Selektívny mutizmus

lucmi
8. jan 2024

Dobrý den, prosím Vás, synovi (4,5) bol diagnostikovaný selektivny mutizmus. Ma blok v rozprávaní v škôlke s učiteľkami aj pred väčšou skupinkou deti, či autoritami ako tréner, lekárka...V prostredi, kde sa citi dobre je sam sebou (vymyselnik,smejko). On si ten blok vysvetľuje tým,že sa hanbí, a rád by to prekonal, ale je to ťažké. Ako ste to prosím uľahčovali svojim detičkám, je možné, že ten blok odstránime? Vedeli by ste mi poradiť ako ste to riešili? Psychologicka nám odporučila terapiu hrou, mám rady ako k nemu majú pristupovať v skolke. Učiteľky sú milé. Malé pokroky vidíme, niekedy posepka, teší sa z toho. Rád s nimi aj vystupuje, len pri tom neverbalizuje, do všetkého sa zapája, je vnímavý,do škôlky sa veľmi teší a vždy keď po neho prídem, v šatni nadšene rozpráva a ukazuje vytvory. Psychologicka sa vyjadrila,že to postupne prejde, že nemám premýšľať ani nad odkladom v škole v buducnosti,lebo vraj to nemá nič s intelektom ale je to úzkosť (ja aj tak premýšľam,lebo je augustový). Je šikovný, pozná abecedu, počíta skoro do sto, skladá ťažke puzzle, je ľavák, sam od seba si robí rôzne zošity, všetko navnimal od staršieho brata. Budem vďačná za každú radu, aj váš príbeh. Veľmi mu chcem pomôcť...

basulaak
8. jan 2024

@lucmi ahoj, v prvom rade ti chcem asi len podakovat. Nahodne som klikla na tvoj prispevok a potom smer google a milion clankov k tomuto “hendikepu”. Po 23 rokoch trapenia poznam pravdepodobny nazov svojej diagnozy. Dokonale to na mna sedi. Vyse dvoch dekad zijem uvaznena v tichu (len v urcitych socialnych situaciach). O tyzden sa chystam podstupit hypnoterapiu a dufam, ze mi tam casom pomozu. Clovek ani nevie ake je to trapenie takto zit, cely zivot sa hanbit a stretavat sa s nepochopenim. Prepac, ze ti neporadim, napr u mna to nikdy nezmizlo. Len sa to zlepsovalo a momentalne je to velmi zhorseny stav. Takze ti radim to riesit u syna kym je cas. Tazka forma u mna zacala niekedy po 10. roku a trva dodnes. Mam 34. Zarocen citim velku ulavu, ze niesom na hlavu a ze niecim takymto trpia aj ini ludia, deti. Ja mam napr vysoku skolu, som velmi urecnena a vyrecna ale pridu iste situacie a bum. Recova paralyza. Akoby mi niekto odpojil hlasivky od mozgu a cela sa chvejem a nevyjde zo mna ani hlaska. Prepac, musela som napisat. Normalne, ze nechapem…