Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

zitaje
26. nov 2010

@rancuzkaf tak ovsenu kasu s hokkaido jedno dieta ani nedojedlo a druhe dojedlo aj porciu toho prveho 😅 .
Inak kasa bola fajn aj podla mna... skusim ten kolac este 😀

rancuzkaf
26. nov 2010

@zojec ja som zacinala s repkovym olejom, neskor olivovym a slnecnicovym.....tak na striedacku, nech nema stale ten isty.....vzdy som ich davala len na hotove jedlo, az kym nezacala jedavat take jedla ako my, kde uz tu cibulku na oleji poprazim😉...........a z lanu doteraz pouzivam radsej pomlete semiacko, kedze olej je velmi citlivy☹

zojec
27. nov 2010

@rancuzkaf dakujem, tak pojdem kupit nejaky kvalitny repkovy 😉 inak este sa spytam, kedy pocas dna ste davali bezlepkove kase? rano ?

anlu
27. nov 2010

@jaron super si to napisal, nevadi ze dlho 😀 a presne aj mne toto vrtalo v hlave, ze ako je mozne ze prave tie zdrave potraviny su alergeny...

alenka_h
27. nov 2010

@jaron Dakujem za Tvoju odpoved. To som ani nevedela, ze taketo dieta by eventualne UM nemuselo. Pestra strava mi je jasna, vlastne plati to pre vsetkych. Zo sojou som radsej opatrna koli skrizenej reakcii, preto som skusila ovsene.

jaron
27. nov 2010

@alenka_h niektorí radia UM (pokiaľ nemôže byť materské) do 24 mesiacov, ale niektorí iba do 12. takže ak má tvoj malý už 19, blíži sa už aj k tej vyššej hranici.

alenka_h
27. nov 2010

@jaron Mlieko Allergy Care mu davam stale, je to jeho prve jedlo este v postielke. Horsie je to, ze tuzi za bielym jogurtom, ale to mu nesmiem dat. Nevies prosim, ci sa niekde nedaju kupit nejake akoze jogurty, ale nie sojove, pred tymi mam zatial respekt koli moznej skrizenej reakcii. Inak ako som pisala o tom ozdraveni nasej kuchyne, tak pridava som ovela viac surovej zeleniny a je pre mna prekvapive, ako rychlo moje deti na to naskocili. Akurat vidim na tom 19-mesacnom, ze ked papa rajcinu, tak sa mu okolo ust vytvoria take male cervene fliaciky, co je asi naprimerana reakcia. Neviem, ci mu ju mam vyradit, ale po kuskoch mu ju davat predsa.

rancuzkaf
27. nov 2010

@zojec ja som davala kase rano ovocne a zo zaciatku aj vecer so zeleninou

zojec
27. nov 2010

@rancuzkaf dakujem 😉 rozmyslal som ako urobit pohankovu.. kedze je som pohanku jedla len raz prvy a posledny, tak neviem ako pripravit kasu.. uvarit a rozmixovat, ci pomliet a uvarit? pri tejto kasi aspon neutrpi moja linia ked budem dojedat zvysky 😀

rancuzkaf
27. nov 2010

@zojec ked si pohanku najprv pomelies alebo prefuknes cez mixer, tak sa ti potom znacne skrati cas varenia😉...ja som hodne pouzivala vlocky (ovsene, psenove, ryzove,,,)premixovane najemno, potom bola kasa co by dub😀 a veru len si malu nauc na pohanku od mala, lebo ked bude vacsia, nebude ju chciet.....moji chlapi rozpoznaju tento"nechutas" aj keby len dve zrnka v ryzi zamiesane boli😀😀😀

zojec
27. nov 2010

@rancuzkaf 😀 ani sa im necudujem.. pre mna je to tiez nechutne.. nic nechutnejsie som hadam nejedla ... nechcem tu pisat co mi ta vona pripomina a o chuti ani nehovorim.. ale viem ze je zdrava, tak ju budem varit pre malu 😀

zfidorka
27. nov 2010

ja som pohanku ochutnala az ako dospela a mam ju rada 🙂 ved je chutnaaaaa 😉

marfuskaanjelik
27. nov 2010

Dnes som varila večeru, ktorú ja volám, čo dom dal alebo vypratávame chladničku. 😉 Veď to poznáte, aj toto by už bolo treba zlikvidovať, aj toto...
Navrstvila som strúhané zemiaky, strúhanú mrkvu, kel, pór a cibuľu pohrala som sa s koreninami a celé som to dala zapiecť. Mňamka neuveriteľná
Dnes sa mi podarilo kúpiť špaldové vločky, tak som sa tomu veľmi tešila
@jaron ďakujem za obšírny "článok", nemyslím, že by to niekomu prekážalo, skôr naopak, je super podeliť sa
Ešte by som sa chcela opýtať ako je to s jogurtmi, malý mal totiž salomonelu a doktorka mi stále hučí, aby som mu začala dávať kyslomliečne produkty. Len ja neviem, nechcem mu veľmi dávať kravské mlieko. Ďakujem

zfidorka
28. nov 2010

@jaron chcela by som sa ta opytat na tie obilninove kase... cize varit normalne z psena, ryze, pohanky? lebo ja som rozmyslala aj nad tymi bio instantnymi - tie preco nie? akoze s varenim nemam problem, ved aj sebe tie obilniny varim, len som sa s tym predtym nestretla, ze instantne su zle...

rancuzkaf
28. nov 2010

@zfidorka tie instantne kase nie su zle, len presli dlhym procesom vyroby a urcite nemaju tu istu nutricnu hodnotu ako prava kasa pripravena z obilniny.....ale v nudzi pomoze aj instantna😉, ja som si take nechavala na dovolenky, cestovanie, navstevy a pod.

zfidorka
28. nov 2010

@rancuzkaf dakujem, takze ich zatial nekupujem 🙂 len pre pripad nudze...

jaron
29. nov 2010

@zfidorka
@rancuzkaf

Ahojte,

Rancuzkaf, ty mi asi čítaš myšlienky 🙂 , presne taký istý názor na inst. kaše mám aj ja.
Inak práve včera som na raňajky jednu takú mal (kuk. pohanková), práve som sa ponáhľal a prišla vhod. Ale k nej ešte mandle, arašidy a surové ovocie.

jaron
29. nov 2010

@marfuskaanjelik ja osobne neodmietam laktoovovegetariánsku stravu (rastlinná strava + mliečne výrobky prípadne občas vajcia), takže záleží iba na tebe, po 1 roku by som asi dal biely jogurt (nie som si istý, ale tak nejako sme asi aj malej začali jogurt dávať, určite nie skôr), vtedy som ešte nemal na blízku za dobrú cenu biely jogurt BIO, dnes už by to nebol problém, takže by som volil asi taký. Teraz nepoužívame vždy iba BIO mliečne výrobky, ale pri malej na začiatok keby som mal možnosť, tak by som radšej použil ten BIO.
Kravské mlieko nepoužívame dodnes. Iba jogurty, občas syry alebo tvaroh (málo). Mlieko Natálka možno sem tam vypila iba v škôlke alebo teraz v škole (chodí iba pondelok na obed, vtedy majú bez mäsa). Bežne v kuchyni používame sójové mlieko, nie na pitie, iba na varenie, na musli a pod.
Opakujem ale, že je to na tvojom rozhodnutí.

marfuskaanjelik
29. nov 2010

@jaron ďakujem, uvažovala som nad tým, že kyslomliečne by som mu asi aj dala. Určite ho nebudem nalievať kravským mliekom. Trošku je tu problém s bio jogurtmi, musíš po ne do špecializovaného obchodu a cena je neuveriteľná. Babky na trhu predávajú kajmak, čo je niečo medzi kyslou smotanou a tekutým jogurtom, ale to by asi nebolo pre drobca to pravé. Myslím určite je to bio 😉 ale nie som si istá hygienou, najmä ak vidíš, že babky majú smútok za nechtami.

Inak sestra mi poslala špeciál Mama a ja o stravovaní, nejak sa mi na obálke nepodarilo zistiť z ktorého roku je to, ale musím priznať, že mi tam z niektorých vecí stávali vlasy dupkom.

zojec
30. nov 2010

@marfuskaanjelik ten special vychadza uz par rokov kazdy rok ten isty, len s inymi fotkami 😀

marfuskaanjelik
30. nov 2010

Tak sme dnes papali bio jogurt 🙂

jaron
30. nov 2010

@marfuskaanjelik dúfam, že malému chutil 🙂

anlu
30. nov 2010

@marfuskaanjelik no napis nejake pikosky z toho casopisu 😀 ja som uz aj od lekarov pocula take rady ze som len po dychu lapala...
konecne sa mi podarilo kupit cicer, len neviem ako dlho sa vari a ci ho treba pred tym namocit... poradte mi prosiiiim 🙂

anlu
30. nov 2010

@zojec dnes som kupila pohanku na kasu a vola sa to "Krakowska kasa" hned som ju aj urobila s jablkom a celkom dobra je, mozes taku vyskusat a pomixovat ju alebo tie vlocky budu jemnejsie...

rancuzkaf
30. nov 2010

@anlu cicer treba namocit cez noc a varit az kym nie je makky cca 45 min😉

zfidorka
30. nov 2010

@anlu ja cicer varim v kuchte cca 30 minut... to sa uz rozpadava, mam ho rada v hummuse takyto rozvareny... 🙂
ja vsetky strukoviny varim podla bukovskeho - cize 3 min. povarit, nechat hodinu odstat, vymenit vodu, nechat namocene cez noc, rano vodu vymenit a uvarit + este davam do varenia bobkovy list...

anlu
30. nov 2010

@rancuzkaf @zfidorka dakujem 😉 idem hned namocit... a robievate aj polievku z ciceru? alebo co este by som mohla okrem natierky?

jaron
30. nov 2010

Ahojte,

cícer mám veľmi rád, niekedy kým sa z neho niečo urobí ho vyjedám aj len tak, osolený a pokvapkaný olejom.

Dnes manželka robila na večeru zapekaný nákyp z pohanky a ja som urobil na to polevu z mrazených jahôd, veľmi dobrú (aj nákyp bol dobrý). (Poleva: mrazené jahody aj s tou vodou z nich dať do hrnca, pridať trochu škrobu, podľa potreby trochu dosladiť a nechať prejsť varom, prípadne pridať trochu tekutiny - džús, vodu...).

Nedávno sme robili recept Bazalkové pesto, čo sme sa naučili na školení, ak chcete vyskúšať, tu je recept:
http://www.zivotazdravie.sk/recepty-kz-zlate-mo...

ale upozorňujem, že to je trochu nezvyčajné jedlo (nie niečo konzervatívne), ja mám rád také rôzne experimenty.


jaron
30. nov 2010

a ešte z toho cíceru:

http://www.zivotazdravie.sk/recepty-kz-zlate-mo...

podobne sa z neho dajú robiť aj iné fašírky, hamburgery atď.

jaron
30. nov 2010

To je to Bazalkové pesto