Vyšetrenie u neurológa kvôli nerozprávaniu trojročnej

alu123
13. jan 2014

Ahojte mamičky, chcela by som zistiť, čo bude vyšetrovať neurológ u vyše 3 ročného dieťaťa kvôli tomu, že veľmi nerozpráva. Alebo ako vyzerá vyšetrenie u neurológa. Ďakujem
P.S.: Drobec veľmi spolupracovať nebude.

jolinka
13. jan 2014

mozu jej robit eeg, ci nema skrytu epilepsiu , alebo takisto u niektorych deti sa vyvojova porucha reci {dysfazia} prejavuje na eeg typickou "dysfaktickou" krivkou.
Dysfaziu ale musi potvrdit dobry detsky psycholog, diagnoza od neurologa nie je smerodajna.

anuska74
13. jan 2014

neurolog si vyšetrí či je neuroloigicky v poriadku, poklepe tým kladivkom, urobí záznam eeg. to je skôr na vylúčenie neurologickej poruchy.
reč treba dať čo najskôr vyšetriť dobrému logopedovi, na akej je úrovni, aké zložky reči úplne chýbajú a začať intenzívne logopediu.
Ku kompletnému vyšetrenie, okrem neurologa , príp. aj ORL vyšetrenie, sluch či je v poriadku.

adkasmolka
13. jan 2014

@alu123 a u logopeda si bola?

alu123
autor
13. jan 2014

Ahojte, ďakujem za Vaše odpovede. Na logopédiu a psychológiu ešte len pôjdeme, už som s ňou objednaná. Najviac ma hnevá, že ma doktor nechcel s ňou poslať skôr, teraz som ho musela poprosiť, aby nás radšej niekam poslal. Sluch má určite v poriadku - všetko počuje aj všetko rozumie. Rada sa aj hrá, puzzle skladá, pekne kreslí, len sa jej nechce rozprávať. Našťastie čo chodí už od septembra do škôlky tak vie povedať viac slov. P,S: čo je to eeg? ďakujem

keenfan
13. jan 2014

@alu123 elektroencefalogram, taky pristroj na vyšetrovanie vln v mozgu..my sme boli na neurologii tiež kvôli nerozprávaniu, ale také vyšetrenie nám vôbec nerobila dr., len tak všeobecne-chcela vedieť či malý rozumie príkazu, vie niečo doniesť a tak..pýtala sa či rozumie..Netreba sa toho báť, píšeš že malá Ti rozumie a keď už je v škôlke tak začať rozprávať je možno len otázka času 🙂 Určite sa pred deťmi rozhovorí

minnie55
13. jan 2014

Je take vysetrenie nutne??? Moj syn zacal rozpravat, ked mal takmer 4 roky a teraz sa mu pusa nezavrie.

marek1960
13. jan 2014

náš syn do troch rokov dokonca používal vela svojich výrazov ... mal vyše tri roky keď sa konečne rozkecal a teraz sa mu ústa nezatvoria ... nerobil by som z toho paniku 🙂
@alu123

maminag
13. jan 2014

Ahoj, presne takýto problém sme mali, v troch rokoch sme boli na vyšetrení u neurologičky, skúšala mu rôzne reflexy, na ručičkách, na nožičkách, či počuje dobre, potom mu robili ej EEG mozgu, nič sa nepotvrdilo, boli sme s ním aj na krčnom vyšetrení, tam mu "podstrihovali" uzdičku pod jazykom, vyčistili ušká, začali sme navštevovať logopedičku, ale najviac mu pomohla škôlka.... 🙂 , teraz už bude mať 9 rokov, a ústa sa mu nezastavia, aj keď niekedy má problém sa vyjadriť správnymi slovami..... 🙂

marionmarion
19. dec 2014

@keenfan
@maminag baby ako sa robi eeg? ako dlho to trva? musi dieta ostat nehybne? mam dost neposedne dieta, tak rada by som vedela co nas caka...dakujem

maminag
19. dec 2014

@marionmarion ahoj, eeg sa robí tak, že mu dajú takú gumenú dierkovanú čiapku na hlavu, do tých dierok nanesie gel, založí tam také elektródy, apozoruje, dieťa by malo sedieť v kľude, už neviem koľko to presne trvalo, ale určite aspoň 15 minút, viem, že sme nemohli nahlas rozprávať, syn tiež na začiatku plakal, tak som ho musela najprv utíšiť, a až potom to mohli natočiť, držím prsty 🙂

marionmarion
19. dec 2014

@maminag no tak toto u nas nehrozi...aby sedel 15 minut ticho a bez pohybu...to mozem rovno odmietnut take vysetrenie ☹

andrejkobb
19. dec 2014

@marionmarion v takomto veku robia tzv. spankove eeg. Absolvovali sme za posledne mesiace 2 krat (syn bude mat 4 roky vo februari 2015) Objednani sme boli na 13.00 aby bol tak primerane unaveny a vzdy mi pekne po cca 5-10 minutach zaspal a trvalo to vzdy minimalne tu pol hodinku a potom ho prebrali (zobrali sme si so sebou oblubeny vankus a este aj dudku na ukludnenie a zaspatie). Prve eeg sme absolvovali ked mal syn presne 3 roky, tak bol z toho trochu vyplaseny, aj plakal a potom so mnou aspon kludne sedel cely cas. Ale doktorka nas upozornila, ze ak na najblizsej kontrole nebude moct urobit spankove eeg, budeme musiet ist na jednu noc do nemocnice, kde mu to urobia v noci ked bude spat, tak som urobila vsetko preto aby zaspal.

marionmarion
19. dec 2014

@andrejkobb no tak toto nie...tomuto svoje dieta urcite nevystavim, on inde ako doma nezaspi a do nemocnice kvoli tomu nepojdem uz vobec, to by bol prenho neskutocny stres, tam by nezaspal tiez, cudzie prostredie, nemozem si k nemu ani lahnut...toto absolvovat nebudeme urcite. Vdaka za info...

andrejkobb
19. dec 2014

@marionmarion ja som vas nechcela vyplasit, prave naopak ukludnit, ze sa to da zvladnut 🙂. Uvidite, ked pojdete na to neurologicke vysetrenie, co vam povie Vasa doktorka, ake bude prostredie a tak. Drzim palce

nikusssik
19. dec 2014

moja dcérka má 20 mesiacov a používa len tieto slová: mama, tata, havo, teta, ujo, tam, daj, jéj, baba, pampa (lampa), papa, maja (jej teta), kde je a svoje meno...vie napodobniť veľa zvieratiek a rozumie myslím, že veľmi dobre...keď sa jej pýtam alebo niečo od nej chcem, tak vie čo má robiť. ale čo sa témy týka, naša sa narodila predčasne, na neuro ju sledujú, v 2 rokoch tam pôjdeme na kotrolu práve koli reči...Kamarátka takto bola s 2 ročnou tiež a lekárka povedala, že dvoj ročné dieťa má rozprávať vo vetách a šibla im akési kvapky na rozvoj reči. Je to normálny postup? naozaj dvoj ročné deti rozprávajú vo vetách? Teda väčšinou? lebo ak áno, tak nás kvapky ais tiež budú čakať...asi je to málo slov na to, že na jar bude mať dva roky...naopak, jeden chlapček o rok starší od našej ešte vety nerozpráva ale lekárka ho ani nikam neposiela...3 roky bude mat v marci...netuším aká je tá záhada rozprávania u detí...

patamato
19. dec 2014

Moj syn ma 6rokov a tiez vela nenarozprava zacal chodit do skoly a je to uz lepsie,maj tam aj logopediu a vidno za mu to pomaha.Doteraz sme neboli ani na vysetreni nikde ,v skolke tiez nemal logopediu.Netreba sa bat este sa rozhovori.Drim palce

andrejkobb
19. dec 2014

@nikusssik môj syn takto rozpraval ked mal 3 roky. Par slovicok, nechcel vobec opakovat. Zlomilo sa to ked mal 3 a 1/4, kedy zacal konecne opakovat a od vtedy to slo zavratnou rychlostou. Ma takmer 4 a hovori vsetko, len nie vsetko uplne zrozumitelne, preto navstevujeme logopedicku. Na neurologii sme dostali kvapky tebokain, to asi mylsite, je to nieco s gynkom na prekrvenie mozgu. Pediatri velmi nechcu posielat do 3 rokov na odborne vysetrenia, ja som si to musela doslova vydupat par tyzdnov pred 3 narodeninami, aby nas uz konecne niekam poslali. Lutujem, ze som neziadala este skor, lebo tam bol naozaj problem. Ak ste sledovani na neurologii, tak je super ale podla mna je vasa malicka na svoj vek dost ukecana 🙂.

marionmarion
19. dec 2014

@andrejkobb vies, ja mam problemove dieta, v tom je to...nie je sice autista, ale nechova sa standardne to je iste a v takychto pripadoch ho chyta panika, nespolupracuje a na jednom mieste dlhsie ako pol minuty nezvladne bez pohybu a ticho...takze preto. Je to dost ine ako s beznym zdravym dietatom, ktore je sice vyplasene, ale da si aspon povedat, ked mu vysvetlis...ja som ti vdacna ze si mi napisala, aspon viem ze do toho nejdem, urcite nie, kym je maly na tom takto...

alaguema
19. dec 2014

@nikusssik moje obe deti v dvoch rokoch naozaj rozprávali vo vetách, možno väčšina to robí, naozaj neviem, ale to neznamená, že všetky dvojročné tak musia. Niečo robí genetika, aj ja som veľmi skoro rozprávala a veľa robí aj kopec ďalších okolností. Tabuľkové porovnávania nech si robia lekári, mama tu nie je od toho, je to strašný nezmysel, veď každé dieťa je individualita. Mala by som sa na pozore, keby troj-štvorročná nerozprávala dobre, samozrejme, pri predčasniatkach sa to sleduje, ale základ je nestresovať, veľa si spolu čítať, veľa hovoriť, klásť jej otázky, ak treba odpovedať aj za ňu, opakovať po nich skomolené slovíčka - to je signál, že chápeme, čo hovoria, že komunikujeme.

katarina_k11
21. dec 2014

@marionmarion Ahoj Marion, neviem odkiaľ si, ja som bola so synčekom kvôli nerozprávaniu na EEG 2x v Synalgise v BA a dopadlo to nadmieru v pohode - a to máme okrem iného podozrenie na ADHD, dopredu nám povedali, že si môžeme doniesť tablet, pozerali sme počas vyšetrenia rozprávky a malý sa veľmi rýchlo ukľudnil - na začiatku sa mu nepáčilo, že mu niekto dáva "divnú" čiapočku na hlavu, tak chvíľu mrnčal..., celý čas mi sedel na kolenách, ani sa odo mňa nepohol.

marionmarion
21. dec 2014

@katarina_k11 sme od BA velmi daleko ☹ zatial sme objednani na psychologicke vysetrenie, uvidime co sa tam dozviem, ci bude nutne robit aj eeg. Dakujem za odpoved...

varticek
21. dec 2014

Ani mne prostredný veľmi nerozpráva, začala som to riešiť, keď mal 3 roky, ale vtedy ešte vývinovú dysfáziu nikto nevie potvrdiť, až neskôr. Tiež v tom čase vôbec nespolupracoval, nejaké EEG bolo úplne nereálne, ale aj tak je dobré na neurológiu ísť, doktorka vie aj len z pozorovania dieťaťa veľa zistiť. Teraz už má 4 a zvládol v pohode aj EEG. On už má potvrdenú dysfáziu, ale ja som videla, že mi hocikedy nerozumie. Keď Ty vidíš, že malá všetko rozumie, nemala by som veľké obavy, niektoré deti sa rozhovoria neskôr. Podľa mňa pobeháš všetky vyšetrenia, všetko bude OK a začnete chodiť len na logopédiu, to určite odporúčam.

stasim
14. apr 2015

aj mne moja 3,5 ročná dcérka vobec nerozpráva, len mama, daj, nono, na logopediu chodíme, u psychologičky sme boli, na neurológii sme ešte neboli, neviem čo ďalej, všetci hovoria, že má čas

petka296
3. júl 2015

@alu123 ahoj, ako ste nakoniec dopadli? moja mala teraz 3 roky a malo rozprava, ale presne ako tvoja velmi pekne kresli, sklada puzzle a lego. Som objednana na neurologiu, ale bojim sa toho vysetrenia, mala je velmi zive dieta. Prosim daj mi vediet ake mate pokroky, dakujem.

alu123
autor
3. júl 2015

ahoj petka296 u neurologičky sme boli, my máme skôr bojazlivé dieťa, ale vydržala to celkom v pohode. Povedala nám, že keď do pól roka nezačne rozprávať musíme prísť ešte raz, dala nám vitamíny Lucetin(ak to správne píšem) - aj tak mi ho nechcela, našťastie to samé nabehlo a začala rozprávať postupne. U logopedičky nám bolo povedané, že pasívnu reč mala v tej dobe oveľa lepšiu ako jej vrstovníci, len nerozprávala odvtedy sme chodili pravidelne raz za mesiac k logopedičke a už rozpráva - toho by som sa nebála. Len som mala nepríjemnú skúsenosť s logopedičkou - veľmi ju nútila, malá mi plakala, nechcela spolupracovať nato o 2 dni sa začala zajakávať a to bude mať onedlho 5 rokov. Tak som k nej prestala chodiť, bolo to lepšie asi o 90% a išli sme asi o 2 mesiace k špec. pedagogičke, ale má na starosti logopédiu, že to bude dobré a zase sa trošku začala zajakávať a to s ňou ani veľmi nekomunikovala, ani ju nenútila, tak uvidím. Rada pre Vás: ísť na neurológiu , ja som mala istotu, že je všetko v poriadku. Hlavne vnímať dieťa, už si dám pozor, aby sme nikdy nedopadli tak ako u tej logopedičky. Moja malá sa bojí každého vyšetrenia, strašne plače, nespolupracuje, nikam nechce chodiť, nechce papať lieky, tak si to viete predstaviť. Tak Vám prajem hlavne veľa zdravia a nebojte dieťa začne hovoriť.

petka296
3. júl 2015

@alu123 dakujem vam. Teraz prezovam ten pocit bezmocnosti. A s kazdym sa dotahujem a tvrdim, ze ma cas a vsetci sa na nas divaju ako na martanov. Som zufala. Len u nas v meste je jedina detska neurologicka. A ona ke otrasna, sama by potrebovala vysetrit a sestricka je este horsia. Vrieska po kazdom a nezaujem maximalny. Bojim sa aby tam mala nedostala blok a potom sa zatne a nepovie uz nic a navyse sa bude bat vsetkych doktorov... ani moja nechce jest lieky a vobec nespolupracuje. Bojim sa. Kedy vasa zacala rozpravat?

stasim
3. júl 2015

@petka296 pridam sa do temy pretoze mne dcerka tiez nerozprava je to na dlho ale ak uz ste mali 3 roky uz to treba riesit ono ani nie je dolezite ci rozprava dolezite je ci rozumie aj zlozitejsim pokynom ci ukazuje napodobnuje ci zdiela pozornost ako komunikuje neverbalne

petka296
3. júl 2015

@stasim prave ze ja s muzom sa s nou dohovorime, ukazuje, rozumie, aj prikazom, spravi ked jej nieco poviem, napodobnuje zvierata, sirenu a citoslovcia, ked sa jej spytam nieco tak povie nie alebo uhm co znamena ano.

petka296
3. júl 2015

@stasim aj sa pyta cikat, sice to nepovie, ale pride k nam alebo k npcniku a zacne predupkavat z nohy na nohu a to je signal, ze musi cikat. A aj ked sa jej to spytam ci musi prikyvne a povie uhm.

petka296
3. júl 2015

@stasim a ked nieco hovorim a poviem neh zopakuje tak zopakuje ale slovo po slove po mne takto: ja poviem: povedz mama, ona: mama, ja poviem: chcem, ona: em, ja poviem piť, ona: iť. Ale celu vetu nezopakuje a ani sama od seba nepovie ked chce pit. Iba zakasle a to je signal, ze chce pit