Vybratie nosných mandlí

kacka1804
3. aug 2022

Ahojte chcem vás pekne poprosiť o skúsenosti ak máte s výberom nosných mandlí u detí.Som zúfalá už dcéra má 5rokov a často sa jej zväčšujú nosné mandle potom ostane chorá a pokiaľ sa to dá do poriadku tak sme mesiac doma kvôli tomu.Mame odskúšané aj homeopatiká to celkom dobre zaberá ale prestane užívať a je to spet riešime to už tretí rok.Je to skôr alegickeho pôvodu ale užíva aj sirup na alergiu ale tie mandle to vždy schytaju.Zle sa jej dýcha huhňavo rozpráva doktorka krcna nás poslala na vybratie alebo zmenšenie laserom ja som není ani za jednu metódu.Som presvedčená že to nepomôže alebo bude ešte častejšie chorá alebo dorastú čo je najčastejšie.Poradte prosím ak máte skúsenosti s čím veľmi ďakujem.

patka06
4. aug 2022

Nie je pravda o čom si presvedčená - ak jej nosná mandľa robí takéto problémy, odporúča aj ORL, tak im dôveruj, daj ju rýchlo von. Je to jednoduchý zákrok na jednodňovej chirurgii, dcére vybrali nosnú a zmenšili laserom krčné, presne vo veku tvojej dcérky /2 mesiace pred5.narodeninami/. Je to už 11 rokov a nedorástli. Dorastajú len keď sa vyberajú úpne maličkým deťom cca do 3 rokov
Odvtedy mala pokoj žiadne choroby, dýchanie nosom, chrápanie ...a pod.
Jediné, čo som ľutovala, že som so zákrokom nesúhlasila skôr a zbytočne sa trápila chorobami a liekmi.

holub1234
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
pribinak
4. aug 2022

Jasne, nedaj vybrať. Ty si mama vieš všetko najlepšie
Čo tam nejaký doktor a štúdium, prax a nove liečebne postupy a tisícky deti ktorým vybratie mandlí pomohlo
Tvoje presvedčenie je najviac. Nechaj decko trápiť nech sopli a huhna ďalej.
Nech so z toho vyrobí nejaký chronicky problém. To ze ty nemáš medicínske vzdelanie, nevadíiii. To je najdôležitejšie, že tu ti cukrarka či nechtarka napíše, ale jozvho brata sused synovec mal vybraté pre 25 rokmi a minuly týždeň mal sopel

Dala som vybrať synovi keď mal necelé 4 roky, ľutujem, že sme to nedali von skôr. Uľavilo sa mu

riskoh
4. aug 2022

Synovi vyberali ako 4roc.,veľmi mu to pomohlo,co sa chorlavosti týka,ak by mi bolo odporučené vybratie,vôbec neváham....boli sme nezávislé u 2orl dr-obaja odporučili....

dzina007
4. aug 2022

Synkvi laserom odstranovali nosne mandle v 3 rokoch. Bol v kuse chory, a mazdym infektom sa nosna mandla zvacsovala, uz dychal ustami rozpraval huhnavo.
Nasledne mu aj zmensili krcne mandle ale nie vyberanim ci rezanim ale laserom ktory ich stimuluke a same sa zmensia.
Teraz ako 8 rocny bol po tolkych rokoch prvykrat chory... co pripisujeme kusok oslabenej imnunite po korone.
Prestal mat apnoe, prestal chrapat, huhnavo rozpravat. Ja som rada ze sli prec.

kaktusik007
4. aug 2022

@kacka1804 ach... no, tak pre tvoj pocit nech sa decko trapi... nemam slov...
mojim vyberali v 2 a 3 rokoch a starsi odvtedy choroby nula bodov, mladsi iba 2x do roka - hold, jeho priedusky su na tom tak ako su, avsak vybratim mandli sa to vyrazne zlepsilo, dovtedy totiz bol viac doma ako v skolke... netrap dieta, daj jej to vybrat, o nic nejde, a ulavi sa jej.

kacka1804
autor
4. aug 2022

@pribinak ja chcem hlavne vedieť či má niekto skúsenosti po zákroku či ďalej problémy pretrvávajú alebo je všetko dobré lebo tiež poznám dieťa ktorému nosné mandle opäť dorastli a je na tom rovnako

patka06
4. aug 2022

@kacka1804 po zákroku problémy úplne vymizli, žiadne choroby max. 1x do roka chrípka, ATB dcéra nemala roky. Zlepšilo sa dýchanie aj spánok.
Zákrok tiež bez problémov, na druhý deň bola fit ako by jej nič nerobili.
Reálne nepoznám nikoho, komu by nosná mandľa dorástla. aj keč viem, že takáto možnosť existuje, ale je to len malé % pacientov.

pribinak
4. aug 2022

@kacka1804 môjmu synovi zo veľmi pomohlo. Mandla už nedorástla.
Sem tam má sople, ale to sa nedá porovnať s tým keď mandľu mal a bol aj non stop zahlieneny a chrcal.

Mal 4 roky, žiadne komplikacie

jaskolka
4. aug 2022

Autorka, robila som roky na orl a nemali sme jediný prípad, kde by nosohltanova mandľa(je iba jedna) dorastla. Voľakedy sa to robilo "naslepo" a nevybralo sa celé ložisko a potom sa to zvalilo na to, že mandla dorastla. Ak je vybratá raz správne, pod kontrolou ultrazvuku, neexistuje, aby dorastla.
Ale mali sme veľmi veľa detí, ktorým sa vyberala. Keď je mandla permanentne zväčšena, tak už vôbec neplní svoju funkciu a vlastne sa stáva prekážkou, škodí telu.
Dieťaťu sa zle dýcha, huhne, o chvíľu možno začne sa sťažovat na uši.
Je to krátky zákrok (nie operácia) a treba to brať tak ze dieťaťu sa tým pomáha, nie škodí.

fiafia
4. aug 2022

@jaskolka môžem prosím ss?

stanulienkat
4. aug 2022

Mas tu milión diskusii na túto tému , skús pohľadať.

jaskolka
4. aug 2022

@fiafia áno

kacka1804
autor
4. aug 2022

@jaskolka mne to povedala detská doktorka že jej naspäť dorastie brat má syna dva krát bol už na zákroku

jaskolka
5. aug 2022

@kacka1804 jednoducho to nebolo urobene dôkladne. Nosohltanova mandľa skutočne nedorastie.Keď sa vyberie komplet ložisko, logicky nemá z čoho dorast.
Detská doktorka nie je orl odborník, takže radila by som sa s nimi.

kacka1804
autor
6. aug 2022

@jaskolka ďakujem vám všetkým za podporu a ze ste sa podelili o vlastné skúsenosti už sme boli na vyšetrenie a sme objednané na konzultáciu a už len termín zákroku ďakujem vám 😉😉

bazar3333
24. aug 2023

@patka06 a kde ste boli vyberať mandle?

patka06
24. aug 2023

@bazar3333 V LV na jednodňovej chirurugii