Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

jaron
3. jún 2010

@matova Nový tofu receptár sa už asi zohnať nedaá (iba ak by bol niekde ešte nejaký "zabudnutý"), objednával som si ich viac krát s Alfa Bio (pre známych), ale potom mi povedali, že už nie sú. Je iba Tofu receptár - Recepty podľa námetov čitateľov časopisu Moderná žena - to je taká malá brožúrka s kopu receptami.

jaron
3. jún 2010

@havino jeden zo známych mi povedal, že snáď do konca roka, ale myslím, že by som sa mohol opýtať p. Luntera, to by bolo najlepšie, že ako to vyzerá

jaron
3. jún 2010

a čo je to pôrod sekciou? to nie je ako tzv. "cisársky rez"? Je to niečo iné?

zfidorka
3. jún 2010

@jaron sekcia = cisarsky rez 🙂

jaron
3. jún 2010

@havino Jakub má 1 rok 8 mesiacov, naša mala asi 2 roky, keď sme boli na dovolenke (bolo to zamerané na rodinu) a tam mala strašné "záchvaty", vždy keď už bol večer čas ísť spať, bolo ju počuť po celej chate, nie a nie, ľudia si mohli myslieť, že ju trápime alebo čo, teraz pozeráme fotky od tiaľ a hovoríme, taká zlatučká a taký čertisko to bol 😀

to býva zrejme pre matky asi niekedy ťažké, keď je ako hovoríš 24 hodín s dieťaťom a nič iné, samozrejme by zaň aj život dala, ale myslím, že pre ten vzťah a zdravie oboch je dobré, keď ma chvíľu aj na seba, keď by mohla ísť ja neviem, napr. do kina na film a pod., niečo také úplne mimo, iba akože "pre seba", nie som mama, ale snáď sa viem do toho aspoň trocha vžiť (aj na základe manželky). Tak dúfam, že to obdobie sa určite zlepší aj pre teba.

a pozerám, že máš pre mňa známy citát: "Či si myslíš, že to dokážeš..." , už neviem kto to povedal, ale raz som ho dokonca použil v svojej prezentácii.

jaron
3. jún 2010

@zfidorka ďakujem, tak to by ma nikdy nenapadlo, že by to mohlo nejako narušiť vzťah matky a dieťaťa, tak samozrejme prirodzené je, keď sa po normálnom pôrode dotknú na tele jeden druhého, trochu to samozrejme je zásah do toho normálneho a možno pekného, ale nezdá sa mi, že by to malo nejaké trvalé následky pre vzťah. Manželka tiež rodila cisárskym rezom, rodila asi 25 hodín, všetko išlo v poriadku, pomali a isto, ale nakoniec ani lekár nevedel prečo, nejako to nešlo ako by malo, akoby sa tlačilo dieťa do zadku alebo čo, neviem, nezistili nejakú chybu, príčinu, ale lekár rozhodol, že treba už urobiť zákrok, tak nakoniec to skončilo tiež tou sekciou.
(bolesti začali sobotu večer, ja som prišiel do nemocnice asi na obed v nedeľu, celý čas som bol s manželkou asi do 1.00 pondelku a potom to skončilo tou sekciou a asi o 1.40 - 2.00 bola malá na svete. Ešte mi ju ukázali a šiel som domov. Ešte v ten deň doobeda som šiel za nimi, boli spolu na izbe a bolo to po tom všetkom trápení také krásne, kým predtým, keď mi ju ukázali bola taká "pomačkaná", zrazu to bolo krásne nádherné dievčatko)

adriana7
3. jún 2010

ahojte,
a ja som si myslela, že je problém v bille, kým nevypredajú staršie kakao...
a potrebujem poradiť:
včera som bola na poradni a na glukózovom teste mi vyšliel vysoký cukor, vraj hraničná hodnota je 7,7, ja som mala 11,4!
Dr. vie, že som 50% vegetarián a 50% vitarián, ale povedal, že to vraj nemá vplyv. 5 dní si mám hodiť diétu a zopakuje sa test. Ja ale bez ovocia 5 dní NEVYDRŽÍM, a načo mám vlastne tých 5 dní žiť inak ako žijem, mne príde, že ten test je potom nepriekazný...
A možno ešte aj tou sekciou pôjdem, dieťa je otočené koncom panvovým a vzhľadom na stále sa zmenšujúce miesto na otočky v mojom bruchu sa už asi neotočí, tak zojec vidíš, nakoniec mi dal pánbožko jasne najavo, že "neraď babo, keď nevieš"

adriana7
3. jún 2010

ahoj havino,
ja som síce nikdy psychológiu v praxi nerobila, ale študovala som, aj štátnice mám...
teoreticky tvoj malý prešiel do obdobia, kedy sa už identifikuje ako samostatná osoba, doteraz teba a seba vnímal ako jeden celok a ani nemal snahu to meniť. Teraz je už mentálne vyspelý na to, aby si uvedomil, že ty môžeš robiť iné, a on úplne iné, keď chce.
Bratova malá je tiež teraz v tom veku, naviac musí vstrebať mladšieho súrodenca. Je z nej strašná herečka, predvádza sa, robí zle a niekedy to hraničí s jej bezpečnosťou.
V nedeľu na tej oslave sme napríklad na ňu skúsili takúto fintu. Stále ľudí kopala do nôh, aj mňa prišla kopnúť (dospelák by povedal, že schválne a zákerne), všetci jej dohovárali, nič nepomohlo. Tak som za ňou prišla a kopla som ju tam, kde ona mňa(jasné, že nie silno), rozplakala sa, že to bolí, aj ja som filmovala, že ma to bolí, tak som navrhla, že pomáha, keď si to pohladkáme a pofúkame, tak sme sa tam šuchali, aj slzy prešli a už nikoho nekopla, potom ukazovala všetkým na nohu "nono, bolí kopať". Dieťa totižto keď robí zle, prežíva úplne iné pocity ako jeho obeť, ani to nikdy nezažilo (pokiaľ len nebolo týrané nejakým psychopatom). A nepomáhajú ani siahodlhé vysvetľovačky, dieťa v tomto veku vníma rozvitú vetu (5 slov), mne u mojich deciek pomáhalo tú vetu povedať dieťaťu do očí (kľakla som si, sadla, dala na koleno), chytila za rúčku a hľadela hlboko do očí). Keď som čosi hlesla od kuchynskej linky, to nemalo žiaden efekt...
Držím palce a pevné nervy...

adriana7
3. jún 2010

dúfam, že nebudem vyzerať ako pako, ...sa to rozprávam sama so sebou...
havino,
poprosím ťa o recept aj postup na výrobu toho bio pracieho prostriedku, mám tiež kúpené moderné látkovky, ďakujem

zfidorka
3. jún 2010

@adriana7 recept je napriklad tu: http://www.altermater.eu/post/2009/03/29/sliz-n...
su tak clanky aj o latkovych plienkach 😉

adriana7
3. jún 2010

ďakujem, zfidorka,
super názorné, a aj si už skúšala v tomto oprať úplne nové látkovky?

zfidorka
3. jún 2010

@adriana7 ja ovladam len teoriu, som leniva na struhanie mydla a mydlove vlocky neviem zohnat 😅 periem v lovele... pozor potom pri slize na plienky s flisovou vrstvou, mydlo ju robi nepriepustnu... mozes skusit skombinovat mydla roznych znaciek do slizu...

matova
3. jún 2010

ahojte,
havino, zfidorka: ďakujem tiež za tipy na ten sliz 😉.
O deťoch a ich vymýšľaní...dalo by sa popísať- u nás najväčší problém od bábätka je uspávanie aj napriek veľkej únave 😔 - malý je neskutočne vnímavý a jeho proste všetko vyruší..a nezaspí nám nikde len v svojej posteli, alebo potom v autosedačke za jazdy (kedysi zas len v kočíku za jazdy a žiadne vykecávanie pritom s niekým 😀, pekne do lesa 😀 ), nemôžem ani u rodičov kôli tomu ostať ....🙄+ nezahrá sa sám, v jednom kuse sa mu treba venovať a vymýšľať nové lebo staré ho už nebaví. Pamäť má neskutočnú, rituály sa nabaľujú jedna "radosť" 😀 . A závislosť na mne- to je fakt sila, manžel sa smeje že on pôjde so mnou aj do pôrodnice....

zojec: veru, ja sa zas toho hnusného nástrihu bojím, a sadať si na takú ranu je fakt hrozné 😔. Navyše u mňa bola vypudzovacia fáza dlhá , malý mal podliatinky na tvári...
A hoci som nakoniec porodila "normálne", tak som aj tak cítila obrovskú krivdu a skutočné odlúčenie, lebo malého mi aj tak okamžite odniesli preč a ani na chvíľku mi ho nepriložili, prvýkrát po 5 hodinách a potom celý deň zas nič- vraj zahlieňovanie, zvracanie atď a tď až dostal silnú novorodeneckú žtačku, dali na ožarovanie svetlom....
Viem, sú omnoho horšie veci, ktoré nás chválabohu nepostretli 😔. Ale hrozne som to prežívala, zrazu bol mimo mňa prvých pár dní v skrinke s krytom na očiach, dovolili mi chodiť za ním a dotýkať sa cez otvory- jak som ho chytila za rúčku- táák hrozne začal plakať a trhal si z očí tú vec a škrabal sa po telíčku, stála som tam a slzy sa mi valili....

matova
3. jún 2010

jaron: dík za info 😉 aj keď už nemajú ale info to je, tak hádam niekde z antikvariátu to možno niekedy zoženiem...

adriana7
3. jún 2010

matova,
ja som si teraz písala s luckou na túto a s tým súvisiace témy - spôsoby v našom zdravotníctve,hahaha...
nástrih, očkovanie - automatika, že nevidíš dieťa aj celý deň - bežná prax, ešte sa na teba osopia, že ti chceli odľahčiť starostlivosť, komunikácia s pacientkou - len povely ako psy na cvičáku (len moje súsenosti v TN)

Aj náš malý bol holučký v inkubátore, na očiach páska, v tepne na hlave infúzka, tirž som len bulila.
Našťastie ma z depky vyviedla taká milá sestra, že dve deti majú maminy bez mliečka a sú nedonosené, že ma prosia, či by som ich nenakojila (ja som hore lentilka, ale keď kojím, mám č.4-5). Tak som hľadela do inkubátora na to naše vtáčatko a popritom kojila dve ďalšie vtáčatká, maminky mi ďakovali, ale ja som bola tiež rada, to nekonečné sedenie na posteli s odsávačkou, aspoň mám čiarku v nebi...

havino
3. jún 2010

@jaron
Jarko, veď to je viac ako pol roka!! Pomoooc! No, istia to už len tie Čechy 😒
Máš pravdu s tým oddychom a vypnutím aspoň na hodinku denne, všetkého veľa škodí. Nuž ale keď nie je iná možnosť, čo sa dá robiť? 🙄 To narušenie vzťahu medzi matkou a dieťaťom sa zrejme aj stáva, ale myslím si, že pokiaľ je žena normálna, teda má normálne materinské pudy, tak toto nehrozí. No ja som si na malého musela počkať trochu dlhšie. Rodila som v sobotu o 19:40, prvý krát mi ho doniesli ukázať v nedeľu cez obed, aj to preto, lebo som drankala. Doniesli, ukázali, držala som ho na rukách asi 2 minúty a odniesli 🙄 Vraj kvôli infekciám ho nemohli nosiť hore-dole po nemocnici. Nechali ma na JIS-ke do pondelka obeda, lebo na šestonedelí nemali voľné fleky. Takže Jakuba som tak naozaj "dostala" až po 1,5 dni.

havino
3. jún 2010

@adriana7, ak si jedla deň pred odberom napríklad hrozno, tak sa nečuduj 😀
Skús to vydržať tých päť dní aspoň bez toho hrozna, to je hotový "zabiják". Jedz iba kyslé druhy. Ani sladké jablká, banány, sušené ovocie. Ber to tak, že je veľká pravdepodobnosť, že si OK, ale stojí Ti to za to riskovať? Čo ak náhodou je to reálna hodnota? Ani doktor si to nemôže vziať na triko, že Ťa opäť nevyšetrí. Takže test je smerodatný, len človek musí dodržať aspoň deň predtým diétu.

Ďakujem za povzbudenie ohľadom Jakuba. Ja to tiež tak robievam, že sa mu to snažím kľudne vysvetliť a môžem kľudne používať aj rozvité vety. On mi totiž rozumie, v tomto je trochu zvláštny. Niekedy mu vysvetľujem ako dospelému a som v šoku, keď mi rozumie 😕 Nerozpráva síce vôbec nič, ani len mama nepovie pekne čisto, ale rozumie fakt všetko. Problém je v tom, že on ma takto poslúchne, ale za pol hodiny urobí to isté, na čo som ho upozornila. Akoby som mu to nikdy nepovedala 😖 Našťastie nebije nikoho, ani mňa, nehádže sa o zem, len kričí. A skôr doma robí alebo chodí tam, kde nesmie. Toto vydržím nejaký čas, no a potom sa stane, že to nezvládnem psychicky a potom lieta to perie 😅

havino
3. jún 2010

K tomu slizu:

Ten postup je presne taký, ako ho robím ja. Len nerobím naraz také množstvo, lebo sa to zle skladuje. Nie je to tekuté, ale gélovité, čiže potrebujete fľašu so širokým hrdlom alebo vedro s vrchnákom. Robím vždy polovičnú dávku.
Mne sa osvedčilo naliať do vedra 3 litre horúcej vody, do toho nastrúhať polovicu Lanzy a miešať, kým sa nerozpustí. Potom nasypem polovicu sáčka kryštalickej sódy, dolejem 2 litre horúcej vody a miešam, kým sa kryštály nerozpustia. V tejto fáze to začne hustnúť na gélovitú konzistenciu. Keď je to už veľmi husté, prilejem posledný liter vody a pokračujem v miešaní. Takto sa všetko pekne rozpustí, neostanú hrudky a ani sa toľko nenarobím 🙂
Flísové plienky nemám, takže neviem, ako to funguje s tou priepustnosťou, ale výrobca tých Baby Lucy ma upozornil, že aviváž znižuje savosť plienok. Ale dodal, že oni pri svojich deťoch veru dávali aj aviváž. Ja som ju začala používať tiež a nemám pocit, že by plienky boli menej savé. Inak, nič sa im nestalo, sú normálne, iba fľakaté od Jakubovej kakanice 🙂
Ešte vás chcem upozorniť, že pokiaľ máte nejaké veci syntetické - napr. ponožky bývajú zmesové, niektoré nie sú čistá bavlna, tak tieto vám ten sliz nevyperie do biela. Pri čistej bavlne problém nie je.

adriana7
3. jún 2010

Ahoj, havino,
asi som urobila blbinu, večer pred testom som jedla banán a melón, ráno 3 dcl šťavy (mrkva, jablko) a už potom nič, o 13,00 som vypila tú gebúze a o 15,00 mi robili ten test.
Sestrička povedala, že "ráno o 7,00 si dajte obvyklé raňajky" a ja som si asi neuvedomila, že myslela nejaký chlieb s maslom alebo čo?
Tak sa vytrápim a vydržím, aj keď naše dve čerešne sú náááádherne obsypané...
LUCKA, ty si mala v pohode glukózový test? Ty tiež ješ veľa surového ovocia a zeleniny

havino
3. jún 2010

@adriana7
"normálni" ľudia neraňajkujú ovocno-zeleninovú šťavu, o melónovej večeri ani nehovorím 😀 To si mala naozaj všetko sladkééé 🙂 No, nabudúce si daj radšej ríbezľový džús 😵

havino
3. jún 2010

...a jeeeje! mne zmizlo foto 😕

adriana7
3. jún 2010

havino,
ja som taká divnožienka diamonďácka, vieš???
A kde, prosím ťa, teraz zoberiem ríbezle, už nemám ani v mrazáku, mám tam tú bielu farbu ako matova a jaron. Ja pasterizované džúsy nepijem.

rancuzkaf
3. jún 2010

@havino, Katke sa dari dobre, rastie nam do krasy , ani pramen "zdravia" nam este nevyschol🙂....po 18.mesiaci sa nam neskutocne rozkecala, zopakuje hocico, usta sa jej nezastavia ani pri jedle....jednoducho sa s nou vobec nenudim a nemam sancu zabudnut po slovensky🙂.....tiez na nas skusa vselico- mapuje teren, co si moze dovolit a co nie, zatial si da aj vysvetlit, ale neviem ako dlho nam to este vydrzi, lebo nemam prax s takou osobnostou aku ma ona....predsa len bratia boli akysi kludnejsi v jej veku, nuz ale bola by nuda, keby vsetci boli rovnaki!

julianna78
3. jún 2010

Ahoj možem k Vám po rady?Nie som vegetarianka,jem hydinu a ryby,ale strašne Vám fandím a hlavne stravovat deti vegetariansky už vyžaduje niaké poznatky o výžive,ktoré ja nemám.
Mám ročnú dcérku,ktorej sa snažím dávat zdravé jedlá skoro všetko varím bio,rôzne kaše pripravujem doma a pribináčky u nás nehrozia.Rada by som jej do jedálnička pridala tofu,soj.mlieko len všade sa píše,že až od 3rokov vraj alergén,no to sú aj paradajky a jahody a môžu sa po roku.Kedy ste dali vy?Mohla by aj soj.omáčku používam shoyu a morské riasy?
A ešte nemáte niaký dobrý tip na kucharsku knižku,chcela som kúpit Zdravá výživa v praxi od Uhrína,ale už ju nikde nemajú.Našla som však Nevarte podla kucharky tiež od Uhrina,máte ju niekto je dobrá alebo Biokucharka od Zemanovej.

oscarka3
3. jún 2010

juliana78,ja som dala deťom sojové mlieko asi v 15 mesiacoch,striedala som s orechovým-u nás neboli žiadne problémy.riasy moje deti zbožňovali,jedli ich keď už vedeli jedlo poriadne požuť.

jaron
3. jún 2010

Ahoj @julianna78, tofu kludne od 9 mesiacov, takže v 1 roku určite, aj sójové mlieko (pravé tekuté, nie práškové). (Ak by malo platiť: sója až od 3 rokov, tak potom by bolo logické, aby platilo aj pšenica od 3 rokov, kravské mlieko od 3 rokov, jahody od 3 rokov, paradajky od 3 rokov atď....)

julianna78
3. jún 2010

Dík za odpoved,ste ma potešili od zajtra začneme experimentovat so sojou a idem kúpit aj riasy.A tú knihu nevarte podla kuchárky od Uhrína nemáte niekto?Alebo niaký iný tip na dobrú kucharku.
Mám radost ohladne tej soje my trávime celú zimu v azii a teraz ide už aj malá a tam je výber soj.mliek obrovský a chutia rozhodne inak jak u nás a bola by som rada keby sa naučila na zdravú stravu,dokonca riasy tam predávajú v odelení čipsov a deti to chrúmu a majú výstižný názov "big sheet" nám teda nechutili,ale ked ju budem od malička učit na zdravé tak snád ich spapá.
Ešte jedná otázočka zajtra chcem robit červenú šošovicu môžem kombinovat so sojovým mliekom?

jaron
3. jún 2010

@adriana7 dúfam, že ta glukóza bol len chvíľkový rozmar tvojho organizmu alebo "meracích prístrojov".

Ovocia sa za určitých podmienok nemusíš báť:

Ovocie ako súčasť jedla, napr. normálne raňajky (normálne v našom chápaní, napr. celozrnné obilniny, orechy, sójový nápoj alebo biely jogurt, orechy, ovocie...).

Tiež môže byť vhodné to, čo písala Havino.

Nie sú príliš vhodné ovocné šťavy (sú bez vlákniny).

Tiež nie je vhodné robiť si rôzne ovocné dni, jablkovú kúru a pod.

Za takýchto podmienok sa ovociu nemusí vyhýbať ani diabetik. (Okrem toho z hladiska prevencie cukrovky, ovocie určite nepatrí medzi jej rizikové faktory).

Daj skôr teraz ešte väčší dôraz na to, aby obilniny boli celozrnné, a aby strava nebola príliš bohatá na tuky, hlavne živočíšne, čo predpokladám, že u teba je v poriadku.

Daj potom vedieť, ako dopadlo ďalšie meranie, sme zvedaví, ale dúfam, že to bude naozaj v poriadku.

jaron
3. jún 2010

@julianna78 kobinácia šošovice a sójového mlieka je úplne normálna, na čo je však dobré dať pozor, je vždy zavádzať iba jeden nový druh potraviny a až o nejaké dni (4 - 5) ďalšiu potravinu, keby napr. mala problémy, nevedela by si, či je to od sój. mlieka alebo od šošovice. Ak už červenú šošovicu používate, môžeš pridať mlieko, ak ešte nie, tak radšej po jednom a s odstupom.

julianna78
3. jún 2010

Dík Jaron 🙂 červenú šošovicu už papá dávno,jajtra bude 1krát so soj.mliekom.Zatial naštastie na nič reakciu nemala a spapá všetko čo jej ponúknem.