Vojtovka - podliatiny a omdlievanie

26kikuska26
30. júl 2015

Prosim Vas maminy co cvicite Vojtovku...dnes sme boli na rehabilitacii a fyzioterapeutka 40minut cvicila s malym...Potom mi ho dala a babo skoro odpadlo, musela som ho preberat co uplne zamdlieval, cele telicko mal uplne oslabene asi ani sam nevedel o sebe ani hlavku nevedel udrzat led som ho mala na rukach. 40 minut reval ze ani dychat nemohol a doma som zistila podliatiny na brusku. Je to normalne??? Maminy co mate cvicit aj cvicite? Ja mam s dvoma detmi 6x cvicit...nehrozi...! Mozno raz aj to nie vsetky cviky. Vy co ste mali cvicit a necvicili ste, ako ste na tom? Dakujem za odpovede

pribinak
30. júl 2015

Raz to nemá zmysel, aspon 3x ak to ma dieťaťu pomôct. Dobrá fyzioterapeutka by mala dokázať s dieťaťom cvičiť tak, aby s ním nemusela tak veľmi bojovať.
To, ze deti revu je normálne, cvik ich núti vykonávať niečo co nechcú, je to pre nich nove a často nepohodlne, to sa detickam nepáči, ale časom si tie cvikly osvoja s uz budu plakať len pre formu

yyyyanula
30. júl 2015

S mojou dospelou kamarátkou cvičili Vojtovku po operácii chrbtice a vravela, že to veľmi bolí. A že reči, že to je bezbolestná metóda a deti plačú len preto, že sa im to nepáči sú blud.

mabika
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
syrik
30. júl 2015

@26kikuska26 A prečo cvicite? Koľko má malý mesiacov? My tiež cvicime, ale toto ma zarazilo. Vôbec tak dlho necvicime, vraj sa má maximálne 3-4 x za deň pár minút.

syrik
30. júl 2015

@mabika My tiež len 2 cviky zatiaľ, aj plače, ale skôr od hladu, lebo cvicime pred papanim A už sa aj smeje pri tom, blaboce. Neverila by som, ale naozaj vidno zlepšenie. Aj ja mám problém ju udržať, silu má riadn,, ale zase násilím nejdem. Aj keď má tiež zpucuje, že je nakrivo a pod. - jedným uchom tam, druhým von. Chvíľu mám pocit, že som mantava a neviem zvládnuť perfektne dva cviky, ale zase oni sú až moc tabuľkový, všetko musí byť presne Podľa knihy V danom veku.

mabika
30. júl 2015

Hej, ako pise @syrik, len u fyzio to trvalo dlhsie, lebo aj ja som skusala tie cviky a ucila sa a ona aj ine robila. Potom doma to uz boli rychlovky... do 3min kazde cvicenie

mabika
30. júl 2015

@syrik ja som sa tiez zapotila kym mi to slo. Par cvikov mi ani fyzio napokon nedala, aby som ich nezmrsila a lrn ona mu ich robila na tych seansach 🙂

kacena4
30. júl 2015

@26kikuska26 mozes odfotit tie podliatiny? lebo na brusku sa mi velmi nepozdavaju ☹ a ak by omdlieval po vojtovke asi by plakal aj pocas cvicenia nie? vtedy nemal problem s dychom?? az potom?? a tiez nepises aku ma diagnozu ako je na tom ked musite cvicit 6x a cvicite na rehabke 40 min.? mate okrem vojtovky aj nieco ine alebo len vojtovku? takto mam pocit ako keby si osocovala fyzioterapeutku ako cvicila s tvojim dietatom ale nic konkretne nenapises... lebo ak by ste boli odkazany len na nu (vojtovku) aby si dieta chodilo, sedelo ci stvornozkovalo.... urcite by si nepisala "nehrozi" vsetko je len o tom ci je to naozaj potrebne pre tvoje dieta. alebo ci mas pocit ze sa mu "ublizuje" lebo place. ano place, lebo sa mu natahuje sval/y ktore ma skratene a tie sa musia natiahnut lebo inak ich nebude vediet pouzit spravne, teraz mu to mozno nevadi, ale o 2-3-5 mesiacov ked budes chciet aby sa zacal otacat, placit, sediet ci dokonca postavit a on to nedokaze lebo bude mat slabe svalstvo ci jeden sval na jednej strane telicka viac pouzivany (dlhsi/kratsi) potom sa na to budes pozerat inak. ak by ti dieta v 3 rokoch este nechodilo cvicila by si poctivo aj tych 6x denne ci by plakalo alebo nie len aby sa ti postavilo na vlastne nohy, ak by mu to pomohlo...
drzim ti palceky v spravnom rozhodnuti sa co je pre tvoje dieta najlepsie

katka.gzd
30. júl 2015

@26kikuska26 ty si bola pri tom cviceni osobne? Videla si ako to robi?
Keby mojmu dietatu dakto spravil podliatiny tak mu tiez asi zopar spravim :(

pribinak
30. júl 2015

@26kikuska26 píšeš, ze po cvičení bol cely oslabený, to je v poriadku, zo cvičenie detičky vyčerpá, ved to je cvičenie, uvidis po pár týždňoch pokrok a tvojmu babu tie cvikly pomôžu
Len to vydrž, radšej cvičiť ako niečo zanedbať

syrik
30. júl 2015

No inak, tie podliatiny by som len tak nenechala, tam sa nemá tlačiť silno, aj keď ja keď sa sústredím na to, aby som ju udržala, tiež silnejšie zatlačim nechtiac, ale nie, aby mala podliatiny. Určite ju na to upozorní A aj na to omdlievanie. Srdiečko má v poriadku?

cinnamon111
30. júl 2015

Podľa mňa je to dosť zvláštne. Ja keď som cvičila s dcérou Vojtu, tak cvičenie trvalo vždy 30 min - to neznamená, že malá stále cvičila a bola som prítomná. Veď to je zmysel tohoto cvičenia, že na rehabke ťa to naučia, aby si mohla cvičiť doma ty a preto si prítomná na cvičení. U nás to prebiehalo tak, že najprv mi všetko ukázala na handrovom panákovi, potom som to na ňom nacvičovala ja a až potom som to odcvičila pred ňou s dcérou.

bonaqa2013
30. júl 2015

@yyyyanula neviem čo cvičili s kamarátkou, ale ja som vojtovku cvičila s najmladšou dcérou - tiež plakala zo začiatku, po čase keď si zvykla to niekedy bolo úplne bez plaču. ale skúšala som cviky aj na starších dcérach - a oni hovorili že to vôbec nebolí. A tiež chceli aby som s nimi cvičila. A potom cvičili s deťmi v škôlke 😀

bonaqa2013
30. júl 2015

A moja dcéra mala pri cvičení vojtovky modriny. Celé nohy, ruky modré. neurológ sa ma neraz pýtala že prečo, z čoho to má dcéra. po roku cvičenia v MT - absolútne nič okrem modrín, nám odporúčali Olomouc. Reh. stredisko Corpus. Tam nám povedali, že modriny nesmú byť, dieťa sa má držať jemne. cviky boli veľmi podobné, ale držanie troška iné. povedali, že ten kto s nami cvičil vojtovku, nech sa najskôr naučí ju cvičiť - pretože to nebola vojtovka, čo sa snažili. V MT ani po roku žiadne výsledky a v Olomouci po 3 mesiacoch sa dcéra postavila na nohy. doporučujem Corpus, popr. oni robia aj kurzy, na ktoré chodia aj zo SK, tak si treba pozrieť niekoho, kto absolvoval ich kurz. Ak je pre niekoho ďaleko chodiť do Olomouca. My sme chodili.stačí pozrieť ich stránku - a potom zoznam absolventov.
Ešte na MK je aj skupina maminiek čo sa zaoberá týmto cvičením - aj tam nájdeš rady, skúsenosti....
Ak nebudeš cvičiť - dieťa sa dopredu nepohne. Začne zaostávať po všetkých stránkach. je to nepríjemné cvičenie, ale bez tohoto nepôjde.

tinapa
30. júl 2015

@26kikuska26 Som dosť v šoku...40 min. je príliš dlho. Podľa toho koľko cvikov a aké náročné, ale aj tak . Ja som s malým cvičila 3 krát denne, 2- 3 cviky, zhruba tých 15- 20 min.pokiaľ si pamätám, chvalabohu, že to máme za sebou. Zaťať zuby, naladiť sa pozitívne a vydržať..pomáha to, necvičením svojim deťom ubližuješ..podľa toho aké závažné to je..hypotonia. V každom prípade zmeň fyzioterapeutku..nie je možné aby dieťatko tak vyšťavila, že omdlievalo..chudáčik..

26kikuska26
autor
31. júl 2015

@bonaqa2013 No my tiež cvičíme v Martine...okrem toho malý má problémy aj so srdcom fokus na srdiečku aj šelesť a extrasystólie...tak si nemyslím že je vhodné až do bezvedomia s ním cvičiť...mna to cvičenie tak odrádza...a nám pediatrička povedala, že vojtovka deti BOLÍ!

26kikuska26
autor
31. júl 2015

@syrik no rozmýšlam, že tam už ani nepôjdeme...nie nemá srdiečko v poriadku- extrasystolie, fokus aj šelesť

natalym
31. júl 2015

@26kikuska26 Tá rehabilitačná to nevedela?

26kikuska26
autor
31. júl 2015

@kacena4 ano mame iba vojtovku cvičiť aby sa začalo dvíhať rovnomerne lebo ide na jednu stranu aj plazit atd...no pred dvomi mesiacmi nám dala jeden cvik...cvicila som s ním raz! A jej vyhodnotenie? Juuuj to je super, vidno že poctivo cvičíte...ha ha ha...necvičila som s ním vôbec a samé sa mu to upravilo. Pýtam sa, ako je to možné?? On neplakal pri vojtovke- reval že ani s dychom nestačil až sa dusil...to nebol plač, ale rev. Pediatrička vravela, že ich to bolí, práve o to ide aby si to zafixovali, ze čo majú používať aké svaly...Ja som začala chodiť v 18 mesiacoch..t.eda spravila som prvý krok..v dnešnej dobe by mi už neviem akú diagnozu stanovili...brat dokonca ani neštvornožkoval rovno chodil...Treba brat kazdé dieťa individualne nie podla tabuliek...kamoškina dcéra má 8 mesiacov a ani náznak lozenie...moj má 4 mesiace a 3 dni

26kikuska26
autor
31. júl 2015

@natalym vedela, predtým si čítala papiere..

natalym
31. júl 2015

@26kikuska26 Tak hádam vedela čo robí.

potvora11
31. júl 2015

@26kikuska26 cvicenie je casovo obmedzene na vek dietata, neviem kolko minut na aky vek dietata ale v kazdom zariadeni by to mali mat aj s atestaciou, aby sa mohla rhbt sestra preukazat. Ked sa ti nepaci vojtovka, mozes s kludom odmienut a vyziadat si vysetrenie u neurologa, ci je to vo vasom pripade potrebne. Vacsinou sa dr vyjadruju, ze nabehol velky boom vo forme vojtovky a nic insie sa detickam nepredpisuje. Vacsinou ju davaju aj pre body, ktore nemocka ziskava za vojtovku. Skus sa popytat a zistis fakty.
Najme treba ukazat nespokojnost lebo zbytocne dieta trpi a taketo zaobchadzanie, ze dieta odpadava po cviceni, to nema nic spolocne so zdravotnictvom. Ak sa aj rozhodnes dalej chodit, tak treba rhbt sestricke naznacit, ze si neprajes take zaobchadzanie so svojim dietatom, v prvom rade ty si pravny zastupca a nemozu ta obist!

jeemima
31. júl 2015

@26kikuska26 ja som tiez musela s dvojcatami cvicit a bolo to o drzku az som si povedala dost a som to enchala tak tiez nas na kazdej kontrole pochvalili ze poctivo cvicime a viditelne sa zlepsuje no a encvicili sme vobec,,,,tak asi tak...ono to podla mna rehabilitacne sestry aj lekari najdu na kazdom nejaku vadu ...ak je rpbolem vazny samozrejme trebars po rk acani do mzogu atak podobne tak bysom si asi endovolila necvicit ale u nas sme cvicili preto ze boli rpedcasne narodeni a trosku pomalsie zvladali tie veci co by mali vedeiet ale vsetko dobehli aj bez cvicenia...chodit zacali v 15 mes ...stvronzokovat a sediet v roku

katarina644
31. júl 2015

@26kikuska26 ahoj, ty si matka, ked nechces, tak necvic. su to tvoje deti, nie nase. ja som s malym poctivo cvicila. a stalo to za to. je to na kazdej matke. to nie je o tom, ci dieta vladze, mam taky pocit, ze psychika mamiciek je na tom horsia. bola som aj ja na tom psychicky zle, ale nevzdala som to.

nefertiti7
31. júl 2015

Tiež sme cvicili. Mala mi konečne v 14 mes začala stvornozkovat a teda keď ma 15,5 mes sa vie aj sama postaviť aj chodiť okolo nabytku. Chodiť budeme urcite neskôr.

26kikuska26
autor
31. júl 2015

@jeemima My cvičíme tiež kvôli tomu, že sa narodili 32tt...ja doma nestíham variť ani upratovat žehliť...akurat som na rožkoch celý deň čo som pri malých lebo oni nespia iba sa hrať chcu celý deň...kopu nohami, smeju sa hraju chytaju hračky, jeden si aj nohy už chytá, pretáča sa na bok jeden druhý...ja celý deň iba krmim deti a neviem si predsavit 5 hodin stravit cvičením...

mamjka
31. júl 2015

@26kikuska26 my sme cvičili s malou cca 10 min.2x denne ale ani nie týždeň 😉 na začiatku plačkala ale nie strašne skôr sa jej to nepáčilo....nemala žiadne modriny 😕

26kikuska26
autor
31. júl 2015

@mamjka a po tom týždni čo? ste prestali či ste už nemuseli

jeemima
31. júl 2015

@26kikuska26 a mate nejake neruologicke problemy? kolko maju mesiacov? ked vidis ze napreduju a nemaju vaznejsie problemy co sa pohyb.ustrojenstva tyka vykasli sa sa to na chvilu a uvidis

mamjka
31. júl 2015

@26kikuska26 prestali sme mne sa vôbec nezdalo že by to malá potrebovala cvičili sme lebo sa narodila predčasne 🙂 aj k rizikovej pediatričke sme chodiť prestali lebo vkuse sa jej niečo nezdalo že nedrží hlavku nedvíha sa pritom detská vravela že je šikovná 🙄 a na 9 mesiacov začala sama chodiť 😉