Vezikoureterálny reflux III. stupeň

chryse
24. feb 2012

Je tu nejaka mamicka, ktorej dietatko ma VUR? su tu sice uz taketo temy, ale stare.dnes sme boli na gamagrafiu, vysledky su super, oblicky nie su poskodene. A doktor nam neodporucal operaciu. Urologicka operaciu odporuca. Ja by som sa tiez priklonila k operacii, lebo nemam chut dlhodobo pchat do malej atibiotika a nemam zaruku, ze jej to samo prejde. Len neviem ci sa aj po operacii neberu nejake udziavacie lieky.... Poradte

shilou
8. feb 2015

@dijefcatko ahoj,boli ste na vysetrenie,ako ste dopadli?nasa ma to iste co tvoja......mame ist na kontrolu o 3mesiace,to aj nas caka ta vysetrenie??

zihadielko
15. feb 2015

pridam aj ja nasu skusenost. mojej bambulke uz v porodnici zistili rozsirenu oblickovu panvicku. znamenalo to len sledovanie a pri kazdej teplote kontrola mocu. ked mala 4 mesiace zacala mat zvysenu teplotu 37 - 37,3. takto to bolo cely mesiac. nic nenaznacovalo ziadny zapal... (mozno keby ma poslali na tu nefro, by sa cosi zmenilo, to uz je dnes ale celkom jedno) az pri horucke 38cosi nas hospitalizovali so zapalom obliciek. v nemocnici jej spravili cystografiu a zistili ze ma VUR III. stupna vlavo. antibioticka udrziavacia "liecba", ktora trvala 6 mesiacov. ku koncu som s nou uz nebola velmi spokojna, ...pol roka som pchala do malej antibiotika a nevidela som az taky velky vyznam, ku koncu to bolo len 1xdo tyzdna. aj sama dr mi povedala ze keby dostala zapal uz jej to nepomoze... ale tak nejako sme to zvladli vsetko a teraz sme uz dllho bez atb. odplienkovana je zatial len na den ale myslim, ze aj tak celkom ok (teraz ma 23mes.)

millada
10. mar 2015

Chcem sa len opytat, či tento reflux je vrodena chyba, alebo vznikne postupne? Lebo dcerka ma 5 rokov a doteraz nemala ziadne problemy. Az pred asi pol rokom jej začal unikat moč, čoraz viac sa to zhoršovalo, začala sa pocikavat, v moči mala stale nejaku infekciu. Teraz jej spravili cystografiu a zistili, ze ma reflux do lavej obličky. A nejako nikde neviem najst, či je to vrodena chyba, alebo to môze vzniknut aj rastom dietatka?

aja2909
10. jún 2015

@chryse ahoj
Nasej 20 mesacnšj dcerke zistili reflux 3. stupna. Mame sa rozhodnut ci operovat alebo cakat kym to prejde same. Pozeram ze si pisala zevam to preslo same. Brali ste na to dake lieky?

chryse
autor
10. jún 2015

@aja2909 ahoj, brali sme biseptol, vecernu udrziavaciu davku, ale to aby nedostala zapal ladvin,,,, nie priamo na reflux.

aja2909
11. jún 2015

a reflux vam sam zmizol? bez operacie?

chryse
autor
8. okt 2015

@zihadielko ahoj,chcela by slm sa spytat,ci vam reflux vymizol spontanne?co na to lekari?lebo nas teraz po 4rokoch strasia tas s cystografiou,lebo ze 3stúen len tak nevymizne

chryse
autor
8. okt 2015

@millada ahoj a ako vam robili cystografiu?v narkozd? Kt.stupen mate?

millada
8. okt 2015

@chryse , mali sme nejaky "slabsi" stupen, uz si nepamätam presne, ci treti... Cystografiu v ziadnej narkoze, ani ziaden oblbovak, musela to vydrzat dcerka 😔 Ešte ze je taka rozumna, nerobi sceny, ale poplakala si chudatko a odvtedy sa boji kazdej lekarky, aj ked ju chce len popočuvat 😢 Predtym sa nebala vôbec. Vtedy mala 5,5 roka. Hovorila som potom nasej nefrologičke a ona potvrdila, ze v tomto veku sa uz narkoza ani nič ine nerobi, ze to uz musia vydrzat detičky.
Napriek tomu som rada, lebo nasli pričinu nasich problemov, nasledne robili dcerke instilaciu a odvtedy klop-klop, vsetky problemy zmizli 🙂 Bol to obrat o 180°.

zihadielko
9. okt 2015

@chryse ahoj, my sme stale sledovaní na nefre, chodíme tam každé 3 mesiace. cystografiu jej robili len 1x. teraz mi tvrdia, že reflux tam stale je (aj ked neviem ako to vedia ked na to treba cystografiu) zatial sa nič nerieši, lebo nemala žiadne problémy od kedy jej to zistili. mne primár povedal, že reflux sa môže sam spraviť do 5. roku. preto je 3. stupeň hraničný a teda sa s ním nič nerobí (myslím zákrok). a este sa teba spýtam, to ste s malou neboli nikde na kupalisku celý čas? lebo ja som v tomto dosť prísna a dodržiavam zákaz kupania. (btw mne neodporučajú ani more). ale neviem si predstaviť, ked bude staršia ako to bude akceptovať.

chryse
autor
9. okt 2015

@zihadielko ahoj,, tak s tom kupani pravdupovediac som sa dozvedela az tu na mk. nasa urologicka ani nefro nas na to neupozornila. takze sme to nikdy nedodrziavali,,,, a teraz ked sme boli na nefro na kontrole som sa pytala ci ma nejake obmedzenia, tak povedali, ze nie

chryse
autor
9. okt 2015

@zihadielko ze tie vyssie stupne vidno aj na usg, len musi byt plny mechur

zihadielko
9. okt 2015

@chryse takže ste chodili normalne na verejné kupaliská a malá z toho nikdy nic nemala?
na medicíne je zaujímavé ako sa názory rôznia od lekára k lekárovi. mne povedali, že na sone nevidno, ci sa jej to zlepšilo alebo nie.

chryse
autor
9. okt 2015

@zihadielko u nas to bolo tak, ze dcera nemala nikdy zapal, na reflux sa prislo nahodne, koli inym nefro problemom, brali sme pol roka atb liecbu a po pol roku jej bola robena kontrolna cystografia, na kt. uz reflux nebol. chodime kazdy rok na kontrolu, na urologiu na usg a na nefro. Na urologii nam povedala teraz doktorka, ze u dievcat je reflux nebezpecny koli prip. neskorsim problemom, a ze III. stupen len malokedy sam vymizne a ze to treba skontrolovat. co som v skupine tu na mk tak malo komu robili kontrolu cystografiu a reflux vylucili len na zaklade usg. nikdo nan nikdy neupozornoval na tie kupaliska. a ked mame teploty, hoc len 38,5 hned nesiem moc obvodnej ci je ok, a vzdy bol. tak neviem ci mam ist s malou opat na cysto ci nie, lebo si to neviem predstavit ako by to robili 5 rocnemu dietatu, ved uz ked mala vyse roka sme mali problem ju udzat, a nechcem ju vystavovat tomu stresu.

chryse
autor
9. okt 2015

@zihadielko a vy chodite kam?

zihadielko
9. okt 2015

kam - na kupalisko? ja ju nekupem ani doma vo vani bez repika... mne bolo povedané, že sa môže len sprchovať. ked už sa chce velmi kupat, tak jej spravím repíkový kupel...
inak my chodíme len na nefro, na urologiu nechodime, nikdy nas tam nikto neposlal...
s tou cysto si to neviem ani ja predstavit pri takej velkej slecne, ale ja ked som bola s 1/2ročnou tak bolo este aj take vačšie dievčatko cca 5ročné a aj mojej aj tej druhej dali akýsi oblbovak... ale vzpierala sa tak ci tak...

mirustek1
9. okt 2015

moja dcera mala 4 pyelonefritidy,tento rok jej robili cystografiu,bez narkozy,mala 6rokov a zistili,ze ma reflux na 1strane 3.stupen a na druhej strane slaby 2.stupen,na cystografiu povedala,ze to bolo hrooooooozne a uz nikdy nechce o tom viac hovorit 😉 😉 😉 😉 teraz v lete bola na operacii,nam ju odporucali,lebo inak by uzivala dlhodobodo ATB,co som ja nechcela a od operacie/jun/brala do minulého tyzdna ATB kazdy druhy den,tak som zvedava ako bude dalej sa drzat a co sa tyka kupaliska,ona chudatko vôbec nechodi uz asi 3roky do bazenov ,len do mora

mirustek1
9. okt 2015

@chryse -nam dr,povedal,ze 3.stupen sa normalne nemusi operovat,pokial nema dieta problemy,

mirustek1
9. okt 2015

@millada -kolko ste vy od operacie????

dmka
9. okt 2015

Dobry den mamicky chcem sa zapojit do diskusie s nasou skusenostou...moj maly dostal zapal obliciek ked mal mesiac ...ked sme dosli s nemocnice boli sme odoslany na nefro kde nam doktorka hned povedala ze moze ist o spominany reflux ...po dlhom vahani som s malym isla na cystogtafiu a nastastie sa nam reflux nepotvrdil ale bohuzial mame stale jednu bakteriu v moci KLebsielu ktora sa tam drzi uz mesiac a tiez uz nereaguje na ziadne Atb pravdepodobne tato bakteria sposobila zapal neviem kde sme ju chytili .....teraz len trpnem a cakam ci sa zas prejavi...dufam ze nie....lebo momentalne neni ziadna liecba tym ze maly ma len 4mes. Rozmyslam nad nejakou alternativnou liecbou...ake mate nazory poradte chceme sa toh konecne zbavit:((

millada
11. okt 2015

@mirustek1 , operacia - instilacia bola v aprili.

mirustek1
11. okt 2015

@millada -dakujem a brali ste aj potom dlhsie ATB udrziacaciu davku?

Ja mam znovu nervy,od vcera mame zase zapal,teplotu,tak som bola dnes hned na pohotovosti s mocom a jasne ze potvrdili zapal,hned jej nasadili ATB ale nedali ju nastastie na infuzie,takze neviem ako bude dalej,myslela som,ze uz bude dobre po oparacii a to jej len pred 5 dnami vysadili ATB,ktore uzivala od operacie ☹ ☹ ☹

millada
11. okt 2015

@mirustek1 , nebrali sme dlho ATB, asi tyzden, alebo len par dni. Hned po operacii brala v nemocnici a uz sme ich len dobrali doma.

chryse
autor
15. okt 2015

@mirustek1 a ake ste mali priznaky??? teplota? palenie pri moceni??? lebo ked bola malicka hovorili, ze pri zapale do male deti nemusi boliet,,,no neviem ako je to u vacsich. dakujem
neskusali ste kapucinku?? ta je zevraj dobra na moc. cesty

mirustek1
18. okt 2015

@chryse -ziadne príznaky my nemávame,len jej vyskoci teplota a povie,ze ju boli trosku brusko,ale ani brusko je vzdy nebolieva,ale teraz to bolelo,tak som hned pozrela na moc a bola naozaj aj zakaleny ☹ tak teraz sa musim poradit s urológom co ju operoval,co dalej,ako uzivat ATb dlho a on tiez spominal,ze sa zvykne robit asi po pol roku od operacie kontrolna cystografia,tak uvidim co povedia a moja uziva Uroval acut

mirustek1
18. okt 2015

@chryse -a co je to ta kapucinka???to som nepocula

chryse
autor
18. okt 2015

@mirustek1 to je prirodne atb

rokycakova
25. júl 2016

@t_fire na sone pocas tehu to nikto neuvidi,ked je VUR 2.-3.stupen nieje to vidiet sonom vobec

veroni25
30. jan 2017

Ahojte, rada by som opat otvorila tuto temu. Otvorila som aj novu ale nikto nereaguje. Chcem sa spytat hlavne na to ako ste vysvetlili dietatku ze musi ist na operaciu. Ako dlho ste boli v nemocnici a pripadne ako to znasali surodenci. Mam 4 rocne dvojicky a s jednou musime na operaciu takze okrem ineho nas caka aj odlucenie od druhej malej. Zatial ale neviem presne co jej budu robit to nam snad povedia po gamargrafii.

mondrlova
30. jan 2017

Dobrý večer, nás čaká o týždeň, po pol roku kontrolná cystografia. Dcéra mala 9 mesiacov, keď dostala zápal obličiek. Strávili sme dva týždne v nemocnici. Po mesiaci nám spravili cystografiu, kde zistili reflux IV a V stupňa. Spravili jej instiláciu. Odvtedy bereme ATB v profylaktickej dávke. Zápal prekonala len ten jeden. Ak by lekár navrhol operáciu, určite ju prijmem, lebo nie som zástancom ATB. Držím palce všetkým, kto bojujete