Uvula bifida - skúsenosti

vierasab
9. feb 2014

máme diagnostikovanú uvula bifida, resp. rozdvojený čapík v hrdle. Má niekto skúsenosti s podobným ochorením, resp. neochorením?

atak1
18. feb 2017

Náhodou som teraz narazila na Váš dotaz a môžem sa s Vami podeliť o svoju skúsenosť. Moja dcéra /dnes 45 ročná/ sa narodila s rozdvojeným čapíkom, konštatovala to detská lekárka a bližšie mi k tomu nič nechcela povedať. Vtedy s námi lekári nediskutovali.
Až po niekoľkých rokoch lekár, ktorý k nám prišiel ako pohotovosť, keď bola dcéra chorá, pri vyšetrení hrdla poznamenal, že má rozdvojený čapík. Prosila som ho, nech mi vysvetlí čo to pre ňu znamená, lebo doteraz s tým žiadny problém nemala. A ten lekár mi povedal, aby si dala pozor, či jej nastávajúci partner nemá to isté, lebo ich dieťa by mohlo mať rázštep podnebia, či pery. Dcérin manžel to nemá /je to dosť zriedkavé/ a deti sú v poriadku.
Neviem, či Vám moja skúsenosť bude užitočná, len sa treba nápadníkovi nenápadne pozrieť do hrdla🙂).

anafu
13. jan 2020

@atak1 aj ja mám túto anomáliu , mám 40 rokov a tri zdravé deti. Tiež som bola upozornená , že si mám dať pozor,aby som nemala partnera s rozdvojenym čapikom, aby deti nemali rázštep. Spomenula som si na to a až po svadbe 😆...ale bolo to ok 🙂

kluska1979
7. júl 2020

@vierasab aj môj 2.5 ročný syn to ma. Doktorka ktorú som nato upozornila, len čosi zamrmlala, že to deti mávajú a tým to skončilo. Zatiaľ neviem o tom, že by to nejako vadilo

lussytalulu
7. sep 2022

Ahojte, viem ze to je starší príspevok ale predsa... Môjmu 21mesacnemu chlapcovi som spozorovala nejakú vec v hrdle. Popísala som to Dr. Ta má vysmiala, že to uvula!.... tak som sa uklidnila, lenže som si to vyhľadala a vôbec to nieje to. Takže to kusim vám.Vidiet to VTEDY, keď zakašle a jeho JAZÝČEK, musí být viac vyplazený, tak ako keby mu to VYŠLO z hrdla,. Vyzera to ako nijeka tenucka rúrka s vrchom trosku prerezanym na poli. Tak buď mi haraši ale čo 🙈 OSPRAVEDLŇUJEM sa gramatiku ale moja klávesnica mi sama prehafzuje slová a neviem ako to zmeniť 😁🙈