Synechia, zrastené pysky a pošvový vchod u dievčatiek

mojkokolja
22. júl 2012

Ahojte. Zistila som, ze moja 22 mesacna dcerka ma zrasteny posvovy vchod a male pysku priesvitnou blanou. Sla som k pediatricke a ta nas poslala na gynekologiu do nemocnice kde je 2 hodiny tyzdenne detska gynekologia. Doktorka nam predpisala masticku a ze do 3 tyzdnov by sa to malo spravit, ak nie tak sa to musi chirurgicky. Ja som o tomto probleme citala na roznych diskusiach, ale vsade pisali mamicky ze im to bud hned ambulantne odtrhli alebo potom ked sa nedalo tak chirurgicky. No a docitala som sa ze tato masticka co mame obsahuje zensky pohlavny hormon a uz sa neodporuca davat. Mam z toho divne pocity. Dcreka dokonca krici pri cikani ze ma boo. Cikulku ma celu cervenu a aj zadocek. Co doteraz nikdy v zivote nemala, takze ta mast jej len zle robi. Uz to budu 3 tyzdne co natierame a nic, len problemy. mate prosim vas niekto skusenosti s takymto riesenim ze sa to samo odstranilo po danej masticke? Alebo mozte my napisat kto mate s tym dobre skusenosti ze vam to doktor hned odstranil? Sla by som aj do ineho mesta, ak by pomohlo. My sme boli v Martine. Dakujem vam velmi pekne

ivetah
8. apr 2013

@mojkokolja
@dreamer4 ahojte, moja dcera to tiez mala, ked mala 2 roky som zistila, ze ma tu blanku prerusenu, tak nas pediatricka poslala na gynekologiu a tam jej trosku natreli to miesto lidokainom a uplne jednoducho sklapelom tu blanku uvolnili. trvalo to cele asi 3 sekundy. s malou som sa predtym o tom rozpravala a zvladla to uplne v pohode. po zakroku nemala vobec ziadne problemy s cikanim s nicim. bola hrda, ako to zvladla 😅
co sa hygieny tyka, tak urcite treba to biele vytierat - olivovy olej z lekarne na gazovy stvorcek a krasne to ide dole, s vodou to neumyjete. robime to raz za cas este stale. a dolezite to je aj preto, ze ten olej brani tomu, aby male a velke pysky zrastali.
takze @mojkokolja asi by som isla k inemu lekarovi, lebo 3 tyzdne natierat dieta hormonalnou mastou, ked sao da za 3 sekundy vyriesit sa mne osobne moc nepaci.

jankazm1
8. apr 2013

baby aj nam povedali v porodnici ze do dievcenskej posvy sa nema zasahovat.ale moja mala ked sa pokakala tak poriadne a vsade tak som jej vlhcenym obruskom trosku jemne musela vytret to hovienko.a vzdy rozmyslam ze ci jej nahodou neskodim.ako sa teda vlastne starat?? ako casto vytierat?vsetko?

ivetah
9. apr 2013

@jankazm1 preco vlhcenym obruskom? umyje ju poriadne vodou a ak tam este neico ostane, vycisti to olivovym olejom na gaze. tie obrusky maju v sebe dost chemikalii ... 😉

brambie
9. apr 2013

@dreamer ano bola, rozrusila jej to tou vatouvou tycinkou tak jak to tu popisuju aj ine ...tiez sa mi ale zda, ze jej to od zadocka zas zacina zarastat ale zatial sa to nezvycsuje. pojdem s nou na kontrolu tak uvidim co bude. desi ma co pises, chudatko male musi to byt strasne, nechapem ako je mozne, ze sa to stale zrasta. nosi Ti mala este plienky ? neskusala si ich zmenit ? vybrali ste pre nu krasne meno. aj my sme chceli len by bolo pridlhe k priezvisku.... drzim Vam palce dievcata.

jankazm1
9. apr 2013

@ivetah no lebo ked kaka tak pred spanim a ked som ju isla umyt tak sa prebrala a uz nie a nie zaspat a potom jej neni rady.tak pouzivam vlhcene obrusky.ja by som tiez bola za vodu lebo obrusky su velmi do penazi.ked podrastie tak urcite bez vlhc.obr.....ale dnes som uz kupila olivovy olej tak zajtra jej musim vycistit.nechapem preco v porodnici zakazuju cistit...

dreamer4
15. apr 2013

@brambie dakujem za odpoved, dnes som jej to po tyzdni ,,otvorila" kedze som uz zrezignovala a nechala tak, aby zabudla na to....a po tyzdni to ma zas od klitorisu trochu zrastene.....takze som smutna☹

dulkaa
16. apr 2013

Baby pripajam sa k teme zajtr a nas caka navsteva gynekológie ibaze mi to mame uz min mesiac. Boli sme s 39c horuckami v nemocnici nezistili nam to a dneska nam doktorka oznamilla ze sa vlastne neoze poriadne vycikat a vracia sa jej to:"(mam neskutocny strach zo zajtrajska. Teda uz dneska nemozem ale nikde najst aka je pricina toho. Lebo v nemocnici mala,, bakteriu zo stolice" a div ma neobvinili ze ju neprebalujeme.... A dnes je to vracajuci moc do oblicky:"( neviem ako to prezijem ja nie to este bambulka:"(

inniak
23. apr 2013

@dreamer4
Ahoj, chcem sa opýtať či sa Vám to uz zlepšilo, my mame 20 mesiacov a mame tiez to iste. Asi pred dvomi týždňami nam to na gynekologii otvorili a opäť to zarasta a mala si nato nechce dat siahnuť. Neviem co robiť.

dreamer4
23. apr 2013

@inniak ani sa to nezlepsilo, len ked ju davam do gatiek, ze nema plienky, zda sa mi to lepsie, ze jej to tak nezrasta...ale mozno si len namysla....ale ja som sa vykaslala potom na ,,nasilne" natieranie a natahovanie...proste stale sa hrame, ze cvicime s nozkami, aby sa ej to samo natahovalo a potom ked jej utieram dupku, tak si dam na vatovy tampon kopu olejceka detskeho a tym jej vytriem pisulku....a to jej vtecie aj medzi male p. , takze to ma premastene....ale mame ist zas na kon trolu...tak uvidim...
Ale urcite jej to nerob nasilu...den dva ju nechaj tak a len s olôejom jej vytri, aby sa nezlepilo.....moj nazor: poctivo som natahovala a aj tak jej to nanovo zrastlo, takze ju uz netrapim...proste aj tak jej to zas budu natrhavat..."

inniak
23. apr 2013

@dreamer4
Ďakujem za odpoved. Ja jej to tiez natieram čistým olivovym olejom (z lekarne) denne jej tam pri každom prebalovani kvapnem a vatovou tycinkou vyčistím. Som z toho vystresovaná, no budem sa musieť poradiť s nejakým dobrým odborníkom. Toto nie je riešenie, chodiť na gynekologiu a trhať jej to po každom zlepeni. Fakt neviem co bude ☹

dreamer4
24. apr 2013

@inniak ved prave....ze riesenie to neni, ale nas tak uz 3x riesili na gyn. a ked sa opytam, ze co dalej, tak treba cakat ako sa to samo vyvinie....tiez som uz zufala....

inniak
24. apr 2013

@dreamer4 no mne sa to dnes konečne podarilo odlepit, manžel ju zabával a po kupaní som to opätovne skúsila (bol to sice boj) ale našťastie to islo a ani ju to nezabolelo 🙂. Tak aspon že tak. Uvidíme ako sa to bude ďalej vyvíjať... Ale pocitam tak, že sa jej to bude ďalej lepit.

mykky
19. máj 2013

@dreamer4 Mojej malej som zistila, že má úplne zrastené malé pysky, keď mala pol roka. Vtedy jej to gyn. ambulantne roztrhla. Poradila mi, že sa nemám báť a ak by som niečo spozorovala, mám jej to naťahovať. Povedzme si, tie čo sme rodili prirodzene, nie je to nič moc, keď to tam máme natrhnuté. Bolelo ma to aj za ňu. Teraz po roku sme zistili, že to má znova zrastené, ale asi tak pol cm. Manžel, jej to trošku natrhol, až som sa na neho hnevala. Teraz mi malá nedovolí ani namastiť pišulu, či to tam skontrolovať. ☹ Zajtra ideme na gyndu. A trošinku to má zrastené aj moja staršia dcérka. Prečo to je tak? ☹ 😖

dreamer4
20. máj 2013

@mykky ach jaj, je mi to luto, sama neviem preco to tak je....pocula som, ze vraj to mavaju deticky so sklonom k citlivej pleti....ale ani sama gyn. mi nevedela jasne povedat, ze preco ☹

patricia2007
22. máj 2013

ahoj ja mam ten isty problem, mojej dcere sa to taha uz roky, zrasta a mastime, potom je pokoj, poptom zase zrastie uz nam to raz rozdeloval detsky gynekolog, s prepacenim masar takze k nemu uz nepojdeme, mam hormonanu mast na premastovane od rakuskej gynekologicky, no teraz nam to tak zarastlo ze uz nemame asi ani ako cikat takze buduci tyzden ideme zase na detsku gynekologiu, malej to bude oddelovat doktorka, nerada tak chodim je mi malej strasne luto, lebo nasi lekari bez pobytu nevedia dat ani oblbovaciu tabletku aby to aspon nevnimala mala

miub
23. máj 2013

Baby, mna len zaraza, ze preco pediatri neinformuju o spravnom postupe, cistenie, manipulacia... zacne sa riesit, az ked je uz problem "nasvete". Zle pre malinku aj mamu - ta sa citi, ako ta najhorsia na svete, ktora takto ublizuje svojmu dievcatku :(

zoezoe
15. aug 2013

miub..presne..my sme boli v pondelok na detskej gynekológii...mame po...dcérka má 2,5 roka...tiež mi lekári, pediatri vraveli, že čo je dnu netreba riešiť....a pýtala som sa ako sa mám starať o pišulku...som z toho smutná veľmi ☹ tak a teraz sa trápime každý deň a moja malá už ked vidí, čo ju čaká tak plačeme a plačeme...

marianka3
15. aug 2013

@zoezoe Najčastejšou príčinou zrastania býva nedostatočná alebo nesprávna hygiena vonkajších rodidiel dieťatka. Veľký podiel má i nedostatok estrogénov v tomto veku, preto je táto oblasť náchylnejšia na zlepenie. Stačia dva týždne chybného ošetrovania a tkanivá sa nevhodne spoja. Keď sa správne neošetria, môže sa vyvinúť až hrubší zrast s vlastným cievnym zásobením. Ak sa pysky zlepia, treba ich skúsiť od seba oddeliť a potom dôsledne ošetrovať. V prípade, že sa to mamičke nepodarí doma, mala by zájsť na detskú gynekológiu. Tam sa to pokúsia oddeliť najprv len natupo. Ak je zlepenie pevné, rozrušiť sa musí v celkovej anestézii špeciálnym prístrojom alebo laserom. V minulosti lekári problém riešili masťou s prímesou estrogénu, ale už sa od nej upustilo pre celkové nežiaduce účinky na dieťa. Dnes sú k dispozícii aj iné prostriedky, ktoré predpisuje dermatológ alebo detský gynekológ. Najúčinnejšia je prevencia, ktorá spočíva v dôkladnom umývaní vonkajších rodidiel vrátane všetkých záhybov. Ak sa robí denne a mamička dcérke pysky zakaždým oddelí, je nepravdepodobné, že sa zlepia a zrastú. Podľa mňa ambulantné "trhanie" väčším slečnám neodporúčam- na hrozný zážitok nezabudnú. Všetko však posúdi gynekológ. Predpokladám, že o správnej hygiene, ošetrovaní postihnutých miest a výmene plienok a tak ťa poučili už v pôrodnici. Ale ak nie, možno Ti pomôže tento článok, kt. je ale určený pre zdravotné sestry, takže si z toho vyber pre seba, to čo potrebuješ vedieť: http://www.neonatologickasestra.sk/docs/za2011/...
Dúfam, že som Ti pomohla, držím palce 😉

miub
15. aug 2013

@zoezoe
Jaj chudiatko :( drzim palce nech sa da vsetko doporiadku!

@marianka3
No neviem ci to je o zanedbavani hygieny....predpokladam, ze su tu mamicky, ktore svoje dievcatka kupu kazdy den, umyvaju im pri prebalovani pisulky a aj tak sa stane...:(

katkabac
15. aug 2013

jezinku ako toto citam az mi chlpy stoja dupkom.My sme si tim presli s najstarsou.Bolo mu divne pri prebalovani(mala uz 2roky)ze je ta dierka mala....nedala som na manzela a pri poradni u gynekologa som sa ho na to pytala.On mi vsetko vysvetlil a mali sme sa prist ukazat(on robil aj detsku gyn.)A potvrdil nam synechiu.Hned jej to rozrusil vatovou tycinkou a dal nam pytiol aby sa to skor zahojilo,mala to zrastene smerom k zadocku....a druhykrat to mala zrastene smerom hore.Samozrejme cikanie v ten den bolo hrozne uplakane-stipalo.Ale druhy den ok..Strasne som sa citila taka malicka a uz u gynekologa.Citala som aj o ovestine masticke vraj to pomaha ale ma sa to prstamy odtahovat od seba aby sa ta blanka uvolnila.Tak neviem.Teraz mam tretiu kocku ale kazda povinne raz za cas kontrola ci je vsetko ok....Aj ked je to neprijemna skusenost dala by som to hned rozrusit- este ked malej nerobi dobre ta masticka.Ja by som necakala az by musela ist chirurgicky ked to bude hrubsie zrastene....

marianka3
15. aug 2013

@miub Veď áno, ani ja nemám o tom pochybnosti 😵

zoezoe
15. aug 2013

keby to bolo o zanedbaní hygieny tak v osadách táto diagnoza asi prekvitá.....................

marianka3
15. aug 2013

@zoezoe určite áno

betunka39
22. mar 2014
motylik136
14. máj 2014

@dreamer4
@inniak baby, máte s tým zlepovaním ešte stále problémy? Lebo mojej malej to začalo ked mala asi 10 mesiacov a odvtedy sa nám to dokola stále zlepuje, už sme boli na gynekologii aj 7-krát a každý večer jej to natieram s olivovým olejom a aj tak sa to zlepuje...Nechápem prečo a to sme mali už 3 roky.

stellamiapiccola
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
motylik136
11. jún 2014

@stellamiapiccola to je blbosť, že to je z plienok, my nemáme plienky už vyše roka a na gynekologii sme boli už dvakrát, treba to každý večer pozerať a natierať aspoň s olivovým olejom z lekárne.

ama911
23. júl 2014

Ahojte, som odoslana na detsku gynekologiu do BA s 10 mes. dcerkou z dovodu zlepenia pyskov. Vedeli by ste mi, ktore ste boli s dcerkami, odporucit dobreho odbornika. Nechcem ist k ziadnemu masiarovi. Uz som si precitala aj komentare na lekar.sk a neviem ktoreho vybrat. Dakujem za tip

patricia2007
28. jan 2015

Moje dcery to mali obe, dievcatka nemaju este v tele dostatok hormonu, u starsej som pouzivala podla potreby vzdy hormonalny krem, u mladsej tiez, strihat a trhat by som to nikdy nedala, ked vidim praktiky nasich lekarov je mi zle, aky su surovy ku detom, skuste dat trhnut kozicku dcerke ktora uz vidi co sa deje, moja mala mi po jednom surovom domtorovi mesiac nespala,, dodnes banujem ze som k nemu sla, uz asi 2 roky ked potrebujem sem tam premastime par tyzdnov a zase sa kozicka odlepi, v rakusku som bola vl viedni u jednej velmi dobre detskej gynekologicky, ta mi povedal ze nikdy to nemam davat strihat chirurgicky ani trhat, ostanu jazvy...toto sa nesmie robit,,,
tak taky nazor rakuskej lekarky a surovca dr.orosa z bratislavy ktory este mojej malej vynadal ze nesedi kludne na koze, zobral do ruky noznice a isiel jej to strihat, tam som mu povedala, ze nech z tym skonci, vynadala som mu co si o jeho komunistickych praktikach myslim a odisla som, uz nikdy v zivote.

patricia2007
28. jan 2015

@ama911 ak nemusis nechod s tym doktorke, radsej maj trpezlivost netieraj to malej aj dve tyzdne mzstou hormonalnou, natahuj jej jemne tu kozicku sama, dokonca aj dr.Niznansk v petrzalke to natrhava,,,ked som sa jej pytala ci to aspon nejako dievcatkam umrtvy lokalne alebo utlmi, povedala mi ze co nieco nevydrzi dcera ! Tak som sa oodakovala a povedala ze termin u nej si neprosim