Vybratie nosných mandlí u 3 ročného v celkovej narkóze
Syncek ma 3 roky a po neustalych chorobach soplne kasel teploty nas poslali na ORL a odporucaju nas na vybratie mandli, mame uz aj termin operacie. Je to vraj nejaka nova metoda Scheiwrova alebo tak nejak neviem ako sa to pise, je to vsak v celkovej narkoze. Idu nam to robit v BB Rosweltke tak ak niekto nahodou priamo tam bol, potesil by ma nejaky opis ako to prebieha. Rano ze nastupime a vecer mozme domov. Mate niekto skusesenosti, mozu nastat nejake komplikacie, bolesti po prebrati z narkozy? Nastalo zlepsenie zdravotneho stavu po vybrati? Dakujem za kazdu informaciu
Stručné zhrnutie
- Vybratie nosnej (nosohltanovej) mandle u malých detí sa v diskusii väčšinou vykonáva v celkovej narkóze s predoperačnou „náladovkou“ (sedatívny sirup) a mnohé pracoviská ponúkajú ambulantný priebeh (ráno nástup, poobedie/domov), pričom niektoré kliniky používajú „shaverovú metódu“.
- Bežné pooperačné ťažkosti uvádzané v diskusii sú silné plačové reakcie pri prebúdzaní, nevoľnosť/vracanie po narkóze, zápach z úst z pooperačného povlaku, prechodné horúčky a riziko krvácania; v prípade dlhodobo pretrvávajúcich príznakov odporúčali rodičia kontaktovať pracovisko, kde zákrok vykonali.
- Pooperačná starostlivosť odporučená v diskusii zahŕňa nosné preplachy morskou vodou (Sterimar, Physiomer), lokálne kvapky Vincetka, lieky s paracetamolom (Paralen, Panadol) na bolesť/horúčku, zákaz ibuprofenu/Nurofenu kvôli riziku krvácania a obmedzenia: zákaz kúpeľa 1–3 týždne, obmedzená aktivita a obmedzenie kolektívu približne 1–2 týždne.
Q: Ktoré pracoviská v diskusii rodičia spomínali, kde vykonávajú vybratie nosnej mandle?
A: V diskusii sa menovali konkrétne pracoviská a mestá: Rooseveltke v Banskej Bystrici, Detská fakultná nemocnica Kramáre (Bratislava), Antolská (Bratislava), Medicentrum Zvolen (súkromné), nemocnice v Žiline, Trenčíne, Nových Zámkoch, Skalici, Košiciach (detská fakultná nemocnica na Terase), Kladno a Plzeň.
Q: Kedy musí byť dieťa zdravotne v poriadku pred plánovanou operáciou a ako dlho po antibiotikách?
A: Rodičia uvádzali, že bežné odporúčanie je byť bez akútnych príznakov minimálne 2 týždne a pri horúčkovitom alebo silnejšom ochorení až 3 týždne; niektorí anesteziológovia rozhodujú individuálne, či uspia dieťa s ľahkou nádchou alebo po ATB.
Q: Aký typ anestézie sa pri výbere nosnej mandli bežne používa a môžem byť pri uspávaní?
A: Väčšina rodičov v diskusii opisuje celkovú narkózu s premedikáciou „náladovkou“ (sirup) pred zákrokom; rodič býva pri dieťati na izbe a často až pri dverách sály, prítomnosť v samotnej operačnej sále závisí od pravidiel pracoviska a rozhodnutia anesteziológa.
Q: Čo sa odporúča dať dieťaťu na bolesť a horúčku po operácii?
A: Diskutujúce matky odporúčali Paralen alebo Panadol (paracetamol) a pri nevoľnosti Torecan čípek; viacero rodičov a lekárov varovalo pred podávaním Nurofenu/ibuprofenu po takomto zákroku kvôli riziku krvácania.
Q: Ako sa po operácii starať o nos a kedy ísť na kontrolu?
A: Odporúčané postupy z diskusie: po 2 týždňoch začať so striekaním roztoku morskej vody (Sterimar, Physiomer), nos preplachovať podľa tolerancie, vyhýbať sa kúpeľu 1–3 týždne, použiť lokálne kvapky Vincetka podľa potreby a absolvovať kontrolu približne po 2 týždňoch alebo podľa odporúčania pracoviska.
Q: Pomôže vybratie nosnej mandli pri deťoch s alergiou alebo zníženou imunitou?
A: V diskusii zazneli protichodné skúsenosti: niektorí rodičia hlásili výrazné zlepšenie (menej zápalov uší, menej chrípok), iní uviedli, že ak je primárna príčina alergia alebo oslabená imunita, chorobnosť zostala podobná; imunológovia a ORL v diskusii odporúčali individuálne vyšetrenie pred rozhodnutím.
Závery z diskusie
Zhoda
- Väčšina rodičov opisuje výkon v celkovej narkóze s predoperačnou „náladovkou“ a rýchlym ambulantným priebehom (ráno-nástup, poobedie prepustenie).
- Pooperačný zápach z úst (pooperačný povlak), prechodné horúčky a krátkodobé plačové/explozívne prebúdzanie sú bežné a väčšinou prechodné.
- Odporúčaná pooperačná starostlivosť zahŕňa morskú soľ (Sterimar, Physiomer), paracetamol (Paralen, Panadol) a vyhýbanie sa Nurofenu/ibuprofenu.
Sporné názory
- Niektorí rodičia hlásili výrazné zlepšenie zdravotného stavu po vybratí mandlí, ďalší uvádzali, že pri alergii alebo oslabenom imunitnom systéme sa stav výrazne nezmenil.
- Niektoré pracoviská prepúšťajú v ten istý deň, iné aplikujú 1–3 dňovú hospitalizáciu; prístup sa líši medzi nemocnicami a súkromnými klinikami.
- Niektorí rodičia mali možnosť byť pri uspávaní dieťaťa, iní nie; prítomnosť pri indukcii závisí od anesteziológa a pracoviska.
Otvorené otázky
- Do akej miery náhradné riešenia (napr. dlhodobé nosné kvapky, imunoterapia) môžu znížiť potrebu chirurgického zákroku u alergických detí?
- Koľko percent detí má dlhodobé zlepšenie sluchu a frekvencie infekcií po kombinovanom zákroku (nosná mandla + štipulky do uší)?
- Aké sú štandardizované kritériá anesteziológov pre operovanie dieťaťa s miernymi príznakmi nádchy v deň zákroku?
Spomenuté značky a firmy
Rooseveltke, Detská fakultná nemocnica Kramáre, Antolská (Bratislava), Medicentrum Zvolen, Žilina, Trenčín, Nové Zámky, Skalica, Košice – Detská fakultná nemocnica na Terase, Kladno, Plzeň, Bánovce, Fakultná nemocnica
Spomenuté produkty a metódy
shaverová metóda, Scheiwrova (spis.)/shaverová (ako v diskusii), náladovka (sedatívny sirup), oblbovák, Pamycon, Sterimar, Physiomer, Vincetka, Uniflox, Zinat 250 mg, Torecan čípek, Paralen, Panadol, Nurofen, Zodac, Lymphomyosot, štipulky (tympanostómie/rúročky), laser, plavecké špunty
Miesta a osoby
Banská Bystrica (Rooseveltke), Bratislava (Kramáre, Antolská), Zvolen (Medicentrum), Žilina, Trenčín, Nové Zámky, Skalica, Košice (Terasa), Kladno, Plzeň, Bánovce, MUDr. Somorova, Dr. Mazur, MUDr. Boldiš, primár Pavlík, p. d. Kráľinská
ahojte maminky vyberali vasim detickam nosne mandle aj s pokritim antib.?my mame chore srdiecko tak musi byt krita...koľko ste boli hospitalizovany?mame ísť v pondelok do bb a v utorok zákrok..ďakujem
@nikuska1731 no ja by som na vašom mieste radšej zavolala a spýtala, aby ste sa zbytočne netrepali.No môjmu ked vyberali ale na detskej tak musel byť zdravý ale okrem v detskom je ešte súkromné a tam bolo susedove dieta a malo sople a spravili mu zákrok. Všetko závisí, kde idete na akú ambulanciu sukromnú alebo detskú a kto bude operovať aký dr.A môjho operovali na detskej tak, že sme ráno prišli a poobede odišli.Lenže sme z BB a vo Vašom prípade ste asi dalej keď zákrok máte až na druhý den pobytu v špitáli.
@nikuska1731 nám dr.odporučil tieto http://www.aliamare.sk/aliamare/ a sople si pamatam že ich nemal hrúza,čo som si myslela, že to bude hrozné ale ich mal akurát,a viem že mal zapchatý nos a rýchlo sa z toho dostal a po týždni mál pach z úst, z tej rany.To prejde.Tak Vás predsa zobrali? a kde ste na detskom či na súkromnom? Jemu vyberali keď mal 3 roky.
@livia341 na detskom sme boli včera a večer domov..len dnes zacala soplit aj s krvickou trošku
haloooo, prosim, je tu niekto komu teraz niekedy vyberali nosnu mandlu na Kramaroch????
potrebujem sa niečo spýtat 🙂
@annie13 ja som davala malej vybrat ked mala necele 3 roky, v celkovej. Rano sme prisli, dali jej naladovku, smiala sa potom, zobrali ju na salu a este aj na tom sa smiala ☺ Po operacii nemoze jest a pit par hodin, ale ona to takmer cele prespala.Musim povedat, ze odvtedy je chora ovela menej, v priemere tak 2-3x do roka. A to len naozaj lahky infekt, ATB sme nemali uz 4 roky. My sme boli v TN. Inak aj my sme mali problem s usami, to bol dalsi dovod preco som do toho isla.
@evina313 ahoj boli ste na jednodnovku? mame termin v januari a teda den vopred mame dojst na predoperacnu vizitu doobedu - a na dalsi den sa operuje - a vecer nas pustia - boli ste tak aj vy? mozem poprosit viac info ked tak aj do spravy🙂 ohladom toho ako od teba vezmu rano dieta na operaciu dakujeeem moc
Ahojte,nasmu vybrali v celkovej narkoze mandle, po prebudeni o nicom nevedel, nicmu nebolo. Odvtedy zo dve choroby rocne, dovtedy kazdy mesiac ...
inak aj na to papieri čo nam dali z nemocnice, v podstate taký manual ako sa starať o dieťa po operacii mandli, tak bolo napísane, že dieťa može reagovať chorobou / sopel, kašel /
tak aj bolo...malý sa mi rano zobudil s takým zeleným soplom že až 🙂 tak uvidime ako to bude pokračovat... zatial sa drží
@23simi hej, dieta vezmu cca na 1,5 hod. ale podla toho kolko maju deti, tak dlho trva cakanie. nas vzali až okolo 11.30, možno aj neskor. dovtedy nesmel jest ani pit.
po operacii sa mohol napit myslim po 2 hodinach a poobede už mali na olovrant puding a výživu. večer nas lekar po jednom volal a myslim že bolo 18,30 ked sme odtial vychadzali
Ahojte, stalo sa niekomu že dieťa po vybratí nosnej mandle začalo mať huhňavý nosový hlas? Môj syn 3,5r má ešte problém s vyslovovaním niektorých spoluhlások (L, CH, R) a týždeň po vybratí mandle sa mu zrazu tak zmenil hlas, že ani ja mu už takmer nič nerozumiem. Rozpráva tak huhňavo/maznavo/šušlavo že otras. Je to normálne? prejde to samé? kedy? Neviem či mám volať dokorovi čo ho operoval alebo nie.
V noci dýcha krásne nosom, ani ho nepočuť (nie ako predtým) aj cez deň sa mi zdá že dýcha nosom tak nechápem tomu hlasu. Som z toho nešťastná.
@katka708 Dočasna zmena hlasu je po operacii uplne normalna, objavi sa hned po operacii a zmizne za par dni, ked sa vsetko zahoji. Ked pises, ze po tyzdni od operacie, to fakt neviem... V kazdom pripade vsetky pooperacne prejavy, ako bolest hrdla pri prehltani, neschopnost prehltat, zmena hlasu, zapach z ust... to vsetko do 10-14 dni uplne zmizne. Podstatne je, ze uz dycha nosom, nechrape a urcite sa mu zlepsil aj sluch.
@korytnacka7 veď to, že zmena nastala až na 8-9 deň. Hneď po operácii ho mal taký tenší ale krásne zrozumiteľný a potom zrazu bum a nič mu nerozumieme. :(
Ten zápach z nosa už asi pomaly ustupuje, už to nie je aké intenzívne ale naďalej ho bolí zátylok. Doktor to spomínal ale myslela som si že to bude tiež len 3-4 dňová záležitosť. No jeho to stále moc bolí, neviem mu bez plaču pretiahnuť tričko cez hlavu :( počkám teda ešte na ten 14.deň a potom budem volať doktorovi.... či je to ešte stále ok
@kapokapo našťastie sa to po týždni upravilo. Učiteľka v škôlke ma utesovala ze je to skôr podvedoma reakcia na zásah v nose. Teraz ma ale trápi ze zas rozpráva ako keby s plným nosom. Teda rovnako ako keď cez nos nenechal. Síce zrozumitelne ale.....Pri tom cez nos vie vydýchnuť. Aj v noci nim dýcha....asi nás ten logoped neminie.... Všimla som si to tak po mesiaci.....
Držím palce nech je to u vás čím skôr v pohode. Daj potom vedieť.
@katka708 pravdepodobne ma upchate prinosne dutiny alebo opuchnutu nosovu sliznicu ale nie az tak, ze by nevedel vydychnut. Na vasom mieste sa miesto logopeda pytam na alergologiu
@katka708 ahoj, dakujem....celkom si ma potesila, nasa je v utorok presne to budu 2 tyzdne po operacii.... rozprava fakt katastrofalne...predtym sme chodili na alergologiu, ma lieky na imunitu, stale chora , plus chrapanie aj pri hre, ked sa sustredila, nosovy hlas.....teraz je ten hlas o 600% horsi plus aj vyslovnost...och...hadam to prejde...
@maslenka47 no alergia ma teda nenapadla. o mesiac sme objednaný na testy k imuno-alergologičke tak ak to neprejde, skonzultujem to s ňou. ďakujem..
@kasyra Ahojky,nezachytila som nejak ze mi dosla sprava,tak az teraz reagujem.S tymi chorobami je to tazko,pretoze ona je chora ked pride do skolky,pretoze je tam plno chorych deti takze sa ani necudujem ,je tam 3 dni a koniec .Ale ona mi uz v noci chrapala a povacsinou len pusinkou dychala a v tom jej to pomohlo urcite.Ale kazdopadne ked ide do skolky je znova a znova chora.Takze sme doma bohuzial ani do skolky teraz momentalne nechodi,riesime imunologiu ...ale velmi ma to hneva lebo ja ju tam dam zdravu a pride mi o 3 dni chora a nevieme sa z toho dostat pokazde min 3 tyzdne.😢ked je doma je ok.

@bejbi777 Standardne sa dostane termin a operateri a anesteziologovia sa prideluju k terminu den vopred. Ak chcete konkretneho lekara, treba si vybavit jedine s nim. Sestricka na karte ORL nevie, kto kedy bude operovat.