Trojtýždňová dcéra má problém s plynatosťou

erienka
26. jún 2013

Ahojte. Moja 3 tyzdnova dcera sa kazdy den trapi s tym, ze sa nevie poriadne vyprdkat. Stolicu ma niekolkokrat denne, aj prdka, ale zjavne jej to nestaci, lebo stale je nespokojna, kruti sa, place, budi ju to zo spanku. Citala som o pouziti rektalnej rurky, no mam ju pouzit napriek tomu, ze so zapchou problem nemame? Co sa tyka toho placu, tak da sa utisit, ked ju nosim, nie je to hodinovy plac. Masaz, caj i pritlacanie nozok k brusku praktizujeme. Mam z pouzitia tej rektalnej rurky obavy, preto sa pytam...Dakujem

brumka
26. jún 2013

@erienka dojcis? ak ano tak je velmi mozne ze jej vadi tvoja strava, skus jej kupit nfacol kvapky, masirovat brusko

erienka
autor
26. jún 2013

@brumka ano, dojcim. Co sa tyka stravy, tak neviem, co obmedzit, kazdy hovori nieco ine, som z toho uz uplne zmatena. Co sa tyka kvapiek, davam jej 3 krat denne espumisan. Ten infacol je lepsi? Dakujem

brumka
26. jún 2013

@erienka s jedlom nato musis prist sama, ja som nemohla jest skoro nic a po par mesiacoch ked som si pomaly pridavala potraviny prisiel ekzem tak som opat musela obmedzit jedla az na 15mesiacov.
dakomu vadi mliecne, mojej malej nevadilo, obmed hruusky jablka, icitrusy, cesnak cibula korenene, rajciny, strukoviny ...
treba skusat

brumka
26. jún 2013

vajcia, karfiol vedia dobre zduvat

0550
26. jún 2013

my sme používali infaco la pil my čajík fenyklový no a ked som dojčila dávala som si pozor čo papám každý deň som si robila rascovú polievku a prdkali sme obaja 🙂

miku1
26. jún 2013

@erienka Pripájam sa k bábam. Určite to bude tvojou stravou. Prvé 3 mesiace som jedla a aj teraz pri druhej dcérke jem veľmi obmedzene. Skoro žiadne ovocie - kvôli nafukovaniu a alergii. Vynechané paradajky, paprika, kaleráb, .... Jediné čím sa pravidelne ládujem je kmínová polievka - tá je dobrá hlavne na to prdkanie 🙂 Raňajky a večera pozostáva z pečiva, masla a nejakej šunky alebo salámy. Mäso určite málo korenené, žiaden cesnak, horčica, nič smotanové, ani čerstvé pečivo, knedlík, strukoviny ...proste fakt aspoň tie prvé 3 mesiace si dávať pozor, a potom pomaly skúšať a pridávať niečo do stravy, ale postupne, aby si si vedela odsledovať, čo jej vadí a čo nie. Odporúčam tiež nedávať 2 novinky v jeden deň, lebo ak bude nekľudná tak nebudeš vedieť z čoho. Niektoré deti napr. zle reagujú aj na mlieko, či jogurt...takže fakt len musíš skúšať a skúšať.

miku1
26. jún 2013

@550 Rascová polievka je skvelá vec 🙂 Našťastie mne aj chutí, takže sa ňou napchávam skoro každý deň. Má to aj svoju výhodu, tie nabraté kilá potom idú dole aj tak nejak samé 🙂

tinki
26. jún 2013

@erienka ahoj, každému dieťatku vadí niečo iné..Mne odporučila jedna skvelá doktroka jesť zo začiatku len základ, 6týždnov jesť len varené mäso, zemiaky, ryžu a mrkvu..Rascovú polievku, kuraciu polievku..Piť veľa čistej neperlivej vody..A potom postupne niečo pridať..tri dni jesť niečo nové a sledovať..potom znova skúsiť niečo nové..
V podstate deťom vadí všetko, ich trávenie sa ešte len učí spracovávať potravu..Rektálna rúrka je dobrá hlavne na vetry..Treba ju pred zavedením naolejovať a vložiť dnu aspoň do polovice..
Ešte môžete mať aj problém s refluxom..Aj keď negrcká, môže mať slabý reflux, tzv.skrytý, kedy potrava vyjde zo žalúdka po pažerák..a to dieťatko páli..predsa žalúdočná kyselina..
Vydrž, začiatky sú ťažké..Ak by mala reflux, treba ju nosiť vo zvislej polohe..na to sú dobré šatky, nosiče..Ak sú to vetry, tak by to po troch mesiacoch malo prejsť..Na vetry sú kvapky v lekárni..Sab Sim, alebo Espumisan.. Alebo homeo lieky..
A ak môžeš veľmi nepi mlieko..Dnes mlieko robí neplechu..Nie je potrebné na tvorbu mlieka..

tinki
26. jún 2013

@erienka A ak môžem dodať, je potvrdené, že dávanie čajíku bábätku stav ešte viac zhorší..Nedávaj ho malej, skôr ho vypi ty a aj to nie často..Ak budeš malej dávať čaj, o chvíľu prestane chcieť tvoje mlieko a ty o neho prídeš..

prečítaj si stránky o dojčení..dnes sa to robí inak ako robili naše maminky. Ja viem, že nám chcú najlepšie, ale ak chceš čoskoro prejsť na umelé mlieko, počúvaj rady, ak chceš čo najdlhšie dojčiť..veľa čítaj..

http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/kolika/

http://www.mamila.sk/pre-matky/

erienka
autor
26. jún 2013

@tinki caj pijem ja, zle som to vysvetlila. Ale dakujem 🙂

panizima
26. jún 2013

To bude tou tvojou stravou

erienka
autor
26. jún 2013

@tinki a dakujem za tie linky, mamilu citam uz dlhsie, vdaka comu sa mi podarilo vyvarovat mnohych chyb (presne ako spominas ty - moja mama mi davala mnozstvo zlych rad, aj ked to myslela dobre), ale o tej druhej stranke som nevedela a ta je tusim este lepsia 😉

tinki
26. jún 2013

@erienka Tak držím palce..Ja som pri prvej urobila mnoho chýb a dojčila som ju ledva 5 mesiacov a druhú už 15, kedy sa sama odstavila..Zvládnete..užívajte si.. 🙂

domak2
26. jún 2013

@erienka ach boze, ja uz ked pocujem o tej strave pri dojceni tak ma dviha zo stolicky 🙄 Detom sa po porode musi dokoncit vyvin traviacich organov, ved logicky kedze predtym potravu touto cestou neprijimali. To co ty zjes a dostane sa k nemu cez mlieko su minimalne mnozstva. Odporucania ako nejest ovocie a zeleninu mi pridu scestne, odkial mas mat potom vitaminy a ziviny. Asi z piva ktore sa samozrejme moze ze ? Este by ma potom zaujimalo preco maju take iste problemy aj deti na UM? To ta krava jedla fazulu a pomarance ? 😅
Ak dojcis cajik nemusis davat, len dojci na poziadanie, aj ked je to len smad. Dietatko nemusi plakat len kvoli brusku, vidis, ze ked ju nosis tak sa ukludni, co znamena ze ta proste potrebuje nablizku, to je vsetko. Drzim palce, cim bude vacsia tym to bude lepsie....trosku 😀
@panizima
@miku1
@brumka

erienka
autor
26. jún 2013

@domak2 diky za koment. Ved to, ze na strankach venovanych dojceniu som citala, ze stravu netreba obmedzovat...Zatial dojcim na poziadanie (ten caj pijem ja), tak budem pokracovat v tom, co robim. Tu rurku som chcela pouzit len v nevyhnutnom pripade a predpokladam, ze ked je mozne ju upokojit, tak taky pripad este nenastal. Aspon teda dufam, ze jej tym nevedomky neposkodzujem...

miku1
26. jún 2013

@domak2 Ani jedna z nás tu nič o pive nepísala, takže neviem, čo tu to pivo spomínaš...A keď viem, že zjem niečo po čom je malá nekľudná, tak to nebudem jesť len preto, že v knižke píšu, že to môžem...Myslím, že tých pár týždňov bez určitých potravín sa vydržať dá. Nebudem si predsa z detí robiť pokusných králikov a nenechám ich trápiť len preto, že v múdrych knihách sa píše, že pri kojení stravu netreba obmedzovať. Každý nech si upraví jedálniček ako chce. Erienka chcela poznať názor iných, tak sme jej ho napísali. Nemusí sa tým riadiť, ani nikto iný. Každý by mal poznať svoje dieťa a podľa toho sa zariadiť.

zuzi0110
26. jún 2013

@erienka Tak moju prehanalo. Tak ako pises ze mala stolicu viac krat za den. Aj zadocek jej trochu vystipalo. Kazdy hovoril ze je to ok ze to ma koliku a ze sa cisti ale mne sa to nepacilo... na zahranicnych strankach som nasla radu ze jej nikdy nemam davat preplneny prsnik. Tak ked bol velmi plny v noci tak som si takych 20ml odsala a prestala hnacka aj bolesti. A poznam 3 pripady ked detom sposobovalo koliku to ze matky pili caje na kojenie. Vraj uz aj v porodniciach upozornuju aby si zeny na nich davali pozor.

lucinka1104
26. jún 2013

@erienka s každým kojením jej dávaj esmumisan kvapky alebo sab symplex a pozor aj na vineu vybublinkovať , teda vôbec sýtené nápoje, pocvičiť s nožičkami, zabaliť do zavinovačky toto pomáhalo nám ...

marllik
26. jún 2013

ahoj. pri starsom synovi som sa velmi obmedzovala, co sa tyka papania, lebo tiez sa nevedel vyprdkat. Sledovala som sa, pisala, co som kedy zjedla a jeden den mu z toho jedla nebolo nic a na druhy rev.. :( Dostala som sa ku knihe :jak naucit dvojcata spat" a tam pediater popisuje, ze kolikami babatko trpi kvoli nejakemu hormonu,co mu chyba, co ovplyvnuje cinnost criev a reguluje i spanok a zacina sa tvorit az okolo tretieho a stvrteho mesiaca. Teda ked dojcis vlastne to ovplyvnit nemozes svojou stravou. Babetko musi dozriet. Mna tato informacia velmi oslobodila a teraz pri dvojickach som sa neobmedzovala vobec v "nafukovacich" potravinach. Zvlastne je ze az take problemy s bruskom ako starsi nemali -obcas, ale nie tak denno denne ako starsi. Inak rektalnej rurky sa bat nemusis. Zozen si najtensiu naolejuj a take 2 cm daj do ritky. Babenko to boliet nemoze. Ved to by sme ani teplotu merat nemohli. Starsiemu synovi sa ulavilo len s rurkou. Nepomohli ani mazaze ani cvicenie. Iba rurka -vyfucal- a hned stichol. Odporucila mi to jeho pediatricka a velmi mi tym pomohla. Zvyknu byt voci rurke odmietave postoje, ze sa babetko potom same nevykaka, len s rurkou, ale nas pripad to rozhodne nebol, kedze on sa vykakat vedel.

lucinka1104
26. jún 2013

@lucinka1104 určite by som nejedla šošovicu, fazuľu, hrach, cesnak, cibuľu, kukuricu, por, redkovku, kapustu, kel, bublinkavé nápoje inak v pohode ostatné môžeš a niekedy deti bolí bruško aj s tých čajíkov čo piju maminky

matafen
26. jún 2013

My sme rektalnu rurku pouzivali cca do pol roka, dcerka mala tiez problemy s plynatostou, ale aj s kakanim a nepomohli ziadne kvapky, masaze, ani dieta, jedine rektalna rurka, malej sa okamzite ulavilo. A so zavedenim prikrmov po pol roku zmizli problemy s bruskom uplne a rurka uz nebola potrebna vobec.

domak2
27. jún 2013

@miku1 o pive som pisala len preto, ze to je bezna slovenska prax. Nejedz nic okrem vajcovej polievky s mukou a pit cierne pivo a vineu. Myslim , ze je samozrejme ak pride na nieco , co robi jej dietatu zle aby danu potravinu vynechala, ale ako ma na to prist , ked vsetci radia aby to preboha ani vobec nejedla. Pravdepodobne tam reakcia nebude ziadna , len matka sa musi vzdat takmer vsetkeho co ma rada.

miku1
27. jún 2013

@domak2 Ja som skôr reagovala na jej otázku o tom, čo by mala v strave obmedziť ...To sa pýtala už v rámci debaty. Tak som jej na to napísala svoj názor. Ja viem, že sú ženy, ktoré stravu neobmedzujú, a keď je bábo nekľudné dajú radšej kvapky, ale toho zástancom zase napr. nie som ja. Preto sa radšej tie prvé 3 mesiace obmedzím v jedle, a nemusím tým pádom riešiť žiadne kvapky, ani rektálne rúrky ani nič podobné. Ani jedna predsa nechceme bábu ublížiť. Len na to každá používame svoj spôsob. U mňa sa osvedčila tá strava či už pri prvej dcére, alebo teraz pri druhej.

stanislavao
27. jún 2013

@erienka ma koliku. zozente si kvapky Sab Simplex - su velmi dobre a pomahaju. Su lepsie a ucinnejsie, ako Espumisan.

vvia
27. jún 2013

rektalna rurka a nam sa osvedcil Baby Calm (espumisan, sab simlex, ani Infacol nepomahal) ale rektalna je super vynalez 😀 len sa netreba bat zaviest ju hlbsie

mihouk
27. jún 2013

@erienka Mna napadlo ci by si nechcela vyhladat laktacnu poradkynu, lebo vela problemov moze byt v prikladani a style dojcenia, skusena poradkyna ti dokaze poradit a dufam ze aj pomoct. Ja az teraz zistujem co vsetko som robila nespravne a aky mohol byt moj zivot jednoduchsi ohladom kojenia. 🙂

erienka
autor
27. jún 2013

@mihouk laktacnu poradkynu mam, bola u mna minuly tyzden, ale vtedy sa este mala tolko nekrutila, takze tuto otazku sme neriesili. Poradkyna ma videla aj kojit a potvrdila mi, ze dcerka sa neprisava uplne spravne. Zavolam jej teda este, ci to s tym nema nejaky suvis

erienka
autor
27. jún 2013

@vvia
@matafen
@marllik
@tinki
co sa tyka tej rektalnej rurky, chcela by som vediet, ci sa nema pouzivat az v krajnom pripade. Lebo, ako som spominala, nam sa dari dcerku na rukach upokojit, ked to na nu pride. Kym ju mame na rukach, tak je v podstate ticho. Plac trva maximalne nejakych 10 minut, len ju musime stale nosit. Tak neviem, ze ci aj v takomto pripade mam tu rurku pouzit a nevyuzit ju az vtedy, ked bude plakat dlhsie (niektore mamicky spominaju plac, ktory trva hodinu)...Samozrejme, pohlad na to, ako sa trapi, je pre mna hrozny, ale citala som tolko protichodnych nazorov na tu rurku, ze by som to chcela urobit co najspravnejsie. Dakujem

erienka
autor
27. jún 2013

@vvia vyskusam dnes kupit ten Baby Calm. Dakujem za radu

erienka
autor
27. jún 2013

@miku1 ja to pre istotu idem skusit s tym jedlom - mama mi uz vcera doniesla na tyzden navarene dietne veci. Mne to v podstate problem ani nerobi, kedze taketo jedla mi chutia a mozno aspon zhodim aspon kilo z tych dvanastich, co mi zostali, rychlejsie dole 🙂