Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

jaron
20. mar 2010

ťažko povedať kde, to môže byť rôzne od mesta a dodávateľov, ale napr.: Jednota, Tesco alebo špecializované obchody so zdravou výživou, prípadne si ju urobiť doma

mukky
20. mar 2010

jaron no musím pohladať,naj by pre mna bola bez vajec a mlieka..

jaron
21. mar 2010

spomínal som od firmy kalma ale tuším aj Sójaprodukt drietoma ich vyrába, mali by byť samozrejme bez vajec a mlieka

jaron
21. mar 2010

Nedával tu niekto nedávno recept na Mrkvové tyčinky alebo sa mi to len snívalo? Nemôžem to nájsť.

jaron
21. mar 2010

Pred nejakým časom som sem dával 12 krokov k zdravému jedlu pre deti a dospievajúcich od WHO.
Po troche si to prekladám, tak k téme Vegetariánske dieťa sem dávam jeden z viacerých veľmi zaujímavých úryvkov:

"Význam jedenia celozrnného chleba, obilnín, celozrnných cestovín, ryže a zemiakov je často podhodnotený v porovnaní s nadhodnoteným významom živočíšnych proteínov pre deti.
Oveľa menej dôrazu mať byť dané na potrebu malých detí jesť živočíšne proteíny. Proteíny z rastlinných zdrojov sú rovnako užitočné (plnohodnotné). Zastaraná idea o proteínových požiadavkách má za následok nepotrebný vysoký príjem mäsa a mäsových produktov u európskych deťoch a dospievajúcich.
Zainteresovaní o dostatočný príjem proteínov musia byť znova ubezpečení, že chlieb, cestoviny, strukoviny prispejú najlepšie k proteínovým požiadavkám pre zdravú výživu."

To by bola riadna revolúcia na naších školách a škôlkach, keby sa podľa toho aj riadili 😉 . Nehovorím, že by sa stali vegetariánske, ale určite by sa aj vegetariánskym deťom (a ich rodičom) ľahšie dýchalo 🙂. A hlavne by z toho mali úžitok všetky deti, aj tie nevegetariánske.

mukky
21. mar 2010

Jaron ,vraciam požičané
😀/neviem či toto presne hladáš/
Slané mrkvové tyčinky

Ingredience:

150 g jemně strouhané mrkve
170 g špaldové jemné celozrnné mouky
80 g ovesné celozrnné mouky
80 g sojové mouky odtučněné
30 g mixovaného lněného semínka
50–80 ml olivového oleje
50 ml vody
mořská sůl, mletý kmín, sezam na posypání
1 vejce (do těsta i na potření)
Trochu tmavší slané pečivo z mrkve a celozrnné mouky může být náhradou za různé tyčinky, které obsahují kypřidla nebo kvasnice. Suroviny odvážíme a připravíme na vál na jednu hromádku. Vejce rozšleháme v hrníčku a oddělíme polovinu, kterou dáme do těsta. Druhou polovinu vajíčka ponecháme na potření.

Ze všech druhů mouky, mrkve, lněného namixovaného semínka, oleje a vody připravíme těsto.

Je-li těsto řídké, zapracujeme do něj více mouky, jakékoliv z uvedených. Tvárné těsto vyválíme na placku 3–4 mm silnou.

Placku potřeme zbylým vajíčkem, posolíme, posypeme mletým kmínem a sezamem. Rádýlkem nakrájíme tyčinky nebo i čtverečky, které upečeme do zlatova na plechu na pečicím papíře.

Pečeme při 200 °C 20–25 minut. Při pečení hlídáme asi po 10 minutách. Tyčinky jsou vhodné samotné, ale dobře budou chutnat i se zeleninovým salátem.

Poznámka: Nemáme-li sojovou a ovesnou mouku, můžeme použít jenom špaldovou. Z připraveného těsta lze též udělat pečivo na sladko, třeba šátečky s různou náplní (dia marmeláda, sušené ovoce a pod.).

Po upečení je pečivo díky použitým surovinám vždy tmavší než klasické.

jaron
21. mar 2010

Ďakujem Mukky, už si síce nepamätám, či je to práve tento recept, ale zdá sa mi, že áno.

mukky
21. mar 2010

Aj nabudúce 😉

lucia123
autor
22. mar 2010

Dakujeme vsetkym 🙂

mukky
23. mar 2010

ahojte,večer snad vasu temu prečítam nech sa dozviem niečo bližšie,i ked dieťu svojmu podávam masko a aj budem,ale inak ho stravujem zdravo 😎

mukky
23. mar 2010

dieťaťu 😀 mne sa poslednu dobu stracaju písmenka od kedy je tá nová verzia 😕 😀

jaron
26. mar 2010

Ahojte,

pridávam recept na zdravú maškrtu, ktorú máme veľmi radi. Dá sa to pripraviť za chvíľu.

http://www.zivotazdravie.sk/recepty-kz-zlate-mo...

marfigirl
27. mar 2010

Ahojte,
ja som bola v Trnave na tom zdravom vareni, je to zaujimave, je to lepsie, ked si mozem recept vyskusat ako chuti a potom si poviem co z toho budem varit a co nie 🙂 Snad sa mi podari chodit pravidelne.

klementina
28. mar 2010

ahojte, brazdim po nete, co budem zajtra varit, som hladala nejaky zdravy recept, tak som zabludila az sem. vidim tu len bananovy dezert-som myslela, ze vegetariani banany nejedia, ved nie su zdrave (aspon podla makrobio/ 🙂
tak idem pokukat, ci tu este nenajdem nieco rychle zeleninove. a neviete mi poradit nejaky kurz varenia zdraveho aj v ba? rada by som varila zdravo, len som zaciatocnik, mam vela literatury, ale ked ja z tych zdravych veci, co sme doma nevarili neviem varit, aspon sa to zatial mojej rodinke nezda moc chutne....

jaandy
29. mar 2010

klementina
ja tiez som neni nejaky vegetarian tak ti poradim nieco vlemi podobne masu 😉 : skus fasirky tak ze namiesto masa das nastruhane udene tofu, je to masu velmi podobne a odvazim si tvrdit ze aj lepsie 😉 , k tomu nejaku hrachovu kasu alebo hociaky privarok+cuketovu polievku a mas take jedlo ze sa budes obyzovat za usami 🙂

skusala som aj tu psenicu s makom (nechala som naklicit nech je makka a dala som tam aj med) a je to nieco ako bobalky na vianoce ale nenormalne syte 😀 mnam mnam

klementina
29. mar 2010

jaandy, dakujem. vyskusam. mala ma tofu velmi rada, zatial som skusala len to obycajne biele. mozem uz davat aj to udene, mala ma 13mesiacov? hladala som tie kurzy a nasla som dva - jeden co robi jedalen zdravicko v petrzalke a druhy je kurz carovneho varenia v senci - neboli ste na niektorom, ze ktory je lepsi?

dudri
30. mar 2010

Čo je zdravšie trstinový cukor alebo prírodný cukor?

zitaje
30. mar 2010

Dudri, neviem, to by aj mna zaujimalo, ale mne trstinovy viac chuti 😀

bubush
30. mar 2010

klop klop na celo...chori ludia ☹

bubush
30. mar 2010

Maso ano ci nie? (z internetu)
Na zvazenie je uz samotny fakt, ze pokial by maso nebolo prirodzenou potravou cloveka bolo by tak narocne nahradit vsetky dôlezite ziviny v nom obsiahnute?
Maso je dostupnym, vyvazenym a vcelku lahko stravitelnym zdrojom proteinov, esencialnych amionokyselin, zeleza, vit.B a dalsich dôlezitych latok. Mnoho vedcov tvrdi, ze napriek zlej povesti zivocisnych tukov, su pre organizmus casto prijatelnejsie, ako umelo vyrabane hydrogenovane rastl.oleje.
Ci chceme alebo nie, faktom ostava ze sme masozravci. MASO POTREBUJEME. Kvalitny kusok chudeho masa doda telu jednoducho to, co pre spravne fungovanie potrebuje!!!
Bezmasita strava moze viest k tomu, ze jedalnicek bude obsahovat prilis velke mnozstvo sacharidov a nedostatok potreb.vitaminov a mineralov - napr.zeleza a zinku. Dlhodobo nevyvazeny prisun zivin moze viest k zdrav.problemom!
Dalsimi castymi vyrokmi odbotnikov na vyzivu je, ze ak uz jest maso, tak potom svetle (morcacie,kuracie, kralicie). Uprednostnovat "biele maso" je vhodne z dovodu, ze obsahuje malo tukov pri zachovani vysokeho podielu bielkovin. Avsak v takomto druhu masa sa nachadza malo zeleza. Zvlast pre zeny, kt.aj z dovodu pravidelneho menstruacneho krvacania trpia casto nedostatkom zeleza, je aj kvalitne cervene maso velmi vhodne!
Okrem vyssie spomenutych zivin je potrebne spomenut v mase pritomne alpha-linoleove kyseliny, kt. pochadzaju z rodiny omega 3 viacnenasytenych mastnych kyselin. Hraju dolezitu ulohu v stavbe bunkovych membran, hlavne buniek nervoveho systemu.

jaandy
31. mar 2010

"Zvlast pre zeny, kt.aj z dovodu pravidelneho menstruacneho krvacania trpia casto nedostatkom zeleza, je aj kvalitne cervene maso velmi vhodne! "

😀 😀 😀 😀 😀

jj niet nad pohar krvi na ranajky 😀 ked uz som taky ubohy tvor co krvaca 😀

certica
31. mar 2010

bubush, tak sup ho radsej do tej prace 😀

bubush
31. mar 2010

pohar krvi 😀 😀 😀 to nerobi nik .. ale presne som vedela ze to nepochopite

certica
31. mar 2010

bubush, tak naco si sa potom vlastne unuvala? 😉
mmch, ja napr. nie som vegetarian, ale teda vobec sa mi nezda, ze "by bolo tak narocne nahradit vsetky dôlezite ziviny v mase obsiahnute".

jaandy
31. mar 2010

bubush
tvrdit ze musime maso koli tomu aby sme nemali nedostatok zeleza z menstruacneho krvacania je kravina...

ivava
31. mar 2010

bubush - neviem kto je tu chorý ......keď na základe nejakého článku z internetu nám ideš dávať rady a klopať na čelo; čo máš o výžive preštudované? predpokladám že nič; ako mi vysvetlíš, že celé detstvo, dospelosť až do cca 26 -27 rokov som trpela anémiou - z nedostatku železa a mäso som jedla pravidelne a samozrejme k tomu kedysi Ferronat tabletky a neskôr Actiferrin (prečo som musela užívať železo v tabletkách keď som pravidelne jedla mäso ?) a posledných 7-8 rokov odkedy som mäso obmedzila až postupne prestala jesť môj krvný obraz je v norme - bez mäsa aj bez liekov (som zdravotná sestra a mám možnosť si ho pravidelne kontrolovať).... vegetariáni sú podľa výskumov oveľa zdravší ako ľudia čo jedia mäso ......

marfigirl
31. mar 2010

Dnes bolo dalsie varenie.
Musim vam sem napisat z minuleho varenia spenatovu polievku, velmi nam chuti:
4-6pl ovsenych vlociek-na sucho osmazit, 1 najemno nakrajana cibula, 1/4kg mrazeneho spenatu, majoranka, 2 struciky cesnaku,sol, 2PL suseneho drozdia TOBI, 1PL olej,
cibulu podusime so spenatom, zalejeme vodou, pridame vlocky, varime aspon 5 minut, odstavíme a pridame majoranku, cesnak,sol, drozdie, olej a este tam pisu struhany lahodkovy tofu syr-ten som nedala.
Inak som varila od oka.

A neviem dufam, ze som to sem este nepisala, este jedna polievka:
Uvarit cicer a brokolicu zvlast-setrne iba na pare, kratko.Ked to je hotove zmixujem to spolu a do toho este uvarim halusky zo spaldovej muky. To tiez mame radi.

rancuzkaf
31. mar 2010

cukor moze byt repny alebo trstinovy (ten je bohatsi na mineraly a vitaminy)

v bio kvalite asi aj na Slovensku byva vacsinou trstinovy, nie?....ten rafinovany biely v beznych regaloch je zarucene repny!

no a teraz uz len ostava pre mna zahada co znamena prirodny cukor?

lebo my tu mame taketo druhy:

1. kremovej farby, nazyvany " biely" je nerafinovany, bola z neho odobrata cast melasy, krystalizovany a dehydratovany
2. hnedej farby, nazyvany "hnedy" , nerafinovany, zafarbeny melasou, krystalizovany, dehydratovany
3. hnedej farby, nazyvany "integral alebo complet" nie krystalovy, ale akoby pudrovy a ten je vyrobeny z trstinovej stavy, ktora sa jednoducho vysusi a dalej sa uz nespracuva
obsahuje az o 50-60x viac mineralov (K,Mg,Ca,P,Fe), chrani pred zubnym kazom- je na to desat rocna studia Dr Beguina zo Svajciarska, je priatelsky ku kostiam (neodvapnuje)
ma taku zvlastnu chut a nehodi sa na vsetko, napr. do caju, prerazi jeho chut.....ja ho davam na makove dobroty, na kukuricnu kasu, do kolacov...... no len je aj dost drahy, ale zas kto vela cukor nepouziva, moze si dovolit aj tento luxus, nie?

jaron
31. mar 2010

Ahojte,

Bubush, ten príspevok Včera (30.3.2010) o 23:06, bol dúfam napísaný iba v slabej chvílke, tak ho skúsim nebrať vážne 😉 .

Čo sa týka toho článku z internetu, neviem, či sa mám nejako solídne k nemu vyjadrovať a písať argumenty, lebo ten článok je dosť nesolídny. Jednoducho povedané - vegetariánska strava od 0 do 150 rokov veku života nie je žiadny problém, overené v praxi i vedecky, niet na tom čo riešiť, či "áno alebo nie", skôr už iba "ako".

emogeon
31. mar 2010

jaron 😉