Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

zojec
19. jan 2011

inak vcera som v kauflande objavila tzv. eggcheese, nieco ako smakoun, ta akoze bielkova nahrada masa.. maju aj udeny , 🙂 som sa potesila.. vyraba to ceska firma doma.eu z ciech.. vyskusam zajtra.. 😉 pridu svokrovci, asi im urobim perkelt zo eggcheesu, ci zistia ze to nie je maso 😀

zojec
19. jan 2011

@petal nepremahaj sa s cesnakom ani s cibulou.. nahrad nejakymi bylinkami.. 😉 paprika hlavne take hrubostenna je tazka na zaludok, ja mam najradsej papriku v sezone od nas zo sklenika 😉 ak ti to zaludok zatazuje, na to velmi recept nie je, aspon ja nepoznam.. poznam vela ludi co nemozu ani cibulu, ani cesnak, ani papriku..

petal
19. jan 2011

ale ked ta paprika je tak dobra, no ale co uz...dam si nieco ine

jaron
19. jan 2011

@zojec my ten chlieb dávame potom nakrájaný do mrazničky

havino
19. jan 2011

Zdravím všetkých vospolok! 🙂 Dodatočne, ale predsa želám všetkým úspešný nový rok, veľa radosti a čo najmenej starostí. Nech vám všetkým deťúrence rastú ako z vody a robia iba radosť 😉
Teda ste sa rozpísali... trvalo mi asi 4 dni, kým som všetko dočítala. Už ani neviem, čo som čítala na začiatku 😅

@petal a neskúšala si nahradiť čerstvý cesnak sušeným granulovaným? Ten by mal byť jemnejší, keď máš problém s čerstvým. Aspoň vôňu dodá 🙂

Na chlebík Ti môžem dať môj odskúšaný recept do pekárničky. Ale tiež závisí od použitej múky, od jej vlhkosti atď. Najlepšie je použiť recept a potom si ho upravovať podľa toho, ako sa chlebík podarí. Ja som tiež až po viacerých pečeniach prišla na tento konkrétny.

Ingrediencie na 1000g chlieb:
300ml vody
25g masla alebo olivový olej (ten dávam odhadom)
2 ČL soli
1 ČL cukru
300g hladkej múky T650 (chlebová)
240g celozrnnej špaldovej múky
3/4 balíčka sušeného droždia (ja dávam cca 17g čerstvého droždia)
navrch nasypem ešte bohato ľanové a slnečnicové semienka

Cesto musíš sledovať pri miesení a musí byť také tuhé, nie riedke, nesmie sa lepiť na steny pekárničky. Musí sa pekne prevaľovať. Pozor aj na čerstvosť kvasníc.

havino
19. jan 2011

oscarka3 @zojec , a okrem iného by deti mali jesť to, čo vedia požuť, a niektoré ešte 7-mesačné nemajú zuby!!!!!!!!! či jej ho máš odšťaviť?

@oscarka3 nie odšťaviť, ale predžuť 😀 😝

@zojec však ocino môže jesť slaninu a Barborka paprikovaný bôčik (pripravuje sa z tofu) 😉

jaron
19. jan 2011

@havino ahoj, ďakujem za želanie, aj tebe všetko dobré, si tu dlho nebola.
Máte sa dúfam dobre. Ako sa má Jakubko? 2 roky to už zvykne dieťa riadne blabotať a mne sa veľmi páči to malé rozprávanie a tie ich výrazy, pamätám si na tie Natálkine ventilky (lentilky), sunlo (slnko), hunc (hrniec) 🙂, predpokladám, že Jakubko má tiež svoj originálny slovník

zojec
19. jan 2011

@havino fuha 🙂 paprikovy bocik? xi xi to znie dobre.. ale to som nemala rada ani ked som jedla maso.. robi sa to tak ze sa to da len do takeho pacu??

havino
19. jan 2011

@petal a strukoviny skús pasírovať... Či ani tak Ti ich nezjedia?

havino
19. jan 2011

@zojec ten bôčik mám z knihy Zdravá kuchyňa v praxi 🙂 Môžem Ti ho odfotiť...

zojec
19. jan 2011

@havino to by bolo super 😉 dakujem

havino
19. jan 2011

@jaron ďakujem pekne 🙂 No, trochu sme po novom roku cestovali a potom som bola v jednom kolotoči. Musím zas trochu zarábať peniažky 😎
My sa máme inak dobre, sme zdraví, teda hlavne Jakub, ja už toho veľa neurobím s mojimi krížami 😒 Ale Kubo je ako nezmar, toho sa nechytá absolútne nič, ani bacily vo vlaku či nachladnutie, nádcha. Na Silvestra bol večer dve hodiny vonku s tatinom a prišiel premrznutý ako cencúľ, ruky studené skoro po lakte a keď som ho vyzliekla, skoro som odpadla... Bol pocikaný. Tatino sa dušoval, že ho cikať vonku dával. Kubovi muselo predtým trochu ujsť a nepovedal to... Tŕpla som, či ochorie ale nič. Našťastie....
S rozprávaním to nie je ešte dobré, ale snaží sa čoraz viac používať nové slová. Ventilky sú dobré 😀 Jakub čo nevie povedať, to je "ľoľo". Mne sa páči, keď mi na otázku neodpovie "áno" ako oznamovaciu vetu, ale s takou istou intonáciou ako som položila otázku ja 🙂

havino
19. jan 2011

@zojec tu to máš 😉

havino
19. jan 2011

@zojec neviem, či sa to dá prečítať, ak nie, tak to dám ešte raz...

havino
19. jan 2011

@zojec s tým chýbajúcim železom.... môže sa stať, že Barborka bude okolo 6.mesiaca trochu anemická - vtedy majú deti vysokú spotrebu železa a väčšinou vtedy zistia jeho nedostatok. Ale upraví sa to. My sme tiež vtedy vyfasovali Maltofer.

zojec
19. jan 2011

@havino vidiet to super, dakujem 🙂 a dava sa to ako pomazanka?a tej vody kolko?

havino
19. jan 2011

@rancuzkaf ten Tvoj fugas sa mi zapáčil a už som ho aj skúsila... Ale musím povedať, že si nedala dobrý recept 😔 .........Nemáš taký, ktorý vydrží aspoň dve hodiny po upečení? 😀
Samozrejme, chlebík je fantastický! 😎 Prvý krát som ho robila s paradajkami a olivami.
Dnes som ho piekla druhý krát nášmu tatinovi, ktorý prišiel na návštevu a tiež sa zalizoval. Dala som do neho olivy a opraženú cibuľku. Tú som ale dala do cesta. Olejom z tej cibuľky som potom potrela cesto. Musím povedať, že táto druhá verzia sa mi viac páčila. Fakt výborné! 😵

havino
19. jan 2011

@zojec podáva sa to ako bôčik 😀 Takže "nakydac na chleba" 😀
...vody 3 šálky... šálka je myslená cca 1,8 dl

jaron
19. jan 2011

@havino to je dobre, že Jakubko je zdravý a odolný ako dub, (či buk, už ani neviem 🙂)

havino
19. jan 2011

@jaron je to celkom jedno 🙂... vlastne, vzhľadom na to, že má aj hlavu poriadne tvrdú (myslím tým tvrdohlavosť), tak asi buk 😀

adriana7
19. jan 2011

@zitaje , aj ja kupujem slatinský, ale tiež je nejaký "úzkoprofilový", inak aj chlieb s vlákninou je dobrý (pekáreň rusnák)

@petal , aj ja ľúbim papriku, ale tiež mi je ťažko, tak si robím lečo, ale také, len na olej cibuľu a potom papriku, naozaj len krátko, aby ešte chrumkala, odstavím a dám popučené biele tofu a poprášim čerenou ml. paprikou (tuším to jem každý tretí deň)

@jaron , a nezdá sa ti málo kvasníc na to množstvo múky? moja mama (kuchárka a pekárka) tvrdí, že najlepšie nakysne, ak je pomer 1 kocka droždia na 500 gr. múky
a inak ešte som ti nenapísala, nestíham, cez víkend 40 tka, včera beseda v mc, mám to na takom šmíráku, ale "už to sepisuju písemne" 😀

jaron
19. jan 2011

@adriana7 v tom droždí sa nevyznám, ale určite to manželka robí iba s tým 1 a funguje to

s tým zoznamom máš čas 🙂

40 tka, to mal manžel?

si viedla besedu, či len ako účastníčka?

zojec
19. jan 2011

@havino a nie je tej vody nejak vela? 😕 no vyskusam.. myslim, ze francuzkyn "funes" tu uz piekol kazdy aspon 2x ja ho peciem zajtra zas... 😀 s tou cibulkou je fakt fantasticky

jaron
19. jan 2011

@zojec aj ja by som ho už rád piekol, len máme stále málo času, ale dúfam, že sa k nemu dostaneme
robíte mi chuťky a ešte aj toho naozajstného Funesa mám rád 🙂

havino
19. jan 2011

@adriana7 a nie je potom chlebík taký kvasnicový? Teda, či tie kvasnice z neho necítiť... 😕
@zojec ja som ten bôčik ešte nerobila, ale podľa receptu si nemyslím, že bude vody veľa... slúži ako nálev, aby sa v ňom "varilo" to biele tofu. Potom to zahusťuješ. Takže myslím, že to bude OK. Ja mám z tej knihy vyskúšaných viacej receptov a množstvá celkom sedia. Ozaj, teraz ma napadlo, že @anlu ho robila, aspoň myslím... snáď sa vyjadrí 😅
A k čomu budeš robiť ten fugas? MInule si ho podávala so šošovicovou nátierkou a zajtra? Nenapíšeš recept ako robíš tú svoju nátierku? 😉
@jaron však daj adresu, pošlem Ti 😵 ...alebo prídeme s Kubom na návštevu a upečieme 😀

havino
19. jan 2011

@adriana7 ja si myslím, že ten fugas Ti nenakysol kvôli tomu, že si dala veľa ovsenej múky. Aspoň ja mám s ňou takú skúsenosť, že je lepivá a ťažká. Ako ovsené vločky, keď ich namočíš do vody - voda ostane taká klzká. Ovsenej by som dala menší pomer. A ktorú Biomilu používaš? Ja som oba razy dala bielu polohrubú + BIOMILU pšeničnú celozrnnú hladkú a krásne sa mi to zdvihlo.

adriana7
19. jan 2011

@jaron ,
40ku mal mm najlepší kamarát, mm je ešte o dva roky mladší ako ja, ucho 😀
a na besede som bola v piešťanoch - o rizikách očkovania
a tie kvasnice, ja mám rada taký nadýchaný chlieb, ale napr. moja sestra sa ide utĺcť za tou celozrnnou kockou z lidla, tak to je asi dosť individuálne...
@havino , no ja som aj dosť ponáhľala, celá ja 😉 , ale aj jesť sme ponáhľali 😀
a mne tá celozrnná biomila nechce kysnúť, sme sa neskamarátili, ale dávam jej menší pomer, lebo chuťovo je dobrá, aj s ňou zahusťujem

zojec
20. jan 2011

@havino dnes bude k funesu fazulova polievka 😉 a ak by ostalo aj na zajtra tak urobim humus, uz sme davno nemali

sosovicova natierka:
250g sosovice (cervena najlepsie, kratko sa vari)
50g udeneho tofu
1 cibula
korenova zleenina (mrkva, zeler, petrzlen)
1pl cit. stavy
petr. vnat
ovs. vlocky
solcanka

sosovicu uvarime, dobry je pomer voda sosovica 2:1, urobi sa taka kasa, nemusime zlievat vodu.. , cibulu oprazit do sklovita, postruhat tofu, aj zeleninu , kto chce moze trosku podusit s tou cibulkou.. ale nie je potrebne. .. 🙂 potom to vsetko zmiesat, rozmixovat ponornym mixerom, ochutit vnatou, solcankou a stavou z citrona, ak je velmi riedke pridat vlocky na zahustenie.. a mnamka na svete 😉

jaron
20. jan 2011

@havino len príď, ale to by sa viac hodilo, že by sme my niečo pripravili, nie ty 🙂, Natálka by sa veru Jakubkovi veľmi potešila, aj my,
keď bude hotový byt, môžeš prísť "skolaudovať" 🙂, ale vážne, ak by si naozaj šla okolo, budete vítaní

anlu
20. jan 2011

@zojec ani ja som ese nepiekla, nemam cas pohladat recept, stale len rychlo pozriem co nove a uz ma Oliv taha od pc 😝 ale uz si ho musim vyhladat a vyskusat ked ho tolko ospevujete 😀
@havino nakoniec som to tofu nerobila, ale kupila som si hotove paprikove... leniva som ale velmi mi to chuti, mnam... no aj ja varim z tej knihy a zatial nam chutilo vsetko a vsetko sa aj podarilo