Skoro trojročné dieťa má poruchu správania

angie099
20. feb 2014

Ahojte ...... Môj syn má 2 roky a 9 mesiacov a od januára 2014 začal navštevovať škôlku, ale od začiatku ...... narodil sa ako 7 mesačný s váhou 1200 kg. Tým len chcem povedať, že od mala sme sa mu museli venovať naplno a nepretržite keďže po nociach veľmi nespal. Hodinu a pol ho trebalo dávať spať a vydržal spať 15 - 30 minút a zase ho trebalo uspávať a takto šlo dokola kým z toho nevyrástol, nenechávali sme ho ani dlho plakať keďže mal hydrokelu spolu s herniou v pravo a vľavo a skončilo to 3 operáciami. Zabral nám všetkok voľný čas stále som mu musela vymýšľať hry, čítať knihy resp. pomenuvávať obrázky, kresliť, stavali sme veže, domčeky, farmy z kociek ....... vonku sme trávili veľa času a to za každého počasia a to aj keď vonku poriadne pršalo, či snežilo atď. ............

Od júla minulého roku mu pribudol súrodenec spočiatku ho akceptoval, chápal, že mu musím dať jesť, prebaliť ho a okúpať dokonca mi pri tom pomáhal, ale potom sa to zmenilo a to hlavne vtedy keď už malý toľko nespal ako keď sa narodil a tiež sa mu treba aspoň 1 - 2 denne venovať. Začal byť trucovitý, štípal sa a kusal. Od štípania a kusania sa mi ho už podarilo odnaučiť ale neviem si poradiť s neho výbušnosťou a amokmi. Ak niečo nie je po jeho vôli tak začne strašné kričať, všetko čo má na dosah hodí o zem, prve to boli len plyšové hračky knižky ale minule mi hodil aj šálku a samozrejme sa rozbila. Nebaví ho už ani sa učiť básničky, ani kresliť vežu ani nedostaviame a už ju búra. Do brata veľmi skáče nechce ho najnovšie hovorí, že nie je náš ale babkin. Keď príde zo škôlky tak sa pekne hrá 1 - 2 hodiny potom začne trucovať kričať neplatí to vždy inokedy len prídeme domov a už je nervózny ..... keď ho volám sme sa nejako zahrali tak nechce ....... Takýto začal byť od novembra minulého roku prve to to stávalo raz za týždeň - 2x do týždňa teraz je to na dennom poriadku. Prikladali sme to k tomu, že len žiarli ......... ale teraz som už z toho zúfala a neviem ako ďalej.

Do škôlky sme ho dali hlavne preto, že už doma som sa mu nemohla venovať 24 hodín denne ako to bolo prv. S počiatku tam nechcel chodiť tu povie, že je v škôlke dobre a tu povie, že tam neide. Problém je aj v tom, že dané amoky začína mávať aj v škôlke, škôlkárom búra ich postavené stavby, ktoré majú ísť na výstavu ..... už ma nato upozorňovali, že by som s tým mala niečo robiť. Akurát na budúci týždeň idem s ním na neurológiu tak som zvedavá ako tam dopadneme. Tiež uvažujeme, že ho zo škôlky vyhlásime, ale bude to správne??? A ešte jedna vec v noci nám dosť "murčí" prve to bolo len občas teraz je to každú noc, ked sa ho pýtam, čo mu je tak nevníma až na 5 - a viac opýtanie povie, že mu treba pišať......ked prídeme s WC-ka tak zaspí buď hneď alebo murčí ďalej musím ho hladkať po chrbte alebo mu ponúknuť čaj, ale niekedy murčí a pišať mu netreba. A tiež je na mňa stračne zvlečený keď je doma a nevidí ma tak hneď sa pýta za mnou ... mamka mamka nevidim bude opakovať dookola ešte aj ked sa sprchujem tak stojí pod dverami fňuká, že ma nevidí to sa zase spustilo tým, keď som bola v nemocnici opakovane hospitalizovaná kvôli obličkovým záchvatom, a keď som rodila. Ako to vyriešiť???

Ak máte podobné skúsenosti tak napíšte ako to riešite ............. za každú radu ĎAKUJEM

bibistec
20. feb 2014

no podla mna je to normalne u 3rocneho dietata to je obdobie vzdoru, predpokladam ze chodi do statnej skolky, tam sa s detmi co trochu vycnievaju nebavia, skor potrebuje individualnejsi prisup, ja by som ti poradila detsku psychologicku, kamoska ma taku dcerku zhruba ako popisujes a velmi pomohli, nejake finty, pripadne trochu iny pristup a velmi sa to zlepsilo, a pripadne sa popytaj kamosiek na ine skolky ci nemaju skusenosti, lebo v niektorych skolkach s inym pristupom vela dosiahnes...je to len o trpezlivosti, ale tvoj syn nie je nijako zvlastny ani nic take cize v skolke nech sa viac snazia pani ucitelky.

womankc
20. feb 2014

určite by som riešila detského psychológa alebo pedopsychologickú poradňu, on tým, že bol aj skôr ešte môže mať aj nejaké poruchy týkajúce sa nedozretej nervovej sústavy , čo u takýchto detičiek je dosť časté a hlavne nadmerne si sa mu venovala a ak on je prirodzene autoritatívna osoba , tak má s tým problém si zvyknúť, že už nie je na prvom mieste. Môže byť proste tým , že ste sa natrápili dosť s ním a venovali sa mu nadmerne jednoducho rozmaznaný a teda keď nedostáva pozornosť na 100% tak zúri. toto všetko sa dá riešiť . Ono v tej poradni , ale aj dobrý psychológ vie fígle poradiť ako to u neho zdolať , tak aby boli obe strany spokojné. Inak on už má dosť rozumu na to, aby vedel ako s Vami ako sa hovorí točiť. toto všetko mi jednoznačne signalizuje jeho snahu o vzbudenie Vašej pozornosti .

kiki68
20. feb 2014

si myslim,ze skor je rozmaznany,lebo to bolo take to zachranene dietatko a predtym mal pozornost vsetkych,tera ma navyse zloite obdobie a to vtedy deti robia presne toto. Vedia byt take zle zrazu, po case by ho to malo prejst,ale je dobre ak sa to podchyti a maly bude ok. Psycholog urcite poradi ako na to. Ale je fakt,ze v 2-3 rokoch som u deti zazila toto bezne, jezis a ake zakerne a chytre boli, vedeli dobre,ze pred cudzim muzom sa zena nevyzlieka,dosiel od sesterky kamos a mala mi zacala davat zozadu trisko dole,zavesena na mne ako opica a snazila sa ma vyzliect. O nejakom burani stavieb a pod. to je este dobre. Dnes by som do tych deti ani nepovedala,co vsetko povyvadzali. Plus skakanie natruc do fontany a potom velky rev....

kacena4
20. feb 2014

@angie099 myslim ze to co opisujes je uplne prirodzene normalne zrele dieta v obdobi vzodru vo veku 3 rokov mozno trosku sikovnejsie, vnimavejsie a tym aj "vychcanejsie" vela veci vie a v skolke sa mozno "nudi" a tak robi kamaratom zle a nici im ich vytvori chce dat tym najavo ze hrajte sa aj so mnou lebo vzdy sa so mno niekto hral a venoval sa mi. asi sa nevie hrat sam, kedze ste sa mu venovali vzdy na 110% urcite by som ho zo skolky nebrala len by sa to zhorsilo skor by som sa porozpravala s ucitelkou ze chcete tuto situaciu riesit vyhladajte pedopsychologa su velmi nie len pri pomahani detom vysporaidat sa s roznymi sitaciami ale aj vam rodicom pomoct ako pracovat a usmerovat taketo dieta napr. ked dostane amok, zachvat ako snim pracovat aby ste ho v nom nepodporovali ale ho razne zarazili a stopli a dali mu najavo ze taketo chovanie sa u vas nebude tolerovat..... my sme si niecim podobnym presli a velmi nam psycholog pomohol syn u neho kreslil a cez kresby vyjadroval svoje pocity kedze sa nevedel vo svojom veku vyjadrovat ako sa citi napr. sme zistili ze sa citi v nasej rodine ako zralok, kdezto ja som "krakajuca" vrana" 😀 ktoru ma asi v pazi ked mu nieco hovori 😀 😀 😀 😀 😀 a najkrajsie miesto na svete kde by chcel byt a oddychovat nakreslil svoju izbu a postel takto takto sa psycholog dostava do vnutra maleho dietata a zistuje pricinu co ho trapy a preco sa tak sprava ako sa sprava takze odporucam objednat sa. najprv seba. vysvetlit situaciu a potom aj maleho na pokec a uvidis situacia sa casom zlepsi. a hlavne skus si vyclenit cas len pre maleho. pises ze mate dalsie babo. nevidim v profile vek, ale skus si najst cas len na tohto starsieho a len vy dvaja niekam ist a znova sa mu venovat na 110% len jemu nie vsetci traja sa hrat len ty a on. to mu chyba ked ta "otravuje" aj v kupelni 😉 😉
drzim palceky

lujza123
21. feb 2014

@angie099 no moja sa spravala velmi podobne, ako keby citam o nej. Ona sa sice v skolke hambila nieco nicit cudzim detom, zato doma jej to slo velmi dobre.
S tym hadzanim som to vyriesila tak ze hadzat mohla len vo svojej izbe a len makke hracky. Akonahle hodila napr. lego, auticko, kocky tak somjej ich zobrala s tym ze ich vyhodim a skrikla po nej...tak sa mi aspon trochu podarilo dosiahnut aby nehadzala nicim krehkym a tvrdym...takze sa v amoku zavrela do izby, porozhadzovala a ked sa ukludnila tak si to upratala.....a nepreslo to tak lahko, ma 4,5 roka a este sem tam sa takto ukludnuje ked ma nervy.

S tym budenim v noci, aj to mavaju deti, niekedy sa mu fakt len chce cikat, najlepsie nebudit, nevypitovat sa, odniest na zachod, povedat mu ze cikaj, zaniest do postele...proste nebudit do uplne bdeleho stavu, takto ho polozis a zaspi ani nebude vediet. Inac v tomto veku mavaju castokrat deti nocne mory, aj nam sa stalo ze mala sa uprostred noci zobudila, oci otvorrene, hucala ze mamaa mamaa kde si aj ked som sedela pri nej. Trvalo to hadam 10 minut , potom lahla a spala dalej a rano ani nevedela

Neviem podla toho popisu mas take bezne dieta v obdobi vzdoru, myslim ze je uspech ze sa vie aj sam zahrat dve hodiny a nervaci len sposobom hadzania predmetov... deti mavaju castokrat omnoho horsie zachvaty, tiez by som tu mohla napisat roman, kedze dcera je nervak tak tie zachvaty stali za to. Ked sa ti bude zdat ze je nad tvoje sily treba sa urcite poradit s detskym psychologom

angie099
autor
21. feb 2014

@bibistec
@womankc
@kiki68
@kacena4
@lujza123
Ahojte ...... ďakujem veľmi pekne som rada, že nie som jediná, ktorá má takéto dieťa, čo sa týka psychológa chcela som ho vyhľadať a po rozhovore s detskou lekárkou mi prve odporučila ísť za neurológom, keďže sa narodil predčasne a potom to riešiť u psychológa ak to bude z jeho strany potrebné ................

kiki68
21. feb 2014

@angie099 podla mna budu hladat aj co sa neda,kvoli tomu,ze je to predcasniatko 😉 Podla mna mu nic nebude, mame na fb skupinu,kde su deti s ADHD, AS a pod. a to je fakt rozdiel,to je uplne ine,nez nejake obdobie vzdoru,ze niekomu zbura stavebnicu. Podla mna takeho pol roka a bude zase ok 😉