Veľmi tvrdá a nepravidelná stolica u 2,5 ročného syna

jankaxxx
14. jan 2012

ahojte ma niekto s tym problem a akoho riesite lebo ja uz som zufala sa pozerat na mojho maleho ako sa trapi ....chodi kakat len kazdy 4 den posledne a to mu davam probioticke sirupy a jedlo mixuje ako mu pride a aj tak ma stale problemy na zachode sedi aj 2 hodiny a tlaci az je modry...mate niekto nejake triky na to????

jop
14. jan 2012

@jankaxxx hmm, u tak starého chlapečka mi to přijde už divné, radila ses s pediatrem? Nevím, co myslíš probiotickým sirupem (neznám), my měli při potížích se stolicí kapky Bio Gaia a pomohly. Jinak určitě dávat mléko a mléčné výrobky a omezit ty klasické "tvrdící" potraviny jako banány, mrkve, černý čaj atd..
Můj syn měl problémy se zácpou při zavedení příkrmů a zaručeně mu pomohlo uvařit sušené švestky a rozmixovat. Plus ty kapky Bio Gaia.

jankaxxx
autor
14. jan 2012

ten probioticky sirup je na travenie a vola sa pikovit ja nezijem na svk ale tam mi to poradili ...mlieka pije velmi vela on hocico zapija mliekom este aj melon a nic to s nim nerobi.....

lucia2905
14. jan 2012

@jankaxxx moja malá chodí každé 4-6 dní. 2 dni chudiatko chodí, tlačí ju a krčí sa kde môže. Treba jej na nočník, ale nechce ísť, lebo vie že sa bude trápiť. Keď sa nám konečne podarí ísť na nočník tlačí tak, že až plače - no katastrofa. Radili sme sa s detským lekárom 2X denne jej podávame sirup laevolak na zmäkčenie stolice. Vraj niektoré deti na tom fungujú aj 2 - 3 roky. Neprajem to žiadnemu rodičovi, aby mal s dieťaťom takéto problémy ☹

martinex
14. jan 2012

@jankaxxx skus fructolax...kamoskin maly je rovnako stary a ma tie tento problem..a tento sirup mu velmi pomohol,je to cista priorda 🙂

jankaxxx
autor
14. jan 2012

presne viem o com hovoris aj on sa uz boji chodit na zachod a strasne sa pri tom trapi a place a niekedy zo seba vytlaci tolko ako dospelak za dva dni no tiez katastrofa ale ma dni ked ide aj dvakrat ja uz fakt neviem cim to moze byt
@lucia2905

jankaxxx
autor
14. jan 2012

@martinex musim mame povedat nech mi to posle zo slovenska a vyskusam

vanessm
14. jan 2012

@jankaxxx Upraviť stravu, veľa zeleniny, ovocia, kompóty,polievky, ak toto všetko papá, tak určite na vyšetrenie, kde by vás mala poslať pediatrička. ˇKvapky biogaia alebo infant dophilus, oboje sú probiotiká, len ten dophilus nám dlhšie vydrží

lubina
14. jan 2012

@jankaxxx aj mojeobe dcerky s tym maju problwm.Bola som s tym aj u pediatricky. Starsia mala Duphalac, dlhodobo ho uzivala.Teraz ma 6 a uz je to lepsie.Davam je rozne probiotika. Mladsia ta ma problemy stale, ale Dr. mi povedala, ze aj jogurt moze niektore deti zapekat.Takze ani to nie je az taka pravda, ze jogurt prezenie. Chce to hlavne vela pit, vodicky, nie sladke. A davat slivky, hrozno (ale aj so supkou) a ak varievas polievocky pre maleho, tak ich zahustuj s ovsenymi vlockami, to pomaha super.My uz pomaly do kazdej polievky davame vlocky. A skus ho cvicit, aby kakal kazdy den, aj ked len troska.Lebo ak nekaka dlhsie o to tvrdsia je ta stolica. My uz sme vytrenovali obe, kakaju vecer,ale to je jedno.Sedia spolu v kupelni, kecaju a kakaju 😀 😀 😀 .Kazdy den, ta pravidelnost je dolezita.Vela dobreho prajem.

kjajule
14. jan 2012

@jankaxxx Měl by taky hodně pít opravdu hodně a taky jíst zeleninu a ovoce v syrovém stavu. Sušené ovoce taky. A laktobacílky v tabletkách. Pikovit je sice na trávení ,na větší chut k jídlu, ale je to spíše vitamínový doplněk...laktobacílky upravují mikrofloru ve střevech což je na vyprazdování lepší a ty pikovit nemá 😉
http://www.lekarna.cz/swiss-laktobacilky-baby-c...

tlap.ka
14. jan 2012

@jankaxxx přesně tohle jsme měli, dlouho jsme hledali, co by pomohlo a pak mi vzdálená příbuzná poslala tohle a dodržování toho a podávání Duphalacu nás toho problému zbavilo. JInak my jsme chodili na velkou klidně až po týdnu a bylo to vždycky s pláčem a někdy i prasklým zadečkem. po Dodržování návodu chodíme každý den, zabralo to všechno cca po měsíci, tak držím palce, ať to zabere i u vás. Klidně napište IP, kdybyste něco potřebovala.
Zácpa léčení u dětí
1/ Příjem tekutin - Zajištění správného pitného režimu po stránce kvantitativní i kvalitativní. Vhodnými nápoji jsou pramenitá nebo minerální voda,ovocné a bylinné čaje, čerstvé ovocné a zeleninové nápoje. Naopak omezit bychom měli příjem černého čaje, kakaa, limonád a veškerých slazených nápojů.
2/příjem vlákniny -Přirozeným zdrojem vlákniny je ovoce a zelenina,které by měly být podávány minimálně dvakrát denně. Doporučovány jsou sušené švestky, fíky, datle,meruňky, hrušky, jablka, maliny, jahody, angrešt,
rybíz, kyselé zelí, květák, brokolice, hrášek, fazole,čočka, brambory, celozrnné pečivo, müsli, vločky(nebo odvar z ovesných vloček - vhodné pro kojence),
Nedoporučují se banány, borůvky a konzervovaná zelenina. Vhodné je omezit konzumaci rýže, těstovin, pečiva a výrobků z bílé mouky,cukrovinek, čokolády, bonbónů a sladkých jídel (cukr nahradit ovocným cukrem).
3/ nácvik defekace -Jednoduchým, ale důležitým opatřením je nácvik vyprazdňování - cílem je, aby dítě opět začalo vnímat defekaci a pravidelně se vyprazdňovalo. Přinácviku je vhodné využít fyziologický gastrokolický
reflex (vzestup motility tlustého střeva po jídle,maximum ráno po snídani) a pokusit se 15-30 minut po jídle o defekaci, a to i v případě, kdy pocit nucení na stolici chybí. Výhodnější se zdá ranní vyprázdnění rekta, čímž se sníží riziko stagnace stolice v průběhu dne. V žádném případě dítě nesmí potlačovat pocit nucení na stolici a defekaci oddalovat. Vyprazdňování by mělo probíhat zásadně beze spěchu. Dítě by mělo zaujmout polohu se stehny přitaženými k břichu a v předklonu, nohy opřené o zem nebo o stoličku.Tato poloha je nejvhodnější pro uplatnění břišního Lisu při vyprazdňování.
4/Pro denní léčbu dětí s obstipací se jako první volba doporučují osmotická laxativa. - lactulosa - přípravek Duphalac sirup ,.Dlouhodobé studie prokázaly, že jejich podávání je bezpečné a účinné.Ani i při mnoha měsících podávání N e d o ch á z í k rozvoji nesnášenlivosti či závislosti ! Obvyklé dávkování pro děti je 1-3 ml/kg/den
v 1-3 dávkách./ Dávku laktulózy je možno individuálně přizpůsobit dle klinické odpovědi - obvykle začínáme
menší dávkou, kterou postupně navyšujeme. Účinek nastupuje během 24-48 hodin.
5/ K prevenci vzniku zácpy nebo její recidivy je vhodné dodržovat některá léčebná opatření i po obnovení pravidelné defekace. Rodiče by měli i nadále věnovat pozornost pravidelnosti vyprazdňování dětí - . Je třeba dodržovat doporučení zdravého životního stylu - dostatek pohybových aktivit, pravidelný a dostatečný pitný režim, racionální strava s dostatkem vlákniny (ovoce a zelenina), omezení sladkostí a bílého pečiva.
V neposlední řadě je třeba dbát na psychickou pohodu dítěte .

jop
14. jan 2012

@jankaxxx Pikovit používáme taky, jsou to hlavně vitamínky i proti nechutenství (můj syn po tom začal celkem dobře jíst), ale jako probiotika to moc dobře nefunguje. Nedávno měl syn průjem a Pikovit vůbec nezabíral (bereme ho pravidelně skoro denně), to ty Bio Gaia kapičky byly mnohem lepší, já bych koupila nějaké vyloženě jenom probiotické kapky nebo jiný probiotický přípravek. Nevím, kde žiješ, ale probiotika pro děti prodávají zaručeně všude (v civilizovaných zemích).

kaja73
14. jan 2012

@jankaxxx nam pomohlo uplne vysadenie mlieka aj mliecnych vyrobkov-aj zakysanych- odvtedy kaka prvu ligu 😉 -ma 24m.

jankaxxx
autor
14. jan 2012

@vanessm ved on je prevazne len ovocie lebo to zboznuej a hlavne ryby a take veci stravu som mu upravila uz tak ze ja uz fakt neviem co mu moze vadit.....

@lubina moj maly ani nechce pit nic sladke len vodu alebo mlieko dzusy a caje absolutne nie a cvicim s nim tiez pravidelne lebo ked bol babo tak som s nim bola na kurze detskej masaze....

stvura
14. jan 2012

@jankaxxx co ti to dietatko papa? Ak budes pravidelne dohliadat na to aby jedol ovocie a vela vlakniny tak urcite nebude mat problem so stolicou (obe moje deti jedia velmi vyvazene, vela ovocia, strukovin, vlakniny a kazdy den pravidlene kakaju ako hodinky)...syn ma 3.5r a dcerka coskoro 1.5r 😉 . Ja by som to riesila upravou jedalnicka a ak to nepomoze, su este caje na prirodnej baze, ovocne stavy, to by mohlo pomoct...naozaj posledna alternativa lieky...

jankaxxx
autor
14. jan 2012

@kaja73 vidis to dokazuje ze kazde dieta je ine
rozhodne teda vymenim ten pikovit za nejake tie kvapky a uvidime
@jop zijem v civilizovanej krajine🙂)))londyne ale tu lekari su velmi neradi ked sa do deti pchaju nejake sirupy alebo kvapky tak mi tiez odporucali len sa pohrat s jeho stravou ale to nam rohodne nepomaha......

jankaxxx
autor
14. jan 2012

@stvura musis si precitat celu diskusia ze som pisala ze on papa skoro len ovocie a zeleninu od vymyslu sveta

baris
14. jan 2012

@jankaxxx
@lucia2905 tak to znám. Moje starší dcera v roce onemocněla šílenými afty, až jsme skončili na týden v nemocnici na kapačkách ☹ ☹ . Poté na dostala kapky s železem a od té doby šílené problémy se stolicí. Nechtěla chodit na velkou, pokud ano, tak se schovávala za dveře, za skříň, za gauč .... a s obrovským řevem a po celodením trápení ze sebe něco vypudila ☹

Dětská dr. nám doporučila lactulosu, pak DUPHALAC (oboje je bez lékařského předpisu). Pak jsem požádala dr. o žádanku na dětská gastroenterologii. A pak samozřejmě i dětský psycholog - bohužel ve věku okolo tří let neumí dítěti pořádně pomoc - teda Katuška s ní nekomunikovala. Chodila jsem i ke kinezioložce, homeopatce ....

Dr. na gastroenterologii mi předepsala forlax (ten je jen na předpis) a ten jakštakš pomáhal, poté jsem dávala občas easylax (volně prodejné projímadlo do zadečku). Dr. mi doporučovala i glycerinové čípky (ale ne celé), ty mi bohužel malá okamžitě "vystrčila" ven. Výborný je yal - ale ten je taky jen na předpis nebo dej domácí klystýr - horká voda s trochou mýdla.

My jsme si tohle to období "užívali" přes 2 roky. Nakonec nám pomohl čert - byli jsme v začarovaném kruhu - Katuška se bála kakat, protože to bude bolet, ale tím, že nekakala, tak se ta stolice ta zvětšovala, až to muselo být šíleně bolestivé 😒 . Tak jsme před vánocemi postrašili čertem, že si jí splete s pytlem hovínek a od té doby se snažíme kadit každý den.

Držím palce.

kaja73
14. jan 2012

@jankaxxx A ty si mu už skusila mlieko vysadit? -staci na 2-3 tyždne a uvidis.

jankaxxx
autor
14. jan 2012

@kaja73 to som veru este neskkusala lebo on za vsetkym pyta mlieko a myslela som ze to mu len pomoze ale skusit mozem aj to na kazde funguje nieco ine

prahaxx
14. jan 2012

@jankaxxx http://www.mamaaja.sk/ActiveWeb/Article/2904/la...
asi do jogurtu po trosicke, nech pomoze!! dufam, ze deti mozu 😉

kaja73
14. jan 2012

@jankaxxx http://www.strava.sk/showdoc.do?docid=6221 tu si precitaj mozne priciny-je tam aj to mlieko 😒

suezana
14. jan 2012

nečítala som, čo ti radili ostatní, ale skús vysadiť mlieko na čas - úplne aj mliečne výrobky - poznám prípad (kamarátka) ktorým toto pomohlo - nič iné nezaberalo

vanessm
14. jan 2012

@jankaxxx Tak potom treba ísť na gastro vyšetrenie. Držím palce

nelynka18
14. jan 2012

@jankaxxx probiotika biopron je to prasok a su naozaj super 🙂 ja som pouzivala biogaiu ale nezaberala teraz davam malemu biopron a je po probleme....tak isto mu skus davat prirodne prehanadla ako slivky,atd. a vela vlakniny,ona vlastne zabranuje zapche asi jej ma nedostatok tu mas o tom clanok a je tam aj ktore potraviny ju obsahuju http://www.zbynekmlcoch.cz/informace/texty/jidl...

baris
14. jan 2012

holky, chtěla jsem ještě napsat, že probiotika mohou u některých dětí způsobit další zácpu - způsobily je i Katušce - nemůžu jí je dávat.

jonas17
14. jan 2012

@jankaxxx akurát prežívam toto isté.my sme sa vrátili z nemocnice pred týždňom, kde malá nič nejedla , len sa kojila a tak týžden nekakala. doma začali hororové problémy, nielen pre ňu, ale aj pre mňa. tlačila som do nej piate cez deviate, kompoty, ovocie, vlákninu a nič. kakala len s čípkom celý týžden. okrem toho jedla aj biogaju. od štvrtka jej dávam duphalac a ať dnes konečne kakala bez čípku, čo je úspech. pritom kaká každý deň. s plačom a ako kamene.verím, že u nás je to len prechodné. ale moja kamarátka má už 17-ročnú dcéru a od jej jedného roka kaká takto. niekedy až po 10 dnoch. to akoby už rodila. potom zvracia, plače a odpadáva. až tak sa vykaká. kto to nezažil, nepochopí, aký veľký je to problém. ale je tu jedna téma na koni o tom, tam jedna mama písala, že kupuje dajaký probiotický nápoj, či sirup, ten vraj pomáha. zatiaľ tu nebol spomenutý. a tiež chlorela. ja ju plánujem kúpiť.
a prvé by som na tvojom mieste vynechala mlieko, mliečne výrobky a tiež jedlá z mlieka nevariť, ako ti tu už radili.
držím palce, nech z toho vyrastiete. tá kámoška bola s dcérou v nemocnici a vraj má predlžené črevo a terazuž aj lenivé, tak preto ten stav. ale je pravda, že ona nezje nič, čo musí, teda ani duphalac, ani ovocie, ani nepije veľa, žiadnu vlákninu...

jaa
14. jan 2012

Tak má nejstarší dcera měla úplně stejný problém..Navíc se sama ani nevyprázdnila.Takže nastoupily vatové tyčinky a jeden tvrďoch za druhým jsem dostávala ven..Konečník měla krvavý od tlačení,takže nic jiného nezbývalo.Neomáhala různorodá strava,nic..Až po napsání kapek pro dospělé Gutalax,to šlo a pak byl klid..Problém nám trval do CCa 2 let..

karolinela
13. feb 2012

Ahoj holky, tento problém jsme měli také. Syn kakal úplně v pohodě a pak nastal nějaký zlom a najednou nic...měl úplně krvavý konečník, asi nějaká trhlinka, to ho bolelo, a proto už se bál tlačit. Byli jsme na vyšetření, kde nám Dr. doporučil Probiotické kapky BioGaia (www.probiotickekapky.cz) a ty nám pomohly. Stolice se změkčila, tímpádem to syna nebolelo a najednou to zase šlo...musím to zaklepat, ale teď jsme opravdu v pohodě.

iva30061981
31. aug 2012

ja idem skusit dat malej jablkovy prasok, predava sa v bio alebo racio obchod. Je to vlaknina pridava sa vsade, a co viem tak susene jablka teda prehanaju poriadne, tak dufam, ze nas problem bude vyrieseny.

liusha
6. sep 2012

ahojte chcela by som sa oyptat aku stoplicu mavaju 7 mesacne deti, malama uz asi tyzden taku bobkovitu