Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

jaron
22. júl 2010

@adriana7 letný tábor zdravia je pre všetkých (rodiny, deti, starí, mladí...), nie je čisto iba pre deti, ale deti majú na ňom svoj program doobeda. My sme boli už skoro na desiatich, tento rok nejdeme, kúpili sme byt a prerábame, minulý rok sme boli a možno o rok pôjdeme (tam by sme sa mohli aj stretnúť 🙂 ). Tohtoročný sa začína už nedeľu, z minulého, kde sme boli, je reportáž tu a na fotke č. 215 je naša Natálka (v kroji - mali tam maškarný)

http://www.zivotazdravie.sk/?l1=aktuality&l2=sk...

jaron
22. júl 2010

teraz sme si kúpili aj kornútky, že si tú domácu zmrzlinu dáme do nich, malej sa to tak páči

adriana7
22. júl 2010

@jaron ,
škoda toho termínu, už to nestihneme...
ale na budúci rok by sme sa tam naozaj mohli stretnúť aj viacerí odtiaľto 🙂 (a natálka je pekná slečna)

rancuzkaf
22. júl 2010

@adriana7 a kde ti boli deti v tabore?....existuje nejaky, kde davaju slusnu vege stravu? nasi boli v 2006 v Majaciku, tam sice vege slubovali, ale realita bola ina, ' pudingova" ☹ a o traveni volneho casu ani radsej pisat nebudem, skoda mojho ukazovaka, ktorym poctivo tukam do klavesnice..

rancuzkaf
22. júl 2010

@jaron a fotka 231 to je tvoja rodinka?

adriana7
22. júl 2010

@rancuzkaf ,
naše decká sú v tábore, ktorý organizuje ich škola, majú tam svojich známych kamarátov a spolužiakov, preto "trpím" tie záležitosti ohľadne stravy, včera už bola blška večer na izbe, nie pri táboráku, volala mi, že jej je zle od žalúdka...
... sumárum živej stravy za týždeň - 1 nektarinka a 1 jabĺčko
...mäso na obed aj večeru, salámy na 2 výteloch, na chleba margarín - tak mi jej bolo ľúto, šľapali 16 km a ona jedla len ten chlieb, z ktorého vyhodila salámu a oškrabala margarín... sestrička ju potom vyhrešila, že je hriech vyhadzovať jedlo, na čo jej blcha povedala, že jedno z božích prikázaní je "nezabiješ", tak ona živé tvory nezabíja ani neje..
takže takto my táborujeme (bojujeme)

ale inak sú tam spokojní, len už malý volal, maminka, zajtra nám doneste veľa ovocia, budeme ho jesť po ceste domov...

a preto som rada, že som objavila tento jaronov link, ja to navrhnem mm a vážne uvažujem, že tam budúci rok pôjdeme, nechcete sa viacerí pridať?

rancuzkaf
22. júl 2010

@adriana7 ja by som isla, len neviem ci prave vtedy budeme tu, mne sa taketo pobyty pacia a este ak maju deti program, tak to je super😉

jaron
22. júl 2010

@rancuzkaf tam som iba ja so známymi, čo boli s nami, všetci sme napr. na č. 242

@adriana7 rád by som šiel, aj keď sa pridáte, ale to bude až o rok 🙂 , dovtedy ešte ďaleko 🙂

adriana7
22. júl 2010

@rancuzkaf ,ja viem, ty to máš troch od ruky 😀

@jaron , ja som asi iná blondína, mne tie fotky končia číslom 113... 😠

annaola
22. júl 2010

Ahojte maminky vegetarianky ! Chcem vas aspon podporit, aj ked ja uz vegetariankou nie som, bola som nou 5 rokov. Bohuzial na tlak okolia som zacala jest maso ked som otehotnela a odvtedy , aj ked v minim. mnozstve pokracujem. ☹
S manzelom mame na stravovanie dost rozdielne nazory, takze ak bude nase dieta chciet byt vegetarian, bude sa tak musiet rozhodnut sam, ked bude dospely, zatial sa ho snazim aspon trocha viest k zdravemu zivotnemu stylu... Drzim vam vsetkym palce!!!

jaron
22. júl 2010

@adriana7 tie čísla, čo myslíme, tie sa ti ukážu iba keď ukážeš na fotku potkanom, teda myšou, keď ich máš zobrazené všetky, nie vo forme prezentácie

jaron
22. júl 2010

@annaola ďakujeme za podporu, aj keď sa to teraz u vás nedá úplne bez mäsa, nevadí, sú aj iné dôležité veci pre zdravie (ostatné faktory výživy, pohyb, vzťahy...), tak nech sa ti aj celej rodine v nich darí.
🙂

jaron
22. júl 2010

jéé, pozeral som si všetky tie fotky a objavil som sa na jednej č. 208, vidieť tam dobre všetkých 5 mojich prstvov na jednej ruke 😀, bol to taký malý improvizovaný teoretický kurz varenia bez varenia 🙂 a zhodou náhod je na prezentácii práve tá tu spomínaná zmrzlina

zojec
23. júl 2010

ahojte.. ja uz mam tiez banany v mraziaku... od vcera, len moja cica nejak nie a nie spat.. som zvedava kedy ju urobim... ☹ velmi sa tesiiiim... ja milujem zmrzlinu.. 😉
ten tabor vyzera super 🙂dufam, ze bude fungovat aj o par rokov, ked malicka narastie 🙂

havino
23. júl 2010

@jaron máš naozaj pekné prsty 😀 ...a od koľkých rokov sa môžu tábora zúčastniť detičky?

adriana7
23. júl 2010

@zojec ,
no ja by som ten tábor budúci rok "riskla" aj s bábenkom, našim deckám by určite pomohol pocit, že vegetariánov je na sk viac 🙂

jaron
23. júl 2010

@havino deti môžu ísť od 0 rokov, ale program pre deti doobeda je tuším od 4 rokov, boli tam rodičia s rôznymi deťmi - mesačnými, ročnými a pod.

zojec
23. júl 2010

@adriana7 no kebyze mam aj ja starsie deticky ako ty.. tak by to bolo super.. ved uvidim co bude.. samej bez mm sa mi nechce, a on ma cez leto len 2 tyzdne dovolenky, a to by sme radi sli k moru.. ale ktovie co este bude.. rok je strasne dlha doba..
no konecne idem na tu zmrzku.. sa uz neviem dockat.. 😉

jaron
23. júl 2010

@zojec potom napíš ako sa podarila zmrzlina

zojec
24. júl 2010

@jaron zmrzlina bola fantastickaaaaaaaa.. aj este je v mraziaku.. 🙂 urobila som dva druhy, jednu broskynovu... a druhu orieskovu s vlaskymi orechami.. mnamka neuveritelna... ani som nicim nedosladzala... mm sa len zalizoval 😀 my neveril, ze tam nie je vajko, ani smotana... 😀

adriana7
26. júl 2010

@zojec ,
no veď samozrejme, že uvidíme, čo o rok, za rok sa toho môže veľa udiať, len ja som už za tie roky, čo sme trávili rôzne dovolenky pochopila, že našim deckám sa viac zavďačíme chatou v slovenských horách, ako tuniskom, lietadlom a all inclusivom dokopy...
... keď si večer grilujeme, alebo ideme so psom do hory, šlapeme tatry - majú také rozžiarené oči...a preto sme si napríklad kúpili karavan, aj keď tento rok nikam nejdeme kôli mne, decká si napríklad robia "výlet" štýlom, že v sobotu večer sedíme pri ohníku a oni potom do rána v tom karavane spia, "zážitok jak svet" 😵
@jaron ,
aj nám sa zmrzka podarila, naozaj super "výmysel", včera poobede sme ju sfúkli za 5 min.
my sme robili kakaovú a orieškovú...
a najlepšie na tom je, že do dcéry dostanem banán 2x do roka, takže mám na ňu nový fígel 🙂

zfidorka
26. júl 2010

zmrzlinu som robila aj ja - malinovu, len mam malo vykonny mixer, nabuduce si musim pozicat nejaky vykonnejsi... 🙂

oscarka3
26. júl 2010

chystám sa aj ja na tú zmrzlinu, ale musia dozrieť banány-mali strašne zelené.ja budem robiť černicovú alebo čučoriedkovú 😉

marfuskaanjelik
26. júl 2010

Ahojky, hlásim návrat. Bolo super, ale krátko...
Do synovca sa mi podarilo dostať zemiak s paradajkou a "rizoto" z jačmeňa. Bola som na seba hrdá, kým mi to nepokazila sestra. 😠
Trošku sme sa pochytili a teraz to vyzerá tak, že obe moje krsniatka vyrastú na pizzách so šunkou, bielom pečive, pudingoch plných É- čiek a farebných malinovkách. ☹
Bola som z toho veľmi smutná, až som si z toho poplakala.

matova
26. júl 2010

marfuska: väčšina ľudí začne brať tieto veci vážbejšie bohužiaľ až keď horí a zdravie je v keli, alebo si vplyv stravy nepripustia vôbec. Netráp sa, robíš čo môžeš, decká keď budú väčšie dostane sa k nim isto aj kopu informácií o strave "z druhej strany" 😉

matova
26. júl 2010

A na tú zmrzlinu ja len slintám, nemám dobrý mixér 😀

jaron
27. júl 2010

@zfidorka, @matova ahojte - na tú zmrzlinu by nemusel byť až tak silný mixér, len treba banány pred mixovaním trochu viac nechať zmäknúť, nakrájať na menšie kúsky, potom by ovocie mal zvládnuť aj slabší mixér,
iba zmzlina s arašidovým maslom asi pre slabší mixér nie je,
keď je zmzlina kvôli mixovaniu viac "roztopená" pred podávaním ju potom stačí dať na nejaký čas do mrazničky

zojec
27. júl 2010

ja tiez nemam nejaky extra mixer, ked som robila orieskovu, nechcelo mi to dokladne rozmixovat, tak som tam fukla este jeden cerstvy banan.. potom to uz slo.. a fukla som do mraznicky na chvilu 😉

matova
27. júl 2010

ja mám len ten ponorný tyčový mixérik- používam na polievky, krémy 😒
a nefungovalo by to zmixovať nemrazené a hodiť potom do mrazničky? 😲

jaron
28. júl 2010

@matova aha, ponorný, tak to je už iná vec, neviem, s takým som to ešte nerobil. Ten postup rozmixovania nemrazeného banánu už niekto tu spomínal, ale ja neviem, ešte som to neskúšal, ale môžeš určite skúsiť.
Keď sa to mixuje mrazené, má to určitú výhodu, že sa to urobí na takú konzistenciu, práve ako zmrzlina. Keď sa to zmrazí, je to v kuse, ale dá sa to aj tak, trochu sa nechá roztopiť, nakrája sa a pod.