Tvrdá stolica u dieťaťa. Ako ju zmäkčiť?

spantex
22. mar 2008

Ahoj!
My máme taký problém, že náš malý Patrik /11,5 mesiac/ má tvrdú stolicu. Vykaká sa do nočníka ale niekedy máva trošilinka krvavý zadoček. Nie je to červená krv ale taká hnedstá. Kaká každý deň, pije 3dcl čajíka, na raňajky Nutrilon, desiata výživa, obed zemiakové piré+zelenina alebo mäsko, olovrant puding alebo pribináčik, večera krupicová kaša. Dávala som mu aj Hipp slivkový nápoj, no veľmi nepomohol.
Ak máte radu, alebo podobné skúsenosti, napíšte mi prosím.
Ďakujem.

juranka
1. jan 2012

@maminka142 ahoj, kolko sa varia tie lanove semienka prosim ta?

adinkag
1. jan 2012

my sme dali biogaju a slivkovu detsku vyzivu a dobre bolo :D

juranka
1. jan 2012

baby, moja mala ma tiez tvrdu stolicu. myslim si, ze papa uplne normalnu stravu zodpovedajucu veku 9 mes. ale nepomoze ani ked jej davam pit slivkovu stavu (hipp). Rano spapa moje mliecko plus pol-tristvrte rozku s maslom, na desiatu cele postruhane jablko (na zaciatku som jej do toho davala aj banan ale ked zacala mat taku stolicu tak ani banan je radsej nedavam aby to nebolo este horsie), obed zeleninova polievka s masom (taka mixovana zeleninovo masova kasa) , olovrant activia jogurt (niekedy jej do toho dam polku detskej vyziv), vecera vacsinou kasa-kukuricna, z ovsenych vlociek alebo z pohanky...druha vecera je este moje mliecko. mam nieco zmenit ?? alebo ako jej pomoct s tym kakanim?

juranka
1. jan 2012

@adinkag ta bio gaja je volne predajna?

maminka142
1. jan 2012

@juranka Ahojkaj, tak tie ľanove semienka sa nevaria dlho, proste ich daš do vody (ešte do studenej) a ked sa ti začne voda variť, tak to len vypni a nechaj vychladnuť, ale nie uplne do studena, ale aby bola ta voda letna (lebo studena býva taka naťahovacia trochu 😅 ) Nam to naozaj velmi pomohlo a nedam na to dopustiť... Začala som ich zasa variť, lebo môjmu drobcovi, už začali chutiť čokoladky a zasa jej zapieklo 🙄
A ta bio gaja nam nepomohla vôbec...

A ešte skus malinkej davať viac ovocia, napríklad postruhane jablčka 🙂 Držím palčeky, až to pomôže 😀 Lebo je to dosť bolestive a neprijemne... Mne bolo vždy do plaču, keď sa mala nevykakala, alebo ked pri tom mala take bolesti 😢

juranka
2. jan 2012

@maminka142 dakujem hned dnes to malej spravim 🙂 dufam, ze to pomoze. to postruhane jablcko jej davam kazdy den. tak v tom nemoze byt problem, spapa mi ho aj cele 🙂

adinkag
2. jan 2012

@juranka jasne stoji okolo 11 3- kvapiek nam to pomohlo celkom :D odvtedy uz pekne kaka aj ked prikrmujeme maskom alebo niecim tuhsim :D

vidovaz
2. jan 2012

Nám veľmi pomohol sirup Fructolax, je od 3 rokov, ale my sme dávali od 2 rokov na pokyn od lekárky. Veeľmi dobrý.

veve39
2. jan 2012

@juranka nie som si ista, ci lanove semiacka moze dieta pod 3 roky..aj ja sa na ne chystam, este sa vsak malej bojim davat....
od lekarky - resp. viacerych detskych lekarov viem o kamilkovom caji, vraj pomaha na zmakcenie stolice (ak je dieta na UM, zaraba sa v mlieku), potom je potrebne sledovat, ci neraguje na pokozke kedze kamilky su alergen...ja skusam do ovsenej kase, ktoru mi dcerka papa na ranajky davat zmixovane uvarene susene slivky, datle a marhule - obcas pomoze, niekedy nie...
kedysi nam pomahala slivkova hipp vyziva, teraz uz nie
zaklad je vela tekutin - to je asi nas problem, ze do malej vela tekutin neviem dostat

BioGaia nam nepomaha na kakanie vobec - uzivame ju dlhodobo, ona je vsak skor ako probiotikum na travenie a zdravy stav traviaceho traku a odolnost voci niektorym infekciam, nema prehanaci ucinok...

veve39
2. jan 2012

@juranka a este spominali baby v podobnych temach vlakninu Valosun ze detom pomohla
ta je od 1.roku dietata - na rozdiel od vacsiny ostatnych vlaknin, ktore sa mozu uzivat az od 3rokov...ja sa ju chystam kupit...

maminka142
2. jan 2012

@juranka držím palčeky 😉

juranka
2. jan 2012

@veve39 prosim ta a tu ovsenu kasu ako robis? do mlieka alebo len tak do vody, a davas to vzdy na sladko? ja neviem..struhane jablko do toho?

veve39
2. jan 2012

@juranka kasu robim takto :
2 hrste jemnych ovsenych vlociek premyjem, zalejem trochou vody, stipku soli a varim do zhustnutia. Ked je husta, prilejem trosku mlieka.
Potom osladim zmesou uvarenych zmixovanych susenych sliviek a datli, prip. aj marhuli, cca 1 pol.lyzica tejto zmesi,iny cukor tam nejde, ta zmes vareneho sušeneho ovocia je poriadne sladka. - to si uvarim vzdy dopredu na viac dni a drzim v pohariku uzavrete v chladnicke.
Je to chutne - my doma ovsenu kasu jedavame bezne aj dospeli.

Tie slivky, datle a marhule (niekedy dam vsetky 3 druhy ovocia, inokedy napr. len slivky - podla toho co mam varim v troche vody do makka a potom aj s trochou vody zmixujem.
Susene slivky aj marhule kupujem pre malu bio, bezne dostat v bio obchodoch, alebo u nas aj v Tescu.

veve39
2. jan 2012

@juranka a mozes samozrejme do kase dat napr. aj struhane jablko, prip.pred odstavenim banan, aby sa este trochu teploom rozpustil - s bananom je velmi dobra, len kedze to kakanie u malej takto hapruje, tak jej s bananom radsej ani nedavam...ale taka jej chuti velmi

juranka
2. jan 2012

@veve39 vdaka 🙂 dakujem, hned zajtra jej ju spravim na ranajky. aj marhule aj slivky mam doma 😀

juranka
2. jan 2012

este, ze...davas tam normalne kravske mlieko? zistila som, ze tvoje babo ma viac ako rok (to tusim uz mozu deti do varenia) alebo tam mam dat UM?

rikamf
4. jan 2012

Dobry den, som tu na tejto teme prvy krat a prosim o radu, od narodenia ma moja troj rocna dcerka problemy so stolicou ma ju strasne tvrdu same bobky a aj tie musi tlacit pol hodinu a, lekarka nam predpisala duphalak ale velmi nepomaha a to ho berieme uz dost dlho, poslednu dobu sa odmieta aj vykakat dakujem

viki2912
5. jan 2012

harmancekovym vyvarom...cajikom...ten j najlepsi na zmekcenie stolice,u nas to pekne zabralo...

veve39
5. jan 2012

@juranka prepac, az teraz odpovedam - moja mala je sice stale na UM (bude min. do 2r.), ale do kase, aj do ineho varenia jej davam kravske mlieko a ked mam otvorenu moze byt napr. aj smotana do varenia

juranka
5. jan 2012

@veve39 uz som jej take spravila a velmi jej chutilo 🙂 budeme robit pravidelne

sofia24
10. jan 2012

aj moja dcérka máva obdobia,kedy ju zapeká..vtedy sa snažím zvýšiť príjem tekutín...dávam jej piť kamilkový čaj...do polievky a jogurtov začnem pridávať ovsenné vločky...a naša pani dr. nám poradila DUPHALAC sirup-a ten podávam 2×5ml denne,keď je o niečo lepšie už len 1× za deň...a jej určite tento sirup pomáha

mato151100
26. máj 2012

mam mladsieho brata uz 2mesiace sa krci a nechce kakat v sobotu 26.5. chcel kakat az plakal neviete mi poradit ako na to ☹

mato151100
26. máj 2012

aspon neake rady pre moju mamku 😒

frick
26. máj 2012

@mato151100 neviem koľko má brat rokov ale ja by som poradila nejaké probiotiká veľa tekutín a vlákniny tá sa nachádza napríklad v zelenine. a asi by som vynechala alebo obmedzila sladkosti. mamke by som doporučila to isté alebo GOJI (godži) je to sušená plodina niečo ako šípky obsahuje to strašne veľa vitamínov a okrem iného je veľmi užitočné na zmäkčenie stolice.viac info nájdeš na nete. odporúčala mi to známa ktorá to svojej mame tiež kupuje na ten účel Dá sa zohnať v obchodoch so zdravou výživou ale majú ho aj v bille.

jana2210
26. máj 2012

ahoj,nam velmi pomohol kamilky....Normalne kupiš v lekarni sušené kamilky a urobis z nich cajík🙂)))hned na druhy den bolo kakanie radost🙂) 😀

miskafl
21. máj 2013

Ahojte, prosila by som o radu. Moj maly ma skoro 9 mesiacov,a uz aj take 2 mesiace má tvrdú stolicu. Je to normálne? Kaká každý deň, ale málo a je to tvrdé. Papá celkom pekne, rano mliecko, na obed zeleninku s mäskom, olovrant detská výživa a jogurt, večer mliečko. Už som sa snažila napríklad aj viac dní za sebou mu nedať nič také ako mrkva, banán,... ale žiadna zmena. Najprv som tomu nevenovala pozornosť, pretože som čítala v jednom článku že bábätka môžu mať rôznu stolicu, niektoré nekakajú každý deň a vraj je to normálne. Ale teraz sa mi to zdá už akosi dlho. Inak je to kludné bábo, až na zúbky čo sa mu prerezávajú, pri kakaní riadne chúďatko tlačí, ale neplače. Máte s tým niekto skúsenosť? Ďakujem.

sense
21. máj 2013

@miskafl mozno staci zvysit prijem tekutin....popr. kamilkovy caj....

alabama0011
21. máj 2013

@miskafl viac vody a cerstveho ovocia, jablko, hruska, slivky alebo urobit kasu z ovsenych vlociek a vody a pridat jablcko, ine ovocie porajbane.. Atd.. 🙂

cenculinka
21. máj 2013

@miskafl moj syn maval taku tvrdsiu stolicu v 5. mesiacoch ☹ nalievala som ho cely den cajom, je jedno akym, staci aj voda, pokial ju vypije a stolica sa zo dna na den zlepsila, teraz si uz na to davam pozor a kaka mi pekne kazdy den 🙂 a to spuci aj cely banan na desiatu 🙂 a uplne super su aj slivky alebo stava z jablka 🙂 ja mu tu jablcnu riedim s cistou vodou, da sa kupit napr. v DM ak nemas odstavovac a chces to na pitie a nie na jedenie, dam mu 40 ml stavy a 140 ml vody a pije to ako duha 🙂

miskafl
22. máj 2013

Ahte, dakujem za odpovede🙂 Je pravda ze toho strasne malicko cez den vypije, akurat co ma v zarobenom mliecku - cca 450 ml denne a plus co mu d dam vodu cez den, ale strasne malo vypije, z flasky vobec nechce, hneva sa ze to nie je mliecko, tak mu davam z vrchnacika - ako keby z pohara, vtedy aspon cosi vypije... No tak nakoniec to bude asi teda v tomto.. Skusim mu davat este castejsie, mozno teda toto napokon zaberie🙂