Selektívny mutizmus u 5-ročnej

26. dec 2023

Mám dcérku bude mať 5 rokov vo februári, ide o to, že do školky velmi nechodí často je chorá. Problém je aj v tom že ma selektívny mutizmus, proste nekomunikuje s cuzdzími, alebo kedy ako sa jej chce. Chodíme ku svokrovcom a tam stále počujem, že nevie dobre hovoriť že jej nerozumejú, je pravda, že ak rýchlo hovorí tak niekedy jej ťažšie rozumieť, ale inač vie všetky písmenka dokonca aj R vie povedať. Ku svokrovcom chodí aj sestra svokry a tá stále chce aby jej moja dcéra spievala pesničky, alebo aby jej recitovala. Mala nechce jej recitovať a ani spievať a ide od nej preč tak hneď začne že nevie hovoriť, že tak sa nesprávajú 5 ročné deti, že sa chová ako 3trojročná. Že ju ani nezoberú do školy, keď sa takto bude chovať. Proste takto jej ta pani hovorí. Svokrovci sú ticho alebo ešte tej pani prikyvujú. Ja som z toho nešťastná, lebo ja neviem rozkázať malej aby na povel hovorila pri selektívnom mutizme, ale ani vôbec jej neviem rozkázať aby na povel recitovala ak to nechce. S mužom sa kvoli tomu potom hádame, lebo on chce aby dieťa na silu recitovalo, a spievalo jeho tete a rodičom. Čo by ste robili vy ? Vaše deti recitujú na povel ? Svokrovci vedia že s malou chodím ku psychologičke aj napriek tomu sa chovajú divne. Niekedy rozmýšĽam, že tam prestanem chodiť, lebo psychicky to nerobí dobre ani mne a asi ani malej.

pribinak
26. dec 2023

Tak si otvor ústa ty ako matka a pošli milu pani do riti

autor
26. dec 2023

@pribinak Ja sa snazím byť slušná, lebo viem, že ak niečo poviem tak sa svokrovci urazia.

pribinak
26. dec 2023

No kľudne sa môžu uraziť

Ty si mama a máš chrániť svoje dieťa. Ja by som toto nedovolila !!!

veronikaszabova
26. dec 2023

Nech sa urazia aj vsetci doradu. A co je tvoja dcera snad cvicena opica??? Nikdy som moje decka nenutila pred niekym recitovat, toboz nie spievat 🤦

Postav sa za svoju dceru!

pribinak
26. dec 2023

Svokra a svokor rozumejú že dieťa má diagnozu?

tanyag
26. dec 2023

Tak nech sa urazia...bolo by mi to jedno...ja mám zdravú 5 ročnú a tiež nezarecituje a ani nebude spievať na povel....dokonca vie pekne odignorovať ľudí, ktorých nemusí...môžu do nej hučať koľko chcú, ona sa na tých ľudí ani nepozrie a robí si svoje...s ľudmi, ktorých má rada komunikuje pekne, slušne, je tam záujem...proste selektuje ľudí...ja by som svokrovcom povedala, že ak chcú, aby ich mala nemala rada, tak nech aj s tetou pokračujú takto ďalej...výsledok sa dostaví skôr či neskôr a určite to nebude taký, aký chcú...

autor
26. dec 2023

@veronikaszabova Dnes som im toto presne povedala, že ona nieje cvičená opica aby hovorila na povel, ale oni si šli svoje.

autor
26. dec 2023

@tanyag no moja je taká istá, proste ona komunikuje s kým chce, a tým pádom sa to volá selektivný mutizmus.

autor
26. dec 2023

@pribinak My to ani neberieme že to je diagnoza, lebo ona vlastne komunikuje iba s tým s kým chce.

pribinak
26. dec 2023

Tak jej to vysvetli, že je to diagnóza, o com to je, aké du špecifiká. Daj jej niečo o tom prečítať

tanyag
26. dec 2023

@autor
A to máte túto diagnózu na papieri? Pretože moja tiež selektuje ľudí, dokonca aj ja selektujem ľudí, vlastne všetci selektujú a to neznamená, že všetci máme selektívny mutizmus. Moja je zdravá, šťastná, komunikatívna, šikovná a aj tak selektuje....

mikadooo
26. dec 2023

No, povedala by som - keď nezoberú, tak nezoberú, pôjde o rok neskôr. "Manžel chce" je tiež výborné... môj malý rozpráva veľmi škaredo, na 99% ho tento rok do školy nevezmú, na logo chodíme už 2r. Tak ja reagujem takto. A čo tej malej ujde, keď ju nezoberú do školy podľa predstáv tety? Našťastie môj manžel tiež nerieši a nevyžaduje od detí aby robili cvičené opičky. Pobavila by som sa s mužom, že mi to dosť vadí, takéto znásilňovanie dcérky na povel, keď má jasnú diagnózu na papieri. A že teda ak nemu to nevadí a myslí si, že je to správne, aby dcéra recitovala pred obecenstvom, či by mohol chodiť na návštevy sám, ja by som si doma zatiaľ trochu oddýchla.

martinkatinka
26. dec 2023

Tak nech tete spieva a recituje muž 😃

klarolinne
26. dec 2023

No iná rada, než že sa postavíš za svoju dcéru, hoci proti celému svetu neexistuje. Veď to malé dieťa má v tebe jedinú oporu a ty aby nebolo zle, lebo sa odujú svokrovci a dáka tetka ju necháš zažívať stres 🤦🏻‍♀️ veď nech recitujú a spievajú oni jej. Aj keby nemala diagnózu, tak nie je povinná robiť veci na povel.

januska12323
26. dec 2023

Aj keby nemala diagnózu musíš sa jej zastať ty, ona to ešte nedokáže.

gejb
26. dec 2023

Aj ty a tvoj muž recituje a spievate na požiadanie? Zjavne ano, tak dcéru pošlite do detskej izby a zabavajte cudziu pani vy

lenicka999
26. dec 2023

Nech sa ťa pani postaví pred každého a recituje

1gramofon
26. dec 2023

keď ju budú takto ponizovat tak z toho bude mať nízke sebavedomie. tým jej chce manžel s rodičmi pomôcť? Vau

aandrea9
26. dec 2023

Do škôlky často nechodí lebo je chorá. V škôlke k nej pristupujú ako? Riešite ten mutizmus aj s nejakým odborníkom?

bibina32
26. dec 2023

Svokre by som osamote vysvetlia, že si neželáš takéto správanie od jej sestry. Moje deti nikdy nechceli recitovať pred rodinou, a ani som ich nenutila. A ak sa to bude opakovať, tak obmedzíte kontakt. Poznám chlapca z toutou diagnózou, nenutila by som ju ak to sama nechce.

klementinka58
26. dec 2023

Moj ma dysfaziu a svokor ten tiez len to svoje, ze sa mu treba venovat,citat mu aby rozpraval. Teraz uz pri tych reciach nadrzo poviem,ze ci nevidi ze dieta ma dysfaziu a ze plynulo bude rozpravat mozno niekedy v druhej az tretej triede tak je ticho. Ale uplne chapem, ja uz pru tych reciach vzdy povoem uz zabrda zriedka nastastie

autor
26. dec 2023

@tanyag Na papieri nemáme ale chodíme s ňou za psychologickou lebo nás tam poslala logopedicka. Moja ani v škôlke s ucitelkami nechce komunikovať, tvoja komunikuje s ucitelkami?

tanyag
26. dec 2023

@autor
Moja komunikuje s každým, aj s cudzími, aj so susedmi aj s deťmi na ihrisku, v detskom kútiku atd.

Ale ak jej niekto lezie na nervy s neustálym nátlakom, alebo blbými rečmi, tak ich ignoruje a ide jej to veľmi dobre. Proste vypne, ani sa na tú osobu nepozrie. Nemá strach z ľudí, atd. len proste selektuje s kým sa baviť chce a s kým nie a je jedno, či je to babka, otec alebo niekto cudzí. Ale to sú len určite momenty, nie je to vždy.

aandrea9
26. dec 2023

Na papieri to nemáš 🤔 ty si zdiagnostilovala svoje dieťa a konečná.

autor
26. dec 2023

@aandrea9 nie logopedicka nás poslala...

cimage
26. dec 2023

Kludne povedat milej tetuske, ze nech ona najskor zaspieva, zatancuje, zarecituje, potom pojde babka s dedkom a mala sa mozno prida. Ja si neviem predstavit, ze by som mala spievat niekomu len tak lebo on chce 🤦🏽‍♀️. A tieto diagnozy, to uz naozaj je na vsetko diagnoza? Ved ja sa tiez nerozpravam s kazdym a vyberam si komu nieco poviem.

autor
26. dec 2023

Muž je urazeny na mňa, že mala mohla zarecitovat. Že tak veľa od nej nechceli ...

autor
26. dec 2023

On na svojich rodičov nedá dopustiť.

tanyag
26. dec 2023

@autor
Ak chodíš s malou k psychológovi...tak tam pošli nabudúce muža s malou a nech aj tvojemu mužovi vysvetlí ako a takým dieťaťom pracovať...možno vtedy pochopí a nebude sa urážať...každé dieťa potrebuje podporu a oporu od svojich rodičov...

autor
26. dec 2023

@tanyag Manželovi som to vysvetľovala, ale on nedá dopustiť na rodičov a ako vidím tak schvaľuje aj chovanie tetky.