Výber nosnej mandle u deti - za a proti

sasena033
2. júl 2014

Baby tie ktoré uz mate zakrok za sebou a viete posudit ,syn ma 5 rokov maly prvy rok bol v skolke stale čhory ☹ pred dvoma rokmi mal zvačsenu nosnu mandlu , dalsi rok v skolke uz bol lepsi no aj tak dost často čhory, teraz sa mi dlhsie stazoval ze zle počuje dnes na ORL potvrdili ze nie moč ale ma zhorseny slučh , je čhory kasle uz vyse 3 tyzdnov ze moze byt z toho dostali sme kvapky do nosa a na kontrole pozrie či ju teda dame von neviem mam z toho akesi obavy , hlavne o ten slučh 😖

ichbinich
2. júl 2014

@sasena033:
To je velmi individuale. Neda sa pausalne odpovedat.
Syn mal tiez polypy/nosne mandle, aj vodu za bubienkami. ORL mu dal kvapky a kazal prist na kontrolu po 2 mesiacoch. To bolo koncom februara, kontrola vychadzala po Velkej Noci. Lekar povedal, ze s tym sprejom maju dobre skusenosti, ale ak to neprejde kombinaciou spreja a zlepsenia pocasia, radil by operaciu. Lebo trpi sluch aj vyvoj reci. (O tej reci som u mojho syna velmi pochybvala 😉 😀)
Mal stastie, polypy zmizli, aj voda v usiach. ROL bol spokojny, povedal, ze ak by sa to v zime zase zhorsilo, mame prist zase.

Ale synova rovesnicka zo sidliska mala az spankove apnoe, tak ju operovali. Jej mama je spokojna, ze uz anio nechrape, ani sa nebudi kvoli tomu apnoe, a aj to dievca to zjavne prezilo bez ujmy 😉 Beha a lieta po vonku ako predtym 😉

Takze moja rada: davat poctivo tie kvapky, nam este odporucil aj infracervenu lampu na tie usi, ale to syn neakceptoval. A pockat, potom ist zase na kontrolu. Ak ma naozaj vazne problemy (moj syn mal "iba" dychanie ustami), tak ano, skor operovat. Ja dufam, ze synovi bude treba maximalne zase ten sprej. Lepsie by bolo samozrejme bez polypov 😉

Dufam, ze tvojmu synovi tiez pomoze ten sprej! (a vypni si automaticku korekturu v mobile, bolia z toho oci 😉 😀)

silvia123
2. júl 2014

Moja malá mala stále soplíky, dýchala takmer stále ústami, chrápala a to rozhodlo, že som pri nej neváhala a dala vybrať nosovú mandlu, odvtedy dýcha pekne noštekom, chorá odvtedy bola -ale skôr kašlala, tak uvidím ako bude ďalej. Chlapcovi som mala tiež doporučené výber mandle, kôli zväčšeniu, ale keďže nemal rovnaké príznaky, tak som mu vyberať nedala. Moje rozhodnutie mi schválila aj imunologička, len neviem prečo mi nepomohla pri rozhodovaní..., nechali to lekári jednoznačne na nás ako na rodičov! Inak operácia prebehla rýchlo, o 8,00 už bola na operačke a o 13,00 už ani nebolo na nej poznať, že jej niečo robili a šli sme domov, tá hodina po prebratí bola náročná, nechcela ležať, ani zostať na izbe, bola vystrašená, predsa len tri rôčky mala..., všetky deti čo s nami boli to v ten deň zvládli výborne.

natulinka
2. júl 2014

My sme tiež čerstvo absolvovali adenotomiu všetko prebehlo úplne v poriadku, malý si to ani nepamätá 😀 Upchávali mu 1/2 nosohltanu a vôbec sa nezmešili, ani po preliečení. Zmena nastala v čistejšej reči, nechrápe a nedýcha už ústami. Niekedy mandle predstavujú aj ložisko opakovaných infekcií.

sasena033
autor
2. júl 2014

pred tymi dvoma rokmi nemal ziadne problemy ani usi ani nečhrapal preto povedal ze to je na nas a uvidime ako bud ečhori počas dalsieho skolk, roku, no teraz tiez nečhrape len tie usi ze hovori ze mam hovorit hlasnejsie ze nepočuje trva to nejake 2 mesaiče, dal na kvapky nejake hnede nosa a buz, utorok kontrola tak ja uz neviem

ivett1
2. júl 2014

@sasena033 ak kvapky nezaberu, tak dajte von tú nosnú mandľu ... reč sa zlepší určite a aj sluch ... náš tým prešiel pred 2 rokmi ... samotný zákrok netrvá dlho- my sme absolvovali jednodňovú chirurgiu ...ráno sme prišli a poobede sme už boli doma , 10 dní bol mimo kolektív a to je asi tak všetko ...nášmu synovi to určite prospelo ... dcérka bola tiež, ale niekedy sa mi zdá, akoby jej tá nosná mandľa dorástla ... ovšem, nemáme to potvrdené ...

lauricka
2. júl 2014

to sa neda povedat, treba posudit stav pacienta. Ak mu robi problem zo sluchom nosna mandla, plus zahlieneny, chory...tak pravdepodobne sa mu ulavi. Kazdopadne, tento zakrok byva bezproblemovy. Netreba sa tolko bat. Mojmu malemu nosnu mandlu vybrali ked mal 1,5 roka. Zvladol to bez problemov. Ja mam respekt akurat z narkozy pri comkolvek, tak som sa bala, ale uz ked som videla, ze je hore, vedela som, ze zvysok zvladneme. Liecili sme sa asi tyzden potom este, ale uz v prvy den po zakroku fungoval vlastne normalne viacmenej.

sasena033
autor
2. júl 2014

@ivett1
@lauricka robil mu vystrenie zo slučhatkami a pustal piskanie najskor uplne slabo a silnejsie no ja som ho mala nakolenačh a počula som ako to piska aon tvrdil ze nepočuje to ostal v soku aj dr pretoze to bol zvuk ako pri motorovej pile ale ked mu sestrička čhytila usi a rozpraval mu slova a postupne sa vzdaloval tak počul vsetko aj po tičhu

merylla
2. júl 2014

Ahojte, my sme dali malemu vyberat mandlu (najstarsiemu) ked mal 4 roky, ze aby uz nebyval tak casto chory....no neviem ci to bol v jeho pripade az taky "zazrak"...chory byva dost casto aj tak len uz nemava bronchytidy s ktorymi sme vzdy skoncili v nemocnici, ale uz len laryngritidy s ktorymi zostavame na vlastne riziko doma-lebo nemocnicu ozaj neprosim ☹ ......takze ja neviem ci to malo vyznam...........ale bola som rada aspon ze mu to nevyberali v celkovej anesteze, ale len mu dali nejake omracujuce tabletky a doktor to vystikol, maly trochu reval.....ale skor preto ze bol taky otapeny ze nevladal stat a plakal ze sa mu "pokazilo" telo, potom sme tam chvilku pobudli u Doktora kym sa maly z toho trochu dostal a potom si obzeral tu vytrhnutu mandlu 😀
No a teraz by som mala ist s mladsim, aj napriek tomu ze nebyva tak casto chory, ale sopli skoro stale a hrozne chrape v noci a myslim ze to ma spojitost aj s tym sluchom uz takze by sme to uz asi mali dat von......len nas ORL doktor to uz ambulante nerobi a ja mam obavy z tej narkozy- ani neviem preco 😉 tak preto vaham.........
A bol s tym niekto v Trencine??...doktora mame sice v PN ale odporucil nam Trencin.....

lauricka
2. júl 2014

@merylla prva vec je, ze ked sa to nerobi v celkovej anesteze, je mensia sanca, ze sa to podari vycistit uplne, lekar totiz nemoze tak dobre pozriet a vybrat vsetko alebo aspon takmer vsetko, takze bohvie kolko mu toho vystikol, no a druha vec, chorobnost nie je len zalezitost mandli, nikde vam nezarucia, ze vyber mandli sposobi, ze dieta nebude chorlave, na to vplyvaju aj dalsie faktory

lauricka
2. júl 2014

@sasena033 tak hadam sa lekari vyjadrili k tomu, ci je alebo nie je u neho vhodne to vybrat, ci? Kludne konzultujte aj viacerych.

sasena033
autor
2. júl 2014

@lauricka no ze bolo by dobreeee

lauricka
2. júl 2014

@sasena033 tak chod to toho, to nie je nejaky velky zakrok