Skoré odplienkovanie zo zdravotných dôvodov

karolinka1991
17. júl 2019

Ahojte,

rada by som počula skúsenosti maminiek, ktoré zažili podobnú alebo rovnakú situáciu.

Nefrologicka nám nakázala dcérku začať hneď odplienkovavat - bolo to presne, keď mala 16 mesiacov. Od 12 mesiacov bola naucena kakať do nocnika, aj sa sama pýtala a sem-tam sa vypýtala aj cikat, hoci to som ju zatiaľ cielene neučila. Pôvodne som ju chcela skúsiť odplienkovat v 18mes s tým, že ak to nepôjde, tak o rok v lete (staršia bola tiež odplienkovana až v 2 rokoch, hoci do nocnika kakala v 15mes). Len som nerátala so zdrav. komplikáciami.

Prvých možno 4-5 dní bolo pár nehôd, ale už sa aj pýtala. Potom bola takmer týždeň bez nehody, bolo vidieť, že presne chápe, čo od nej chcem a sama sa aj pýtala, tešili sme sa, chválili sme ju. No potom nastal nejaký regres a prestala sa pýtať, začala sa veľa pocikavat a pritom viem, že chápe, čo ma robiť, len to proste z nejakého dôvodu nerobí. Je pravda, že zhruba v tom čase sa konečne zacala púšťať chodiť, takže môže byt, že je toho na ňu moc nového.

Keby sme neboli tlačení nefrologickou, nebudem ju trápiť, no neviem, čo ďalej. Takto sa dlhodobo fungovať nedá, nič iné nerobím, len ju kontrolujem, nukam na WC, periem, žehlim a ona sa jeduje, keď ju chcem dat cikat a jej sa nechce (začala však ten zvuk používať aj na iné veci a nevieme sa z toho vysomarit, je to na nervy) a zase samozrejme chcem urobiť všetko pre jej zdravie. Bojím sa však, že takto si akurát vypestuje nejaký blok a tie problémy budú len horšie.

Ak s tým máte skúsenosti a vytrvali ste, ako dlho to trvalo, kým sa prestala pocikavat? V noci ste dávali plienku? Ja ju dávam 2x cez noc cikat, ale to je tiež boj. Ak ste vrátili plienky, neprišli ďalšie zápaly močových ciest?

Ďakujem

majka2601
17. júl 2019

@karolinka1991 ak dieťa nie je pripravené na odplienkovanie neurobíš nič :( my sme začali skoro ako vy a ťahame to doteraz (v apríli mala 3 roky). Tiež mala obdobia že všetko OK pýtala sa.... Vedela som, že chápe a zrazu blok a nič. Tiež som len prala, žehlila, utierala a dokonca tepovali. Už sa síce nepocikava na komplet, ale keby viem, ako dlho sa to bude ťahať, nikdy nezačnem tak skoro.... Už nám neostáva iné len čakať.

karolinka1991
autor
17. júl 2019

@majka2601 lebo staršia je úplne ok a presne tohto sa bojím, že to bude cele nafigu a nazenieme si len kopec problémov. A prosím, tiež ste mali problém s opakovanými zápalmi moc. ciest a nákazane odplienkovanie od Dr?

karolinka1991
autor
17. júl 2019

@majka2601 a cez to všetko ste už plienku nevrátili?

uzanka16
17. júl 2019

A musí sa odplienkovat kvôli zápalu močových ciest?Pomôže odplienkovanie?akože nemám skúsenosť s odplienkovanim zo ZD ale ja napr ako dospelá som mala každú chvíľu zápaly močových ciest,potom to samé prestalo po asi 4 r.a s odplienkovanim moja staršia tu od roka som učila na nočník,necocielila som nič,skôr sa spôsobilo že sa ešte zatala,odplienkovana cez deň keď mala 2 r.8m. a úplne aj v noci 3 a pol roka.takze ako aj písala pani vyššie ak dieťa nie je pripravené ťažko sa odplienkuje,držím palce aby tie zápaly prestali lebo je to masaker.

karolinka1991
autor
17. júl 2019

@uzanka16 áno, kvôli tomu... Ja viem, ťažko radiť... Ako vždy sú aj dva tábory odborníkov, jeden za skoré odplienkovanie a druhy za neskoršie... A teda okolie to isté... Skôr ma zaujímali konkrétne skúsenosti tých, čo si tým prešli... Vdaka

sense
17. júl 2019

A preco tlaci na odplienkovanie

deti95060810
17. júl 2019

máme podobné problémy ,aj keď naše dieťa je staršie...ale už nám neodporúčali sa vrátiť ku plienkam...

co_co
17. júl 2019

@karolinka1991 plienky uz nedavaj naspat, radsej to nejako vydrzte a dajte si v tom nejaky system, ked sa nepocika odmente niecim dobrym co ma rada ked sa pocika nereagujte, ak sa pocikava zo zdravotnych dovodov, iba prezliect a nic nehovorit. Bola tu jedna tema a mamicka riesila problem, ze sa jej dieta pocikava na truc, vsetci odporucali ignorovanie a nechat dieta pocurane, ale to bolo asi 4rocne dieta.

veppa
17. júl 2019

Vzdy je to individualne, nasa najmladsia prestala s pocikavanim a kakanim naraz na 3 roky a 2 mesiace.Od roka sme ju usmernovali, ma dve starsie sestry... Nic nepomohlo a potom zrazu z dna na den.Bola to tortura, ci mala gatky a ci hola... nic nezaberalo. Urcite by som netlacila na pilu,kazde dieta je ine...

elizabeth175421
17. júl 2019

@karolinka1991 nechcem mudrovať, ale ja som nemala plienku od 11tich mesiacov a napriek tomu som mala neustále opakované zápaly močových ciet a ľadvín.. Nemyslím si, že by odplienkovanie pomohlo. Navyše, doktor sa vždy čudoval, ako je možné, že mám tie zápaly a nepocikavam sa. Vraj sa deti v takom prípade pocikávajú.. Takže nemyslím, že odplienkovanie by k niečomu pomohlo, lebo častokrát sa príčina zápalov ani neobjasnila.. Toľko moja skúsenosť 🙂

janickacrazy
17. júl 2019

@karolinka1991 tiež som toto počula a za mna je to blbosť, niektoré deti majú plienky dlho a žiadne zápaly nemajú a odplienkovanie s tým nesúvisí, môžeš to skúsiť, ale ako už bolo povedané, dieťa pokiaľ nie je nato pripravené, tak sa ti sekne a neurobíš nič, len budeš furt prať a prezliekať a nič z toho a na noc by som plienku ešte určite dávala a netráp ju tým, že ju budeš v noci budiť na cikanie, to naozaj nemá zmysel, okrem toho zápaly močových ciest majú aj staršie deti, ktoré plienky už dávno nenosia, tkaže skor by som dbala nato, aby dieťa neprechladlo, nesedelo na studenom, atd.

karolinka1991
autor
17. júl 2019

@co_co
@deti95060810 to pocikavanie nie je zo zdravotných dôvodov... Len ako prevencia pred zápalmi nám kazali čím skôr odplienkovat... No a par dni išlo všetko fajn, potom sa zatala... A najviac ma štve, ze ma taky "rituál", že nechce ísť spať (odmalička je spánok jej u hlavný nepriatel) a keď už vidí, že sa ide spať, začne sa nahlas a intenzívne pýtať na WC (aj naobed aj večer to isté), ešte aj sama ukazuje na záchod, že tam ide a vždy, za akýchkoľvek podmienok sa tam vždy vycika a v 99% aj vykakala (ešte aj hlási "kaka") ...takze presne vie, čo a kde robiť... Dokáže sa vlastne vycikat na povel, ktorý ale pochádza z jej hlavy ako oddialovacia taktika pred spaním. Čiže je viac než jasne, ze presne vie, čo od nej chceme a keď je to v jej záujme, tak sa aj vypýta, len neviem, prečo sa tak blokla...

karolinka1991
autor
17. júl 2019

@janickacrazy no práveže často hovoria doktorky, že zápaly moc ciest poväčšine vôbec nie sú z prechladnutia, že to si mnohí myslia, ale ze sú sposobovane najmä baktériami, pre ktoré sú plienky rajom... Fakt neviem, ako to vlastne je, keď každý hovorí niečo iné a to nielen mamičky z vlastných skúseností, ale aj doktori :(

mogaa
17. júl 2019

@karolinka1991 na tvojom mieste dávam plienkové nohavičky...ak pôjdete von, tak normálne nohavičky a každú chvílu cikať, ale cez deň doma plienkové nohavičky a aj na noc...tým že sa dajú stiahnuť, normálne chodí na záchod a zároeveň je to istota keď jej čvrkne, emusíš všetko prať.......zápal môže byť z prechladnutia a aj z premnoženia baktérií napr.e-coli.....takže je uplne jedno či sa pociká alebo bude v plienke....ak sa pociká a ofúkne ju - môže vzniknúť zápal, rovnako ako keď bude v plienke a premnožia sa baktérie - len tie baktérie sa nepremnožia v plienke ale v močovom mechúre.....podľa mňa je väčší problém mokré nohavičky keď sa ti pociká vonku ako pampersky

janickacrazy
17. júl 2019

@karolinka1991 moja mama ma vždy chránila pred prechladnutím, vždy som bola naobliekaná, nikdy som si nesmela sadať na studené schody ako iné deti, ani na zem, ja som bola poslušná a fakt som to dodržiavala, vždy tielko, aj ked bolo dosť teplo, ani raz som nemala zápal, kamarátky, čo furt na studenom sedávali, tak mali zápaly pravidelne, mali takú mamu, že im nič nezakazovala, okrem toho kedysi boli látkové plienky, tam by som pochopila tie baktérie, ale teraz v tých pamperskách je prakticky sucho

mogaa
17. júl 2019

@karolinka1991 nám doktorka vždy hovorila vyvarovať sa mokrým nohavičkám a v plavkách - ísť do vody a hneď sa potom prezliecť do suchého .......no a veľa piť čistej vody - to je uplný základ......robili vám aj tes na baktérie: mala e-coli?

karolinka1991
autor
17. júl 2019

@mogaa mne nerobí problém ju na cikanie ponúkať, len ako som písala, keď sa jej nechce, jeduje sa a potom sa bráni, aj keď sa jej chce... Inak tie plienkové nohavičky si mnohí chvália, ale ja som im pri staršej akosi nedošla na chuť... Vadí mi, že keď ich treba vymeniť, musím dávať všetky dolné vrstvy oblečenia dole (to len postreh)

karolinka1991
autor
17. júl 2019

@janickacrazy hej, ja takisto, sama sa v varujem sedenia na studenom, takmer celý rok nosím tielka, a teda akosi automaticky to isté aplikuje aj na deti

janickacrazy
17. júl 2019

@karolinka1991 teraz robia také plienkové nohavičky, že ked ich dávaš dole, dajú sa rozpojiť na boku ako normálne plienky, čiže nemusíš dávať dole všetky vrstvy spodné

karolinka1991
autor
17. júl 2019

@mogaa hej, to dá rozum, my ju prezlecieme hneď a chuda, kúpanie v bazénikoch ma zakázané úplne... No a pije odmalička čistú vodu a dosť... Co sa týka baktérií, raz mala e-coli a potom nejakú inú... potom nefrologicka naliehala na cystografiu, hoci sono bolo ukážkové, takže som si povedala, že radšej hneď odplienkovavat ako to invazivnej vyšetrenie

janickacrazy
17. júl 2019

@karolinka1991 moj syn má spolužiačku a tá máva zápaly stále a to už má 8 rokov, teda u nich žiadne odplienkovanie nepomohlo vôbec a majú toto odmalička, takže asi tak

sense
17. júl 2019

Ked mala moja v kratkej dobe po sebe zapal tiez sme sli.k nefrologicke len bola podstatne starsia ale na noc plienku mala este dlho.... co kazala nam bol trening...a dosledny pitny rezim ...zapaly mavala z toho ze malo pila, a tym mala husty moc plus sa jej poriafne nevyprazdnoval mechur a tym.padom sa jej tam hromadili bakterie. (Pritom sama nikdy neveavela ze ju stipe.al boli.dolu.ani.nemala ziadny priznak.zapalu len teda to ze casto jej cvrklo)A tiez nam zakazala casto davat cikat vynimka ked chce sama ..cize cielene sla rano na desiatu obed olovrant a vecer s tym ze nohy podlozene ziadbe hompalanie a na wc min 2minaby sa mechur uplne vyprazdnil...(samozrejme ked ist chcela mimo toho mohla)

karolinka1991
autor
17. júl 2019

@sense ďakujem pekne a ten tréning spočíval v tom, že ste jej na deň vzali plienku a stále ste ponúkali? Mne síce ponúkanie nepomáha, lebo sa na to začala jedovat, ale aj tak ma to zaujíma... Čiže s tou nočnou plienku bola nefrologicka ok? A odkedy ste vzali na deň plienku?

majka2601
17. júl 2019

@karolinka1991 nemala zápaly a nemali sme nakazane odplienkovanie. Len som bola hlúpa a myslela si, že vytrvalosť mi pomôže. Tak ešte stále musím vytrvať :(

karolinka1991
autor
17. júl 2019

@majka2601 aha, tak to je iné... Keby nebolo tých problémov, netrápila by som ju, ale to tiež asi tým, že mám staršiu a na nej som pekne videla, keď na to sama dozrela

althejka
17. júl 2019

@karolinka1991 sonografia neukaze nikdy reflux, preto pri opakovanych zapaloch - teraz nemyslim bakterialny iba nalez v moci bez obtiazi, lekari aj urologovia indikuju cystografiu. Je to sice zakrok neprijemny,ale ukaze na snimke ci sa moc nevracia do obliciek. Co je smerodatny udaj pre lekara. Vela deti toto vysetrenie absolvuje .

mogaa
17. júl 2019

@karolinka1991 podľa mňa toto jej chovanie bude trvať až pokiaľ na to sama nedozreje.....bežne veľké deti ponúkaš ale už vedia či potrebuje ísť alebo nie...také malinké si ešte neuvedomuje pocit že potrebuje cikať...vie čo po ňom chceš a aj vie zatlačiť a vyciká sa ale samotný ten pocit že potrebuje cikať si ešte neuvedomuje....

sense
17. júl 2019

@karolinka1991 moja uz bola starsia a plienku cez den nemala len sa je vzdy stalo ze jej "cvrklo" resp na zachod sla uz ked nieco mala v nohaviciach ...(ma aj mensi mechur a slabe svaly panvovebo dna)..my sme neponukali jednoducho bol cas a sla len mimo to sme ju uz zachodom a nukabim na wc "neotravovali"...len ako vravim uz bola starsia ale plienku na noc mala do bez jedneho tyzdna 6rokov..preroze sa nezobudila a kludne spala aj v mokrej posteli..ale plienku nam nezakazovali ...ale neviem ake vysetrenia vam robili lebo mojej okrem sona mechuru a obliciek, robili aj urinometriu ci ako sa to presne vola, aj meranie zostatkoveho mocu na zaklade sona, aj meranie stahov panvoveho dna...

sense
17. júl 2019

@karolinka1991 a plienku cez den nemala niekedy medzi druhym a tretim rokom ale nie preto ze nam kazali

majka2601
17. júl 2019

@karolinka1991 ja si myslím, ze tlačiť na ňu nie je dobre. Je veľmi malička - o odpliemkovani som si medzitým na študovala dosť a je veľa znakov, na základe ktorých môžeš zistiť, ci je alebo nie je pripravená. A naozaj aj moja mala veľa období, že jej to išlo krásne a pýtala sa a neviem čo.... Ale to odišlo. Mam druhého syna a veru pri nom sa ponáhľať nebudem. Na tvojom mieste by som si prečítala o tých znakoch, na základe ktorých vieš, že je pripravená a keď uvidíš ze prišiel ten čas, hneď odplienkovala. Hoc aj v zime, keďže ma problém. Ale takto to môžete zbytočne len dlhšie naťahovať :( Nie som Teodora, môže to byť u vás iné. Toť len moja skúsenosť a milión prečítaných informácií na túto tému.