Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

havino
17. dec 2009

hmmm.... ja tu začínam a ukončujem stránky príspevkami 😀 😀

cora73
18. dec 2009

😀 😀 😀 tak cakaj,kym to neukonci niekto iny... 😀 😀 😀
A nastastie,mam papierove plienky,ale staci mi,ak sa obcas prekaka az na body,a nakupila som si same biele... 😀
V poslednom case ma nejaku jedovatu stolicu,strasne "smrdi",az tak stiplavo,a aj ho vypari,vacsinou po tej cervenej sosovici... 😕

lucia123
autor
18. dec 2009

cora73, tak v Modre to moze byt normalne 🙂 radsej by som sa orientovala na blavu, aj to musis mat stastie (viem o com hovorim, vystriedala som piatich, asi preto, ze si nenecham hocico a som narocna za co zaplatim), v Modre "skapal pes" co sa tyka sluzieb.

Nam hovienka nikdy nesmrdeli, ani koliky som neriesila, vracanie ani nic podobne. Radsej naklicovat ako dat jest varenu fazulu detom, z toho zapeka.

cora73
18. dec 2009

to si budem musiet este nastudovat,to klicovanie... 😀

a fazulu som mu este nedavala...

ale neviete mi poradit?

od vcera maly trocha pokasliava,vecer aj tak sipavo dychal,dnes sa mu pustili tie tahave sople,horucku "este"

nema,ale od rana je strasne mrchavy a uplakany,a to ho este aj po polhodine spanku zobudili vianocne koledy z

obecneho rozhlasu 😠 😠 ale prave som dopisala staznost a idem im to hodit do schranky... 😠 😠

davam mu aj Cebion 3 kvapky,ale nie je nieco,co by mu to nejak zastavilo?

Ide vikend,takze v najhorsom nas cakaju Kramare... ☹

indy
21. dec 2009

ahojky zdravim v tento predvianocny cas 😵
a chcem sa opytat ake stedrovecerne menu sa objavi na vasom vianocnom stole? My sme este neni uplne rozhodnuti, tak rada by som sa inspirovala 😉 Iste je, ze bude kapustnica s hribami a pre maleho asi sosovicova polievka, potom zemiakovy salat s tofunezou a k tomu asi marinovane biele tofu obalovane v hraske - to ma zatial napadlo, ale moze sa to este zmenit Takze uvitam aj vase napady 🙂

jaron
21. dec 2009

Ahoj Indy,

to máš skoro odkopírovanú večeru od nás 🙂. Tiež bude asi kapustová polievka so sušenými hríbami, nejaké pečené tofu (obaľované alebo len marinované?) a zemiakový šalát so sójovou majonézou.

Ešte ak stihnem, napíšem recept na domácu sójovú majonézu, ktorá je skoro ako tá kupovaná sójová, len mi ju musí manželka nadiktovať.
A robíme tiež výborné opekance (celozrnné chlebové cesto) s medom a makom.

Ale my si to zvykneme rozložiť: napr.:
😀 štedrovečerné raňajky alebo štedroraňajky? 🙂 opekance
štedroobed: tá kapustová polievka
a večer tofu s tým šalátom. 😀

Všetko naraz by sme si to nevychutnali a takto máme celý deň štedrý 😀 .

indy
21. dec 2009

Ahoj Jaron
som rada, ze si sa objavil 🙂 Aj ja som zabudla na opekance, u nas sa volaju pupaky a tiez si ich davame s makom a medom Pecie mi ich moja babicka s celozr. spaldovej muky, tu som ju zase naucila pouzivat ja

A to rozvrhnutie jedal je super, lebo drobec by nemohol byt cely den o hlade, prasiatko neprasiatko 😀

Este nemam jasno odkedy sa moze ta kysla kapusta davat detom, nikde som to nenasla Aj ked pochybujem, ze by malemu chutila 😅

cora73
21. dec 2009

zelam Vam vsetkym krasne Vianoce,my zajtra skoro rano odchadzame na sviatky prec,tak zelam troska skor.... 😀 😀 😀

jaron
21. dec 2009

Cora, šťastnú cestu, príjemný pobyt u príbuzných a krásne Vianoce želám.

jaron
21. dec 2009

Tie opekance volajú tak u manželky, u nás to boli pupáčky a pupáky u vás, Indy 🙂 a určite by sa tých názvov našlo aj viac. Doma boli nakrájané a tak pečené, manželka ale robí v kuse také hrubšie tyčinky a až pri podávaní sa nakrájajú, my ich sparíme vodou a potom už klasicky med, mak.

lucia123
autor
22. dec 2009

Vsetkym vegetarianom/aj "polovegetarianom" Vam zelam Stastne a Vesele Vianoce, i uspesny Novy rok! 🙂

jaron
22. dec 2009

Lucka, ďakujem,
aj ja želám tebe i všetkým veg. i neveg. tu v diskusii pekné Vianoce 🙂

indy
22. dec 2009

Pripajam sa k zelaniu pokojnych vianoc a v novom roku hlavne vela zdravia vsetkym 🙂
Jaron este by ma zaujimal vas recept na tofunezu, kedze som v bioobchode nekupila Uz som ju niekedy robila, ale rada by som vas osvedceny recept 😉 dakujem

jaron
23. dec 2009

Indy,

nejako sa k tomu nemôžeme dostať, potrebujem, aby mi manželka nadiktovala recept a stále nám to nejako uniká, ale dnes sa k tomu už dúfam určite dostaneme.

zfidorka
23. dec 2009

ahojte,

aj ja vam prajem krasne a pokojne Vianoce 🙂

chcem sa vas opytat, ci ste pocas tehotenstva nejako zmenili stravu, resp. ste si dali zalezat na zvysom prijme nejakych potravin/vyzivnych latok...

indy
23. dec 2009

Jaron v pohode to nevadi 😉
Mam viac receptov, ale tento sa mi zda najlepsi

Tofunéza

50 ml sójového mléka
50 g sójového nebo olivového oleje
200 g tofu natural
umeocet
mořská sůl

Do mixéru nalijeme sojové mléko nebo i vody, 50 g sojového oleje a šp. soli, spustíme mixér a po kouscích vhazujeme 200g tofu. Dokonale promixujeme a dochutíme solí a umeoctem.

Obměna za tatarku:
Přidáme hořčici, cibulku, kyselou okurku a trochu petržele.

jaron
23. dec 2009

Konečne sme sa k tomu dostali. Problém je v tom, že nevieme, kde sme ten recept napísali, v počítači nie je a tak si manželka musela trochu zaspomínať. Robiť to budeme až zajtra, potom už budeme vedieť presný pomer surovín.
Tiež sme robievali majonézu z tofu, ale tá nebola taká jemná a dobrá ako kupovaná napr. firmy Kalma. Manželke to nedalo a podľa zloženia na tej kupovanej sójovej majonéze (tatarskej) si povedala, že to urobí aj ona, vtip bol v tom, že to nie je z tofu, ale základ tvorí škrob a sójové mlieko. A naozaj sa jej to podarilo, že je skoro ako tá kupovaná.
Ako som už písal, nepamätáme si presný pomer surovín, ale to nevadí, podľa mňa to každý zvládne aj sám podľa svojej chute. Tak tu je základný recept (suroviny sú priblížne):

Sójová majonéza (tatárska)

• 2 dl sójového nápoja ALFA BIO
• 5 kopcovitých lyžičiek kukuričného škrobu
• citrónová šťava
• 0,5 – 0,8 dl oleja
• 2 sterilizované uhorky
• soľ

Zamiešame sójové mlieko so škrobom, uvaríme na hustú kašu. Necháme vychladnúť (to je dôležité, aby to naozaj vychladlo). Dáme do nádoby na mixovanie, pridáme nakrájané uhorky, citrónovú šťavu, olej a vymixujeme na jemno. Podľa potreby dochutíme citrónovou šťavou a soľou.

Obmeny: Do hotovej majonézy môžeme zamiešať nakrájanú pažitku, petržlenovú vňať, cibuľku a pod. Olej môže byť bežný (repkový, slnečnicový...). Ak chceme použiť zdravší za studena lisovaný, hodí sa jedine repkový (my kupujeme výborný z Lidla), olivový sa pre výraznú chuť na to nehodí.

Výhody tejto majonézy (tatarskej) oproti bežnej sú hlavne:
výrazne menej tuku
tuk lepšej kvality (nie nasýtený z vajec, ale prevážne nenasýtený rastlinný)
bez cholesterolu
bez konzervačných látok a pod. (samozrejme záleží na tom, aké uhorky použijeme)
oproti kupovanej sójanéze výrazne nižšia cena a porovnateľná kvalita

indy
23. dec 2009

Jaron dakujem za recept zajtra vyskusam A verim, ze bude vyborna, ten skrob vlastne plni sluzbu vajec a mam to aj ja vyskusane, lebo som teraz vsetky vianocne kolaciky piekla bez vajec a nahradzala kuk. skrobom a boli na nepoznanie Aj prave medovniky sa mi tak vydarili 🙂

jaron
23. dec 2009

Ahoj Zfidorka,

ja som si počas manželkinho tehotenstva stravu nemenil 😀. Ale teraz vážne, myslím, že človek by sa mal stravovať zdravo stále tak, aby počas tehotenstva už toho veľa meniť nemusel. Čiže všeobecne to čo platí inokedy, platí i pre tehotné. Ale samozrejme človek je vtedy opatrnejší a mnoho žien sa aspoň vtedy (to nie je tvoj prípad) začne o svoj jedálniček zaujímať.

Manželka nejako zvlášť stravu meniť nemusela, ale samozrejme to čo je dôležité inokedy, si človek tak trochu vtedy viac zdôrazňuje a dáva na to pozor. Napr. je to dostatok železa, vápnika, ale obzvlášť dôležité, čo je asi tebe aj všetkým známe, je kyselina listová a tu sme užívali pre istotu aj v doplnkoch.

Potom sú pre vývoj plodu dôležité omega 3 mastné kyseliny (ľan, ľanový olej, špenát, orechy, tofu...). Pozor na ryby hlavne kvôli ortuti, tehotné by vôbec nemali konzumovať mäso žraloka, makrely a mečúňov. Tiež je s otáznikom tuniak, niektoré zdroje ho radia tiež medzi tie neodporúčané, iné rozdelujú na malé ryby (väčšinou konzervy), ktoré sú prípustné a väčšie kusy, ktoré môžu mať pravdepodobne viac ortute. Vhodnejšie sú ryby s vyšším obsahom omega 3 MK a zároveň relatívne s nižším obsahom ortute (nikto nezaručí absolútnu čistotu, ale ide o pravdepodobnosť): pstruh, losos, sardinky, sleď a to maximálne 2 x do týždňa. (My ryby nejeme, ale ak nie si celkom vegetariánka, tak to radšej píšem).

Vitamín B12 mala manželka z mliečných výrobkov a z obohatených potravín (obilninové lupienky, sójový nápoj) a tabletiek (aj dnes striedame tieto zdroje, väčšinou každý deň máme nejaký zdroj vit. B12, aj keď nejeme žiadne mäso).

Tiež je na mieste doplnok vitamínu D (obzvlášť v tomto málo slnečnom období). My teraz používame napr. zn. Jamieson, páči sa nám cena a dúfam, že i kvalita.

To som len niektoré veci spomenul, opakujem, že celkovo sa manželka stravovala tak, ako aj inokedy a ako je (podľa nás) sa správne stravovať (celozrnné obilniny, ovocie, zelenina, orechy a semená, strukoviny, sójové výrobky, mliečne výrobky...).

lubii
23. dec 2009

Indy, napíš prosímŤa aj nejaké recepty na koláčiky a medovníky bez vajec. Ja som dnes spotrebovala na koláče toľko vajec, čo inokedy ani za celý mesiac 😨

My robíme zemiakový šalát bez majonézy len s kyslou smotanou a jogurtom. Tie majonézy čo ste napísali raz skúsim. Ďakujem 😉

A prajem Vám všetkým krásne Vianoce 😵

jaron
24. dec 2009

V časopise Profit je rozhovor s Dr. Scharffenbergerom (o výžive a zdravom životnom štýle), ktorý nám prednášal týždeň v lete na dovolenke, včera som si ho kúpil a je to zaujímavé (na 4 stranách). Je to v dvojčísle PROFIT 25 - 26, stojí 2.- € (na titulnej stránke je nadpis Šoubiznis je džungľa). Okrem novinových stánkov ho majú tiež napr. v Bille. (Na internete sa to dá čítať iba predplatiteľom.)
Ak budem mať čas, možno napíšem niečo zaujímavé z toho rozhovoru.

zfidorka
25. dec 2009

jaron, dakujem pekne za odpoved... 🙂
v podstate ma to utvrdilo v tom co som uz vedela... ja ryby jem obcas (teraz len pstruha, predtym som jedla aj tuniaka), kupila som si aj ten lanovy olej (ktory sa v tehotenstve viac odporuca ako lanove semena)... mliecne vyrobky aj vajicka tiez jem, takze B12 mam odtial... v 1.trimestri som brala kyselinu listovu v tabletkach...
celozrnne obilniny, ovocie, zelenina, strukoviny, orechy, tofu co si vymenoval je pre mna samozrejmost 🙂
Profit odoberame domov, tiez ma zaujal ten clanok, aj ked som o tom panovi predtym nepocula 🙂

jaron
25. dec 2009

Zfidorka kedysi som kdesi (možno od Dr. Bukovského, nie som si istý) čítal, že tuším v tehotenstve je lepší ľanový olej ako ľan (alebo naopak?), odvtedy som túto informáciu nezohnal a ani neviem dôvod odporúčania, aj keď som sa to snažil nájsť a zaujíma ma to a ty si to teraz tiež spomenula. Nevieš viac?

zfidorka
27. dec 2009

jaron, no ja som to o lanovom oleji (je vhodnejsi v tehotenstve ako lan.semeno) citala v knihach Dr.Bukovskeho - Hned to bude a teraz aj v tej novej Miniencyklopedia prirodnej liecby... skusim pozriet na nete a ked nieco nejdem, tak dam vediet...

cora73
27. dec 2009

ahojte,tak sme uz doma,u svokrovcov sme mali krasne masite sviatky-rezne,udene,sekana,gulasik,no parada.... 😀 😀 Esteze ma ma svokra celkom rada a upiekla mi bezlepkovy cukinovy kolac...

kukali na mna ako na blbu,ze malemu nedavam stale maso,este svagrina-ma dve deti-sa svokre chvalila,kolko reznikov deti na veceru zjedli 😀 ,a tlacila do tych malych deti sekanu,chuderka jej dcera,uz nevladala jest,a ona furt,ze musis masko,v tom je sila.... 😀

No,a my sme vyfasovali pre maleho cerstveho kralika,tak mam doma bio kralika... 😀

zfidorka
27. dec 2009

ahojte, nepoznate nahodou niekto sezamovu pomazanku z tofu... kedysi sme to doma robili, ale nepamatam si presne co v tom bolo, len ze to bolo velmi chutne... 🙂 zda sa mi ze tam siel oprazeny sezam a pomixovane tofu... ak by ste to nahodou niekto poznali, budem vdacna za presny recept 🙂
inak, do vianocnej kapustnice (mojej bezmasitej len s hubami) davame pseno, je to velmi chutne 🙂

dudri
28. dec 2009

mam 18.mesacnu dceru, moze jest sojove maso??? nebude alergia???

zitaje
29. dec 2009

Ahojte,
idem si vas spatne precitat, ale hned sa aj opytam. My sice nie sme vegetariani, ale maso sa u nas moc neje, teda iba 2-3x do tyzdna v malom mnozstve a ziadne udeniny. Ja som donedavna robila viackrat tyzdenne tofu, robila som aj placky z tofu a kadeco ine, ale mam take podozrenie, ze mladsej dcere soja vadi (vecne sa mi vyhadzuje - asi nejaka potravinova alergia). No a tak sa chcem opytat, ci nepoznate este nejaku taku bielkovinovu "hmotu", ktora sa da pouzivat podobne ako tofu a nie je zo soje. Samozrejme nemyslim syr alebo vajicka, ale nieco vegosske. Vdaka! 🙂

jaron
29. dec 2009

Dudri,
na sóju a výrobky z nej môže byť človek alergický (takmer na každú potravinu môže byť). Alergia na sóju je menej častá ako na mlieko. Či to bude v prípade tvojej malej sa nedá potvrdiť ani vylúčiť. Musí jednoducho skúsiť, ale najskôr malé množstvo a žiadnu inú novú potravinu zároveň, ani nie aspoň dva dni potom, aby sa vedelo s istotou, či prípadna rekacia je určite zo sóje. Potom sledovať prípadné príznaky, ak nebudú, znova skúsiť trochu väčšie množstvo atď. Z hladiska stráviteľnosti, prípravy je celkovo vhodnejšie tofu ako sójové mäso, ale môžeš skúsiť aj to mäso, ako chceš.

Zitajte, žiaľ väčšina rastlinných náhrad sóje je na sójovej báze, po výživovej stránke tieto výrobky nahradíš inými strukovinami, seitanom, orechami a pod. Ale po stránke kuchynskej prípravy je to už tažšie, určite sú také výrobky, ale myslím, že sú menej dostať (skôr v zahraničí) a tiež cena môže byť väčšia.
Ešte by bolo dobré podozrenie na problémy malej po tofu vyvrátiť alebo potvrdiť. Skús ho vynechať aspoň na týždeň - dva, až kým celkom príznaky zmiznú. (Ak nezmiznú, bude problém zrejme niekde inde). Ak zmiznú, zase daj trochu tofu do stravy, ale určite nie žiadnu inú novú potravinu (ani len ochucovadlo, nápoj, nič), aby si pri prípadnej reakcii zistila, či je určite na vine tofu a potom sleduj, či sa tieto problémy znovu objavia.

jaron
29. dec 2009

Zfidorka, žiaľ o tej pomazanke neviem, viem iba sezamové tahiny, tiež hummus, kde ide cícer a sezam, ale sezam s tofu nie.