Veľmi tvrdá a nepravidelná stolica u 2,5 ročného syna

jankaxxx
14. jan 2012

ahojte ma niekto s tym problem a akoho riesite lebo ja uz som zufala sa pozerat na mojho maleho ako sa trapi ....chodi kakat len kazdy 4 den posledne a to mu davam probioticke sirupy a jedlo mixuje ako mu pride a aj tak ma stale problemy na zachode sedi aj 2 hodiny a tlaci az je modry...mate niekto nejake triky na to????

liusha
6. sep 2012

@liusha uz aj pekne papa

klaudiaaa
1. apr 2014

Duphalac sirup na zmäkčenie stolice, prebiotická vláknina v prášku /Valosun/, Probiotika / Infant Dophilus, Probio fix, Lactobacilky/. Tie nám poradila gastro lekárka. To mame každý deň, Dcéra 3,5 r. nechce kakať, keď ma tvrdú stolicu.

mirka1611
19. jan 2015

@klaudiaaa ahoj, prosim ta toto vsetko ste davali naraz alebo skusali postupne ? na gastre to ako prebiehalo, vsetky vysetrenia, atd ? my sme skusali zatial duphalac a pomohol iba prvykrat (po 2 dnoch) a potom zase nic :(

k_a_j_k_a
19. jan 2015

@mirka1611 slivkovy kompot ste skusali? Ale kludne aj pol pohara na jedenkrat. Starsia dcerka az plakavala pri kakani. Bolo to strasne. Hlavne, ked prisla po vikende od starych rodicov. Zoparkrat sme si to odplakali v noci na zachode :( ja som jej davala miesto desiatej alebo olovrantu tie slivky a pomohlo. K tomu mavala na ranajky jogurt s vlockami. To zaberalo. A vyrastla z toho. Ani teraz to sice nie je 100%, ale uz aspon neplace.

piacere
19. jan 2015

@mirka1611 ak to trvá dlhšie a bežné babské rady nezaberajú, určite je potrebné gastro vyšetrenie. Neboj sa 😉 len zoberú krv...

katkasofi
19. jan 2015

@mirka1611 ako prvú pomoc keď nemôže dieťatko kakať doporučujem Easy lax do riťky streknuť a do pár sekúnd sa dieťatko vykaká. Mám odskúšané pri staršej dcérke. Ostatné ako radia baby....

mirka1611
19. jan 2015

@k_a_j_k_a zo stravy sme vyskusali uplne vsetko...
@piacere prave som chcela zistit či je niečo čo radia gastro lekari, a čo by som mohla vyskusat hned, skor ako to absolvujeme....

@katkasofi ano na easy laxe fungujeme, ale nieje to prenho tiez prijemne a nie je to riešenie, kedze by som mu ho musela davat kazdy den, resp. kazde dva....

piacere
19. jan 2015

@mirka1611
z mojej osobnej skúsenosti so synátorom:

- čerstvé ovocie a zelenina
- veľa piť, ak odmieta, motivovať (napr. ja som chodila po byte s fľašou a každú chvíľu som si so synom štrngala na zdravie, alebo keď sa hral s autíčkami, vždy som mu vravela, že musí tankovať).
- slivková šťava, slivkový kompót
- nalačno acidko
- sušené slivky alebo marhule (môj ich napr. odmietal, lebo boli horké)
- minimalizovať čokoládu, kakao
- za pokus stojí vylúčiť alebo aspoň obmedziť mlieko a mliečne výrobky
- ľanové semiačka (kúpiť v DMke napr.). Ja som skúšala do výživy, no tak to nechcel, tak som mu ich klasicky zavárala do polievky, trebárs paradajkovej
- u môjho veľmi zaberá hrozno a nektarinky. Ak nebol pár dní na WC, "naordinovala" som večer misku hrozna a ráno už šiel
- duphalac (dlhodobo, nie je návykový). Ak nebol pár dní na WC, stačilo zvýšiť dávku (viac, ako odporúčajú v letáku, my sme dávali 3 x 10ml) a väčšinou zabralo.
- môžeš skúsiť probiotiká (ja som nevidela účinok), ale opäť dlhodobo
- istý čas som dávala každé ráno kávovú lyžičku konopného oleja (kúpiš v Bio), vraj je na chronickú zápchu, tiež som nevidela účinok

Ak je to kritické, že dieťa nebolo na WC už pár dní, tak:
- nalačno pohár teplej vody
- nalačno pohár 100% pomarančovej šťavy s lyžicou stolového oleja
- nalačno lyžicu stolového oleja
- nalačno acidko
- sľubovať hory-doly. Môj miloval cukríky PEZ, urobili sme z nich odmenu za kakanie, nikdy inokedy ich nedostával. Ak ich chcel, vedel, že sa musí vykakať 😀
- ak má strach, že bude "bolieť", natrieť zadoček napr. Sudocremom, ale hlboko až dovnútra. Môj si potom sám pýtal pred kakaním mastičku.
- s glycerínovými čípkami sme to veľmi skoro vzdali, pretože sa dlho rozpúšťajú a väčšinou skončili celé v nočníku

Ak nič z toho nezaberá a trvá to dlho, jednoznačne žiadať vyšetrenie na gastre. Môjmu robili testy na alergiu na BKM a na lepok, pretože aj to môže byť príčina zlej a nepravidelnej stolice.
A ak aj toto vyjde negatívne, odporúčam pýtať sa na alergo a tam testy na histamínovú intoleranciu. Môjmu synovi ju zistili v septembri a odvtedy, čo drží nizkohistamínovú diétu nemá najmenší problém s kakaním...

Držte sa, je to bol na dlhé trate, ale dá sa zvládnuť.

katkasofi
19. jan 2015

@mirka1611 tak som rada že aspoň ako prvá pomoc funguje 😉 my sme sa ho tiež toľko napichali malej do riťky, vyšetrenia poukázali na gastre že jej chyba nejaký enzým. Dostala lieky, tie moc nezabrali a naštastie v cca 3 rokoch sa jej to upravilo...

babulka82
28. dec 2015

@piacere prosim a potom duphalacu neprehana? iba zmakči stolicu?

lubica_89
22. máj 2020

Fruktolax