Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

oscarka3
24. jan 2013

@jaron a z toho prvého nemáš nejaké info?

jaron
24. jan 2013

@oscarka3 známa mi vravela, že zatiaľ to nebolo nič konkrétne, lebo ľudia sa skôr tak ladili, návrhy zosúlaďovali a pod., uvidíme, čo bude na druhom stretnutí

jaron
24. jan 2013

@oscarka3 pravdepodobne pôjdem aj na európsku konferenciu o zdraví v Prahe, to už však bude ako sa hovorí "iné kafe", i keď systém stravovania na slovenských MŠ a ZŠ to asi veľmi nezmení 🙂:
http://www.zivotazdravie.sk/aktuality/eurpska-k...

jaron
24. jan 2013

pozerám, že tu je o tej konferencii viac, aj trochu priblížené témy, znie to zaujímavo:
http://www.casd.cz/index.php?ID=5926

aj keď je to viac o viere, emóciach, epigenetike.... ale spomína sa aj celkový životný štýl (predpokladám, že aj vrátane stravy) atď., možno budú aj záznamy niekde na www

oscarka3
25. jan 2013

@jaron tak sa posnažte, tí čo tam budete, nech to zmeníte 😉 . budeme držať palce 🙂

jaron
25. jan 2013

@oscarka3 je to asi boj s veternými mlynmi, ale keď nebude žiadna snaha, nebude vôbec nič, takže lepšie aspoň malé zmeny ako žiadne

blovitc120
26. jan 2013

@jaron ja som z MT, tak mozno skocim. Strava v skolkach je velka karastrofa ☹

jaron
26. jan 2013

@blovitc120 bolo by super, keby sme sa aj stretli, napíšem ti predtým, že či idem a aj ak sa dozviem nejaké podrobnosti (musím pozrieť ten starý oznam, že kde to vlastne je)

barborka08
27. jan 2013

Ahojte, nasla som na nete tento clanok: http://articles.mercola.com/sites/articles/arch... 😕

tinkax
27. jan 2013

ahojte,teraz som tu nova 🙂 zatial som len na prvych stranach, chcela som nahradit mlieko za sojove, tak som si zacala robit pohankove kase zo sojoveho mlieka ale ma to moc nafukuje 🙄 ked si uvarim kasu z obycajneho alebo s vodou tak nie,a aj kojim, cim by som mohla nahradit sojove,asi ho nebudem moct konzumovat,kupovala som v DM hotove v krabici

jaron
27. jan 2013

@barborka08 Ahoj

ten článok, to je zase riadna zlátanina (a ešte k tomu po anglicky, to veru veľmi neviem)

miešanie hydrogenizovaných tukov a olejov - to som nepochopil, čo to píše, či myslí olej alebo margaríny či čo - kvalitné margaríny u nás obsahujú minimálne množstvo transtukov (človek si prečíta článok, bude sa vyhýbať sójovému oleju, ale za to sa kludne bude pchať rôznymi sladkými pekárenskymi výrobkami, tatrankami a pod.)

"nasýtené tuky sú stále mylne považované za nezdravé mnohými "expertami"..." - to ten pán doktor by zase chcel obrátiť celú vedu naruby

nebezpečnestvo sójových výrobkov pre američanov - prečo práve tí, čo žijú v USA najdlhšie (Kalifornia - Loma Linda) jedia relatívne dosť tofu a sójového mlieka

GMO sója - u nás výrobky z GMO sóje takmer nemožné zohnať

kukuričný sirup a sójový plej sú hlavným faktorom pre väčšinu degeneratívnych ochorení Američanov - to úžasné zjednodušenie a "jasné" odhalenie všetkého zla

samozrejme sú tam aj čiastočné pravdy, ktoré sú však často zveličené alebo sú z nich vyvodené nesprávne uzávery
veľmi zlý zdroj "pravdy" v medicíne

zuzanaam
30. jan 2013

@tinkax ahoj, tak skús nejaké iné rastlinné mlieko, v dm dostať aj ryžové, ovsené ak sa nemýlim (aj v tescu), doma sa dá ľahko pripraviť (teda ak máš mixér) mandľové, konopné, jednoducho za hrsť mandlí rozmixuješ vo vode a precedíš cez sitko

tinkax
30. jan 2013

@zuzanaam ahoj,dik za rady, a napr to ryzove je ake chutovo ?nasladle ? alebo to mandlove,treba lupane mandle a pomer vody ?

zojec
30. jan 2013

@tinkax pomer je cca 1:4 aspon pri mandlovom, ine velmi nerobim 😉

zojec
30. jan 2013

@tinkax a mandle nemusia byt lupane.. ale z lupanych je lepsie a aj lepsie spotrebujes to, co ti ostane 🙂 do kase , kolacov a tak 🙂 a olupu sa lahko, bud ich vecer namoc do vody a rano osupes, alebo ich zalej horoucou vodou na par minut a potom osup 😉

tinkax
31. jan 2013

@zojec ok dik za tip 😉 toto zatial chcem sebe robit ale ked zacnem malu dokrmovat od kedy mozu deti toto mlieko ked jej kasu z toho spravim,je kojena a nechcem davat ziadny sunar

didulka85
31. jan 2013

@tinkax od pol roka. Ale ja som zacala davat az okolo 2 rokov.
Kase som robievala s vodou a kvapkou nejakeho kvalitneho oleja.

zojec
31. jan 2013

@tinkax len dojci co najdlhsie. .. pokial dojcis, nepotrebujes vymyslat ziadne ine mlieka 😉 ja som b. skusala davat mandlove mlieko ked mala asi 1,5roka (bola som tehotna a mlieka bolo pomenej) ale odmietala ho, ako kazde ine okrem mojho . teraz ma 2,5 nepije ziadne mlieko a nic jej nechyba 😉

tinkax
31. jan 2013

@didulka85
@zojec
jasne ja budem kojit aj do dvoch,syna som kojila 2 a pol a odmietal akekolvek mlieko,ale jedaval potom jogurty
tak tie kase zatial skusim s vodou a popripade si odsajem a tam domiesam kvoli chuti, no este mam cas,mala ma 5 mes takze sa kojime teraz som sa docitala ze je to dokonca ekologicke kojenie 🙂 som myslela ze kazdy kto koji nevymysla s cajom,flasou a pod obmedzovanim,
ake kase su vhodne pre deti od pol roka, pohankova napr je taka znacka ceska nomina,je vhodna aj pre babetka ? lebo tie komercne obsahuju cukor a maltodextrin co ani neviem co je 😖

didulka85
31. jan 2013

@tinkax davala som Nominal a doteraz davam. Vzdy som mala doma cely sortiment a striedala. Teraz uz mavam len jeden druh otvoreny. Dodnes jej robim kase s vodou, len jej uz do nich davam aj skoricu, lebo si ju pyta.
Ona dokonca nechcela kasu ked som jej tam nastruhala nejake ovocie. Doteraz ma rada chut cistej obilniny.
Moja dcera do odstavenia v 2 rokoch a 4 mesiacoch nevypila denne viac ako pol deci tekutin.

mima777
31. jan 2013

Ahojte, uz dlhsiu dobu, necele ri roky nejem maso, syncek 3rocny tiez nie, jemu obcas davam ryby, ja malokedy. Teraz cakame druhe babo a ja mam stale chut na vsetko mozne masove:(. Spominam si, ze aj pri prvom tehotenstve to tak bolo. Stalo sa vam to niekomu? Ako ste to riesili??
Dakujem moc

gia111
31. jan 2013

Ahojte, mám otázočku moja dcéra bude mať 2 roky v marci a chcela by som ukončiť dojčenie, stravujeme sa vegetariánsky, jogurty biele, syr, sem-tam ryba. Ako odporúčate ukončiť dojčenie, myslím nahrádzali ste to nejakými vege mliečkami, mandľovými, makovými...skôr mám ja dilemu ako to prebehne ako zmena rituálu ale aj nutrične aby to bolo v poriadku. Ďakujem 😉

jaron
31. jan 2013

@gia111 ahoj, po tej citovej stránke ti asi lepšie poradia ženy 🙂, aj keď u našej dcéry (tiež skončila po dvoch rokoch) to išlo celkom v pohode.

Po výživovej stránke jednoducho už prejde takmer na stravu ako dospelý. Čiže vyvážená dobre zostavená strava. Ak sa rozhodneš vylúčiť akúkoľvek živočíšnu stravu, tak ako mlieko môžeš používať štandartné výrobky - sójové mlieko, ryžové, ovsené... (dobre je vyberať si tie s pridaným vápnikom, B12 a pod.). Ak sa rozhodneš pre laktoovoveg. tak môžeš používať k tomu aj nízkotučné mlieko, jogurty, občas syr a pod. samozrejme si môžeš robiť aj mlieka doma (mandľové...) alebo jednoducho skôr použiť tie mandle (vhdone upravené napr. nastrúhané v kaši).

jaron
31. jan 2013

@mima777 záleží najskôr na tvojom presvedčení a rozhodnutí, aby si niečo nerobila na silu a pod. Ak máš chuť na mäso, ale aj tak si rozhodnutá ho nejesť (je to normálne, veď sme boli zvyknutí na také chute), tak máš možnosť použiť celý rad rôznych rastlinných výrobkov - náhrad mäsa:

- sójové mäso - možno niekedy zaznávané, ale podľa mňa čaro spočíva v príprave, ak sa dobre pripraví, je chutné (ja mám napr. rád sójový guláš, minule mi zase prišla na chuť taká obyčajná klasika - sójové plátky iba na prírodno na šťave s ryžou - olej, zel. bujón, voda, plátky opečené na oleji so škorobom...)

- sójové náhrady mäsa - párky, salámy, rezne, nátierky (treba si vyberať tie viac "mäsové" ako napr. francúzska alebo goralská)

- iné rastlinné náhrady mäsa - napr. Goody Foody http://www.goodyfoody.sk/sk

Je pravda, že tie výrobky obsahujú aj nejaké ochucovadlá, "éčka"..., nie sú také prírodné ako napr. tofu alebo fazuľa, ale je to určite dobrý kompromis, keď človekovi chutí niečo "mäsové".

A ak by už naozaj bolo veľmi zle, tak si daj nejakú kvalitnú rybu (losos, pstruh...) alebo kura 🙂 (raz za týždeň).

jonki
1. feb 2013

v niektorej knihe od Bukovkseho som sa docitala ze kysla kapusta je vhodna pre deti az od troch rokov, neviete mi povedat preco? Nebolo to tam nijako vysvetlene.
Moja dcera doma nakladanu kapustu miluje. Koli nej sme si kupili sud a na jesen nalozili vlastnu aby sme nevyjedli vsetku kapustu mojej starej mame 🙂

jaron
1. feb 2013

@jonki neviem, aký má dôvod, škoda, že ho nepíše, ale negatívum kyslej kapusty je veľa soli (aj pre dospelých), neviem, či však má na mysli okrem toho ešte aj niečo iné

kvôli soli je dobré, keď niektorí vedia kvasiť aj s polovicou jej mnosžtva oproti bežnému množstvu, tiež sa zvykne trochu preplachovať

pre doplnenie informácií článok z AKV http://www.akv.sk/index.php?option=com_content&...

luciauk
2. feb 2013

@mima777 ahoj, ja som počas prvého tehotenstva bola vegánka a dostala som takú chuť na jogurtové mlieko, že mi normálne až zle bolo a musela som ho kúpiť a vypiť pol litra, kým som sa ukľudnila. takže viem, aké asi stavy prežívaš. ale mäsa by som sa nedotkla tak či tak. mala som chuť na kurča, párky alebo šunku, ale nikdy som si nič nedala. skús to nahradiť chuťou podobnými rastlinnými výrobkami. pridaj si do jedla cesnak, ten pripomína údené veci, dochuť si to podľa chuťových potrieb. držím palce 🙂

@gia111 okrem toho, že ti neodporúčam ukončiť dojčenie, veď dcérka je ešte maličká, tak ako náhradu odporúčam sójové mlieko. my kravské ani nejeme. teraz napríklad mám v chladničke mlieko z lieskových orieškov. mňamka, ale drahá 😀

tinkax
2. feb 2013

@gia111 ma napadlo ze syna som kojila 2 a pol roka a ziadne ine mlieko ani nechcel pit ani pocas kojenia a ani po ukonceni, takze som to nahradila iba jogurtami ,tie vlastne jedaval este pocas kojenia, stacilo mu to, o tom kdeinde je vapnik sa tu vlastne aj diskutuje

jaron
2. feb 2013

@tinkax jogurt je plnohodnotná náhrada mlieka, vôbec netreba riešiť mlieko, ak človek je jogurty.
Obsah vápnika v mlieku a jogurte je priblížne rovnaký (asi 120 mg na 100 g, prípadne v niektorých jogurtoch môže byť trochu viac do 150 mg)
pre porovnanie - v slovenskom tofu približne 200 mg na 100 g, využiteľnosť z tofu a mlieka je rovnaká, dá sa označiť slovom - dobrá
napr. v brokolici je približne do 50 mg, využiteľnost by sa dala označiť slovom - výborná
sezam do 1000 mg vápnika, využiteľnosť trochu horšia, ale stále je to dobrý zdroj vápnika

z hladiska vápnika je dobre striedať viaceré zdroje, či už s nižším obsahom vápnika, ale s jeho výborným využitím alebo s nižším využitím, ale s vysokým obsahom, pri zdravej strave by nemal byť problém zabezpečiť ho

luy
2. feb 2013

@jaron ahoj,nie som vegetariánka a ani vás velmi nechápem,ale rešpektujem vás a vaše presvedčenie.Chcem však poradiť a vzhľadom k tomu,že som všežravec potrebujem názor a skusenost niekoho kto mäso neje.syn má HIT a veĺa potravín nesmie,hlavne tie čo obsahujú histamín.Jeho dieta je obmedzená,nesmie mäso,soju,tofu,strukovinu žiadnu,ja neviem ako mu mám všetko čo potrebuje nahrádzat,nevieš mi poradit?ďakujem,hit ma diagnostikovanú len od decembra,ale som zufala už neviem čo mu dat jesť.nesmie ani kzslé nič,ani zelené potraviny,ocot nahrádzam celaskonom.Tato dg je taká o ničom,dietnz plán neexistuje,mame si nájst čo yvládne jeho teklo a čo nie,dostala som len yoynam potravín ,ktoré nesmie.vopred dakujem za akukolvek radu