám. Podobné scény keď treba ísť spať, umyť zuby, obliecť, atď atď. Držím palce. Pevné nervy. Ja už som mu párkrát povedala keď vrieskal, že sa oblečiem a idem preč von sa poprechádzať, lebo už to nechcem počúvať, že na mňa vrieska. Občas volám muža, že pod sem, lebo ja už mu asi nasypem na riť. A tak. Čiže nie som dokonalá ani ja, často mu aj podobným vreskotom odpovedám a snažím sa ho napodobniť, na čom sa ohromne bavia moje dve staršie deti, malého to väčšinou ale nevyvedie z konceptu. Mne to pomáha trochu sa odreagovať a vypustiť paru, lebo som často z týchto situácii riadne natlakovaná.

jamatkaroka
20. dec 2021

@danyelia rozmaznané deti neexistujú. Sú len deti ktoré sú z nejakého dôvodu nešťastné alebo frustrované a deti ktorým rodičia nenastavili hranice. To že dieťa dostáva od rodičov všetko čo chce hneď neznamená že bude problémové. Problémové je vtedy ak im rodičia dávajú hračky miesto pozornosti. My sme mali v poslednej dobe problém s tým že syn bol stále nepokojný a neposlúchal. Zistili sme že je to kôli tomu, že si myslí že nám prekáža keď musí chodiť do škôlky, kým sme my a jeho brat doma. Stačil jeden rozhovor a máme doma úplne iné dieťa. Všetko má svoju príčinu, treba ju hľadať a nie len škatuľkivať deti ako rozmaznané.

aaao
20. dec 2021

@jullyeverest na to ze vtedy sa s nim neda rozpravat ti poviem len to, zen on to vtedy naozaj nedokaze vnimat co mu hovoris a nerobi to naschval ze ahaaa tak ja budem este viacej revat a ignorovat mamu aby som ju este viacej nasral a potom na mna nahukala a este mi aj nalozila na rit 🙈🙈
Ja zastavam teoriu ze “zle” dieta pyta len pozornost.
Pri akych situaciach nastavaju tie amoky? Daj konkretny priklad a tvoju reakciu.

patys123
20. dec 2021

Uplne chápem, az sa vo mne prebudili stare pocity, tej bezmocnosti, zufalstva a zurivosti 😩 presne to sme mali so synom takmer pri kazdej aktivite, tiez som zvazovala navstevu spychologa. On sa nam este aj v noci budil vrieskal, maval nocne desy, pocuraval sa do postele. Nevedeli sme ho upokojit. Neodvazila som sa s nim ist dalej z domu ako na dvor lebo som vedela ze amok dostane hend pri prvom kamienku alebo mlake...ked to uz vrcholilo a ja som zo zúfalstva nevedela ci mam ist k psychologovi skor a nim alebo so sebou 😅 tak to prestalo. Doslova z dna na den. Mal 3 roky a 2 mesiace. Ale takto nas bombardoval od 2,5 roka. Teraz ma 5 rokov a je to dávno za nami. Mozeme sa tesit na pubertu 🙈

simsalabim
20. dec 2021

@marca12 nesuhlasim. Moja dcera nema nijaku diagnozu a ako som pisala, ma uz 22. Skor je to akousi nevyzretou nervovou systavou ci emocionalnou labilitou… no a ono sa dobre odsudzuje, ked clovek take dieta nema. To, ze moja dcera par krat dostala pol deci vody do tvare jej nijako neublizilo, iba umoznilo fungovanie celej rodiny. To, co napr opisuje
@mikadooo vsak z mojho pohladu amokom rozhodne nie je a v tejto situacii aplikovat vodu by som povazovala za krajne nevhodne. Ci ma syn
@jullyeverest amoky vsak ja neviem.

jamatkaroka
20. dec 2021

@damiq neboj sa ísť za psychológom. On zväčša nerieši deti ktoré majú diagnózy, ale práve sa zameriava na to čo dieťa prežíva a pomáha rodičom nájsť si cestu k dieťaťu, aby sa im ľahšie žilo. Starší syn je veľmi komplikovaný a dosť nám to pomohlo.

daisylucky
20. dec 2021

@jullyeverest určite odporúčam k psychológov alebo ešte lepšie do cvi. Naš mal také extrémne obdobie vzdoru, nakoniec je to Aspergerov syndróm. Keby sme to vedeli skôr, nemuseli sme sa toľko trápiť. Teraz, keď s ním vieme pracovať, je všetko oveľa ľahšie.

katarinakajan
20. dec 2021

@jullyeverest ja hovorím keď ma mama intuíciu treba ísť za ňou. Aspoň pre svoj kľud. Klinický psychológ sa vie na to pozrieť. Daniela Jánošíkova za mňa top odborník ale neviem akú má čakaciu dobu. Skúste prípadne v mieste bydliska. Poradím ak náhodou dostanete nedajbože diagnózu tak by som si ešte overila nezávislé u iného odborníka.

marca12
20. dec 2021

@simsalabim boli ste na neurologickom vysetreni mozgu? Tam by sa ukazalo,ci ma poruchu.

andraska
20. dec 2021

@jullyeverest skús ísť naozaj k speciistovi možno má nejakú formu autizmu Ak to nieje výchovný problém. Ale psychog psychoterapeut by to mohol vedieť rozlíšiť

simsalabim
20. dec 2021

@marca12 nie, neboli. Nebolo treba. A ako hovorim, ma 22 rokov. Je zdrava, inteligentna, sikovna a empaticka, studuje na VS, popri tom brigaduje, doma pomaha, s ostatnymi v rodine vychadza, nie su s nou ziadne problemy. Pomohli sme jej nedostavat amoky… naco by sme mali podla teba ist na neurologiu? 🤷‍♀️No ked spominas neurologiu, tam chodime s mladsou - migreny.

marca12
20. dec 2021

@simsalabim lebo su deti,ktore maju neurologicke poruchy a tam sa nedaju zvladnut amoky

simsalabim
20. dec 2021

@marca12 tak ale ved som pisala, ze to stacilo urobit par krat a amokom bol koniec 🤷‍♀️ Nastastie u nej to nebola nijaka diagnoza.