Šúpanie prstov na nohách
Dobry vecer, prosim poradte..mojmu malemu (19mes.) Sa zacala hrozne supat koza na nozickach na prstoch. V lekarni nam dali imazol krempastu, ale nevidim ziadnu zmenu, naopak, je to hrosie. Detska nas poslala na kozne teraz vo stvrtok, ale nevyjadrila sa co to moze byt..poradte prosim. Dakujem
Stručné zhrnutie
- Šúpanie kože na prstoch nôh u malých detí môže mať viac príčin: mykózu, zaparenie z potenia alebo atopický ekzém, a liečba sa volí podľa diagnostiky kožného lekára vrátane sterov a lokálnych mastí.
- V diskusii sa uvádzali konkrétne lokálne prípravky používané rodičmi alebo odporúčané odborníkmi: Imazol, Canespor, Elocom, Kerasal, Framykoin, Excipial, Infadolan, krémy s ureou a výrobky značky Gehwol.
- Doporučené nefarmakologické opatrenia zahŕňajú nosenie bavlnených ponožiek, častú výmenu a prežehlie ponožiek, dôkladné osušenie nôh, vetranie a dezinfekciu obuvi, a v prípade výrazného odlupovania aj pedikúru.
Najčastejšie otázky
Q: Čo môže spôsobovať šúpanie kože na prstoch nôh u batoľaťa?
A: V diskusii sa ako možné príčiny spomínali mykóza, zaparenie z nadmerného potenia a atopický ekzém; ako menej overené možnosti boli uvedené následok infekcií (ruky-nohy-ústa), nedostatok vitamínov a vnútorné tráviace problémy (toto posledné bolo v diskusii spomenuté bez potvrdenia).
Q: Aké masti a lieky rodičia v diskusii uvádzali alebo odporúčali?
A: Uvádzali sa konkrétne prípravky: Imazol (používaný z lekárne, niektorým nezabral), Canespor (odporúčaný pri mykóze), Elocom (kortikoid), Kerasal (keratolytikum v kombinácii s kortikoidom), Framykoin, Excipial, Infadolan, lokálne vazelíny/Indulona a krémy s ureou.
Q: Kedy treba ísť ku kožnému lekárovi a čo očakávať od vyšetrenia?
A: Kožný lekár by mal zvážiť stery (vyšetrenie sterom) na vylúčenie mykózy a podľa výsledku predpísať liečbu; v konkrétnom prípade v diskusii kožný lekár diagnostikoval ekzém a predpísal Elocom a Kerasal.
Q: Aké hygienické opatrenia pomôžu predchádzať alebo zmierniť šúpanie nôh?
A: Odporúčané opatrenia sú nosiť iba bavlnené ponožky a často ich striedať, prať a prežehlovať ponožky, dezinfikovať a vetrať obuv, umývať nohy len čistou vodou bez mydla a dôkladne ich vysušiť.
Q: Pomôže pedikúra pri odstraňovaní šúpajúcej sa kože a kde ju hľadať?
A: V diskusii uviedli, že pedikúra pomohla viacerým deťom; konkrétna pedikérka uvedená v diskusii je Eva Krcmova v Dunajskej Lužnej, telefón 0905711323, používajú kozmetiku značky Gehwol.
Q: Môže Imazol zhoršiť stav suchého šúpania?
A: Viacerí účastníci písali, že Imazol im nepomohol a že môže vysušovať kožu; v jednom príspevku autorka uviedla, že po Imazole sa stav zhoršil.
Závery z diskusie
Zhoda
- Pri šúpaní nôh sa odporúča vyhľadať kožného lekára, vykonať stery a dodržiavať hygienické opatrenia (bavlnené ponožky, častá výmena, sušenie, dezinfekcia obuvi).
- Pedikúra a odstraňovanie suchej odumretej kože sa v diskusii uvádzali ako užitočné doplnkové opatrenia.
- Používanie lokálnych prípravkov bolo bežné; konkrétne spomenuté prípravky zahŕňali Imazol, Canespor, Elocom a Kerasal.
Sporné názory
- Niektorí účastníci tvrdia, že ide o mykózu, iní pripisujú symptóm zapareniu z potenia alebo atopickému ekzému; diskusia uvádza všetky tieto možnosti ako alternatívy.
- Jeden názor v diskusii preferoval liečbu a rady pedikérky pred zásahmi kožného lekára, iní trvali na nutnosti vyšetrenia u dermatológa.
Otvorené otázky
- Kedy je nevyhnutné použiť kortikoidnú masť (napr. Elocom) u malého dieťaťa a aké sú dlhodobé riziká pri takomto použití?
- Potrebuje sa vždy vykonať ster pred začatím lokálnej liečby, aby sa predišlo zbytočnému liečeniu mykózy alebo opačnej terapie?
- Ako spoľahlivo rozlíšiť mykózu od zaparenia alebo atopického ekzému bez laboratórneho vyšetrenia?
Spomenuté značky a firmy
Gehwol, La Roche Posay, Minidiamondblog, Eva Krcmova, Dunajská Lužná
Spomenuté produkty a metódy
Imazol, Canespor, Elocom, Kerasal, Framykoin, Excipial, Indulona, vazelína, Aloe vera first, Infadolan, krém na nohy s ureou, pedikúra, stery, dezinfekcia obuvi, prežehlie ponožiek, nosenie bavlnených ponožiek, umývanie nôh len čistou vodou bez mydla, odstraňovanie suchej kože/obrúsenie
Miesta a osoby
Dunajská Lužná, Kremnica, Eva Krcmova
@ivulik2311 to vyzera na nejake mykoticke ochorenie. U koznej vam povedia presne, netreba stresovat.
ano, moze ist o mykozu.... alebo aj zaparene to moze mat, kedze je zima nosia sa hrube ponozky, teple topanky, nepotia sa mu nozky? Manzelova dcera ked mala asi 6r mala take a ona to mala vyslovene zaparene a koza sa jej supala od vlhkosti , ked sa jej noha spotila.. preslo jej to...
ale ak je to mykoza, tak treba liecit.. uricte radsej ku koznej....
nemas doma Framykoin? skusila by som natriet este s tym....
a este ma napadlo, nemal nedavno chorobu ruuka noha usta? vtedy sa zvyknu takato supat aj
Mojej desatrocnej sa tiez takto supu palce na nohach,ale jej to suvisi s atopickym ekzemom,kazdy vecer natierame vazelinou alebo indulonou,niekedy je lepsie,niekedy horsie,na koznom radi len premastovat,drzte sa
Nesvrbi to maleho? Vyzera to ako mykoza, na koznom vam povedia ale neboj sa bude to okay 🙂
Moji mali toto iste obaja. (5a8r) striekala som im na to aleo vera first a prešlo to
Nesvrbi, normalne funguje ako keby to ani nemal..vadi mu jedine to ked mu to natieram. Som zvedava co nam vo stvrtok na to kozna povie..nemoze byt aj to ze by mu chybal daky vitamin?
A nie, nemal ziadne ochorenie teraz nedavno, s ktorym by sa to mohlo spajat. A nozky sa mu veru potia fest, ale doteraz sme zoadne taketo problemy nemali..
@ivulik2311 podla mna to je teda zapotene. skus tu suchu kozu poodstrihovat a doma viac vetrat nozicky a vonku nebabusit ich , len klasicke ponozky, alebo pancusky, mozno mu je fakt moc teplo..
Ved tak mu davam, puncosky a ponozky..a doma uz bez papuc, len ponozky bavlnene. A zhorsuje sa to furt 😕
@ivulik2311 ale naco aj ponozky?? pancusky uplne stacia, nie pancusky aj ponozky. to je mooooc, to sa dava iba v streskucej zime... obliekaj ho tak ako seba.ty nosis bezne dvoje ponozky? alebo pancuchy co su hrube ako ponozky a na to este ponozky?
@ivulik2311 to nie je od potenia, urcite mykoza ako hrom, respektive nejaka nakaza.. neviem, odkial si, ale odporucam fantasticku pedikerku v Dunajskej Luznej, mozem poslat cislo (je to moja svokra), zaoberaju sa tymito problemami, aj zarastenymi nechtami a vsetkym, distribuuju aj do ostatnych pedikur nemecke vyrobky znacky Gehwol, urcite z nich vie odporucit ten spravny, a treba to nimi preliecit.. daj vediet, ak chces cisielko! aj teraz mali tam chlapceka s podobnym problemom.. a su hrozne ochotni x
@ivulik2311 a este len aj z osobnych skusenosti - na koznom, resp. lekari, co sa tyka noh, nemaju ani zdaleka tolko skusenosti, ako pedikerky, cloveka to prekvapi, ale je to tak.. oni idu hned nechty trhat, a kortikoidy davat, a co ja viem co.. pritom niekedy stacia antimykoticke kremy, olejceky a pod..
mojmu synovi sa velmi potia nohy a tiez sa mu supe koza, ked sa mu spotia, pokial ho aj nesprchujem kazdy den, nohy mu vzdy oplachnem, podla diskusie vyssie ma to od spotenia - zaparenia, asi je mu v tych ponozkach teplo a toto moze byt vysledok, castejsie oplachuj cistou vodou, bez mydla a poriadne osus -resp. ked ste doma, isto mas teplo, tak nechaj trosku odvetrat, rozne maste a kremy este mozu viac podporit potenie
este pises, ze: "vadi mu jedine to ked mu to natieram" - prosim Ta cim? nejaka specialna mast, ci bezne telove mlieko, to moze kludne este zvysit potivost, resp. ked sa uz rozvinula mykoza, moze ho to drazdit - svrbiet, stipat
inak na premastenie suchej koze je vyborny Infadolan..
ak to ma suche, tak Imazol to este viac vysusuje.. obstrihat, natierat, nedavat hrube ponozky.. umyvat a do sucha utriet... natriet.... ak to neprejde, tak potom skusit opat nejaku lekarku..
@katrin21 hm, no ja som si napr. myslela, ze je normis, ze sa mi sem-tam supu nohy, a bam, bola to mykoza jak hrom.. som len zirala.. takze najlepsie, ked sa na to niekto pozrie odbornym ockom 🙂 🙂 ale moze to byt aj z potenia, ak sa teda velmi poti, a je aj v miestnosti horuco.. nasa krpka nic take nema, ale my kurime len na okolo 20 stupnov - studeny odchov 🙂
@shades3 my mame tiez tych 18 az 20 stupnov..mam dvoch chalanov, ale ani jeden nema rad teplo
@katkasav ked sa mu to zacalo supat, ze to mal fakt len troska zozaciatku, tqk som mu to premastovala excipialom
@ivulik2311 prave som to ukazala takto online, a je na plesne este prilis malinky. Neda sa to vylucit, ak nahodou ste uz boli na bazene alebo niekto v rodine ma, ze by to chytil. Ale takto sa prejavuju aj problemy s travenim, napr.zlcnik, zaludok... Tolko ich odborna rada aspon podla obrazku x
@ivulik2311 mne sa toto, aj keď nie v takomto meradle, robí v lete keď je teplo a potom sa kúpem. Niekedy sa mi šúpu prsty aj na rukách, ale len trocha...a vždy mi chýbal nejaký vitamín, len si už nepamätám aký to bol :-/
Mne imazol napr nepomohol vôbec a to som mala raz mykozu, dosť dlho trvalo kým som sa toho zbavila, fakt pomohli až radikálne riešenia :D. Nerobila by som pokusy ale riešila kožnú. Sestra mávala takéto nohy stále a jej pomohla iba pedikúra, pani jej to poriadne dá dole a ona už len kremuje. A môže to byť mykóza, vtedy neviem či podľa veku môže, ale najlepšie funguje canespor. A podľa mňa tu kožu vtedy treba odstraňovať a tak natriet, aby sa krém vstrebať pod to. Treba aj opatrenia BV dodržiavať, bavlnené čisté ponožky, vyprate prezehlit, dezinfikovať obuv......... Najlepsie by bolo skôr ako sa začne hocičo natierať to vyšetrit, aby to nemal horšie a zase aby sa zbytočne neliecilo to čo nie je....
