Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

anlu
15. feb 2012

aby ste vedeli ake banany kupovat... no predsa tie co su vo vypredaji 😀

jaron
15. feb 2012

@emogeon
@luciauk
@leishmania
My sme tiež lekárke nepovedali, že sme vegetariáni a nevie to dodnes, dcéra má už 9 rokov. Ale keby sme boli vystavení nejakým priamim otázkam, neklamali by sme. Sami sme to však nehovorili, chceme sa tak vyhnúť zbytočným predsudkom a prípadnému subjektívnemu hodnoteniu zdrav. stavu (príčin prípadných problémov).
Čo sa týka zdravia, na poslednej prehliadke bolo u dcéry všetko v poriadku.

emogeon
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jaron
15. feb 2012

("priamim" v mojom príspevku malo byť tvrdé y, to je hrozné, ako človek pri tom PC otupieva, keď na MK nie je automatický opravovač gramatiky) 😀

luciauk
15. feb 2012

@emogeon ale to vedia len vegetariáni, ostatní ich slovo považujú za sväté 😀

emogeon
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
rancuzkaf
15. feb 2012

@jaron v Martine 😀, ale aj vo fr mam naplanovane, pride nam prednasat jedna pani, co si hovori ergoterapeutka (zatial vobec netusim co to je), ale tiez to bude o vyzive a nezaskodi si trochu rozsirit vedomosti 🙂

ale, teraz k veci: prisla som z tej prednasky v podstate navecerana, bola tema celiakia a dali nam toto kostovat (vzdy v mini porciach, aby sa to do nas vsetko zmestilo)

1. ryzova-psenova kasa na slano so sparenou zeleninou
2. polievka z cervenej sosovice
3. segedinsky gulas s tempehom a kukuricnym knedlikom
4. psenove gule plnene hroznom s makom
5. kukuricny kolac s ovocim

vsetko bolo cisto rastlinne a velmi dobre!
pan doktor sa tejto prednasky nezucastnil, on bol pritomny len na uvodnej prvej casti v januari......dve zienky, co sa spolu pri prednaske striedali, to zvladli na jednotku.....prijemne stravene dve hodinky to boli

rancuzkaf
15. feb 2012

@jaron recept nebude?....alebo ho mate na stranke?

jaron
15. feb 2012

@rancuzkaf recept je silné slovo, jednoducho všetko so všetkým zamiešaš a hotovo 😀, ale predsa:

• 1 avokádo
• 1 malá uvarená cvikla
• ½ konzervy sterilizovanej kukurice
• 2 lyžice na sucho opečenej slnečnice
• hrsť rukoly
• olivový olej
• citrónová šťava
• soľ

Avokádo a cviklu nakrájame na malé kocky. Zamiešame s ostatnými surovinami.
Podávame s celozrnným pečivom.

Obmeny: Namiesto rukoly môžeme použiť naklíčenú lucernu (Alfalfa) alebo žeruchu.

jaron
15. feb 2012

@rancuzkaf škoda, že nebol Bukovský, ale už som asi niekde čítal o tejto akcii a trochu sa mi nezdalo, že by chodil každý týždeň 4 krát za sebou, väčšinou máva iba úvodné stretnutie
zvyknu tam robiť aj moje známe lektorky z OZ Život a zdravie, ale toto nie som si istý, či robili oni alebo niekto iný

charlize
17. feb 2012

Ahojte, prisla som sa poradit, lebo som tu zatial vzdy nasla odpovede na vsetky otazky - dakujem 😵

Syn ma 6m, mozem mu rozmixovat nakliceny hrach a sosovicu do hotoveho prikrmu? Ze nebudem tepelne upravovat? Viem, ze fazulu by som nemala surovu davat, ale na ostatne sa chcem radsej spytat 🙂 Dakujem 🙂

jaron
17. feb 2012

@charlize ahoj, okolo jedenia surových naklíčených surovín je viacero názorov, ja by som osobne surové klíčené strukoviny nejedol, výnimkou je mungo fazuľa (niektorí nazývajú aj mungo sója). A niektorí pripúšťajú vraj aj šošovicu, ale isté to nie je. U tak malého dieťaťa by som o to skôr tieto klíčky krátko tepelne upravil (napr. v pare 5 minút).

charlize
17. feb 2012

@jaron dakujem pekne, budem ich teda davat k ostatnej zelenine na paru 🙂

adrianai
17. feb 2012

Ahojte,
rada sem občas nakuknem a občas sa aj niečo popýtam 😀
Dnes ma zaujíma taká vec - kúpila som si Tebi droždie, ešte síce neviem presne čo s ním vykúzlim, ale chcem sa spýtať, či ho môže aj 15 mes. dcérka? Môj prvý plán je osmahnúť cibuľku+tofu+tebi...možno skúsim aj nejakú pomazánku...Inak minule som si osmažila paprikové tofu a moja malá milovaná láska si to pekne privlastnila a skoro všetko mi vyjedla 😀 A ešte - mohla by aj hrašku (-tu sa obávam tých korenín) ...a sójovú omáčku (Tamari)? Myslím, keď marinujem fotu, zatiaľ jej pre istotu dávam zvlášť biele...
A viete mi poradiť nejaký dobrý recept s fazuľou? Ja ju totiž viem použiť iba do omáčky(polievky) a prívarku, to je tak všetko, ale rada by som skúsila niečo nové, keďže som tu dostala radu, že treba viac strukovín 😅 Niekde som tu zachytila napr. fazuľu s rajč.omáčkou?
Vopred ďakujem 😉

jaron
17. feb 2012

@adrianai 15 mesačné dieťatko už kludne bez obáv môže droždie tebi, tiež kvalitnejšie sój. omáčky (Tamari...). Samozrejme v malom množstve (nie prekorenené, presolené, ale to vieš).
Neviem, čo obsahuje hraška..., išiel som sa pozrieť - nejaké obilniny, sójovú omáčku, koreniny... to by mohlo byť zhruba v poriadku i keď neviem, aké sú tam koreniny.

My máme radi strukoviny (fazuľu) v kukuričných plackách. Kukuričnú krupicu zomelieme na jemno (ako múku). Dáme vodu, olej, soľ, rascu. Na panvici upečieme do chrumkava a plníme. Plnka: uvarená fazuľa, konzerva rajčín, soľ, olivový olej, cesnak a pod. podľa toho, čo už dieťa môže, všetko prevariť spolu. Fazuľa sa môže aj vymixovať. Je to mňam.

luciauk
17. feb 2012

@jaron mňam, aj mi to milujeme, len my sme lenivejší a kupujeme v obchode 😅 aj sa niekedy cítim previnilo, že nič doma skoro nevyrábam. ale teraz mám skoro hotové mungo klíčky a odšťavujem poctivo 🙂

jaron
17. feb 2012

@luciauk aj ja by som si kúpil, ale také čosi je u nás (aspoň pre mňa) dosť drahé, na druhej strane tie domáce, keď sú čerstve a chrumkavé jednoducho nemajú chybu

luciauk
17. feb 2012

dajte mi rýchlo nejaký recept na šalát s avokádom, lebo z neho zasa urobím guakamole 😀 na nete neviem nič mňam nájsť

jaron
17. feb 2012

@luciauk my sme robili nedávno ten, čo som písal, ale aj tak je pre mňa avokádo naj: hrianky, cesnak, avokádo, citrón... 🙂

luciauk
17. feb 2012

hej, ja som myslela skôr iný, nemám teraz ani rukolu, ani nič podobné a deti moc cviklu nechcú teraz. neva, zapojím fantáziu a nahádžem do misy všetko čo nájdem, už som začala xi xi

jaron
17. feb 2012

@luciauk inak avokádo mi chutí všade, čím viac tým lepšie, takže keď urobíš ako hovoríš, bude to dobré. Tiež mi chutí keď sa pridá do cestovín s niečim

luciauk
17. feb 2012

no, tak tu je môj výmysel a chutí každému 🙂

2 avokáda, konzerva kukurice, 1 velká cibula, 1 strúčik cesnaku, dve hrste cherry paradajok, asi 300g mungo klíčkov, štipka soli, trocha olivového oleja, asi 300g gréckeho jogurtu. všetko nasekané, pretlačené, premiešané 🙂 mňam 😉

adrianai
17. feb 2012

@jaron ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď 🙂 normálne si mi urobil chuť, tušim to aj zajtra urobím...a tú kukuričnú krupicu môžem nahradiť aj polentou? Mám takú jemnú z DM...

jaron
17. feb 2012

@adrianai robil som to raz aj s polentou z tesca, trochu to ťažšie držalo, ale nakoniec z toho placky boli, tak snáď sa ti to podarí, musí sa to prevracať až keď dobre drží, inak sa roztrhne. Pečiem ich 2 -3 minúty z jednej a potom 2 minúty z druhej strany na indukčnej asi na 6 stupni (od 0 do 9).

adrianai
17. feb 2012

@jaron ok a ešte jedna otázočka - to cesto má byť také redšie ako na palacinky alebo tuhé a vaľkať placky?

jaron
17. feb 2012

ja robím z takmer lievaného, cesto postupne hustne, tak ešte občas pridám vodu a najlepšie ho rozmiešam ponorným mixérom

adrianai
18. feb 2012

@jaron Veľké Ď 😉 🙂 Dúfam, že sa mi to podarí a bude to schopný zjesť aj môj mm 😀 o nás dve strach nemám 😀

skolara
18. feb 2012

@jaron ten avokadovy salat je uzasny mnaaaam.:D nemala som slnecnicu tak som dala tekvicove a je to mnamka jeej tesim sa ze mam novy vege recept.
Dakujem.

skolara
18. feb 2012

z toho receptu sa tesim lebo ja velmi nemusim salaty teraz v zime. Hlavne tie klasicke studene zeleninove tento je super lebo tam mozem dat napr. trochu teplu cviklu. Super

indy
18. feb 2012

ja som robila podobne ako jaron kombinaciu cvikle a avokada, ale pridala som aj uvarene pseno. Dala som cviklu avokado, umeocot, suseny cesnek tekvicovy olej a uvarene pseno a tiez rukolu alebo ladovy salat.
@jaron tie kukuricne placky by ma zaujimali aky davas pomer muka voda? Ja som ich skusala optimisticky teraz po dlhej dobe, ale zase sa mi len potrhali a ostala z toho kasa 😒 Muku som dala hladku bio kukuricnu albert z hypernovy. dakujem 😉