Spánkové apnoe u detičiek - výber krčných mandlí

22. aug 2022

Ahojte , stretla sa niektorá z vás so spankovym apnoe u dieťaťa ? Man pocit , ze 5r syn ho ma. V 3r mu vybrali nosné krčné mandle , no v poslednej dobe v noci strašne ťažko a hlasno dýcha, občas chrápe, často sa mrvi , budú a ma potrebu sa napiť , taktiež sa ni zdalo , ze párkrát v spánku prestal na niekoľko sekúnd dýchať (spi s nami v posteli ). Dočítala som sa, ze výber krčných mandlí by mal tento problém vyriešiť . Ešte nemám nič potvrdene od odborníka , ale objednala som nás na Orl (termín mame o 3 mesiace ). Viete mi poradiť ešte niečo na spankove apnoe , prip . Co ine by to mohlo byt ? Alebo aspoň skúsenosť s výberom krčných mandlí .ďakujem

janinah
22. aug 2022

To kde žijete.ze ORL termín o 3 mes? Skúste výš.skor.potrebuje to.zacnete asi kortikoidnym sprejom.v tomto veku sa ešte dr.nehrnu do vyberania celých krčných mandlí.tiez nosovú treba skontrolovať.mohlo tam to tkanivo " dorásť". Nie som laik.

andrejka1974
22. aug 2022

Pri apnoe môže byť aj reflux treba hlavne vyšetriť a polohovať vo zvýšenej polohe ak dýcha ústami stačí možno odstrániť len nosné mandle

zuzkaa1991
22. aug 2022

Co sa tyka dýchania 4.5r. Sledujem uz rok malu tiez so mnou spi a obcas lezim pri nej s mobilom este a tiez prestava dychat párkrát na par sekúnd uz som spomínala na kardio kde chodime kazde 3r. Ze sa mam objednať na holter hoc kedy lenze neviem ci holter zachyti kedze ked dam ruku srdce citim ale dychanie nie....a zas my mame ist teraz vyberať nosne mandle vaham velmi aj ked našťastie ťažkosti nemame len ked nastupi do škôlky je nonstop chora (upchaty nos a zatekaju jej hlieny ) takze.tymto ju nedavam.do.skolky a tym padom bola az v juni cely mesiac 🙈....

livuska124
22. aug 2022

Mne nosnú mandlu v detstve vyberali 4x, ona môže dorásť. Tiež som chrapala a mávala som apnoe - ak dobre viem, práve nosná mandľa to zvykne spôsobovať. Takže to treba dať skontrolovať určite.

janka.l
31. okt 2022

Ahoj, neviem nakoľko je táto téma aktuálna , ale môj syn mal spánkové apnoe. Bola som s ním na vyšetrení v Martine a tam zistili, že to spôsobujú mandle. Nosné už mal vybraté a navrhli vybrať krčné. Velmi som sa bála, že keď ich vyberú, že bude viac chorý a bude mať laryngitidy, aké opak bol pravdou. Už je tomu viac ako 6 rokov a nemáme žiadne problémy. Dokonca som nahovorila aj môjho ocina na vyšetrenie, a odvtedy musí spať s kyslíkovou maskou. Takže to apnoe nie je vôbec sranda a u detí obzvlášť.

alka13
26. mar 2023

@janka.l môžem sa opýtať ako zistili, že to spôsobujú mandle ? Robilo Vám spankovu endoskopiu?

ohyda
14. jún 2023

@janka.l Koľko po operácii apnoe ustúpilo? Syn už 3 krát na ORL operácii. Nosná, obrezana krcna, teraz opäť nosná. Krčnú nechceli zobrať že nebráni v dýchaní. Mame týždeň po operácii zatial dýchanie bez zmeny.

janka.l
6. júl 2023

@alka13 spánkovú endoskopiu nám nerobili. Len spal v Martine ponapájaný na prístroje a tam zistili, že príčina je mechanická - čiže mandle.

janka.l
6. júl 2023

@ohyda Akonáhle sa zotavil z operácie, tak zmizlo. Ale ja som nedala obrezať krčné, nám doporučili vybrať, tak išli celé von. A odvtedy máme pokoj. Už 7 rokov a vôbec nebýva chorý, čo som sa bála, keď mu tie krčné vyberú.

alka13
6. júl 2023

@janka.l nás to čaká o 2 týždne som zvedavá ako dopadneme

janka.l
12. júl 2023

@alka13 budem vám držať palce. Len v tomto teple sa to môže horšie hojiť.

alka13
12. júl 2023

@janka.l nás čaká iba noc v spánkovom v Martine

ifka888
1. jan 2024

Dobrý deň, prosím ako ste nakoniec dopadli?máme podobný problém so synom

alka13
1. jan 2024

@ifka888 u nás neni problém v mandliach ale vyšlo centrálne spánkové apnoe

ifka888
1. jan 2024

@alka13 to ste boli v Martine? syn používa teraz na spanie nejakú masku,keď vám potvrdili apnoe? ako prosím to vyšetrenie prebiehalo?

alka13
20. jan 2024

@ifka888 áno v Martine, každý rok budeme chodit spať s káblami kým bude mať problémy
A nemá masku , chvalabohu netreba lebo je dostatočne okysliceny nepadá po 96%

alka13
20. jan 2024

@ifka888 treba sa objednať na ambulanciu a ďalej vám oni povedia

ifka888
21. jan 2024

@alka13 čiže odporúčania od nich sú len kontroly? prístroj teda nemáte…nič iné sa asi nedá s tým robiť,že?

alka13
22. jan 2024

@ifka888 u nás nie keby ma malý vyšší index ide na magnetickú rezonanciu