Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

rancuzkaf
16. júl 2010

este ma napadlo, co rada robievam z takej tekvicky malej gulatej, nakrajam na tenke platky, posolim, obalim v hladkej muke a namocim do cesticka z vody, cicerovej muky, soli,sezamoveho semienka, cesnaku a curry korenia a opekam na panvici na troske oleja...je lahodna aj s tymi semienkami vo vnutri!

vyborne sa daju naplnit, odrezat vrsok, vydlabat vnutro a plnit plnkou co chladnicka da, zapekat v rure....@tofik, neboj na dnes koncim😉

tofik
16. júl 2010

@rancuzkaf úplne slintám. 😀

Ale tie recepty sem potom hoď . Už sa teším.

adriana7
16. júl 2010

@rancuzkaf ,
tiež sa pripájam k tofik,
určite nás nazabudni "obdariť" tými receptami, ja si všetko, čo tu nájdem, píšem, a je to super keď nemáš inšpiráciu, ale hlavne chceš ochutnať aj iné kombinácie chutí, ja postupne všetko aj doma skúšam a na 99% totálna spokojnosť...

zojec
17. júl 2010

@rancuzkaf paradne recepy!!!! ten kolac dnes urobim!!!! mnamky..

@adriana7 no som sa zasmiala... nad tymi menami... ze zajac zoja.. 😀 😀 😀 mnr dala mamca toto meno v 78 tiez ziadna vyhra, ale terz som spokojna.. 😉

zojec
17. júl 2010

@adriana7 ja som si tiez recepty odpisovala, teraz napisem, len cislo strany... 😀 😀

adriana7
17. júl 2010

@zojec ,
a ja som si myslela, že tu všetci máte také uletené akožemená, len ja som sa "vyjavila",že si zoja, to by ma nenapadlo, ale super...
my sme našu zoju zdedili, sestra sa už o ňu nechcela starať a švagor ju chcel zjesť na smotane a naše deti tak strašne plakali, že som sa nechala obmäkčiť, ešte od sestry sme leteli kúpiť klietku a napájačku, inak, vraj je to najdlhšie žijúci zakrslý králiček široko-ďaleko (má skoro 7 rokov)

jaron
18. júl 2010

Ahoj @pia22,

tuším sme ti ešte neodpovedali. Pokiaľ dieťatko normálne papká, nedostatok bielkovín je takmer vylúčený. Normálne papá - to znamená, že má obilniny, varenú zeleninu, strukoviny alebo tofu, nejaké UM (ako píšeš), nejaké rastlinné mlieko (keď nemôže bežné ani ml. výrobky) atď. - jednoducho pestrú stravu a dostatok jedla. Problém by mohol byť napríklad, keby dieťa jedlo iba ovocie alebo zeleninu, v podstate aj nimi je možné zabezpečiť dostatok bielkovín, ale ťažké je také veľké množstvo ovocia a zeleniny zjesť aj pre dospelého, nie to ešte pre dieťa.

"menejcennosť" rastlinných bielkovín je minimálne 20 rokov prekonaný mýtus

pia22
19. júl 2010

@jaron dakujem velmi pekne, som sklamana z toho, kolko ludi tu obislo moju otazku.

havino
19. júl 2010

@pia22 prepáč, že Ti nikto neodpovedal okrem Jarka, ja myslím, že nikto Ťa neobišiel úmyselne ☹
Vieš, niekedy sa stane, že človek tu vbehne, prečíta najnovšie príspevky a spätne nepozerá... teda ja to tak niekedy robím, takže reagujem na to najnovšie... Myslím, že takto sa mohlo stať, že si Ťa nikto nevšimol 😔

havino
19. júl 2010

@jaron s knihou Zdravá kuchyňa... som max. spokojná 😵
Už z nej chystám jedlá tretí deň, je tam toľko variácií... Ani som netušila, aké kombinácie sa dajú pripraviť....napríklad nám veľmi chutila vyprážaná tekvica v kokose so sezamovou omáčkou 😝

havino
19. júl 2010

@pia22 , skús si tie rastlinné mliečka, o ktorých hovorí @jaron vyrobiť doma na skúšku, tu sú návody http://www.biospotrebitel.sk/clanok/650-ake-dru...
Ja som zrovna dovarila sójové, tak uvidím, ako bude chutiť 🙂 Sezamové u nás veľmi nejde, malému nechutí ani keď ho ochutím banánom. Ale kokosové (z kokosovej múčky) mu chutí a má rád aj samotný kokos, mandľové je tiež mňam - to sú tiež výborné zdroje vápnika. Skús to miešať s tým UM, ktoré pijete.

tofik
20. júl 2010

@pia22 nesmieš to tak brať. Niekto si nemusí všimnúť tvoju otázku, alebo ti nevie odpovedať. Ja napr. nemám skúsenosti s maličkými detičkami. Ale keby si si prečítala celú tému, tak si odpovede nájdeš tiež. Tak sa nehnevaj , veď ti tu krásne poradili, len trošku neskôr.

pia22
20. júl 2010

V pohode😉 A dakujem🙂

tofik
20. júl 2010

rancuzkaf tak ja som robila ten " kiš". Výborný. Ďakujem za recept.

matova
20. júl 2010

pia: veru, ja som tvoju otázku aj čítala ale sa necítim kompetentná, nemám skúsenosti, skôr ťažkosti pri drobcovom papaní- nepapaní 😒 . Tak aspoň držím palce, veľa úspechov a dobrodružstiev pri papaní 😵

adriana7
20. júl 2010

@pia22 ,
ale ja som ti predsa odpovedala, ešte v ten deň...tuším 15.teho...???

havino
21. júl 2010

Ahojte, prosím vás, tí, čo si robíte doma sójové mliečko - je rozdiel, keď sa bôby pred varením zbavia šupky alebo sa použijú aj so šupkou? Varila som totiž to mliečko, robila som podľa receptu od R. Uhrína, ktorý je totožný s tým od Lucie zo strany 4, rozdiel je len v použití bôbov so šupkou alebo bez šupky.
Tak neviem, chutí potom to mliečko inak alebo? Mne sa zdá po miernom zohriatí jemne horkasté...

adriana7
21. júl 2010

@jaron ,
hlásim, že som si dnes kúpila mlynček na mak, mali ho v bille za 4 evry, no nekúp to 😀
tak sa pustím do toho arašidového masla a tahini, ja som si totižto začala čítať našu tému od začiatku, lebo som pn, tak si odpisujem komplet recepty a tam som sa dobre zasmiala na tvojom príspevku, ako ste pri výrobe tahini zavarili motor... 😀
...ja mám teraz nový robot a nerada by som ho pokazila, tak som kúpila radšej ten mlynček, potom sa pochválim, ako sa mi zadarilo...

... a ešte jedna otázka, to tahini aj niečím dochucujete (korenie, soľ)? a dá sa tá pasta urobiť len zo sezamu, alebo aj z ľanových semiačok? ďakujem

adriana7
21. júl 2010

@havino ,
nerobím, neporadím... ☹

jaron
21. júl 2010

@adriana7 ahoj, tahiny je na rozdiel od arašidového (mandľového a pod. ) masla mierne horkasté, ale to sa ľahko napraví pri podávaní s nejakým sladidlom podľa chuti, možností a pod. Arašidové maslo máme najradšej s medom a banánom (samozrejme na nejaké pečivo), tiež to zvykneme (tahiny...) podávať s domácim lekvárom, alebo hrozienkami. Arašidové maslo na odľahčenie niekedy rozmixujeme s jablkami na krém (prípadne dosladíme).

viem, že tieto maslá sa dajú použiť aj na slano, ale to robíme veľmi málo kedy, napr. tahinu do hummusu

ešte pripomínam zdravú zmrzlinu, už som to tu viac krát písal, ale teraz v tejto horúčave je znovu aktuálna a je výborná, tiež sa tam dá použiť ar. maslo

http://www.zivotazdravie.sk/recepty-kz-zlate-mo...

robili sme už aj výbornú citrónovú - dali sme tam sušenú kôru z Bio citrónov (predtým rozmixovanú na kávovom mlynčeku) a citrónovú šťavu - čím viac, tým, lepšie a prípadne med alebo hnedý cukor
všetko sú to výborné a zdravé zmrzliny

jaron
21. júl 2010

z ľanu sme ešte nerobili, ale zdá sa mi, že to nebude ono, inak robili sme už z vlašských orechov, arašidov, sezamu, mandlí, slnečnice a kešu, kešu je asi bezkonkurenčné, nebolo treba ho vôbec ničím dochutiť, škoda len, že patrí zároveň aj k tým najdrahším.

jaron
21. júl 2010

tam na tých fotkách prípravy zmrzliny vidieť trochu aj ten náš mixér, nie je to klasická vysoká nádoba, ale skôr miesič na cesto (je to na to určené, to je predpoklad, že znesie väčší odpor), preto si lahšie poradí aj s orechovým maslom a nezhorí (zatiaľ 😀 ), ale aj predtým sme mali takýto typ a na tom sa tiež maslo dalo robiť, len ten už doslúžil vekom

adriana7
21. júl 2010

@jaron ,
takže tento mixér už nezhorel... 😀
tie zmrzlinky hneď zajtra narobím, vyzerajú suprovo a deti pozajtra prídu z tábora 😵
ešte sa chcem spýtať:
- koľko vydrží v chladničke verzia arašidové maslo, med, banán, či to je na spotrebovanie hneď?
- používate radšej karob alebo bio nepražené kakao? (ja som s karobom nikdy nerobila), dík

adriana7
21. júl 2010

@jaron
aj tak ma ešte jedna napadla (ešteže ma neprepadla 😀 )
- všetko sa to musí spracovávať mrazené, alebo to môžem urobiť zo surovín izbovej teploty a potom "švihnúť" do vaničiek a do mrazáku?

jaron
22. júl 2010

@adriana7 arašidové maslo, med a banán som myslel nie spolu rozmixované, ale na chlieb natrieť arašidové maslo, na to med a nakrájať banán

používame radšej karob, kakao (akékoľvek) je pre mňa predsa len tak trochu kontroverzná potravina, viem, že má veľa antioxidantov, vitamínov a iných prospešných látok, ale taktiež obsahuje kofeínu podobné látky, ktoré môžu, hlavne u detí, nepriaznivo vplývať na nervovú sústavu, pravidelné užívanie môže byť predpokladom pre závislosti. Sú odborníci, ktoré nedajú na kakao dopustiť, ale aj iní, ktoré upozorňujú aj na jeho negatívne stránky. Dáme si občas kvalitnú horkú čokoládu (i keď nie zo surového kakaa), ale pravidelne používať kakao by som nechcel (ani surové), a prospešné látky z neho nahradíme z iných zdravých (a možno i zdravších) potravín bez možných negatív, napr. z vlašských orechov.

Pri výrobe zmrzliny musia byť banány zmrazené a potom pri príprave ich trochu pokrájať aspoň na 4 časti alebo mixovať s teplým medom, jednoducho iba trochu spôsobiť ich zmäknutie. Ostatné suroviny sú nemrazené, okrem ovocia, to môže byť tiež mrazené, ale aj čerstvé (pokiaľ neprevyšuje jeho množstvo banány). Ešte sme tú zmrzlinu nerobili tak, že rozmixovali nemrazené banány a potom dali zmraziť, tak neviem, aké by to bolo.

adriana7
22. júl 2010

@jaron ,
ďakujem, ja totižto nemám vôbec skúsenosti so sladkými raňajkami, my raňajkujeme ovocie a asi preto mi potom na desiatu decká cghcú viac slané raňajky
banán už je v mrazničke, poobede vyskúšam tie zmrzky 🙂

indy
22. júl 2010

ahojky
tak to ma @jaron prekvapilo, ze banany najskor mrazite Ale urcite vyskusam 😉 Tvoja zmrzlina vyzera krasne kremo zamatovo sa leskne
Ja robim tak, ze pomixujem cerstve banany + ovocie, ktore mam po ruke a dosladim medom podla kyslosti ovocia Minule ked mi zostala plnka do torty jahody + tvaroh tak som aj to pouzila a bolo to fain Tuto dren plnim do formy na nanuky, na sposob zmrzliny do kelimkov som to este nerobila Maly je z toho nadseny, ze si to moze chytit do ruky a ze ma nanuk Z misky by mi to asi ani nejedol 😀

@adriana7 super ze mlyncek na mak za 4 eura, ja zhanam pre babinu Je to klasicky mechanicky?

adriana7
22. júl 2010

@jaron ,
a na tej stránke som sa dočítala, že organizujú aj letné tábory zdravia pre deti, nevieš, či bude aj tento rok a či sa dá ešte prihlásiť ?(neviem to tam vyčítať)

adriana7
22. júl 2010

@indy ,
áno, je celokovový, klasika na kľuku a "ručný pohon" 🙂
a v bille sme ho našli v tých košoch so "sprostosťami" všeho druhu (uteráky, šľapky, grilovacie potreby), nie v regáli...

havino
22. júl 2010

@adriana7 ja som tiež chcela kúpiť ten mlynček z Billy, ale nakoniec som ho po prehliadke nekúpila... Vnútri boli totiž všetky akoby zhrdzavené 😖 Ty si našla dobrý? Ja som si nakoniec kúpila normálne v domácich potrebách. Bol o trošku drahší, ale nie veľmi.
Tú zmrzlinku z mrazených banánov robievam, je to fakt výborné 😵 Chutí úplne ako ozajstná. Odporúčam!!
Ja som z tej banánovej hmoty robila aj taký dezert, rozmixovala som tam aj tofu a broskyne. Bolo to také polotekuté a chladné 🙂